Spojte se s námi


Fotbal

Souhrn prvních 100 dnů Quiqueho Setiéna v Barceloně

Publikováno

dne

Současný kouč A-týmu Barcelony, Quique Setién, má za sebou úvodní stovku dní u kormidla a tak nastal čas na první drobné shrnutí jeho dosavadní práce. Kvůli koronavirové pandemii nevedl Katalánce ve velkém počtu zápasů, ale i tak se mu povedlo je udržet na čele ligové tabulky, přičemž musel překonat spoustu nástrah a navíc pomalu implementovat svou herní vizi.

http://gty.im/1211199084

Zvolení Quiqueho Setiéna do role trenéra Barcy bylo vcelku překvapení, jelikož na stole se za Ernesta Valverdeho objevovala jiná jména. Lze určitě spekulovat, zdali byl jednašedesátiletý vhodnou alternativou, nicméně důležitost přivést někoho, kdo vyznává podobnou filozofii jako samotný klub, zpochybnit nelze.

Čas neúprosně běží a včera, ve středu 22. dubna, to bylo přesně 100 dní od okamžiku, co bývalého kouče Las Palmas, Betisu či Luga představovali členové vedení FCB na Camp Nou. Před ním ležela nelehká výzva v podobě převzetí celku uprostřed sezony, kdy tým vypadl ze španělské Supercopy a musel se vypořádat s řadou zranění.

Do až apatického týmu musel vtisknout nový dech a interní problémy celému dění také nepomohly, avšak pro rodáka ze Santanderu to bylo životní příležitost, kterou si nemohl nechat protéct mezi prsty. Na velezkušeného Setiéna čekaly různé komplikace a on po celou dobu zdůrazňoval, že potřebuje čas na přenesení své vize na hráče.

Až do dnešního dne má Setién odkoučován pouze tucet zápasů, přičemž první přišel 19. ledna doma s Granadou. Blaugranas sice vyhráli jen o jednu branku, ale už tehdy šly vidět náznaky nového stylu. Naznákem lepších zítřků bylo nasazení mladíčka Riquiho Puiga. Entuziasmus však byl velmi rychle přibržděn pohárovým kláním na Ibize.

V následujícím utkání na tomto ostrově totiž barcelonští sice těsně zvítězili 2:1, kdy zápas otáčel v samém závěru Antoine Griezmann, ovšem pak už přišla drtivá porážka 0:2 od Valencie na Mestalle. Náladu zlepšilo vítězství 5:0 nad Leganés v příštím kole Copy del Rey a 2:1 s Levante v rámci LaLigy, kde se dvakrát prosadil Ansu Fati.

http://gty.im/1199440692

Pořád však docházelo k výpadkům formy – nejprve přišlo vyřazení z národního poháru z rukou Athletic Clubu a poté tři výhry v řadě s Betisem (3:2), Getafe (2:1) a Eibarem (5:0). V Neapoli však na úvod osmifinále Ligy mistrů došlo na plichtu 1:1 a vše završilo El Clásico na Santiagu Bernabéu, kde katalánští hráči padli 0:2.

Posledně se z toho narodila výhra nad Realem Sociedad 1:0. Nelze tedy nějak extra hodnotit výkony nového trenéra, když má za sebou pouhých 12 zápasů a před sebou osmifinálovou odvetu v Champions League na vlastním stánku se vstřeleným venkovním gólem. Kabina se však, jak se zdá, přijala Setiéna a jeho ideje dobře.

El Maestro, jak mu mnozí přezdívají, se nepustil do žádných konfliktů a drbů v médiích a spíše se od nich snažil distancovat – předvedl to například při kauze týkající se emotivních výlevů jeho asistenta Edera Sarabii. I přes původní nadšení však nevsadil tak často, jak se zprvu zdálo, na mladé hráče – vyjma křídelníka Fatiho.

Byl to navíc právě on, kdo schválil odchod Carlese Péreze, což se mu vymstilo hned vzápětí dalším zraněním Ousmana Dembélého. už tak chudá čísla v útoku přišel vyztužit Martin Braithwaite. Kouč se rovněž snaží stále najít ideální formaci, když vedle klasického rozestavení 4-3-3 sází i na 4-4-2 nebo až 3-5-2.

Své hráče se snaží nabádat k většímu tlaku a držení míče, což je něco, v čemž se mu v rámci Evropy může rovnat pouze Manchester City a jeho průměr 70,5 % (oproti 69,5 v podání Barcelony). Výkony venku se nicméně pořád nezlepšily a je tak z toho bilance 2 výher, 1 remízy a 3 proher. Doma vyhráli barcelonisté ve všech šesti zápasech.

http://gty.im/1202999328

Základní sestava se za Setiénovy vlády nezměnila nijak výrazně. Nejvíce odehraných minut mají Lionel Messi a Marc-André ter Stegen (oba 990), následovaní Sergiem Busquetsem (959), Griezmannem (949) a Frenkiem de Jongem (916). Ex-hráč Atlétika je s Ivanem Rakitičem jediným, kdo nastoupil ve všech dvanácti zápasech.

Chorvatský záložník je přitom až 11. v týmovém pořadí podle odehraných minut. Nejvíce branek dal Messi (8) a po již několikrát zmíněném Griezmannovi (5) nedal nikdo více než 2. Mezi nahrávači vévodí také Argentinec se sedmi. Na dvě dále nahrál Arturo Vidal, Nélson Semedo a Rakitič. Závislost na Leovi tak jde vidět.

Hlavní kapitán áčka má sám na svědomí 36 % gólů a podílel se až na 70 % všech branek. Vedle Gerarda Piquého se pak na stoperovi pravidelně točili Clément Lenglet se Samuelem Umtitim. Na pravém kraji obrany nastupoval často Semedo a díky zraněním svých kolegů se dostalo dost i na mladíčka Fatiho, jenž si připsal 591 minut.

Celkem dal Setién šanci jednadvaceti různým hráčům – vedle všech současných členů prvního mužstva to byli ještě Puig (93 minut), Pérez (69) a Álex Collado (5). Co přinese budoucnost, kdo ví. Mnohé bulváry už nyní spekulují o tom, kdo bude „právoplatným“ trenérem pro projekt znovuzrození původní Barcelony.

Mezi nejčastěji skloňovanými jmény jsou klubové legendy Xavi Hernández s Ronaldem Koemanem či Roberto Martínez. Olej do ohně přilila klauzule, jenž umožňuje vítězovi prezidentských voleb v příštím roce rozhodnout o Setiénově osudu. Ať tak či onak, zlepšení jde po jeho příchodu vidět – byť jen částečné.

Reklama

Fotbal

Chelsea zveřejnila výši své finanční ztráty za minulou sezónu. Mohou za to sankce uvalené na Abramoviče, zní z klubu

Londýnský velkoklub před několika hodinami oficiálně zveřejnil svou finanční ztrátu, kterou utrpěl v sezóně 2021/22. Ta činí 121,3 milionu liber, přičemž jak klub píše na svém webu, mohou za to především ekonomické sankce uvalené na bývalého majitele Romana Abramoviče.

Publikováno

dne

Londýnský velkoklub před několika hodinami oficiálně zveřejnil svou finanční ztrátu, kterou utrpěl v sezóně 2021/22. Ta činí 121,3 milionu liber, přičemž jak klub píše na svém webu, mohou za to především ekonomické sankce uvalené na bývalého majitele Romana Abramoviče.

Ruský miliardář se dostal na britský sankční seznam kvůli vazbám na prezidenta Ruské federace Vladimira Putina. V květnu loňského roku však Chelsea prodal, jejím aktuálním majitelem je konsorcium vedené Američanem Toddem Boehlym.

V důsledku těchto sankcí musel klub působit v rámci omezení vyplývajících ze zvláštní licence vydané vládou Spojeného království. Nutno podotknout, tato omezení platila do 30. května, tedy než celek ze Stamford Bridge převzal nový výše zmíněný majitel.

Během tohoto období byl klub omezen v prodeji vstupenek a permanentek, prodávat klubový merch, shánět nové sponzory nebo podepisovat smlouvy s hráči. V pondělním oficiálním prohlášení navíc Chelsea uvádí, že se to klubu dotkne i v následujících letech.

Aktuálně desátý tým Premier League také uvedl, že navzdory sankcím se finanční obrat zvýšil na 481,3 milionu liber z 434,9 milionu liber v předchozím roce.

Londýnskému celku se také zvýšili komerční příjmy, konkrétně na částku ve výši 177,1 milionu liber. Ztráty byly přičteny zvýšeným provozním nákladům, včetně nákladů na zápasové a mimozápasové aktivity.

Velmi důležitou poznámkou je také to, že tyto finanční výsledky nezachycují akvizice Chelsea v létě 2022 a v lednu 2023, kdy údajně utratila za nové hráče přibližně 600 milionů liber.

Co se týče přestupů hráčů za sezónu 2021/22, do hráčského kádru klub investoval 118 milionů liber. Avšak z prodeje hráčů Tammyho Abrahama, Marca Guehiho, Fikayo Tomoriho a Kurta Zoumy byl dosažen zisk 123 milionů liber.

Závěrem klub ve svém prohlášení dodává, že i přes finanční ztrátu a provozní problémy způsobené sankcemi klub nadále dodržuje finanční předpisy UEFA a Premier League.

Zdroje: Chelsea FC, Premier League

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Martínez se klaní Ronaldovi: Je to skvělý kapitán reprezentace. Je jedinečný

Portugalsko vstoupilo do nové éry. Ale základ zůstal stejný, kapitán Cristiano Ronaldo má zpět klíčovou roli a střílí góly. Trenér Roberto Martínez mu vyjádřil velkou poklonu.

Publikováno

dne

Portugalsko vstoupilo do nové éry. Ale základ zůstal stejný, kapitán Cristiano Ronaldo má zpět klíčovou roli a střílí góly. Trenér Roberto Martínez mu vyjádřil velkou poklonu.

Fernando Santos byl trenérem portugalské reprezentace od roku 2014. V roce 2016 dovedl zemi z pyrenejského poloostrova k historicky první trofeji, když vyhrál EURO, i v následujících letech měl s kapitánem Cristianem Ronaldem úžasný vztah a útočník jej hodně uznával.

Problém však nastal na posledním mistrovství světa v Kataru, když se Santos rozhodl v utkáních play-off Ronalda posadit na lavičku.

V osmifinále proti Švýcarsku to vyšlo skvěle, jeho náhradník Goncalo Ramos nastřílel hattrick, ve čtvrtfinále s Marokem už to ale tak dobře nefungovalo a Portugalsko po prohře 0:1 vypadlo.

Santos to odnesl vyhazovem a na jeho místo přišel Roberto Martínez, který po MS skončil u reprezentace Belgie. Jednou z prvních otázek na španělského trenéra logicky bylo, jaká bude role Ronalda v reprezentaci a jestli jej po odchodu do Arábie bude vůbec ještě nominovat.

Martínez dal hned ve své první nominaci najevo, že s 38letým nejlepším střelcem fotbalové historie rozhodně počítá.

Ronalda postavil do základu v prvních dvou kvalifikačních utkáních proti Lichtenštejnsku a Lucembursku a kapitán se mu odvděčil čtyřmi góly, po dvou v každém utkání.

„Cristiano má jedinečné zkušenosti na mezinárodní úrovni. Je lídrem v šatně a je připraven vést a být kapitánem tohoto národního týmu,“ dal najevo Martínez po zápase, že s Ronaldem počítá i do budoucna.

„Je to jedinečný hráč: má nejvíce mezinárodních zápasů na světě, přináší neuvěřitelné zkušenosti a je pro šatnu velmi důležitý. Mladí hráči touží dokázat svou kvalitu a hráči jako Cristiano jim pomáhají svými zkušenostmi,“ dodal Martínez.

Zdroj: MARCA, portugalská fotbalová reprezentace

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Martinez by měl na MS smůlu! Nová pravidla při chytání penalt pobouřila veřejnost i samotné brankáře

Světu byla představena nová pravidla týkající se chytání pokutových kopů. Uvedené novinky pobouřily nejen fotbalové fanoušky, ale i samotné brankáře. Na nová pravidla vtipně reagoval brankař AC Milán.

Publikováno

dne

Světu byla představena nová pravidla týkající se chytání pokutových kopů. Uvedené novinky pobouřily nejen fotbalové fanoušky, ale i samotné brankáře. Na nová pravidla vtipně reagoval brankař AC Milán.

Všichni máme v živé paměti například Emiliana Martineze, který ve finálovém rozstřelu mistrovství světa dělal možné i nemožné, aby co nejvíce rozptýlil fotbalisty soupeře.

Co největší vyvedení zahrávajícího fotbalisty z míry a znervóznění je zkrátka něco, co k přípravě na chytání penalt patří.

Brankáři tak často ukazují směr, jakým by měl fotbalista penaltu kopnout, poskakují na čáře, mluví na něho v těsné blízkosti, když si fotbalista chystá míč na puntík a nebo někdy samotný míč drží ve své moci co možná nejdéle.

Tomu bude od nové sezóny konec. Světu byla představena nová pravidla, která právě zmíněné chování zakazují.

Brankář se podle nových pravidel nemohou chovat tak, že nebudou protihráči prokazovat respekt a nespravedlivě hráče rozptylovat.

Další pravidlo poukazuje na chování mezi třemi tyčemi. Brankař musí zůstat na čáře, sledovat protivníka a to bez dotýkání se tyčí, břevna nebo sítě. Gólman se mezi tyčemi nesmí chovat žádným způsobem, který by opět rozptyloval hráče, který bude penaltu zahrávat.

Reakce Mike Maignana

Je jasné, že nová pravidla se nebudou líbit především samotným brankářům. Vtipně na situaci reagoval Mike Maignan, tedy gólman milánského AC.

Ten na Twitter zveřejnil příspěvek, ve kterém uvádí předpověď nových pravidel na rok 2026.

„Rok 2026. Brankář musí být ke střele zády. V případě chycení chycení – nepřímý volný kop.“

Na zavedení nových pravidel reagoval i brankař z nižší anglické ligy, Callum Hawkings. Ten pro změnu uvedl otázku, co bude následovat? Zákaz používání rukou a nebo skákání?

Fotbal se zkrátka mění a s ním přibývají i nová pravidla. Dokonalým příkladem toho, jak se možnosti chytání a chování při pokutových kopech vyvíjí, je finále Ligy Mistrů 2005.

V něm Jerzy Dudek, v rámci finálního rozstřelu proti AC Milán, prováděl snad všechno, co je a bude v moderním fotbale zakázáno.

Bude zajímavé sledovat, jak si budou brankaři na změny zvykat, protože rozptylování soupeře je u některých z nich něco, co k ním zkrátka patří a jsou v něm velmi dobří.

Zdroj: Twitter, Givemesport

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené