Současný fotbal mi připomíná 70. léta minulého století, vládu komunismu, kdy lidé neměli sílu zlu vzdorovat, říká Evžen Amler, účastník mistrovství světa 1998 a 2002

RNDr. Evžen Amler, povoláním vědec, patří k nejlepším českým rozhodčím v historii, v roli asistenta se zúčastnil Mistrovství světa 1998 a 2002. Na poli sportovním byl tedy mnohem úspěšnější než jeho kolegové, kteří sedí ve výkonném výboru FAČR: Roman Berbr, Miroslav Liba a Michal Blaschke. Proti jejich nekompetentnímu a nemorálnímu řízení se vymezuje a podepsal petici Výzva2021.

Embed from Getty Images

Proč jste výzvu podepsal?

Odpovím stejně jako moji předchůdci: kdybych mlčel, sám sobě bych se zprotivil, považoval bych to za nečestné a nesportovní. Když jsem kdysi dávno začal pískat, funkce rozhodčího byla ve společnosti ještě prestižní.

Když jsem pak začal řídit mezinárodní zápasy, poznal jsem, že v Anglii, Itálii a jinde má fotbalový rozhodčí mnohem záslužnější pozici než u nás. Ale nyní je tak nízká, že je nutné s tím něco dělat.

Osobně znáte Romana Berbra, který je považován za muže, jenž hýbe zákulisím. Jak se do této pozice takový člověk mohl vypracovat?

Jeho minulost mu dovoluje jednat způsobem, který postrádá morální zásady, což je pro mě naprosto nepřípustné. Co si pamatuji, rozhodčí dominovali fotbalovým strukturám skoro vždycky, ale není to o nich.

I mnozí z nich mají fotbal rádi, neuměli ho sice hrát stejně jako já na tak vysoké úrovni, ale dostali se k němu aspoň touto cestou. Hlavní důvod je v morálce a oni ji jen kopírují.

Ale bývalí rozhodčí sedí i ve výkonném výboru, konkrétně Miroslav Liba a Blaschke, podílejí se tak na stavu českého fotbalu. Máte pro ně pochopení?

Míru Liba znám dobře, dokonce určitou dobu se pohyboval docela blízko. Postavil osobní prospěch, který mu z funkce vyplývá, proti jiným hodnotám, přivřel oči. Ale to je jeho věc.

Rozhodčí, kteří dosáhli špičkové úrovně jako vy nebo Václav Krondl, který pískal na EURu 1996, jsou z fotbalu úmyslně vytěsňováni. Není to škoda?

Já osobně jsem rád, že už v tomto prostředí nepůsobím a nejsem s ničím spojován. Ale pro fotbal to škoda určitě je.

Před čtyřmi lety jste sám inicioval petici ´Za slušnost a korektnost ve fotbale´ a shromáždil jste tisíce podpisů. Jak se na ni s odstupem doby díváte?

Stejně jako na Výzvu2021. Kdybych nic neudělal, musel bych se sám před sebou stydět. Tušil jsem, že z fotbalových představitelů ji nikdo nepodpoří a z funkcí neodejdou. Ale pro normální lidi to byla vzpruha, že se něco děje, že někdo chce dělat fotbal slušně.

Nacházíme se bohužel v období, které mi připomíná 70. a 80. léta minulého století, vládu komunismu. Lidé neměli sílu zlu vzdorovat, postavit se proti němu, byli rádi, když to někdo udělal za ně.

Věříte, že volby 2021 něco změní?

Roman Berbr se určitě svých výhod nevzdá. Ale pokud se najde síla, která bude mít dosti znalostí, zkušeností a vědomostí, jak jedná a získává si podporu, mohlo by se něco změnit.

Roman jedná přímo bez sebemenších skrupulí a pro lidi, kteří nejsou inteligencí tak na výši, to je fascinující. Když někdo řve, je sprostý a bouchne do stolu a nabídne jednoduché jasné řešení, u nich vyhrává. Já však chci věřit, že někdo prozře a pochopí.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Pan doktor má pravdu připomíná to opravdu několik vět za komunistů podepsala to jen hrstka statečných a ostatní podepisovali antichartu a jiné komunistické blafy aniž to kdy četli.Ve Fačr je to naprosto identické.Kdo nejde s námi jde proti nám.V zemi je pořád velké množství bývalých špičkových reprezentantů hráčů jež zná celý svět,ale kromě Ládi Vízka do Berbr s.r.o. nikdo nešije.Jak typické pro tento pokřivený národ.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Neuvěřitelné statistiky Jindřicha Trpišovského! Stane se historicky nejlepším koučem Slavie?

Slavia Praha si v sobotu poradila s Karvinou, na jejíž půdě dokázala vyhrát 3:1. I nadále tak pokračuje ve své dominanci napříč Fortuna ligou a po patnácti kolech je stále neporažená. Za úspěchy sešívaných z velké části stojí trenér Jindřich Trpišovský, který má nakročeno k tomu, aby se zapsal do slávistických kronik...

Old Trafford aneb Silný příběh Divadla snů, jenž je domovem Manchesteru United

Manchester United vítězí, další titul pro Manchester United, Rudí ďáblové jednoznačným způsobem ovládli derby... a mohli bychom pokračovat.

Tomáš Souček byl zvolen do nejlepší jedenáctky aktuální sezóny Premier League

Uživatelé portálu WhoScored zvolili nejlepší fotbalovou jedenáctku probíhající sezóny Premier League. A nechybí v ní ani český defenzivní záložník Tomáš Souček!