Spojte se s námi


Fortuna liga

Šmicer vykonal s Fevolucí neskutečný kus záslužné práce, říká bývalý předseda Ivan Hašek

Ivan Hašek byl nejvyšším mužem českého fotbalu v letech 2009-2011, kdy se pokoušel očistit jeho renomé. Do současného obrodného procesu se osobně nezapojil, sleduje ho zpovzdálí. Ale dobře ví, co se děje.

Publikováno

dne

Ivan Hašek byl nejvyšším mužem českého fotbalu v letech 2009-2011, kdy se pokoušel očistit jeho renomé. Do současného obrodného procesu se osobně nezapojil, sleduje ho zpovzdálí. Ale dobře ví, co se děje.

Zdroj: All Stars Cup

V roce 2009 vyhrál volby s mottem vrátit českému fotbalu jeho důvěryhodnost.Za mého předsednictví žádné aféry nebyly, k žádným skandálům nedocházelo, tak si myslím, že se nám to celkem dařilo,“ vrací se do období své vlády.

„Pak jsem tady delší dobu nebyl, trénoval jsem v zahraničí, takže to těžko mohu posuzovat,“ netroufá si soudit. „Teď se blíží volby a já cítím, že atmosféra okolo nich je daleko svobodnější, demokratičtější, že lidi na okresech pochopili, že se mohou zapojit a nikdo jim nebude vyhrožovat,“ věří v lepší časy.

Tím doznává, že se ve fotbale děly hrozné věci. „Bylo to bohužel tak,“ potvrzuje Hašek. „Ubližovalo se klubům jen za to, že daly někomu nominaci, jako v případě Markéty Haindlové, když v roce 2013 chtěla kandidovat na místo předsedkyně proti Miroslavu Peltovi,“ upozorňuje na konkrétní případ zlovůle.

„Bylo evidentní, jak se při volbách s delegáty manipulovalo. Když někdo říká něco jiného, je to nesmysl a všichni to vědí. Děly se hrozné věci, teď cítím, že se to mění,“ opakuje.

Zdálo by se, že za vším stál Roman Berbr. „Víme, co dělal,“ souhlasí Hašek, že Berbr spáchal hodně zla. „Ale hodit to na jednoho člověka by bylo moc snadné,“ ukazuje na další viníky. „Celý systém byl narušený. Před časem obrovskou korupční aféru odnesl za všechny Ivan Horník, teď by měl být opět pouze jeden viník? To nejde. Lidí, kteří ve fotbale dělali neplechu, je daleko víc,“ zdůrazňuje.

K velkým personálním změnám došlo při okresních a krajských volbách. Dává to naději, že se konečně začne fotbal s ošklivou přítomností vyrovnávat. „Naděje tu je, volby by mohly být svobodné,“ probírá Hašek.

„Jsou nesmírně důležité, noví lidé na okresech a krajích jsou toho i zárukou,“ věří v obrat myšlení. „Samozřejmě nechci odsuzovat všechny, kdo byli ve funkcích před tím. Ne všechno bylo špatně. Ale cítím, že přichází nový vítr, nový luft,“ hledí optimisticky dopředu.

Zůstali dva kandidáti na předsedu, Petr Fousek a Karel Poborský. Komu byste dal hlas? „Nejsem volič,“ odmítá tuto roli. „A fandil jsem především Vláďovi Šmicrovi, to je nejen můj velký kamarád, ale uznávám jeho filosofii, aby šel fotbal čistou cestou. Ta se mi líbí, měl jsem podobnou. Důvěřuju mu pořád,“ shodují se v základním pohledu na fotbal.

„Karla Poborského znám dlouho, určitě ovšem není dobře, že je spojován s bývalými nečistými strukturami,“ uvědomuje si, kdo za ním stojí. „Stejně dobře znám i Petra Fouska, to je velice zkušený funkcionář. Ať z nich zvítězí kdokoli, bude to velký posun dopředu,“ opět věří v obrodu.

Kdyby měl však říct konkrétně, koho by viděl na místě nejvyšším, volil by Vladimíra Šmicra. „S Fevolucí vykonal neskutečný kus záslužné práce,“ vypichuje. „Nejen moravské, ale už i české kluby v nižších soutěžích se nemusí bát, že je bude někdo trestat za jejich postoje, že si budou muset do soutěží kupovat jízdenky,“ znovu připomíná obludnost doby nedávné.

„Když Vláďa při své rezignaci prohlásil, že by podpořil Petra Fouska, tak bych dal hlas jemu. Ale to ne jenom na základě jeho výzvy, mám svůj rozum,“ našel nakonec svého kandidáta.

Když byl předsedou, měl Karla Poborského ve výkonném výboru. „Karel byl v té době na pozici funkcionáře začátečník, do velkých aktivit se nezapojoval,“ rozebírá Hašek. „Ale mně se s ním velice dobře spolupracovalo, komunikoval, nemohu si na něj stěžovat,“ dokládá.

Roman Berbr a spolu s ním i další funkcionáři byli zatčeni, obviněni z trestných činů. Na povrch vyplouvají další nejasnosti v hospodaření. „Věřím, že nové vedení si zadá důkladný audit, aby vědělo, na jaké čáře je. Asi nebudou chtít, kdyby se něco opět provalilo, aby to bylo hozené na ně,“ vysvětluje nutnost auditu.

Oba kandidáti v televizní debatě jasně prohlásili: červenou kartu těm, kteří se do nekalostí zapojili. Ozývá se ovšem nevole, že je to čistka. „Věřím, že si nové vedení vybere lidi, kteří nejsou spojováni s nekalostmi z minulosti,“ říká Hašek.

„A jestli někdo spáchá trestný čin a je usvědčený, není o čem diskutovat, nemůže ve spolku zůstat. Ale fotbal má i svoje nástroje, především disciplinární komisi. Ta by měla posoudit, kdo porušil stanovy, kdo ubližoval fotbalu. Musí na to ovšem být důkazy. Jestliže chceme, aby se lidi opět na fotbal dívali s důvěrou, musí tresty přijít,“ vyzývá vyrovnat se s minulostí.

Do struktur FAČR se ale Ivan Hašek vrátit nechce. „Jsem opět trenér, moc mě ta práce baví a naplňuje. Teď jsem nějakou dobu neměl angažmá, tak se chci co nejdříve zapojit. Funkcionařina mi vůbec nechybí,“ praví přesvědčivě.

Reklama

Oblíbené