Fortuna liga

Sparta se otřásá v základech! Kdo už další šanci nedostane?

Pražská Sparta má za sebou krušný podzim. Po debaklu v Evropské lize se Suboticou se její výkony rapidně zvedly, nicméně po utkání s Plzní následoval pokles formy. Včetně již zmiňovaného zápasu Sparta uhrála z posledních 5 venkovních utkání pouhé 3 body, a to je pro klub jako je Sparta žalostná série. Kteří hráči nedostanou další šanci a s týmem se rozloučí?

Zdroj: sparta.cz

Mihailo Ristić

Třiadvacetiléty srbský záložník či obránce je ve Spartě na hostování z ruského Krasnodaru. Za letenské odehrál tři ligové zápasy, do kterých nastoupil jako střídající hráč na pár minut. Na začátku sezony přitom vypadal slibně.

V přípravě byl jedním z lepších hráčů a vstřelil dvě branky. Nastoupil také v závěru osudného utkání se Suboticou a od té doby na svou šanci čekal až do utkání se Slováckem, ve kterém chvíli po nástupu na hřiště neproměnil pokutový kop.

Sparta může na Ristiće uplatnit opci. Vzhledem k tomu, že ale nedostává téměř žádný prostor na hřišti, se neočekává, že by měl v pražském klubu pokračovat.

Josef Šural

Sparťanskému kapitánovi končí v létě smlouva a tak má Sparta poslední měsíc na navrhnutí vylepšené smlouvy, která bude Šuralovi vyhovovat. Jenže má vůbec tým Daniela Křetínského zájem o prodloužení?

Šural byl dlouhodobě oporou letenských, nicméně v současné době se potýká s výrazným poklesem formy. Po příchodu na hřiště je téměř nulový a podle oficiálních statistik O2 Sport mu v utkání s Jabloncem naměřili druhou nejnižší rychlost ve sprintu ze všech hráčů Sparty. Nepatrně pomalejší byl pouze brankář Nita.

Na Šuralovi není vidět žádná snaha zvrátit výsledky Sparty na správnou stranu. A tak se veřejně debatuje o přestupu. Podle agenta Pavla Zíky se o hráče zajímají kluby nejen z Evropy, ale i ze zámoří.

Lukáš Vácha

Bývalá opora sparťanské zálohy v posledních sezonách paběrkuje. Za poslední dva ligové ročníky odehrál Vácha v lize pouhopouhých osm utkání. Po zranění ho Sparta propůjčila do Liberce, kde dostával přednost mladý Kulhánek.

Příležitosti nedostává ani v této sezoně a podle všeho by se měl vydat na jinou adresu. Sparťanští fanoušci tak přijdou o svého oblíbence, který dokázal svůj tým vyburcovat ke skvělým výkonům.

Golgol Mebrahtu

Australský útočník přišel do Sparty na konci srpna tohoto roku jako náhrada za zraněné hráče Kadlece s Drchalem. Bývalý hráč Mladé Boleslavi odehrál v tomto klubu 35 utkání a vstřelil 14 branek. Středočeský tým s ním ale na začátku této sezony nepočítal a rozvázal hráči smlouvu.

Mebrahtu ale ve Spartě neoplývá skvostnou formou. Nastoupil již do sedmi ligových utkání a gólově se neprosadil. Tento osmadvacetiletý Australan je ale navíc ve hře zcela nepoužitelný a fanoušci nemohou pochopit důvody jeho angažování.

Vzhledem k tomu, že se v zimě vrátí uzdravený Drchal a pravděpodobně i Kadlec, neočekává se pokračování Golgola na Letné. Sparta navíc musí koupit gólového útočníka, takže pro fotbalistu se súdánskými kořeny nezbude v týmu místo.

10 komentářů

10 Comments

1. Akzachorp

4.12.2018 na 14:53

To je mlaceni prazdny slamy,pokud tam budou Kovi a Štastny tak budou padat do hlubin,hrači Plavčič a jemu podobni nemaji ani na kraj natož na ligu,

2. sparťan

4.12.2018 na 17:27

Žádné rapidní zvýšení výkonů jsem tedy v této sezoně nezaznamenal.

3. Mirek

4.12.2018 na 19:54

Ale vyletět ze Sparty by měl hlavně ten nejvíce nepoužitelný a zbytečný exot. Nějaký Křetínský, který je ve Spartě úplně na nic a ač nejsem Sparťan, tak Spartu doslova zprznil a zničil. Dokud tam bude tento ve fotbale absolutně neschopný, .ůl, tak prostě bude Sparta v píp. Léta je vidět, že fotbalu prostě nerozumí a chová se jak slon Bimbo v porcelánu a ničí to, co fungovalo a zavádí tam to, co nefunguje. Sparta byla klubem, kdy čeští a slovenští fotbalisté co za ni hráli, tak by za Spartu na hřišti třeba padli. Té jeho současné internacionální squadře co tam je, je Sparta u zadku. I když jsou drazí, tak nemají sparťanské srdce. A Křetínský nemá rozum, že za ně utrácí tak šílené prachy. To by radši ty prachy co ho Sparta stojí měl dát na sirotky. Aspoň by ty prašule někomu opravdu pomohly a byly k užitku. Takhle je zbytečně splachuje do hajzlu.

4. Evropan

5.12.2018 na 13:26

Přirozený jev velkých klubů: jakmile hráči zjistí, že klub je ve finanční tísni, padne na ně deka. Například německý HSV

5. i

5.12.2018 na 22:34

kecáž? Co je to za slovo?

6. Karel

6.12.2018 na 14:08

P. Šťastný ať ze Sparty odejde protože tomu nerozumí a jestli chce trénovat tak ať jde trénovat okresní přebor ale bojím se že ani tam neuspěje

7. Martin

7.12.2018 na 14:30

Nic jiného SPARTĚ nezbývá, než do vedení povolat někoho jako byl Petr Mach. Za něj byla Sparta rozjetá mašina a každý kdo chtěl vystrkovat drápky, tak byl následovně poslán na chvilku do béčka(např.Frýdek).
    Hráči drželi hubu a každý makal, aby si ho v pohárech všimli v cizině a mohl odstartovat pořádnou karieru.
    Tenkrát byl hlad po úspěchu!!
    Podívejte na dnešní sra.ky.
    Neprůstřelné smlouvy … každý čtyři agenty a prachy stabilní prachy.
    To je jasny, že nikdo nemá motivaci.
    Dělají si z toho v cizině p.del!!
    Běž na rok do Sparty. Tam si odpočineš a ještě si vyděláš dost peněz😀
    Tam fotbalu nerozumí.
    Bičoval bych je z Letné až na Ruzyň a pak je poslal přímým letem na Antarktidu.

8. daniel

7.12.2018 na 18:42

je fakt že dnešní fotbal kurvej hodne agenti hráču jenom mamonej prachy aprodaj každou mrdku co kopne do balonu co má potom chudák Dan dělet když tomu nerozumí

9. mab

8.12.2018 na 7:04

Ač nesparťan, tak mne mrzí, kam se tento tradiční klub pod Křetínským dostal. Jde v podstatě o draze placené místo majitelem pro dojednávání byznysu zatím co dole na hřišti běhají nějací dobře placení herci, kterým nejdeo víc, než jen dostat výplatu a jejich jediným úkolem je maskovat tu pravou podstatu toho, proč to majitel koupil, tu kterou jsem zmínil v úvodu. Přidáme-li k tomuto pohledu Plzeň, která běžně do topu patřit nemá, která jen těží z toho, že ostatní jsou poslední roky ještě horší a kde končí zázrak, protože kádr silně stárne a nové posily už jsou jen stínem hráčů z veleúspěšných dob a završíme to Slávií, která v současnosti jede a je nejlepší, ale ani zde to není úplně terno a spíš to bude jen varianta na Plzeňský zázrak, navíc s nejasným financováním, kde majitelé mají jiný přístup k hodnotám, takže nemají problém z hodiny na hodinu zmizet, tak se dostáváme k tomu, že naše liga je hodně v prčicích i proti ligám, které by měly být kvalitativně i finančně pod námi, jako je rumunská, maďarská či polská liga.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Petr Janoušek, který vedl i silný ročník 1992, připravil k přesunu do velkého fotbalu Pavla Kadeřábka, Ladislava Krejčího či Martina Frýdka

Třiačtyřicetiletý Petr Janoušek, který se stal začátkem roku novým asistentem Zděnka Sčasného se přesunul ze Sparťanské juniorky.

zdroj: sparta.cz

Petr Janoušek již dlouhodobě působí u mládežnických týmů pražské Sparty, kde již připravoval spousty sparťanských talentů k těžkému přesunu do velkého fotbalu.

Právě on i se svým asistentem Davidem Holoubkem je podepsán pod památným mistrovským titulem U19 ze sezony 2009/10. Sparťanský výběr do devatenácti let tehdy vyhrál soutěž o 21 bodů před druhou Sigmou Olomouc. Mistrovský tým v té době tvořil silný ročník 1992, ze kterého vyšlo spoustu kvalitních hráčů a současných českých reprezentantů jako např. Martin Frýdek, Ladislav Krejčí, David Pavelka, Jakub Brabec nebo Pavel Kadeřábek.

Jednalo se o velmi silný ročník, ze kterého stále čerpá nejenom Sparta Praha, ale také reprezentace či evropské kluby.

Petr Janoušek, který aktivně hrál fotbal za Ostravský Baník se po skončení aktivní kariéry přesunul právě do mládeže v Baníku. Dále má zkušenosti i z mládežnických reprezentací.

Za největší úspěch Petr Janoušek hodnotí právě zisk titulu se sparťanským týmem do devatenácti let, a to s náskokem jednadvaceti bodů. Petr Janoušek k úspěšnému ročníku 1992 řekl „Šli si za svým cílem, vzájemně se motivovali. Pracovalo se s nimi velmi dobře, protože chtěli. Neustále na sobě dřeli,”

Sparťanský celek U19 ve zmíněné sezoně vyhrál dorostenecký titul, když uhrál dohromady 78 bodů při skóre 112:27.

Viktoria Plzeň remizovala s druholigovým čínským soupeřem

V rámci zimního soustředění ve Španělsku se Viktoria Plzeň utkala s druholigovým čínským celkem Wu-chanem. Výsledek utkání nenašel vítěze, Plzeň pouze remizovala 1:1.

Ze začátku byla více aktivní Viktoria. Ve 23. minutě si málem po centru Kayamby vstřelil vlastní gól Li Hang, avšak brankář Jia Xinayo dokázal reflexivně zakročit. Ve 26. minutě Viktoriáni vsítili úvodní branku utkání, když Matúš Kozáčik přesným výkopem na Joela Kayambu založil akci, při které konžský záložník využil svých předností a sprintoval po křídle směrem k brance. Přesným centrem našel Erika Pačindu, který se nemýlil.

V 61. minutě Wu-chan srovnal na 1:1. Po rohovém kopu na bližší tyč hlavičkoval Jean Evrard Kouassi, který v dobré příležitosti své spoluhráče nezklamal. Červeno-modří měli poté na kopačkách několik šancí na zvrácení zápasu ve svůj prospěch, ty však většinou končily nepřesnou střelou.

Pro fanoušky Viktorie je tento výsledek zklamáním. Celá Plzeň očekávala od svých favoritů více než remízu. Ale nemůžeme opomenout dobré výkony Patrika Hrošovského, který vytvářel jednu šanci za druhou, nemohli bychom se divit, kdyby v průběhu přestupového okna opustil západ Čech.

Sigma Olomouc v přátelském utkání zničila druholigovou Jihlavu

Hanáci přivítali v Olomouci v rámci přípravného utkání Vysočinu Jihlavu, tedy celek hrající druhou ligu. Pro Sigmu to však byla skutečná exhibice se vším všudy, o čemž svědčí i konečný výsledek 5:0. Olomoučtí byli po celý zápas lepším týmem a svého soupeře po všech stránkách přejeli.

Zdroj: facebook.com/sksigmaolomouc

Od začátku utkání byla dominantnějším celkem Sigma, která nejenže dobře kombinovala, ale k tomu dokázala kvalitně a především efektivně napadat rozehrávku Jihlavy. Díky tomu se klub z Vysočiny měl problém dostat za polovinu. V 11. minutě se pak dostal do prvního zakončení v utkání Vít Beneš, který hlavičkoval po rohovém kopu, jež zahrával Kalvach. Mířil však nad bránu. Hanáci nadále dominovali. Ve 21. minutě se po pěkné kombinaci dostal ke střele z hranice šestnáctky Jakub Plšek, jenže té scházelo dobré umístění a tak mířila pouze do náruče Vejmoly.

Herní převaha Olomouce vyvrcholila ve 25. minutě, kdy po kombinaci Slámy s Texlem poslal druhý jmenovaný průnikovou přihrávku do šestnáctky na Housku. Ten míč ve skluzu poslal před bránu. Tam se nejrychleji zorientoval Tomáš Zahradníček, který nekompromisně uklidil míč do brány, přičemž střela orazítkovala i břevno. Sigma se tedy zaslouženě dostala do vedení 1:0.

Jen o minutu později mohli Hanáci klidně vedení navýšit. Po rychlé přímočaré kombinační akci se dostal k míči v šestnáctce Texl, který pálil těsně vedle levé tyče. Ve 29. minutě si pak i jihlavští připsali první střelu, když se po protiútoku na levé straně dobře uvolnil a následně vypálil Jiří Klíma. Mandous si v bráně se střelou poradil.

Ve 31. minutě už Sigma vedla 2:0. Lukáš Kalvach poslal z vlastní poloviny skvělým pasem za obranu do šance Tomáše Zahradníčka, jenž se tváří v tvář gólmanovi nezalekl a vstřelil svůj druhý gól v utkání.

Jihlavští se dostali do zakončení ve 35. minutě, kdy z hranice šestnáctky střílel Nicolas Šumský. Jeho střela však nenadělala gólmanovi Sigmy žádní problémy. Dvě minuty nato už však Mandous měl potíže, když pálil ze střední vzdálenosti teprve šestnáctiletý Adam Ritter. Přesto si s jeho dělovkou olomoucký brankář poradil.

Sigma se však dostala do vedení 3:0. Ve 40. minutě předvedli Hanáci rychlý přechod do útoku, když na závěr Texl poslal míč zleva do středu přihrávku na Housku, který našel v šestnáctce Jakuba Plška. Ten střelou k pravé tyči obstřelil gólmana a mohl slavit.

Jen o dvě minuty později mohlo být pro Jihlavu ještě hůř. K odraženému míči se v pokutovém území dostal Jan Štěrba, který ve 100% příležitosti selhal a těsně minul levou tyč. Více se v první půli nestalo.

Druhý poločas však probíhal podobně. Hanáci měli navrch. Přesto se první v druhé pětačtyřicetiminutovce dostali do šance hráči Jihlavy. Po centru v 53. minutě hlavičkoval Klíma, jenže Mandous míč polapil. O tři minuty poté zase měla šanci Sigma. Plšek centrem našel naskakujícího Chytila, který hlavou těsně minul pravou tyč. Dvě minuty nato po centru Lalkoviče hlavičkoval Yunis do náruče gólmana Jihlavy. Další střelu si Yunis připsal v 61. minutě po protiútoku, jenže opět si gólman Vysočiny poradil. Za tři minuty se znovu Yunis dostal do obrovské šance. Po nepovedené střele jedno z Hanáků se míč dostal právě k Yunisovi na hranici malého vápna. Ten však tutovku spálil.

Gólman Jihlavy si musel připadat jako na střelnici. V 65. minutě se do šance dostal po centru Mojmír Chytil, jenže nedokázal míč umístit za záda gólmana. Tři minuty nato však musel zasahovat i brankář Sigmy, když nebezpečně hlavičkoval Nerad.

V 78. minutě Sigma zvýšila na 4:0, když se po centru k odraženému míči dostal v šestnáctce Šimon Falta, který uklidil míč k levé tyči.

Dvě minuty poté zvýšil na 5:0 pro Hanáky Milan Lalkovič poté, co ho Šimon Falta našel dobrou přihrávkou v šestnáctce a pro slovenského technika nebyl problém překonat gólmana.

V závěrečné desetiminutovce už se příliš nestalo. Pouze Yunis pálil v 84. minutě levačkou doprostřed brány a v poslední minutě utkání a tři minuty poté měla velkou šanci Jihlava, jenže díky nepřesné střele ji nedokázala proměnit. Ještě v poslední minutě utkání musel Mandous coby gólman Sigmy jednou zasahovat, jenže střela mířila jen do jeho náruče a tak si čisté konto v poklidu udržel.

Sigma tedy zcela zaslouženě vyhrála. Celý zápas byla lepší po všech stránkách. Držení míče měla lepší v poměru 60 – 40 %, stejně tak byla lepší střelecky, když celkově vyslala 11 ku 7 pokusům Jihlavy, přičemž devětkrát trefila bránu, zatímco hráči Vysočiny ohrozili gólmana Sigmy přímo jen třikrát.

Sigma Olomouc 5 : 0 Vysočina Jihlava

Sestavy:

Sigma Olomouc v 1. půli: Mandous – Sláma, Jemelka, Beneš, Štěrba – Kalvach, Houska – Texl, Plšek, Zahradníček – Nešpor

Sigma Olomouc v 2. půli: Mandous – Látal, Kotouč, Polom, Vepřek – Sláma, Lalkovič – Falta, Plšek, Chytil – Yunis.

Vysočina Jihlava: Vejmola – Vaculík, Vedral, Chlumecký, Kupec (60. Dujmović) – Šlein (60. Komárek) – Zoubele, Ritter (46. Nerad), Šumský (60. Šefčík), Javůrek – Klíma. Náhradníci: Veselý.