Statický a dynamický strečink: Jaký je vhodný pro fotbalisty?

Strečink, tedy protažení těla, by měl být nedílnou součástí jakéhokoliv tréninku. Pravidelné protažení je však zdravý pro všechny osoby, které se chtějí udržovat v dobré kondici a podporovat flexibilitu. I u fotbalistů se jedná o nesmírně důležitou součást tréninku, která udrží tělo flexibilní a je také prevencí vzniku úrazů. Strečink je nedílnou součástí fotbalového tréninku a i přípravy na zápas.

Fitness strečink

Protažení

Pravidelný strečink totiž uvolňuje ztuhlé svaly, je prevencí bolestí zad a šíje, ale také snižuje riziko vzniku úrazů. Protažení musí být také dostatečně kvalitní a precizní, v ideálním případě zaměřeno na ty partie, které jsou nejčastěji zatěžovány během tréninku. Strečink by měl být zapojen před začátkem tréninku, ale také po něm.

Svým původem totiž slovo strečink pochází z anglického slova stretch-napínání či roztažení. Strečink je tedy kombinací nejrůznějších cviků, které mají protáhnout jednotlivé partie.

Díky protažení totiž dochází k uvolnění svalů, rozproudění krevního oběhu, uvolnění, ale i zrychlení metabolismu. K protažení by mělo docházet před tréninkem, ale i po něm, ale způsoby protažení se od sebe trochu liší.

Pro sportovce je kvalitní protažení nutnou povinností, která jejich svaly udržuje v dobré kondici. Zvláště fotbalisté musí pravidelně protahovat namáhané nohy, záda a hýždě. Kvalitní strečink nejen svaly povolí, ale také prohřeje, podpoří regeneraci a zlepší výkon.

Statický či dynamický strečink

Strečink by měl být precizní a měli byste si na něj vyhradit dostatek času. Nekvalitní strečink vám totiž může přinést negativní zdravotní rizika.

Strečink je navíc velmi často probíraným tématem a často se diskutuje především nad tím, zda ho opravdu zařazovat před cvičením i po něm. Strečink můžeme rozdělit na dva typy, a to statický a dynamický, přičemž každý z nich přináší jiné výhody.

Statický strečink

Statický

Statické protahování by mělo být pomalejší a v jedné pozici se zůstává delší čas. Přejdete do dané pozice, sval se zatěžuje a v tomto zatížení byste měli setrvat 20 až 30 sekund. Tento způsob protažení je opravdu precizní a jedná se o hluboké protažení jednotlivých svalů.

Tento druh protažení je vhodný až po samotném tréninku. Během protažení se totiž sval napíná a následně unavuje. Po tomto druhu protažení už by další zátěž sval zvládal hůře, jelikož se snižuje rychlost svalové kontrakce i síla.

Tento strečink tedy zařaďte až po tréninku. Fotbalisté by se měli zaměřovat především na protažení nohou, zad a hýždí, aby udrželi tyto části těla v dobré kondici a podpořili správnou regeneraci svalů.

Po tréninku vždy zařaďte statický strečink. Bez něj se svaly řádně neuvolní, neprotáhnou a neodpočinou si po náročném cvičení. Pravidelný strečink po tréninku zlepšuje pružnost svalů, urychluje regeneraci, tělo celkově uvolňuje a udržuje jej v dobré kondici.

Strečink dynamický

Druhým typem je strečink dynamický, který se hodí před samotným tréninkem či sportovním výkonem. Zahřeje řádně svaly, podpoříte prokrvení a předcházíte možným zraněním. Dynamický strečink je vlastně rozcvičkou, která slouží k zahřátí a snížení svalového napětí. Má vliv i na lepší výkony během tréninku. Na rozehřáté tělo se jednoduše můžete vždy lépe spolehnout.

Dynamický strečink je založen na provádění kontrolovaných pohybů, avšak bez setrvání v dané poloze. Svaly nezůstávají po několik vteřin napnutými, rychle se vrací do původní polohy a ta se následně mění. Především z pohledu flexibility je tento typ tréninku o něco méně efektivní, než strečink statický. V tomto případě se však zvyšují silové schopnosti.

Další rady ohledně fitness a cvičení najdete na DPaM Fitness Magazín!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..