Spojte se s námi


Fortuna liga

Statistika Ruik Football: Jak by dopadla FORTUNA:LIGA bez VAR?

Publikováno

dne

Asi nejdiskutovanějším a nejkontroverznějším tématem letošního ročníku nejvyšší české fotbalové soutěže byl systém VAR, který byl zaveden po dobu celé sezony na vybraných utkáních. My jsme se zaměřili na to, jak přítomnost videorozhodčích ovlivnila výsledky FORTUNA:LIGY.

Ve zveřejněných komuniké komise rozhodčích jsme našli všechny případy, ve kterých v letošní sezoně systém VAR opravil rozhodnutí videorozhodčího, a vytvořili tak kompletní statistiku toho, jak by vypadala FORTUNA:LIGA bez VAR.

Z ní vyplývá, že díky videorozhodčímu jsme se dočkali většího množství branek. Hlavní sudí sice museli ve čtyřech případech odvolat vstřelenou branku a pouze ve dvou ji uznat, ale celkově bylo nařízeno o 17 penalt navíc. Nejčastěji byla pokutovými kopy odměněna pražská „S“.

Zároveň bylo uděleno i více červených karet. Díky pomoci videorozhodčích se museli předčasně do kabin odebrat Vukliševič, Baroš, Stanciu, Budínský, Hejda, Kanga a Holenda.

Některá rozhodnutí jako právě udělování červených karet mají na utkání různé důsledky, a proto je velice těžké odhadnout, jak by zápasy dopadly bez VAR. Z čistě statistického hlediska by ale mělo jiný výsledek hned 22 utkání. V osmi z nich by se pak dělily jinak body.

Statistika ukazuje, že největší rozdíl by byl v bodovém zisku Sparty. Ta díky VAR získala o pět bodů více. Některých týmů by se třeba bodová změna vůbec netýkala. Celkově nejsou rozdíly nijak markantní a na umístění v tabulce by, čistě statisticky, vliv neměly.

Je potřeba si však uvědomit, že VAR byl vždy přítomný maximálně na třech zápasech kola. Většina utkání se hrála bez něj a v těchto utkáních se často objevovaly situace, ve kterých by videorozhodčí velice pravděpodobně zasáhl.

Zcela oprávněně se tak během sezony spekulovalo o regulérností celé soutěže. Pokud by byl VAR přítomný na všech zápasech, mohla by už tabulka vypadat doopravdy poněkud jinak.

To se týká hlavně její spodní části. Týmy, které hrály o záchranu, neměly na utkáních VAR k dispozici ani zdaleka tolikrát, jako první týmy tabulky, což vyplývá i z poslední statistiky.

Zářným příkladem této nevyvážensoti je pak fakt, že v nadstavbové části byl VAR pouze na zápasech skupiny o titul. A to na všech. To pak člověku vyvstane na mysl heslo: „Všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější.“

Je však nutno podotknout, že přítomnost videorozhodčího není vždy zárukou kvalitně odřízeného utkání. Každému fanouškovi třeba utkvělo v paměti druhé derby mezi Slavii a Spartou, kdy bylo na základě zásahu VAR správné rozhodnutí odvoláno.

Bude určitě zajímavé sledovat, jak se bude VAR vyvíjet dále v české lize. Zatím však na můj vkus vyvolává až příliš mnoho kontroverze a k poměrně dobré funkčnosti, jaké bylo dosaženo například v Německu, má ještě hodně daleko.

Reklama

Evropská liga

Masopust: Jsem hybrid, útočit mě baví. V neděli budeme našlapaní, ať bude hrát kdokoli

Slavia vítězně vstoupila do Evropské ligy, když Servette Ženevu porazila 2:0. Jedním z mužů zápasů byl Lukáš Masopust, který první gól vstřelil a na druhý přihrál.

Publikováno

dne

Slavia vítězně vstoupila do Evropské ligy, když Servette Ženevu porazila 2:0. Jedním z mužů zápasů byl Lukáš Masopust, který první gól vstřelil a na druhý přihrál.

Do Slavie přicházel jako pravý záložník. V Lize mistrů si vyzkoušel i pozici útočníka, později se zatáhl na pravého beka, zahrál si i levého beka. Párkrát taky naskočil na stoperu.

A tam operuje momentálně nejčastěji. V rozestavení 3-4-3 zaujímá roli pravého stopera, někdy ale sešívaní změní formaci a putuje na pravého beka. Díky své defenzivní zodpovědnosti je na něj spoleh, zároveň ale rád podpoří útok.

