Spojte se s námi


Tenis

Srbsku roste nástupce Novaka Djokoviče. Devatenáctiletá naděje se zařadila po bok nejlepších

Jeho jméno asi budou znát jen opravdový tenisoví nadšenci, kteří pravidelně sledují challenger scénu. V budoucnu o něm ale možná ještě hodně uslyšíme. Řeč je o stále devatenáctiletém srbském talentu Hamadu Medjedovičovi, který vyhrál svůj druhý turnaj v kategorii challenger.

Publikováno

dne

Jeho jméno asi budou znát jen opravdový tenisoví nadšenci, kteří pravidelně sledují challenger scénu. V budoucnu o něm ale možná ještě hodně uslyšíme. Řeč je o stále devatenáctiletém srbském talentu Hamadu Medjedovičovi, který vyhrál svůj druhý turnaj v kategorii challenger.

Právě vítězství na podniku v maďarském Székesfehérváru ho vyneslo mezi čtveřici nejúspěšnějších srbských tenistů v náctiletém věku. V seznamu samozřejmě nemůže chybět ani ten nejlepší z nejlepších, Novak Djokovič.

Djokovič je pro nadějného Medjedoviče mentorem a obrovským vzorem. Bývalého juniora číslo 9 si srbská legenda všimla po úspěších mezi mladými talenty a nabídl mu zázemí v bělehradské The Novak Academy.

„Hodně mi pomohl, včetně financí. Chce, abych zlepšil svou fyzickou a mentální připravenost. Říká mi, že bych se na to měl soustředit víc než na výsledky,“ nechal se Medjedovič nedávno slyšet v jednom z rozhovorů.

Také hrou se mladý Srb snaží přiblížit svému vzoru. Jeho největší zbraní je servis, který lítá i přes 215 km/h. Následně se snaží rychle ukončovat výměny přesnými a tvrdými údery.

Průlom mezi dospělými přišel minulý rok, kdy se Medjedovič dostal do top 300 světového žebříčku a červenci vyhrál svůj první challenger na antuce v německém Ludenscheid.

Právě kurty s drcenou cihlou jsou oblíbeným povrchem rodáka z města na hranicích Srbska a Černé Hory. Na antuce dokázal ovládnout v úvodu zmiňovaný turnaj v Maďarsku.

Letošní sezonu začal na tvrdém povrchu a nevedlo se mu vůbec zle. Na méně oblíbeném povrchu si připsal semifinále v indickém Bengaluru.

Po posledním vítězném tažení ve Féherváru se Medjedovič posune už do druhé stovky světového žebříčku a tvrdá práce se mu začíná vyplácet.

Mezi nejúspěšnějšími srbskými teenagery kromě Djokoviče patří Janko Tipsarevič nebo Miomir Kečmanovič. Právě druhý jmenovaný měl být budoucí srbskou jedničkou ale zatím úplně nenaplňuje očekávání.

Medjedovič má našlápnuto dobře. Hlavní pro něj bude to, aby byl psychicky vyrovnaným hráčem a univerzálem, který dokáže zahrát na všech površích.

Pak bude moci pomýšlet i na vyšší umístění ve světovém žebříčku. Pod patronátem Novaka Djokoviče se mu bude postupovat rozhodně mnohem lépe.

Zdroje: ATP, The New Indian Express, Twitter

Reklama

Tenis

Je to rebel! Americký tenista vybojoval duel proti domácímu tenistovi i fanouškům

Hrát na French Open proti poslednímu domácímu hráči v pavouku turnaje není zrovna med. Američan Taylor Fritz se úkolu zhostil velmi dobře. Po zápase je jasné, že si jeho jméno francouzští příznivci dobře zapamatují.

Publikováno

dne

Hrát na French Open proti poslednímu domácímu hráči v pavouku turnaje není zrovna med. Američan Taylor Fritz se úkolu zhostil velmi dobře. Po zápase je jasné, že si jeho jméno francouzští příznivci dobře zapamatují. Pro většinu z nich to ale asi nebude vzpomínka zrovna příjemná.

Z pohledu domácích fanoušků to není ideální French Open. V mužské části žebříčku je nejdříve sice nadchl Gael Monfils. Po pětisetové bitvě v úterý jej měl čekat duel proti Holgeru Runemu, jednomu z velkých favoritů celé akce.

Monfils však kvůli problémům se zápěstím vzdal a zraky i naděje mnohých se upnuly ke jménu Aarthur Rinderknecht.

Sedmadvacetiletý Rinderknecht tady rozhodně nebyl velkým favoritem. Až do Roland Garros 2023 nikdy neprošel druhým kolem.

Letos na úvod přešel poměrem 3:1 na sety přes veterána Richarda Gasqueta a domácí fanoušci ho rozhodně chtěli na pařížském grandslamu protlačit i druhým duelem.

Těžký zápas pro Američana

Taylor Fritz není žádný zelenáč. Na French Open je nasazeným hráčem číslo devět. Zahrál si i čtvrtfinále Wimbledonu.

Přesto se v utkání proti Rinderknechtovi dostal do velmi složité pozice. Než se nadál, prohrál první set 2:6. Navíc každý jeho nepovedený první servis doprovázeli místní fanoušci aplausem.

Fritz bojoval. Na samotném konci urval druhý set, když vzal domácímu hráči jeho servis. Obdobný počin zopakoval na začátku třetí sady a zápas nasměroval ke svému vítězství.

Američan vyhrál po setech 2:6, 6:4, 6:3, 6:4 a nelehký souboj s publikem tak pro něj dopadl pozitivně.

Výhru oslavil gestem s prstem před rty, které adresoval domácím fanouškům. Vysloužil si bučení publika, které dlouho nebralo konce.

Tradiční pozápasový rozhovor s ním tak proběhl ve ztížených podmínkách, ale rodák ze San Diega jej zvládl, ostatně stejně jako celý zápas.

„Diváci mě dneska skvěle povzbuzovali, moc jsem pro ně chtěl vyhrát,“ neodpustil si Američan rýpnutí v pozápasovém interview.

Je jasné, že po tomto zápase si získal pozornost pro zbytek svého působení na French Open. V jeho programu se přibližují zápasy s těmi nejkvalitnějšími soupeři.

Fritzův další program

V sobotním utkání čeká amerického tenistu poprvé na letošním French Open nasazený tenista. Bude jím Argentinec Cerundolo. Ten hraje ve velmi dobré formě a Fritz tak nebude mít lehké postoupit do osmifinále.

V další fázi by pravděpodobně narazil na Dána Holgera Runeho. Nezbývá, než těšit se na další grandslamové zápasy a příběhy, které bezesporu přinesou.

Zdroj: Roland Garros, Tennis Majors

Pokračovat ve čtení

Tenis

Zápas proti Nadalovi i Federerovi najednou? Alcaraze dnes čeká kanadská zkouška

Carlos Alcaraz zatím prochází turnajem s velkým přehledem a dokazuje své nejvyšší ambice. Cokoliv méně než triumf by na Roland Garros znamenalo pro „Carlita“ zklamání. Jak se na Roland Garros dostává dále, čekají ho však nutně stále těžší soupeři. Čím by mohl být pro Španěla náročný dnešní zápas, poodhalil tenisový expert Mats Wilander.

Publikováno

dne

Carlos Alcaraz zatím prochází turnajem s velkým přehledem a dokazuje své nejvyšší ambice. Cokoliv méně než triumf by na Roland Garros znamenalo pro „Carlita“ zklamání. Jak se na Roland Garros dostává dále, čekají ho však nutně stále těžší soupeři. Čím by mohl být pro Španěla náročný dnešní zápas, poodhalil tenisový expert Mats Wilander.

Alcaraz tento týden úspěšně zahájil své účinkování na druhém grandslamu sezóny, na kterém patří mezi největší favority. Během prvních dvou zápasů ztratil jediný set, a to proti Japonci Danielovi. Hráče začátku druhé stovky ATP porazil 6:1, 3:6, 6:1, 6:2. Žádný velký problém.

O kolo dříve se na kurtu nezdržel ani dvě hodiny. Dvacetiletý Španěl v letošní premiéře na French Open přehrál Itala Cobolliho 6:0, 6:2, 7:5. Také tento jeho soupeř figuruje až ve druhé stovce rankingu. Forma Alcaraze je ale vynikající i z dlouhodobějšího hlediska. Z patnácti antukových zápasů, které od začátku dubna odehrál, odešel čtrnáctkrát z kurtu jako vítěz.

Dnešní duel proti kombinaci Nadala a Federera

Třetí kolo přinese náročnější zkoušku. Proti „Carlitovi“ se postaví kanadský tenista Denis Šapovalov. Rodák z Tel Avivu, kde se před 24 roky narodil svým rodičům ruského původu, na Roland Garros na výraznější výsledek zatím čeká. Svém maximum vlastně překonal tento týden postupem do třetího kola.

Bývalou světovou desítku ale není možno podcenit. Kanaďan si už zahrál semifinále Wimbledonu a čtvrtfinále US Open. Stejné mety dosáhl také loni na Australian Open.

Tenisový expert Eurosportu Mats Wilander, sám trojnásobný vítěz pařížského majoru, před několika lety Šapovalova přirovnal ke dvěma tenisovým ikonám. Rafaelu Nadalovi a Rogeru Federerovi.

K tomuto přirovnání ho kdysi vedlo několik faktorů. Šapovalova technika, servis a v neposlední řadě je tady další spojitost s králem antuky. Také Kanadaň hraje levou rukou.

Pokud je na letošním French Open pro Alcaraze nějaká hrozba, tak je to hráč, který se nebojí riskovat a je schopen hrát rychle. To by jeho dnešní soupeř měl splňovat.

Denis je rozhodně hráč, proti kterému nikdo nechce hrát. Nikdo. Nezáleží na tom, kdo jste a o jaký povrch se jedná. Nechcete proti němu hrát, protože nikdy nevíte, co se stane,“ dodává Wilander pro Eurosport.

Pravdou je, že kanadský tenista zatím nenaplňuje potenciál, který má. To se o favoritovi dnešního utkání říct nedá. Dnes se tak očekává Alcarazova výhra, ale vrchol dnešního pařížského programu muže přinést cokoliv. Co konkrétně to bude, se ukáže dnes večer na kurtu Philippa Chatriera.

Zdroj: Roland Garros, Eurosport

Pokračovat ve čtení

Tenis

Která zajímavá jména se ve čtvrtek představí na Roland Garros? Udrží se dva zástupci Česka ve hře?

French Open postupuje svižně kupředu. V mužské i ženské části žebříčku se dohrávají duely druhého kola. Ve hře budou taky dva zástupci České republiky. Zajímavých hráčů a hráček ale ve čtvrtek uvidíme na kurtech v Paříži více.

Publikováno

dne

French Open postupuje svižně kupředu. V mužské i ženské části žebříčku se dohrávají duely druhého kola. Ve hře budou taky dva zástupci České republiky. Zajímavých hráčů a hráček ale ve čtvrtek uvidíme na kurtech v Paříži více.

Osmnáctiletá Linda Nosková je předposlední naší hráčkou, která zůstává v akci v ženských dvouhrách na Roland Garros. Ve svém druhém vystoupení na Roland Garros bude mít velice těžký úkol.

V zápase proti světové čtyřce Rybakinové může oplatit favoritce zápasu vyřazení další mladé Češky Brendy Fruhvirtové.

Rodačka ze Vsetína v zápase nemá co ztratit, postupem do druhého kola si vytvořila své maximum na nejhodnotnějších turnajích. Jejím cílem je dostat se do světové třicítky, ve čtvrtek se k tomuto cíli může přiblížit. Její duel s Kazaškou otevírá denní program v 11:00.

Jiří Lehečka je po výhře nad nasazeným Němcem Struffem jediným českým zástupcem mezi muži. Před dvěma dny si v Paříži vychutnal svůj první postup přes úvodní kolo místního grandslamového podniku. Doufejme, že si tenista původem z Mladé Boleslavi vzpomene na svou formu z Australian Open, kde dokráčel až do čtvrfinále.

Jednadvacetiletý semifinalista z Dauhá hraje v části žebříčku s favorizovanými Seveřany. Aby se dostal blíže zápasům proti nim, potřebuje překonat překážku jménem Marcos Giron.

Devětadvacetiletý Američan není milovníkem antuky a český hráč jej loni dokázal porazit. Lehečka bude v odpoledním utkání na kurtu číslo sedm favoritem.

Další zajímavá jména

Na kurtu Philippa Chatriera si jako první v pořadí zahraje mužská čtyřka turnaje Casper Ruud. Norský tenista patří mezi širší okruh favoritů, ale letos zatím příliš nepřesvědčil o své formě. Učiní tak v Paříži? Dost možná.

První utkání proti kvalifikantovi Ymerovi zvládl s přehledem. Ve čtvrtek nastoupí proti Italovi Zeppierimu, který se probil prvním kolem až po pětisetové bitvě s Kazachem Bublikem.

Brazilec, který ukončil očekávanou cestu Daniila Medveděva turnajem, se pokusí navázat na svou životní výhru. Seyboth Wild sklidil od Rusa po zápase slova uznání a vyslechl si také pozitivní vizi své tenisové budoucnosti. Ve druhém kole, které je životním maximem třiadvacetiletého Brazilce na grandslamech, vyzve Argentince Pellu.

V jihoamerickém derby bude favoritem Seyboth Wild. Jeho argentinský soupeř vyhrál letos pouze pět zápasů, byť na náročnejších turnajích než Brazilec. Ten má na svém letošním kontě už 37 vítězství. Získá výhru číslo 38 a začne naplňovat Medveděvovu předpověď?

Večerním vrcholem na kurtu Philippa Chatriera bude duel mezi Alexanderem Zverevem a Alexem Molčanem. Němec Zverev patří mezi nejzajímavější hráče na French Open a má na co navazovat.

Slovák Molčan dokáže odehrát velmi dobré zápasy a antuka je jeho oblíbený tenisový živel. Překoná slovenská jednička své maximum na Roland Garros, nebo Zverev potvrdí své nejvyšší ambice?

Zdroje: Roland Garros

Pokračovat ve čtení

Oblíbené