Sport bez diváků. Stanou ze z fanoušků gaučáci?

Covid-19 je téma, které hýbe a ovlivňuje dění ve společnosti. Od začátku nové fotbalové sezóny se musely kluby potýkat s řadou omezení a vymezováním sektorů pro určitý počet návštěvníků fotbalových zážitků přímo na stadionu. Dnes se hlasuje o aktivování nouzového stavu, který silně zasáhne i domácí sport. A především fotbal, hokej. Omezení vyženou totiž zbývající kapacitu diváků k obrazovkám televizí.

Zdroj: sparta.cz

Pokud nový ministr zdravotnictví Roman Prymula dostojí svým slovům, od příštího týdne se fanoušek na hokejové, fotbalové a jiné zápasy nedostane. Fotbal se bude hrát v ponuré atmosféře bez skandujících příznivců, otců s dětmi nebo partnerů fotbalových klubů. Ochozy budou prázdné. Sportovní utkání už nebudou dávat smysl.

Pokud si za něčím stojím, je to vzestup (v dobrém myšleno) atmosféry na stadionech v České republice. Zapříčinila se o to i pražská Slavie se svými výkony na domácí scéně, stejně tak v Evropě. Pomohla návštěvnosti i znovu roustoucí síla Sparty, která vždy přitáhla diváky do ochozů při svých duelech venku.

Návštěvnosti pomohly i rekonstrukce stadionů v Ostravě nebo v Plzni, kde návštěvnost je solidní díky opět dobrým výkonům jak na domácí scéně, stejně tak v kontinentálních soutěžích. Nesmíme zapomenout na návraty bývalých reprezentantů, kteří dělají sledování fotbalu jednoduše atraktivnějším.

Možná je to jen moje vidění zdejšího fotbalu, ale opravdu mi přijde, že naše kopaná šla strašně nahoru. Minimálně, co se týče fotbalové kultury u nás. A to nesmím zapomenout ani na zlepšení televizních přenosů, které se dost blíží atraktivnímu sledování zahraničních soutěží. Nyní se fanoušek fotbalu, ale vlastně jakéhokoli jiného hojně navštěvovaného halového sportu, bude muset s mířit s tím, že víkendy bude trávit u televize.

Doposud si mohli fanoušci sportu vybrat. “Uděláme si rodinný výlet, vyjížďku s přáteli na stadion, nebo posedíme venku pod pergolou? Půjdu s kamarády na pivo do místní nálevny a hecovat se, až budou proti sobě hrát naši rivalové?” I přes možnost výběru a volbou mezi levnější (a vážně pohodlnější) variantou sedět u televize, byly stadiony na místní poměry docela slušně obsazené.

Všímám si také, že už jsou pryč doby, kdy na stadion přišla půlka běžného osazenstva jen kvůli přenosu v televizi. Zkrátka, lidi se naučili chodit na stadiony a přímo podporovat svůj oblíbený klub.

Mám obavu, že zákaz chození lidí na stadiony a zamezení jim konzumovat sportovní zážitky přímo na místě, naučí velkou část těch, kteří se dlouho učili stadiony navštěvovat, opět sedět u televize. Pohodlný fanoušek totiž velmi rychle snadno zjistí, že mu koukání na fotbal u barevné obrazovky ušetří peníze, že pivo vlastně chutná tak nějak stejně a že vlastně ten gauč není tak špatný.

Covidí pandemie zkrátka nevyžene fanoušky sportu ze stadionů jen po dobu vládních opatření. Obávám se, že dost velkou část vyžene na dobro. Stanou ze z nich gaučáci. Snad se pro dobro fotbalu a všeobecně sportu v České republice pletu.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Ján Greguš: Přestup do Minnesoty? Nevěděl jsem do čeho jdu, ale s odstupem času hodnotím své rozhodnutí velmi pozitivně

Devětadvacetiletý záložník Ján Greguš zaujal svými výkony v dresech Baníku Ostrava a Jablonce, odkud přestoupil do dánského klubu FC Kodaň. Rodák z Nitry se rozhodl v loňském roce opustit Evropu a zamířil do zámořské MLS, kde nastupuje za Minnesotu United.

Berbrova cesta k moci – díl 2. Vykonávači zla a nejvyšší krytí

Nechal si říkat Náčelník, Taťka, klaněli se mu lidé mnohem vzdělanější, chytřejší, kteří ve fotbale dosáhli na vysoké mety a proslavili ho po celém světě. Čím si Roman Berbr, osoba nepříliš vyspělého intelektu, hulvátského chování bez sociálních vazeb.

Obhájce titulu odstartuje nový ročník Ligy mistrů s nepříjemným Atlétikem Madrid: Preview a tipy na sázení

Bayern Mnichov po dlouhých měsících konečně prohrál! Ve druhém ligovém kole je zaskočil Hoffenheim, od té doby už ale zase mnichovský celek drtí jednoho soupeře za druhým. To Atlétiku Madrid se určitě nedaří podle představ, v aktuální sezoně jsou však stále neporažení!