Spojte se s námi

Fortuna liga

Sparta pod Václavem Jílkem zažívá nejhorší vstup do sezony od roku 2010

Zveřejněno

dne

Na lavičce Sparty Praha se od roku 2010 vystřídalo jedenáct trenérů, kvůli častým změnám u kormidla letenských ne všichni vedli nejúspěšnější český klub v úvodu sezony. Václav Jílek, aktuální lodivod Sparty, je jedním z šesti trenérů, kteří vedli klub na začátku ligového ročníku. Jílkova čísla jsou po osmi ligových kolech v porovnání s ostatními manažery nejhorší.

Václav Jílek získal v osmi ligových kolech pouze jedenáct bodů.
zdroj: sparta.cz

Ani mnohými zatracovaný Andrea Stramaccioni, ani Zdeněk Ščasný. Nejhorší vstup do sezony zažívá Sparta Praha pod Václavem Jílkem. Rodák z Litomyšle má jednoznačně nejhorší bodový zisk i umístění v tabulce po osmi odehraných kolech.

Třiačtyřicetiletý stratég získal v aktuálním ročníku FORTUNA:LIGY 11 bodů (bilance 3 výhry, 2 remízy a 3 prohry). Tento bodový zisk přikoval tým Václava Jílka až na 7. pozici.

Italský stratég, jenž nastoupil ke kormidlu letenských před sezonou 2017/2018, získal se Spartou ve zmiňovaném období 14 bodů (bilance 4, 2, 2). Zahraničními hráči rozšířený kádr se po osmi kolech nacházel na 4. příčce.

Letenské na úvod sezony dále vedli Zdeněk Ščasný, Vítězslav Lavička, Jozef Chovanec a Pavel Hapal. Až na současného trenéra slovenské reprezentace se všichni na lavičce Sparty předvedli minimálně ve dvou sezonách.

Pavel Hapal skončil v sezoně 2018/2019 na lavičce už po prvním ligovém kole, respektive po prohře v předkole Evropské ligy se Suboticou. Zbylých sedm kol v nejvyšší české lize odtrénoval Zdeněk Ščasný. Tato dvojice trenérů přinesla Spartě 20 bodů (bilance 6, 2, 0).

Ščasný vedl letenské ještě v dalších dvou sezonách, obě ale byly diametrálně odlišné. V ročníku 2015/2016 se na úvod sezony vyhříval na prvním místě, zkušený trenér i manažer získal 17 bodů (bilance 5, 2, 1). O sezonu později ve stejném počtu utkání získal 15 bodů (bilance 4, 3, 1), ovšem tým z Letné se nacházel až na páté pozici.

Povedené vstupy do sezon měl i Vítězslav Lavička. Letenské vedl ve třech sezonách, pokaždé se dokázal na úvod ročníku umístit na pomyslných stupních vítězů. V sezoně 2012/2013 zaznamenal zisk 16 bodů (bilance 5, 1, 2), který stačil na třetí příčku. Podobný vstup zažil i v ročníku 2014/2015, 16 bodů ovšem stačilo na druhé místo.

Nejlépe si aktuální trenér Slasku Wroclaw vedl v sezoně 2013/2014, kdy neprohrál ani jedno utkání (7, 1, 0), získal 22 bodů a po zásluze kraloval české nejvyšší lize. Ovšem Vítězslav Lavička není trenérem, který by zažil se Spartou nejlepší vstup do sezony.

Nejlépe si Sparta vedla pod taktovou Jozefa Chovance. Konkrétně tomu bylo v sezoně 2011/2012. Osm zápasů bez ztráty jediného bodu, a tudíž první místo tabulky s krásným ziskem 24 bodů. Slovenský manažer vedl letenské také v předcházející sezoně. Čísla to ovšem nebyla tak ideální. 15 bodů (bilance 5, 0, 3) stačilo na třetí příčku.

Reklama
19 komentářů

19 Comments

 1. Sony

  11.9.2019 na 13:56

  Nechápu, proč rejete do Jílka, který je sice pomalý v rozhodování a téměř holubičí povahy, ale inteligencí převyšuje většinu bývalých trenérů Sparty, o kterých je ve článku řeč. Měl by mít k dispozici 100 dnů hájení a celkově aspoň tolik času, jako měl Stramacioni, s jehož angažováním Sparta všechno pohnojila. Krize však začala už o pár měsíců dříve v nezdravém ovzduší vedení. Jílek nemá zatím ve své anamnéze žádné výrazné úspěchy ani věhlas čnějící za hranice Česka. V současné Spartě by ale neuspěl bez dílčích nezdarů ani ten sebelepší a nejschopnější trenér. Záleží na poctivosti a svědomitosti, kterou jeho koncepce má. Určitě se dostaví i výsledky.

  • Míra

   11.9.2019 na 20:08

   Tak ono si to stále ještě nesedlo? Nebo snad soupeřům chybí respekt? Kam se poděla ta nejsilnější Sparta v historii?

   • 883ccm

    12.9.2019 na 11:42

    O nejsilnější Spartě v historii se nemluvilo, to si pletete s Plzní, kde to prohlásil její “trenér” před tím, než vyletěli ze dvou pohárů během necelého měsíce. Pokud vím, tak jen Ščasný minulý podzim prohlásil, že má Sparta aktuálně nejsilnější mužstvo v lize a hned potom začala série remíz a porážek, po které vyletěl on.

    • Mycwa

     12.9.2019 na 14:51

     Na toho debila nereaguj, ten má mindrák jako vrata…

     • Míra

      13.9.2019 na 10:46

      Mindrák jako vrata máš ty a denně ho tu předvádíš! Já si akorát z těch neschopných LGBT kašparů dělám srandu! No, ale nedělej si z kašparů srandu.

    • Mycwa

     13.9.2019 na 1:01

     Myslím na mně….nereaguj. Mám největší mindrák a jsem rudý zamindrákovaný kokot. Ostatní nikoho nenapadají, jen já si prostě nemůžu pomoct. Mám v důchodu spoustu času a tak napadám všechny kolem co nejsou rudí kokoti tak jako já. Ale mám rád orálek, rád kouřím šulínky a v tomto směru nerozlišuju kdo je z jakýho klubu. I prcku rád nastavím…

   • Harry

    12.9.2019 na 16:02

    Za půl mega měsíčně, by si to mohlo pod Jílkem sednout

  • Míra

   11.9.2019 na 20:11

   Já tam žádné rytí do Jílka nevidím. Já vidím pouhé shrnutí faktů. Pro někoho možná smutných faktů.

   • Ladislav Hartych harrysenior@seznam,cz

    12.9.2019 na 15:59

    A to vše za pouhých půl mega měsíčně…

  • chachek

   12.9.2019 na 21:51

   Vůbec s tebou nesouhlasím. Jílek není trenér pro Spartu ! Měl být Holoubek !

 2. Michal

  12.9.2019 na 14:05

  Mně by třeba zajímalo, jestli si Češi a cizinci mezi sebou na hřišti rozumí, jestli si kriknou mezi sebou a tak. Protože mi přijde, že ne. Všechno je to takový na náhodu, jeden něco dělá a ostatní koukají, jak to dopadne. Nita dostane fik a rozhazuje rukama, že si ho někdo nedrzel. Jak si třeba diriguje obranu on.

 3. Jirka

  12.9.2019 na 19:07

  Krásně se to čte, Sparta téměř na dně, blaho pro mé oči, uši i duši. Jen tak dál, těšíte srdce mnoha lidí v republice! 🙂

  • Milda

   12.9.2019 na 19:47

   Bože do čeho jsi duši dal…Proč je vás tak málo Jiří? Od kdy je hrstka lidí ”mnoho”?

   • Jirka

    12.9.2019 na 20:33

    Mildo, ani si nedokážeš představit jak velká je ta hrstka lidí! Já Spartu nesnáším už skoro 50let, už když byla vládní klub a vím, že nejsem zdaleka sám. Samozřejmě chápu, že pár zaslepenců se pořád najde a tomuto ničím sympatickému klubu fandí, ale já to nikdy nebudu a to dokonce ani v mezinárodních pohárech, v tomto případě kašlu i na koeficiet! 🙂

    • Mycwa

     13.9.2019 na 1:04

     Jirko…toto je názor 99% národa. Každej ví jaký jsou ti rudí kokoti šmejdi a vysloužili si to právě tou protekční zaprodanou minulostí přesně jak píšeš. Fuck off sparta!!

   • Mycwa

    13.9.2019 na 1:09

    Hrstka? Mildo, počítám….ty…pak ještě já…a pak…do koho jsi ještě duši dal? Jsme dva! Držíme spolu! Co děláš zítra večer? Nechceš se přijet přitulit? Mám nový lubrikant s banánovou příchutí, bude se ti to líbit….ozvi se jo?

 4. chachek

  12.9.2019 na 21:47

  Jílek není trenér pro Spartu ! Psal jsem to tu už asi 2x.

