Spojte se s námi


Fotbal

Stane se Newcastle nejbohatším klubem světa? V zákulisí se jedná o převodu do rukou arabské smetánky

Publikováno

dne

PSG, Manchester City a Newcastle? Tradiční anglický klub je na prahu obrovské změny. S jeho majitelem totiž jednají představitelé jednoho z nejbohatších investičních fondů na světě ze Saudské Arábie.

Současný majitel klubu Mike Ashley (uprostřed) | Zdroj: skysports.com

Dlouhé trápení fanoušků kdysi velmi úspěšného Newcastlu United se současným majitelem může být brzy u konce. Neoblíbený Mike Ashley, který klub koupil v roce 2007, totiž jedná o jeho prodeji v hodnotě asi 300 milionů liber. Zájemci jsou však ze Saudské Arábie, a tak jsou názory na možné další směřování klubu poněkud rozlišné.

Jeden tábor se raduje, že s příchodem obrovských peněz z východu se klub vrátí do evropských pohárů a na sever Anglie přijdou světoznámé hvězdy. Tomu druhému se to už ale poněkud příčí. Proplacení se mezi elitu má přece jen docela daleko od typickéo sportovního ideálu.

Newcastle by se navíc asi netěšil velké oblíbeností mezi fotbalovou veřejností. Stačí se podívat na Manchester City nebo na v Německu velmi nenáviděné Lipsko.

Kdo mají být noví majitelé?

V možném obchodu hraje velkou roli poměrně výrazná osobnost na poli Blízkého východu v oblasti peněz a investic Amanda Staveley. V minulosti třeba pomáhala šejkům z Abu Dhabi s nákupem Manchesteru City. Její společnost PCP Capital Partners je výrazně podporovaná fondem PIF a právě ten by měl v budoucnu vlastnit většinu Newcastlu, konkrétně 80 %. Staveley by měla držet dalších 10 % a zbytek připadne britským investorům z Reuben Brothers.

PIF je zkratka pro fond veřejných investic Saudské Arábie. V jeho čele je samotný korunní princ Mohammad bin Salman, jehož hlavním cílem je pozvednout ekonomicky vlastní zemi díky projektu Vision 2030. Součásti tohoto projektu je třeba i pořádání a organizace různých významných sportovních akcí, které mají světu ukázat otevřenost Saudské Arábie při obchodování.

Korunní princ Saudské Arábie Mohammad bin Salman al Saud | Zdroj: chroniclelive.co.uk

Pořízení Newcastlu se tak stane pouze kapkou v moři, i když velmi strategickou. Obzvlášť pokud vezmeme v potaz, že hodnota celého fondu se odhaduje na 250 miliard liber a před vypuknutím koronavirové krize bylo v plánu jeho hodnotu navýšit až na přibližně 313 miliard liber. To by z Newcastlu udělalo rázem klub s nejbohatším majitelem v Anglii a jedním z nejbohatších na světě.

Pro srovnání, jmění Sheikha Mansoura, který je v čele Manchesteru City, činí pouze asi 23 miliard liber. Celá možná budoucí vlastnická struktura klubu se však nejvíce podobá modelu francouzského PSG. Ten převzal národní investiční fond Kataru, jehož odhadovaná hodnota je o něco větší než toho ze Saudské Arábie (okolo 265 miliard liber).

Přes překážky ke hvězdám?

Kromě težkého vyjednávání se samotným Ashleym, který už nadějný obchod se Staveleyovou jednou shodil ze stolu, ale může být při předávání klubu do zámožných rukou z Blízkého východu ještě jeden poměrně zásadní problém. Noví majitelé totiž musí projít jistou prověrkou od vedení soutěže, aby nebyla poškozena reputace a „image“ sportu.

Jenže třeba už organizace Amnesty International upozornila, že zde je hned několik varovných znamení. Saudská Arábie podle ní zametá pod koberec problémy s porušováním lidských práv právě třeba pomocí sportu. „Reputace klubu a města může být výrazně kontroverzní, pokud takto podpoří režim v Saudské Arábii a autority, které zde například dovolují zavřít a mučit ženské aktivistky, které volají po právu řídit,“ řekl pro BBC představitel organizace Felix Jakens.

Pokud ale nakonec vše proběhne podle představ zmiňovaných zájemců, stane se Newcastle alespoň na papíře opravdu jedním z nejbohatších klubů světa. Samozřejmě nemůžeme ještě odhadnout, kolik peněz z ropného bohatství se rozhodnou noví majitelé uvolnit pro tento projekt. Dá se ovšem očekávat, že špičky Saudské Arábie nebudou chtít pozorovat plácání se Newcastlu ve druhé polovině tabulky.

Za poměrně velkou morální cenu tak možná za pár let uvidíme hráče v černobílých dresech opět bojovat o titul slavné Premier League, podobně jako tomu bylo v devadesátých letech.

Reklama

Bundesliga

Mönchengladbach vs. Hertha Berlín: Preview a tipy na sázení

Vladimíra Daridu čeká v pátek třetí kolo Bundesligy, Hertha jede na půdu Mönchengladbachu, který zatím šlape. Co od utkání očekávat a na co si vsadit?

Publikováno

dne

Vladimíra Daridu čeká v pátek třetí kolo Bundesligy, Hertha jede na půdu Mönchengladbachu, který zatím šlape. Co od utkání očekávat a na co si vsadit?

Mönchengladbach nezažívá vůbec špatný start do ročníku. Nejprve po vysoké výhře 9:0 postoupil do druhého kola ligového poháru, následně v Bundeslize porazil Hoffenheim a remizoval s nováčkem Schalke.

Hertha je na tom přesně opačně. Na úvod po penaltovém rozstřelu vypadla z poháru a chuť si nezpravila ani v berlínském derby, které prohrála 1:3. Doma proti Frankfurtu ukořistila alespoň bod za remízu 1:1.

V dresu domácích to pálí Marcusu Thuramovi, francouzský útočník a reprezentant nasázel ve třech utkáních již pět branek a dvakrát asistoval. Německý křídelník Jonas Hofmann se trefil třikrát a na další dva góly nahrál.

Na straně hostí je jediným hráčem s více než jednou brankou Dodi Lukébakio, belgický reprezentant se chlubí bilancí 3+2. Ikona černohorského fotbalu Stefan Jovetič góly připravuje, na kontě má dvě asistence.

Mönchengladbachu od začátku sezóny funguje útok, v průměru vstřelí 4,66 gólů na zápas.

Naopak Berlíňané se trápí v defenzivě, více než jednou inkasovali ve čtyřech z posledních pěti utkání, na čisté konto čekají již sedm zápasů.

S ohledem na střeleckou formu Mönchengladbachu a především vzhledem ke kvalitám útočníka Thurama si myslím, že domácí soupeřovu slabou obranu roztrhají a vyhrají.

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Ronaldo byl na policejním výslechu a obdržel napomenutí. Za dubnový incident vyplatí chlapci odškodnění

Cristiano Ronaldo obdržel do policie napomenutí za dubnový incident se čtrnáctiletým chlapcem, kterému vyrazil z ruky jeho telefon. Podle dostupných informací měl být Ronaldo dokonce vyslýchán, portugalská hvězda také údajně souhlasila s vyplacením odškodného.

Publikováno

dne

Cristiano Ronaldo obdržel do policie napomenutí za dubnový incident se čtrnáctiletým chlapcem, kterému vyrazil z ruky jeho telefon. Podle dostupných informací měl být Ronaldo dokonce vyslýchán, portugalská hvězda také údajně souhlasila s vyplacením odškodného.

Podle informací deníku Daily Mail obdržel Ronaldo napomenutí od britské policie za incident z 9. dubna, kdy Manchester United podlehl v Goodison Parku Evertonu 0:1.

Čtrnáctiletý Jacob Harding, který na základě informací od jeho matky trpí dyspraxií (porucha motoriky – pozn. red.) a je autista, si při odchodu ze hřiště Ronalda natáčel. Ten však neunesl prohru na půdě Evertonu a mladíkovi vyrazil jeho telefon z ruky.

Mladý fanoušek měl poté pohmožděnou ruku a rozbitý telefon. Ronaldo se následně prostřednictvím svého instagramového účtu Hardingovi omluvil, i přesto jej však vyslýchala policie kvůli údajnému napadení.

„Můžeme potvrdit, že se sedmatřicetiletý muž dobrovolně dostavil a podrobil se výslechu po poučení, že může být obviněn z trestného činu napadení. Případ byl vyřešen napomenutím a byl uzavřen,“ stojí v prohlášení policie v Merseyside.

Kromě napomenutí také Ronaldo souhlasil s vyplacením odškodnění. „Byli jsme přímo u tunelu, kudy procházeli (hráči United – pozn. red.) – můj syn je tam všechny natáčel. Pak sklopil telefon, protože si Ronaldo stáhl štulpny a noha mu krvácela. Chtěl zjistit, co to je a ani nepromluvil. Ronaldo pak jen vymlátil telefon z ruky mého syna a pokračoval v chůzi,“ uvedla matka chlapce, jejíž slova cituje deník DailyMail.

Ronaldo pak prohlásil, že není lehké se vypořádat s emoci, obzvláště, pokud se jemu nebo týmu nedaří.

Objektivně ale lze poznamenat, že tohle už bylo za hranou nejen fair play, ale také slušného chování. Portugalská legenda poté 14letého školáka pozvala na Old Trafford na jejich další domácí utkání, aby odčinil své dubnové chování.

Zdroje: DailyMail, Twitter

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Cedidla se po faulu na Ewertona trestu nevyhnul. Hráč Zlína vyfasoval dlouhou stopku. Jak reaguje veřejnost?

Ve druhém kole narazila pražská Slavia na Trinity Zlín. A když je psáno narazila, tak je to tak i myšleno. Moravský celek hrál tvrdě, v zápase se zranil nejeden hráč sešívaných. Nejvíce to ovšem odnesl Ewerton, jehož fauloval Martin Cedidla. Ten se sice vyhnul červené kartě, nikoliv však dodatečnému přísnému trestu.

Publikováno

dne

Ve druhém kole narazila pražská Slavia na Trinity Zlín. A když je psáno narazila, tak je to tak i myšleno. Moravský celek hrál tvrdě, v zápase se zranil nejeden hráč sešívaných. Nejvíce to ovšem odnesl Ewerton, jehož fauloval Martin Cedidla.

Zlín ve druhém kole Fortuna ligy nestačil na pražskou Slavii, jíž podlehl ve Fortuna Areně 1:4. Trinity dohrávalo zápas v deseti lidech, vyloučen byl Václav Procházka po dvou žlutých kartách.

A to ještě mohli být Moravané rádi. Nepočítaje Procházku, hned pět hráčů Zlína dostalo žlutou kartu. Minimálně Martin Cedidla však mohl být rád, že nevyfasoval červenou kartu.

Tvrdě totiž fauloval Brazilce Ewertona, který kvůli zranění bude sešívaným několik týdnů chybět. Jeho zákrok se mimo jiné dostal k disciplinární komisi. Ta jej ocenila poměrně přísným trestem. Minimálně dost přísným na to, že nebyl vyloučen.

Cedidla si nezahraje hned v pěti soutěžních zápasech. Zajímavostí pak jest, že protože nebyl vyloučen, nezačne trest platit hned, ale až pět dní po zveřejnění na úřední desce.

„Pokud se do 4. kola nevzdá práva na odvolání, může ještě do nedělního zápasu s Jabloncem naskočit,“ přibližuje Ondřej Nováček, novinář ČT Sport.

Co na to veřejnost?

Fanoušci a fotbalová veřejnost mohli reagovat hned na dvě věci. V první řadě na výši trestu. Na té přílišná shoda nepanuje. Podle některých příznivců měl dostat Cedidla vyšší trest než Jan Kuchta. Podle jiných lidí je naopak příliš vysoký. Někteří jedinci však zcela souhlasí.

„Aspoň bude mít čas chodit na procházky s pejskem,“ zní jeden z komentářů na sociálních sítích, který reaguje na Cedidlův rozhovor pro deník Sport.

Druhou věcí, na kterou se dalo reagovat, je pochopitelně zpožděná platnost trestu. Tam už shoda panuje. „Prostě Kocourkov,“ mají jasno fanoušci českého fotbalu.

Zdroj: FAČR, DK FAČR, Ondřej Nováček

Pokračovat ve čtení

Oblíbené