Reklama

Show s názvem Tipsport Extraliga začíná! Bude větší, zajímavější a dramatičtější. Víc než kdy jindy

Když jsme loni mluvili o tom, jak bude nový náročný a nejistý ročník Tipsport extraligy jedinečný, rozhodně jsme neoplývali samotným blahem. Ani letos jsme se ještě covidových běsů kompletně nezbavili, nicméně kdeco nasvědčuje tomu, že to bude nejspíš zase pořádná zábava. Dost možná ještě větší, zajímavější a napínavější, než jsme byli v normálním světě zvyklí.

Alespoň částečně se život přece jen vrací k normálu. Trvalo to sice rok, než někteří (nejen) světoví lídři pochopili, že když naženeme do jednoho velkého baráku několik tisíc zdravých a otestovaných lidí, tak žádná historická apokalypsa nenastane. Čert už to teď vem, jdeme konečně na hokej!

Jedna z nejfrázovitějších vět zní: „Všechno zlé je k něčemu dobré.” Naštěstí to teď platí i u Extraligy. Kromě diváků na tribunách byla soutěž ochuzena o mnoho dalších věcí. Zatímco klubové pokladny doslova krvácely, na špici se ještě o něco bojovalo, tak dole to byla těžká nuda.

RIZIKO SESTUPU – EXTRÉMNÍ!

Kvůli tomu, že se vedení soutěže z ekonomických důvodů rozhodlo alepoň na jeden rok uzavřít Extraligu, vznikl jeden nepříjemný nešvar, kdy se najednou v elitní smetánce krčí patnáct klubů. Kdejaký odborník i neodborník ví, že pro tolik týmů není naše malebná zemička dostatečně velká. 

Byli bychom sice někteří rádi, kdyby ten počet spadnul v budoucnu třeba i na dvanáct, i tak návrat mezi klasickou čtrnáctku tentokrát uvítáme. Obzvlášť po tom, co se ještě před covidem šeptalo za zavřenými dveřmi. A to o ještě větším rozšíření.

Znamená to jediné – v přímém ohrožení se letos ocitnou hned dva kluby. Ten poslední na 15. místě to bude mít okamžitě spočítané a spadne rovnou do žumpy. Předposlední celek bude hájit extraligovou příslušnost v nepopulární baráži.

Rozhodně můžeme říct, že to všechno samotné soutěži k atraktivitě jen pomůže. Horší už je to s nervovou soustavou ekonomicky slabších klubů, ale i takový je dneska sport. Vždycky musí společně s vítězem vzniknout poražený, přestože to mnohdy žene slzy do obličeje i tvrdým urostlým chlapům.

Hlavní otázkou tedy je, na koho padne Černý Petr? Adeptů je sice vždycky víc, ovšem letos (oproti minulému ročníku) se i nejslabší týmy pokoušely posílit, aby z kraje jara pohromě a slzám smutku zabránily. 

Ne všude, jako třeba v Českých Budějovicích, vzali tuhle hrozbu skutečně vážně. Doslova dovolenkový režim nastavila Olomouc, která byla na přestupovém trhu, jak to říct… Vlastně tam snad ani nebyla. Jako zázrakem jim však spadl do klína David Krejčí, který se vrátil z Bostonu do rodného kraje, čímž akcie Olomouce vystřelily podstatně výš. Možná ne zase tak příliš vysoko, ale řekněme, že nejspíš dostatečně daleko od katastrofy.

Tím, že v minulé sezoně beznadějně poslední Motor kompletně překopal mančaft, který už má konkurenceschopné extraligové parametry, jsou mezi největšími adepty na dramatický konec sezony Kladno a Zlín

Rytíři pochopitelně posílit museli, neboť se stejnou bandou, jakou loni vyhráli Chance ligu, by v Extralize těžko pochodili. Jágrova družina vsadila všechny karty na zámořské posily, jelikož jim vlastně ani nic jiného nezbývalo. V době postupu už byl hráčský trh zcela vyprahlý.

Nevíme, jak moc budou tihle hráči schopni konkurovat ostatním extraligovým týmům, ale aspoň nějaká snaha se v tomto ohledu cení. 