  • astv

   15.9.2019 na 12:14

   To máš sice úplnou pravdu, ale co s tím naděláme?
   Udělej to jako já. Zapomeň na Spartu a začni sledovat jinou ligu, než tu naší.
   Hrajou se tam docela dobré zápasy, dnes už je to dostupné ( tedy v televizi ) a Křetínský, který fotbalu nerozumí to stejně zřejmě dělá úmyslně.
   Je v tom nějaký švindl, jen ještě nevíme jaký.
   A když na ně nebude nikdo chodit, ono je to nakonec přestane bavit a Křetínský odejde.

 5. robert

  13.9.2019 na 8:38

  Ve Spartě to naposled fungovalo za krátkého působení trenéra Holoubka,který dokázal tým doplnit mladými hráči z vlastní líhně a fungovalo to v lize i v poháru.Nikdy jsem nepochopil proč se Sparta Holoubka zbavila,muselo v tom být asi něco osobního co se bosům ve Spartě nelíbilo.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Fortuna liga

Slavia se před derby potýká s problémy. Hned pět hráčů odjelo do nemocnice, nejhůře se Trpišovskému skládá záloha

Zveřejněno

dne

Sotva Slavia uhrála nečekanou remízu v Miláně, už se musí znovu soustředit na domácí ligu. Již v neděli se totiž slávisté představí na Letné, kde změří síly v derby se Spartou. Favoritem by byl celek z Vršovic, jenže ten se nyní potýká s marodkou, a tak je derby bez vyloženého favorita. O čem mluvil trenér sešívaných na tiskové konferenci, se můžete dočíst v následujících odstavcích.

Zdroj: slavia.cz

„Mužstvo je dost rozbité, dopoledne odjelo pět hráčů do nemocnice na vyšetření. Teď se momentálně dáváme dohromady dost těžko. Je samozřejmě obrovská výhoda, že hrajeme v neděli. Momentálně to ideální není, ale je čtvrtek a hraje se až v neděli. To se dáme dohromady,“ řekl Jindřich Trpišovský na tiskové konferenci.

„Kdybychom nastupovali ve čtvrtek k zápasu Evropské ligy a v neděli nás čekala Sparta, problém by nejspíš nastal. Jenže my hráli v Miláně už v úterý, takže do derby se dáme bohatě dohromady,“ míní optimisticky Trpišovský.

Zápas v Miláně nedohrál záložník Ibrahim Traore, jenž musel v 60. minutě střídat. „Ibra podstoupil vyšetření a teď má doporučených pět šest dní klid. Je to lehce podvrtnutý kotník, teď je to bolestivé, že na to nemůže došlápnout. Ale mělo by se to podle prvních zpráv dobře vyvíjet,“ těší kouče, ale dodává: „Bohužel na derby pravděpodobně nebude, ale od příštího týdne by se měl připravovat. Není to tak vážné. Báli jsme se poškození vazů v kotníku, což zatím podle rezonance není.“

Před soubojem v Lize mistrů na internetu kolovaly zvěsti, že brankář Ondřej Kolář nebude schopen do utkání zasáhnout. „Ondra měl nějaké střevní problémy, které přetrvávaly, naštěstí na ten zápas se dal dohromady,“ sdělil 43letý Trpišovský.

„Kluci si ale z reprezentace přivezli nějaký kašel, který se nám postupně trochu rozšířil v mužstvu. Už v Miláně jsme měli nějakou virózu a přivezli jsme si ji. Teď se tomu snažíme zamezit, spousta kluků jela domů a děláme vyšetření na CRP,“ řekl novinářům Trpišovský.

Největší problémy bude mít proti Spartě se složením středu zálohy. Laco Takács je jeden z hráčů, kteří mají virózu, Petr Ševčík měl problémy se zády, zmíněný Traore taktéž nebude k dispozici a Hušbauer odehrál v Miláně celých 90 minut, tudíž se na něm již projeví únava. „Tam, kde jsme měli největší přetlak, nám teď těch hráčů moc nezbylo. Tlačí nás bota stejně, jako tomu bylo na dohrání zápasu na Interu,“ zhodnotil situaci Trpišovský.

Speciální zápas to bude i pro rumunského legionáře Stanciua, na kterém bude stát úspěch Slavie podobně, jako tomu bylo ještě loni ve Spartě. Sparťanští fanoušci mu ale rozhodně nic nedarují. Ve velkém s předstihem skupují plyšové krysy, hady, prasata, které před výkopem naháží na hrací plochu a dají mu tak na vědomí, co si o něm myslí. „Slyšel jsem, že je chtějí házet na hřiště. Jen doufám, že na trávník nevyběhnou i živá prasata,“ pravil ironicky a dvojsmyslně Trpišovský.

„Bavili jsme se spolu na toto téma už minulý týden a on prohlásil, že hrát chce. Má toho hodně za sebou a jak ho znám, bouřlivé prostředí ho bude naopak motivovat k lepšímu výkonu,“ nepřipouští Trpišovský, že by snad letní posilu Slavie rozhodilo nepřátelské prostředí.

„Nico má na hřišti svůj svět, do kterého se ponoří. Čím bouřlivější prostředí, tím lépe pro něho,“ řekl Trpišovský, který nemá v úmyslu hráče ponechat na lavičce a ušetřit ho nepřátelského prostředí.

„Je mi naopak jasné, že i minisouboj Kanga – Stanciu bude jedním z faktorů, který bude o výsledku derby rozhodovat. Standardní situace ale rovněž,“ dodal slávistický trenér.

Derby se uskuteční již tuto neděli 22. 9. od 18 hodin na Letné.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Pavel Zíka a jeho synové v exkluzivním rozhovoru o letních přestupech nejenom do Sparty a Slavie

Zveřejněno

dne

Patrik Hrošovský, Nico Stanciu, Michal Trávník, Oscar, Jakub Hora a takto můžeme pokračovat ve výčtu fotbalový jmen, která v létě pod taktovou rodiny Zíkových změnila svá fotbalové působiště a vydala se na novou cestu. Celkově se v letním období podařilo úspěšně dokončit přes 30 přestupů a my jsme se na úspěšné přestupové období Pavla Zíky a jeho synů zeptali na průběh a pikantnosti včetně detailů z uzavřených přestupů.

Zdroj: GLOBAL SPORTS

Pánové prožíváte nejspíše jedno z nejúspěšnějších přestupových oken. Jak vnímáte již ukončené přestupové okno? Máte za sebou spousty viditelné práce v letním přestupovém období.

Vnímáme to jako jedno ze svých nejúspěšnějších přestupových oken. Možná se jedná o historicky nejúspěšnější okno za celé fungování agentury GLOBAL SPORTS.

Jak dlouho působíte na fotbalovém trhu?

Na trhu jsme čtvrtým rokem a je pravda, že pohledem do minulosti se předchozí přestupová okna povětšinou vydařila ke spokojenosti naší i našich hráčů, ale vždycky je tam pár případů, u kterých dojde k nenaplnění toho cíle a přestup se tím pádem odkládá na další přestupové okno.

Můžete nám konkretizovat, co znamená nenaplnění cílů?

Jedná se o předem stanovené cíle (přání) zastupovaných hráčů.

Jako příklad můžeme uvést, že se například v minulosti na přestupu nedomluvily kluby, nebo se hráč v průběhu přípravy zranil a došlo ke komplikaci či neuzavření přestupu, ale letos se nám povedlo většinu vytyčených cílů splnit, v některých případech až přeplnit. Což jsou příklady hráčů, kteří se dostali dále, než jsme my i hráč třeba původně očekávali.

Můžete nám prozradit, jaké cíle jste chtěli v letním přestupovém období splnit?

Například Michal Trávník, kde jsme rádi za přestup do Sparty a věříme, že postupem času se ve Spartě naplno prosadí.

Dlouhodobě pak Patrik Hrošovský, hráč, který si zasloužil posun ve svojí fotbalové kariéře a vnímali jsme, že je to ten správný moment se ve 27 letech dále posunout.

Celkově nás, ale těší každý jednotlivý případ, kdy hráči splníte přání přestoupit do dobrého klubu.

                                                zdroj: GLOBAL SPORTS

Uvedli jste, že se Vám dokázalo i cíle přeplnit. Jedná se tedy o nějaký neočekávaný přestup?

Ano přesně tak.

Máme na mysli například velmi zajímavý, ale pikantní návrat Nika Stancia do Prahy, ale do slávistického dresu. Dle nás se jedná o přestup léta, nejen svoji pikantností, ale především Nicovou fotbalovou kvalitou a také celým tím příběhem, který se někomu může líbit, někomu ne, nicméně se jistě shodneme, že to dodalo velký náboj celé naší lize.

S tímto musím souhlasit. A ještě nějaký přestup byl pro Vás neočekávaný?

Určitě jsem neočekávali přestup mladého Oscara z Liberce rovněž do pražské Slavie, kde jsme měli zato, že určitě přestup šikovného středopolaře do některého z velkých tuzemských klubů přijde, ale ne takto brzy.

Spekulace některých médií o zájmu anglických klubů byly mimochodem naprosto zcestné, pro Oscara je ideální postup přes špičkový český klub, kterým Slavia bez debat je.

A máte ještě nějaký zajímavý přestup z řad českých hráčů?

Zajímavá témata jsou určitě David Vaněček do Maďarska (Puskás), mladý brankářský talent Lukáš Horníček do portugalské Bragy a přestup na poslední chvíli u Jakuba Hory do Slavie.

Rádi bychom zmínili i zajímavý přestup, který nás bavil, a to do poněkud netypické fotbalové destinace v případě přestupu brankáře Martina Berkovce do Žalgirisu Vilnius z Litvy, kde chytá jako jednička, klub je v boji o titul a Martin měl možnosti si zahrát i předkolo Evropské ligy.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Komise rozhodčích FAČR dál porušuje předpisy UEFA, marně hledá doplnění

Zveřejněno

dne

Fotbalová asociace nadále marně hledá adepta na člena Komise rozhodčích, aby doplnila počet na pět, její složení přestalo odporovat předpisům UEFA a vyhnula se tak možným sankcím. Po Radku Příhodovi, který angažmá v komisi odmítl, se přetřásají jména dalších dvou kandidátů – Oldřicha Racka, bývalého rozhodčího a delegáta, a Jaroslava Kubíčka, který nedávno skončil v komisi rozhodčích na Moravě.

facr fotbal.cz logo

V únoru odstoupil z Komise rozhodčích a delegátů FAČR zástupce LFA (Ligová fotbalová asociace) Petr Mlsna, který tak od té doby pracuje v rozporu s předpisy UEFA tzv. Konvencí rozhodčích. Ta povoluje jen 20 procent ´nespecialistů´, tedy členů, kteří nikdy nebyli na požadované úrovni rozhodčími či delegáty.

V současném čtyřčlenném složení české komise rozhodčích tomuto ustanovení jak známo nevyhovuje dokonce její předseda Jozef Chovanec, bývalý československý reprezentant (mj. účastník MS 1990 v Itálii) a později úspěšný trenér. Neodbornost tedy představuje 25 procent.

Nikomu se do komise, která nepožívá vzhledem k místopředsedovi za Čechy Romanu Berbrovi pověst nezávislého orgánu, nijak nechce. Nabídku LFA stát se jejím zástupcem v komisi rozhodčích odmítl Radek Příhoda, bývalý elitní sudí, jenž pro své pevné charakterové postoje raději dobrovolně odešel z prvoligové scény. Žádný vhodný kandidát nevzešel ani z losovacího aktivu LFA, který proběhl v červnu.

Asociace tedy dál hledá náhradu, což není v situaci nedůvěry v českém fotbalovém prostředí nijak jednoduché. Na doplnění počtu byli dle informací z fotbalového zákulisí připraveni Oldřich Racek, bývalý prvoligový rozhodčí, a Jaroslav Kubíček, současný delegát

Jméno Oldřicha Racka, který byl již v roce 2008 z profesionálních soutěží vyřazen pro ztrátu důvěry, jak odůvodnil tehdejší předseda komise Luděk Macela, však již ve hře není. Ještě v minulé sezóně sice vykonával funkci delegáta, ale na novou listinu pro probíhající ročník už zařazen nebyl. A teď by měl bývalým výkonnostně zdatnějším kolegům šéfovat?

Na programu je tak druhé jméno, severomoravský Jaroslav Kubíček. Nejde o špičkového odborníka s mnohaletými zkušenostmi z nejvyšší soutěže v pozici hlavního sudího, ale takový ostatně není v současné komisi ani jeden.

Zarážející ovšem je, že Kubíček po několikaletém působení neprošel v létě ani mezi členy moravské komise. Ta byla po skončení minulého soutěžního ročníku rozpuštěna, Kubíček už ale do nové zařazen nebyl. Jako delegát navíc figuroval v barážovém utkání Karviná-Jihlava, kdy opomněl (stejně jako hlavní rozhodčí) uvést do zápisu žlutou kartu pro záložníka domácích Smrže, za což byl následně potrestán Etickou komisí FAČR udělením pokuty.

FAČR hledá, kde může, ale nikdo se do komise nehrne. A sankce od UEFA nadále hrozí, mohla by přijít o část nebo dokonce o celou roční dotaci ve výši 250 000 eur (v přepočtu zhruba šest a půl milionu korun), kterou dostává na rozvoj a organizaci rozhodčích.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené