Spojitost demence s hlavičkováním ve fotbale vyvolává obavy. Budou se měnit pravidla?

Hlavičkováni ve fotbale by mohlo projít další významnou změnou. Případy demence u anglických mistrů světa z roku 1966 upozornily na možná nebezpečí. Bývalí angličtí profesionálové a doktoři se bojí. Dosavadní opatření podle nich nejsou dostačující.

Zdroj: sparta.cz

“Nemáme pochyby, že jeho smrt zavinilo hlavičkování,” říká rodina fotbalové legendy Nobbyho Stilese. Člen vítězného anglického týmu z roku 1966 zemřel letos v říjnu. Na vině byla demence. Podobnou diagnózu si také vyslechlo pět dalších spoluhráčů, se kterými bojoval v dresu národního týmu.

“Myslím, že táta během své kariéry hlavičkoval třeba 70 000 krát až 100 000 krát. Vždycky, když trefil míč hlavou, jeho mozek tvrdě narazil do lebky,” popisuje Stilesův syn. Právě nešťastným případem svého otce by chtěl podnítit změnu pravidel. Tomu, že by hlavičkování při fotbale mohlo mít vliv na zdravotní stav těchto fotbalistů, totiž nahrává výsledek z pitvy Stilese.

Neuropatolog Willie Stewart, který se smrtí Stilese zabýval, sice nedokázal potvrdit, že přesně hlavičkování bylo hlavním důvodem pozdějšího zdravotního stavu. V porovnání s ostatními případy ale nacházel spojitosti. Větší náchylnost k úrazům hlavy a časté nárazy hlavy ve fotbale označil za znepokojující a rizikové.

Už před rokem se vedla podobná debata na základě studie glasgowské univerzity, podle které hrozí fotbalistům více než třikrát větší riziko onemocnění demencí a jí podobným nemocem. Tehdy anglická fotbalová asociace společně s Uefou vystavila zákaz hlavičkování v trénincích pro děti do 12 let.

Právě případy demence u anglických šampiónů a nedávná smrt Stilese je ale novým impulsem pro změnu. Tentokrát už třeba v dospělém fotbale. Zdravotní poradce Premier League doktor Mark Gillet jedná o možných nových pravidlech s anglickými fotbalovými autoritami.

Po změně nyní otevřeně volá i řada bývalých hráčů v čele s Mickeym Abrosem, který kopal za Chelsea. V otevřeném dopise adresovaném ministrovi Dowdenovi, v jehož kompetenci je sport, píší: “Uvítali jsme předešlé zavedení opatření. Myslíme si ale, že nejsou dostatečná.”

Anglická asociace profesionálních fotbalistů navíc nyní financuje hned tři další studie týkající se neurodegenerativních onemocnění, mezi něž demence patří.

Zdroj: BBC.com

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Co na to říci.
  To to budou korigovat počtem hlaviček v zápase? Nebo to zakáží úplně?
  Lidi to hrají dobrovolně a každému je jasné, že hlavičkování z výkopu je trošku rána do hlavy.
  Ale tady se ve směs porovnávají hrušky a jablka.
  Fotbalisté staršího data, kteří hráli s míčem který, když se nasáknul, tak každou hlavičku hráč na 100% pocítil 😀.
  Pamatuji si jako malý na míče např. Official, Mitre. To byla takzvaná uzemňovačka 😀😀 kor když se nacucal….
  Každý kdo dnes kopne do balonu, anebo ho odhlavičkuje a vzpomene si na míče staršího data, tak je to absolutní nepoměr.
  Dnešní míče jsou lehčí a drží si váhu i při změně počasí.
  Ale je tedy i možné, že hráč, který hlavičkoval odmala až do sklonku osmdesátých let, tak mohl být duševně indisponován.
  Pak jsou tady i faktory daleko tvrdší hry co byla dříve. Více se slavilo(chlastalo).
  To taky nikomu na IQ nepřidá.
  Nedovedu si představit, že hráči nebudou moci z centru do vápna hlavičkovat.
  Od malinka je budou muset učit nůžky.
  Takže za 30 let budou vědci a různá komise
  pro změnu zkoumat, proč má 50% lidí v hajzlu záda(než se to vůbec naučila) a 50% lidí bude trpět demencí, protože se snažili instinktivně hlavou posunout míč vpřed, ale bohužel tam měl někdo nohy.
  Ty hráči co budou zdraví, tak to budou ty co leštili lavičku😀
  Ten kdo je blbý, tak mu to asi nepřidá.
  Kdo je geniální, tak bude průměrný.
  Takže sportu zdar a fotbalu zvláště 😀😀

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

MS v Bělorusku se určitě neuskuteční. Zatím se hledají jiné varianty

Světový šampionát se kvůli neklidné situaci v Bělorusku s jistotou konat nebude. IIHF se teď snaží najít nové řešení, jak situaci zvládnout. Ve hře je řada dalších států.

Fanoušci Arsenalu mohou začít slavit! Přestupová hádanka jménem Özil je vyřešená

Bývalý německý reprezentant Mesut Özil konečně mění působiště, když míří do tureckého Fenerbahce. To určitě uvítají jak fanoušci, tak klubová kasa, kterou několik let ždímal.

Případ Kuchta: Zahodil dvě obrovské šance, ale nakonec je proměnil. Našla Slavia konečně svého útočníka č.1?

Před sezónou nikdo příliš nechápal, proč si Slavia stahuje Jana Kuchtu zpět do Edenu. V útoku měla Musu, Tecla a Júsufa, na co tedy další útočník? Jindřich Trpišovský ale znovu ukázal, že ví, co dělá.