Ze všech výpočtů nám tak vychází na sestupovou pozici Berani ze Zlína. Ne, že by to byla úplná tutovka, kvůli které byste museli zákonitě běžet do sázkové kanceláře s celou poslední výplatou, ale ve srovnání kvality loňského a letošního kádru, najdeme spíš jen kosmetické změny, zatímco týmy okolo posilovaly.

OCELÁŘI NA ZLATÝ HATTRICK?

Od dob slavné dynastie Vsetína, která sbírala tituly jako na běžícím pásu, na podobný počin stále čekáme už od přelomu tisíciletí. Zatím se vždycky nejúspěšnější období natáhlo maximálně na dvě titulové sezony.

Nejblíže tomu měla před třemi lety Kometa, ta však poté na hokejovém nebi lehce vyhasla. Teď mají mečbol na zlatý hattrick v hokejových rukavicích Oceláři

Výborně fungující organizace sice ztratila pár svých základních pilířů v sestavě, nicméně minimálně částečně se jí je podařilo nahradit a ještě si zpevnit brankářský post. Adept na titul? Bez debat. 

Současné výsledky z Champions Hockey League dejme klidně stranou. A pokud by se přeci jen stalo, že by to třineckým hokejistům, jak se říká, nelepilo, schopný managment s kvalitním finančním polštářkem se už o to postará.

Minimálně srovnatelným favoritem bude taky Sparta, která by po patnácti letech už opravdu ráda a s velkou úlevou vyhrála ligu. Vždycky se najde ale nějaký přemožitel, který Pražanům vezme vítr z plachet. Loni to byl Liberec.

Ani přes uspokojivé výsledky z loňska manažeři v kancelářích O2 Arény nelenili a přivedli několik zajímavých posil. Jestli se bude Sparta v sezoně s něčím prát nejvíc, tak je to s každý rokem rostoucí tlak. Od sponzorů, vedení, fanoušků… Klub předurčen pro velké výsledky v posledních letech jen kouká, jak zvedají nad hlavu Masarykův pohár zástupci Moravy a Slezska.

Právě v tomhle ohledu je Sparta oproti Třinci v obrovské nevýhodě. Zatímco po dvou zlatých sezonách Oceláři vyhrát mohou, Sparta musí.

Nebo se mezi dva největší favority natlačí ještě další vyzyvatel, protože adeptů, kteří touží po velké hokejové slávě, je letos opravdu hodně. Velmi hlasitě a finančně to dokáže dát najevo třeba majitel pardubického Dynama Petr Dědek 

Dále tady je nebezpečně takticky vyzrálá Mladá Boleslav, která ve svém starém chrámě zraje jako víno. Jestli však už Bruslaři vyzráli natolik, aby se mohli koupat ve zlatě, toť další z mnoha otázek před startujícím ročníkem Tipsport Extraligy.

Pak jsou tady ve frontě čekající na velkou hokejovou slávu další adepti. Prolomit semifinálové brány touží nepochybně hradecký Mountfield. O pokračování úspěšného období se znovu pokusí liberečtí Bílí Tygři, protože jejich smečka utrpěla přes léto těžké ztráty. 

Po návratu na vrchol touží taky Kometa. I tam si dal místní kápo Libor Zábranský hodně záležet na podobě nového týmu, neboť na prahu osmičky se v Brně nikdo komfortně necítí. 

Díky mnoha nepříjemným okolnostem v minulém ročníku nás letos čeká pravděpodobně mimořádně pestrá zábava. Nebude se bojovat jen o pohár pro nejlepšího, přímý postup do čtvrtfinále, nebo zbytečně nafouknuté dvanáctce účastníků ve vyřazovacích bojích.

Pořádné nervy to budou především na chvostu tabulky, ze kterého bude chtít pláchnout hrobníkovi z lopaty každý, kdo se tam jen přiblíží. Abychom toho všeho neměli málo, díky patnácti týmům nás čeká nezvykle 56 kol. Hra začíná!

Zdroj: Tipsport Extraliga

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené