Slavia s nepříváděním nového stopera hodně riskuje, ale téměř nemá jinou možnost

V létě se Slavii rozpadla dlouholetá kostra defenzivy. Afričtí stopeři Simon Deli a Michael Ngadeu přestoupili do Belgie a v základu je nahradí David Hovorka s Ondřej Kúdelou. Ovšem současné složení defenzivní dvojice vyvolává obavy. Zvládnou to?

Zdroj: slavia.cz

„Sešívaní“ s odchodem minimálně jednoho ze svých defenzivních klenotů počítali, a proto ještě před startem letní přípravy přivedli Hovorku z Jablonce. Trenér Jindřich Trpišovský pětadvacetiletého exsparťana zná ze společných působení na Žižkově a v Liberci, a tak je jeho volba naprosto logická.

Nakonec do zahraničí zamířil jak Deli, tak Ngadeu, a tudíž v Edenu zbyli jen dva čistokrevní střední obránci. Vedle Hovorky se do základu usadil Kúdela, jenž ve velmi dobré formě odehrál podstatnou část minulé sezony. Zatím jim to vcelku šlape. V prvním půli prvního kola ve Zlíně Hovorka působil nervózně a nevěděl si rady v soubojích s urostlým útočníkem Poznarem, ale i přesto Slavia díky dávce štěstí a skvělému výkonu brankáře Koláře udržela čisté konto a vyhrála 1:0. V Teplicích si stoperská dvojice vedla o poznání lépe, i když po přestávce dvakrát zazmatkovala a nechala Teplice zdramatizovat jinak jasný duel.

I proti Sigmě slávistická stoperská dvojice obstála. Málo soubojový Martin Nešpor se vůbec nedostal do hry, až střídající vysoký hrot Jakub Yunis dokázal udržet několik míčů a pravidelně vyhrával souboje.

Na ligu jsou Kúdela s Hovorkou nadstandardní, navíc proti slabším soupeřům mohou být ještě užitečnější než Deli s Ngadeem. Jakkoliv oba afričtí beci oplývali velmi dobrou rozehrávku, tak Hovorka s Kúdelou jsou ještě na vyšší úrovni. Dokáží jedním pasem překonat dvě soupeřovy linie nebo přesně přenést hřiště. A proti Sigmě si několikrát troufnuli i na vyvezení míče, v čem vyniká zejména Hovorka.

Jenže bude tato stoperská dvojice stačit i na evropské poháry? Síla Ngadea s Delim byla ve vzduchu, kde téměř neprohráli hlavičku. Ale Hovorka i Kúdela ve vzdušných soubojích strádají a hlavně prvně jmenovaný měl v této činnosti s Poznarem a Yunisem problémy.

Přesto se Slavia rozhodla na rychlo nepřivádět žádnou posilu. „Na rovinu říkám, že teď o nikom neuvažujeme,“ uvedl po výhře v Teplicích kouč Trpišovský. Ovšem druhým dechem dodal: „Stejně kdyby někdo přišel, bude mu trvat, než si zvykne na náš styl hry, bylo by to dlouhodobé. Rozhlížíme se spíš do zahraničí. Spíš do budoucna bychom chtěli přivést hráče, kterého bychom si připravili. Udělat hráče na úrovni Simona a Míši v jejich kvalitě je ekonomicky nereálné.“

Nemalý problém by mohl nastat, kdyby se jeden ze současné stoperské dvojice zranil. „Vedle Ondry Kúdely a Davida Hovorky máme Michala Frydrycha, kterého jsme už před letní přípravou chystali na návrat na pozici stopera. Může tam hrát i Vláďa Coufal a je tam Alex Král. Kvalitativně i personálně tento post obsazený máme. Jsme spokojení, myslím, že i s těmito hráči to zvládneme,“ je přesvědčený Trpišovský.

Na druhou stranu: Frydrychova ideální pozice je na pravém beku, kde dokáže využít kvalitní řešení finální fáze. Otázkou také je, jak by zvládl přechod na stopera. Prakticky to stejné platí i pro Coufala. Alex Král se zabydlel v sestavě jako střední záložník, dostal se do reprezentace a přesun na obránce by znamenal krok zpátky.

Možná je „panic buy“ na místě, Slavia se současnou situací na stoperu vzhledem k play off Ligy mistrů hodně riskuje. Ale nově příchozímu hráči by delší dobu trvalo, než by si zvykl na slávistický herní styl a do dvojzápasu o Ligu mistrů už nezbývá moc času. Proto červeno-bílí nemají jinou možnost, než se spoléhat na Hovorku s Kúdelou. Až samotný duel o Champions League ukáže, zda to stačí.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Trpiš má pravdu, stoper by se sice Slavii hodil, ale v naší lize v potřebné kvalitě není k mání a z ciziny by to bylo hodně drahé.

  2. V naší lize je např. Stronati což je dost slušnej stoper. Slávie nemá prachy a proto to takle vokecává.

  3. Nechci ze sebe dělat znalce, či odborníka, jen se domnívám, že Slavia měla mužstvo, které začal budovat už J.Šilhavý, J. Trpišovský v něm úspěšně pokračoval a dařilo se. Odchod tří a dnes už skoro 4 hráčů je dle mého názoru dosti citlivý a těžko někdo odhadne zda ti co je mají nahradit je nahradí, rozhodně ne hned. Dvě věže v obraně D+N, v naší lize nenajdete. Střelce Stocha také ne a teď ještě Zmrhal je na odchodu. Osobně se navíc domnívám, že navýšením platu Součkovi nebyl zrovna ten správný krok. Ale čas ukáže…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Martin Malík? Už měl dávno odstoupit, tvrdí David Anděl z projektu Čistý fotbal

Pomalu to začíná vypadat, že se náš fotbal ubírá tou správnou cestou. Kromě projektu Čistý fotbal, který už funguje řadu let, přibyl nový projekt - Fevoluce. Společnými silami se do našeho fotbalu snaží vložit férovost, poctivost a odstranit všechny nekalé metody řízení FAČR.

Kubalík získal první tři body v sezoně! Jak si vedli další krajánci v NHL?

NHL za sebou má další hrací den a z hokejistů z České republiky nejvíce zazářil Dominik Kubalík, který získal hned tři kanadské body. Nebyl však jediným, kdo se zapsal do statistik. Jak si vedli ostatní?

MS v Bělorusku se určitě neuskuteční. Zatím se hledají jiné varianty

Světový šampionát se kvůli neklidné situaci v Bělorusku s jistotou konat nebude. IIHF se teď snaží najít nové řešení, jak situaci zvládnout. Ve hře je řada dalších států.