Tak jako v Ženevě. Na nakopnutý balón si naběhl a v plné rychlosti vyhrál hlavičku, pokračoval v běhu, sebral odražený míč, patičkou jej přistrčil Ševčíkovi, jenž poslal centr do vápna, který se odrazil zpět k Masopustovi a ten volejem otevřel skóre.

„Jsem takový hybrid (smích). V rozestavení 3-4-3 jsem pravý stoper, taktika se ale může v průběhu zápasu měnit a já jsem připraven zaujmout jakýkoli post. Samozřejmě mě baví útočit. Když navíc vyplavu z obrany, útočníci soupeře mě moc nezvládají navázat a bránit. Je to jedna z výhod, které tento systém má,“ říkal Masopust pro klubový web.

Jindřich Trpišovský myslel dopředu i na derby a jen na lavičce tak zůstali někteří hráči, kteří se očekávají v neděli v základu. Jmenovitě Václav Jurečka, Christos Zafeiris, Lukáš Provod, Matěj Jurásek nebo Muhamed Tijani.

„V týmu máme přes dvacet hráčů, z nichž každý může nastoupit do první minuty. Je to naše velká síla. Trenéři chtěli protočit sestavu a vytížit hráče, kteří v posledních zápasech nedostávali tolik prostoru. V neděli budeme úplně stejně našlapaní, ať už se na trávníku objeví kdokoli,“ dodal sebevědomě Masopust.

I on má na poslední derby v Edenu skvělé vzpomínky. Ve 30. minutě navýšil skóre sešívaných už na 3:0. Celkem vstřelil Spartě ve své kariéře tři góly a na dalších 5 nahrál.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Rány pro Spartu i Slavii před derby. Oba týmy přišly o střední záložníky, kdo nahradí Kairinena se Ševčíkem?

Vyhrát, trochu pošetřit síly a hlavně se nezranit. To byl cíl obou týmů ve čtvrtečním zápase před nedělním derby. První úkol zvládly oba týmy, druhý víceméně také, ale ten třetí nevyšel.

Publikováno

dne

Vyhrát, trochu pošetřit síly a hlavně se nezranit. To byl cíl obou týmů ve čtvrtečním zápase před nedělním derby. První úkol zvládly oba týmy, druhý víceméně také, ale ten třetí nevyšel.

Slavia po přechodu na formaci 3-4-3 trochu zredukovala řady středních záložníků. Zatímco na tomto postu měla vždy největší přetlak, při aktuálně pouze dvou středních záložnících jich tolik není potřeba.

Zvlášť když pevné místa v základu mají Oscar Dorley a Christos Zafeiris. Jako náhrada měl být Petr Ševčík, který sice dříve patřil ke klíčovým hráčům, ale častá zranění jej o tuto roli připravila. Čtvrtým do party je Jakub Hromada.

Trpišovský si samozřejmě může ale vypomoct i univerzálností všech svých „vojáků“, do středu by se mohl vrátit Lukáš Provod, Conrad Wallem případně Tomáš Holeš.

Po reprezentační pauze se trochu později vrátil Christos Zafeiris, proto jej trenéři v Pardubicích pošetřili a nastoupil v základu Petr Ševčík. Předvedl skvělý výkon a řekl si o základ i v Ženevě.

Jenže v 52. minutě jsme u něj viděli klasickou bolestnou grimasu. Ucítil sval, chvíli kulhal, nešlo to dál, a tak si řekl o střídání. S ohledem na jeho pozápasovou mimiku to vypadá, že by to mohly být problémy delšího rázu.

Nutno říct, že v neděli by v základu na 99 % stejně nebyl, těžko si představit, že by Trpišovský posadil jednoho z dvojice Dorley – Zafeiris. Slavia tak přišla o variantu střídání do středu pole, kam už jí zbyl jen Hromada a případně jeden z dvojice Provod – Wallem.

Kairinen o berlích

Naopak Sparta přišla o velmi důležitého hráče. I když i u něj je otázka, zda by do derby nastoupil v základu. Kaan Kairinen je mozkem sparťanské hry a ve všech zápasech má pevné místo v sestavě.

Jenže ve dvou jarních derby, do kterých nastoupil, byl úplně vymazán Oscarem, vůbec si neškrtl a spíše zpomaloval hru. V nadstavbě už jej tak ponechal Priske jen na lavičce a poslal do hry bojovnější střed Krejčí – Sadílek. Věděl, že se Sparta uchýlí k betonování (17 % držení míče) a na hřišti by tak stejně nebyl platný. A vyšlo to, Sparta vyhrála 3:2.

Jenže v nové sezóně opět hraje v dobré formě a pokud Sparta tentokrát bude chtít hrát fotbal, v sestavě by nechyběl. Jenže to by se nesměl zranit. V duelu s Arisem nemohl došlápnout a musel ve 30. minutě střídání. Po zápase obcházel stadion s berlemi, na nedělní start to tak nevypadá.

Priske tak nejspíš přišel o moment překvapení, jestli zvolí fotbalovější střed s Kairinenem, nebo více pracovitější variantu s Lacim a Sadílkem. Teď mu nezbyde nic jiného, jelikož čtvrtým středopolařem je David Pavelka, se kterým se tolik nepočítá.

Pokud se obě zranění potvrdí, tak oba trenéři přichází o jedno kvalitní střídání do středu pole na druhý poločas. Uvidíme, kdo si s tím poradí lépe.

Zdroj: UEFA

Pokračovat ve čtení

Evropská liga

Trpišovský: Derby se mi honilo hlavou už ke konci zápasu. Jurečka a šance? Je to karma za to, jak na mě byl zlý

Slavia porazila Servette 2:0 a ideálně vkročila do Evropské ligy. Navíc se tak skvěle naladila na nedělní derby, které se otřásá fotbalovým prostředím celý týden. Jak na něj myslel Jindřich Trpišovský?

Publikováno

dne

Slavia porazila Servette 2:0 a ideálně vkročila do Evropské ligy. Navíc se tak skvěle naladila na nedělní derby, které se otřásá fotbalovým prostředím celý týden. Jak na něj myslel Jindřich Trpišovský?

Čekal ho náročný úkol. Jindřich Trpišovský musel vzít v potaz únavu hráčů z nedělního derby, složit nějakou sestavu na čtvrteční Evropskou ligu a zároveň i někoho pošetřit na nedělní derby.

Pro duel v Ženevě se rozhodl pro dynamické hráče. V útoku jsme tak viděli velice netradiční trojici Conrad Wallem – Mick van Buren – David Douděra. Na krajích hráli Michal Tomič a Andres Dumitrescu.

Není třeba však zastírat, že ihned po zápase už měli hráči i trenéři v hlavě nedělní derby. Jindřich Trpišovský přiznal, že už na něj měl dokonce myšlenky na konci zápasu.

“Teď už ano. Trochu se mi hlavou honily nějaké věci už ke konci zápasu, koho se nám podařilo případně pošetřit nebo nepošetřit. Je strašný rozdíl, jestli hráč před třemi dny odehrál šedesát minut nebo devadesát plus nastavení. V hlavě to mám, máme jeden otevřený post, na kterém jsem i čekal, jak na něm určití adepti budou vypadat. V hlavě už to mám, máme dva a půl dne na přípravu,” uvedl Trpišovský na pozápasové tiskové konferenci.

„Jednoho hráče jsme šetřili, u jednoho jsme nevěděli, jestli nastoupí. Byla to směs více věcí, věděli jsme ale, že to je strašně důležitý zápas a věřili jsme hráčům, které jsme nasadili,” dodal kouč Slavie.

Trpišovský sice dle svých slov pošetřil jednoho hráče na derby, na lavičce jich ale bylo víc, kteří by se měli objevit v neděli v základu. Třeba Václav Jurečka, Muhamed Tijani, Christos Zafeiris, Matěj Jurásek nebo Lukáš Provod.

Karma Jurečky

Právě Jurečka přišel na hřiště jako poslední, až v 87. minutě. I tak se dostal do dvou velkých šancí, obě ale zahodil. Nejprve tváří v tvář brankáři mířil nad ruku, ale přestřelil branku. Podruhé udělal kličku brankáři, ale místo střely do odkryté branky vracel míč pod sebe, kde nikdo nebyl.

„První situace pro něho byla jak dělaná, má rychlou a pohotovou střelu, mířil nahoru, kam to od něj chceme, a bohužel to netrefil. U druhé šance to na začátku vyřešil dobře, pak to chtěl dávat pod sebe a trefil jejich hráče. V tuhle chvíli nás to nemrzí, vyhráli jsme 2:0. Samozřejmě, pak se každý gól může počítat, jsme ale rádi, jak jsme to tady zvládli. Tyhle věci moc nevyčítám, každý hráč chce dát gól, to jedině, kdyby zvolil nějaké neefektivní řešení. V té první situaci to prostě netrefil, v té druhé to nějak cítil a nevyšlo to. Trestat ho za to nebudu, chtěl dát gól. Je to karma za to, jak na mě byl ve středu zlý v bagu (smích),“ říkal v dobré náladě Trpišovský.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Bonusy na sázení

18+ Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost.

Oblíbené