Reklama

Šílenost, nebo brilantní umění? Podívejte se na průlet Costova letadla tunelem

Zdá se vám to až nemožné? Zřejmě se není čemu divit, pro italského pilota Daria Costu ovšem slovo “nejde” neexistuje. Dokázal totiž to, co nikdo jiný před ním, a to proletět v letadle tunelem! Překonal také několik rekordů, z jedné věci však měl velký strach.

Píše se čtvrtého září 2021 a Dario Costa chystá prolomit světový rekord. Dokázat to, co ještě nikdo před ním nedokázal.

Nutno podotknout – Costa je více než zkušeným pilotem. Jedenačtyřicetiletý Ital, jenž má za sebou dvě dekády a přes 5000 leteckých zkušeností, se stal prvním člověkem, kterému se podařilo proletět v kokpitu letadla hned dvěma tunely.

Čeho se ale sám pilot nejvíce bál? Costa se totiž celou dobu musel držet jen těsně nad povrchem asfaltu, přičemž jej od zdi z každé strany dělily pouhé čtyři metry.

Navíc bylo potřeba, aby vzhledem k proudění vzduchu a extrémně citlivého ovládání letadla reagoval a jemně korigoval let za méně než 250 milisekund. Podle něj však jeden z nejkritičtějších momentů přišel ve chvíli, kdy se řítil k 360 metrů dlouhé mezeře mezi oběma tunely.

Kdyby se jen o malý kousek kvůli bočním větrům náhle změnil kurz jeho letadla, bylo by téměř ihned po všem.

“Všechno se seběhlo hodně rychle. Když jsem vyletěl z prvního tunelu, vítr mě vychyloval doprava. Zdálo se mi, jako by se všechno zpomalilo,” řekl po tomto úžasném kousku Costa.

“Na konci přišla velká úleva, ale také ohromná radost. Splnil jsem si další životní sen. Nikdy jsem neproletěl tunelem. Vlastně to přede mnou neudělal nikdo!” doplnil.

Kdo jiný by však měl tento mistrovský kousek dokázat než právě on? Vždyť Costa začal s akrobatickým létáním už v 16 letech!

V roce 2011 byl Costa šéfem soutěže 26. mistrovství světa v akrobacii, které se konalo v italském Folignu.

O dva roky později se přestěhoval do Salcburku, aby se připojil k týmu Red Bull Air Race jako manažer letových operací a vývojový pilot na Extra 330LX a Zivko Edge 540.

V roce 2016 si splnil sen, když se stal prvním Italem, který získal Red Bull Air Race Super Licence. A za další rok byl součástí elitního akrobatického letového týmu zvaném Flying Bulls.

Tímto famózním kouskem bylo překonáno také několik rekordů. Zaprvé, Tunnel Pass uznala Guinesssova komise jako nejdelší průlet tunelem v letadle (1730 m) a odměnila Daria oficiálním certifikátem.

Za druhé se stal prvním člověkem, který v kokpitu letadla proletěl tunelem. Dále se jedná o nejdělší let pod pevnou překážkou a o první let dvěma tunely a první vzlet letadla z tunelu.

Celkový čas letu byl zhruba 44 vteřin o délce 2,26 kilometrů!

Zdroj: Red Bull

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené