Spojte se s námi

Zveřejněno

dne

Dynamický, velmi zábavný sport oslovuje snad všechny kategorie sportovních a zejména fotbalových nadšenců z řad profesionálů i amatérů. Proti sobě mohou nastupovat fotbalově nevyrovnané dvojice, ale překopávaná tyto nevýhody anuluje.

O překopávané

Shotbal  – česky překopávaná – bude pro většinu sportovní veřejnosti novým a neznámým pojmem. Ale až zjistíte více o principu hry, dojde vám, že tuto aktivitu jste v minulosti již určitě zkoušeli, byť v trochu jiném provedení. Co se organizační stránky týče, řadí se shotbal mezi relativně mladé sporty. Český shotbalový svaz (dále ČSS) byl založen v roce 2014. Ale neberme to tak, že se předtím překopáváná nehrála. Snad každý z mladých fotbalistů se podobného stylu hry v mládí účastnil. ČSS vznikl hlavně za účelem sjednocení pravidel, rozšířením mimo malou komunitu hráčů překopáváné, registrace hráčské základny a v neposlední řadě za účelem pořádání zápasů, turnajů a  mistrovství pod hlavičkou svazu.

Pravidla a cíl hry

Na hřišti určeném pro shotbal (viz obrázek níže) nastoupují proti sobě dva dvoučlenné týmy, samozřejmě barevně odlišené a s patřičným vybavením pro shotbal – správná obuv pro daný povrch. Oproti fotbalu jsou ovšem zakázány chrániče na holeň.

Zápas začíná výkopem hráče, který vyhrál úvodní losování, z místa bodu rozehry. Míč, který je pro hraní shotbalu specifický, je uveden do pohybu pomocí jakékoliv části těla, vyjma rukou. Jakákoliv hra rukama je po celou dobu utkání zakázána a trestána. Hrací doba jednoho zápase činí 2×7 minut, s pětiminutovou přestávkou mezi poločasy. Bodový systém je stejný jako ve fotbale – tedy tři body za výhru, jeden za remízu a žádný bod za prohru. Stejně jako v ostatních sportech i zde existuje řada prohřešků, které se trestají. Celý výčet trestů naleznete zde: http://www.shotbal.cz/pravidla.asp

Po úvodním výkopu následuje obranná činnost soupeře, tzn. zabránění přechodu míče přes brankovou čáru. Je povolen opět jakýkoliv kontakt těla s míčem, kromě rukou. Hráč nesmí chytat (bránit) míč rukama. Po obranném zákroku (vždy počítáno jako jeden dotek) hra pokračuje útočnou činností spoluhráče tím, že se snaží vstřelit gól do soupeřovy branky. Takto se hra plynule přelévá z jedné strany na druhou, dokud tým nevstřelí branku. Při každém přechodu míče na vlastní polovinu má tým právo na dva doteky, ale musí začít útočnou akci do osmi vteřin. Po obdržené brance se čas nezastavuje, hra pokračuje postavením míče na bod rozehry a výkopem. Tým, který obdrží branku, nemusí čekat na připravenost soupeře.

V překopávané se tedy nikdy nestane, že by zápas skončil bezbrankovým stavem. Ba právě naopak, porce gólu se může rovnat těm futsalovým a florbalovým!

 

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ostatní

Usain Bolt profesionálním fotbalistou? V přípravě předvedl dobrý výkon, jamajskou hvězdu už ale potkaly první nepříjemnosti

Zveřejněno

dne

Usain Bolt usiluje o profesionální smlouvu fotbalisty. O místo v kádru bojuje v australském celku Central Coast Mariners. V přípravném utkání se uvedl dvěma góly a pomohl svému týmu k poklidnému vítězství 4:0. Nejrychlejšího sprintera planety už ale potkaly i první nepříjemnosti, v Austrálii ho neohlášeně navštívila dopingová kontrola.

Embed from Getty Images

Dvaatřicetiletý Jamajčan se po konci s atletikou rozhodl zkusit štěstí ve fotbale, tedy sportu, který jak sám několikrát prohlásil velmi miluje. V Jižní Africe Bolt trénoval s úřadujícími mistry země, Mamelodi Sundowns FC. Následně se vydal na východ poprat se o svou první profesionální smlouvu v australském týmu Central Coast Mariners.

Osminásobný olympijský vítěz ve svém prvním přátelském utkání za australský klub ukázal, že mu fotbal rozhodně není cizí. Zarytý fanoušek Manchesteru United pomohl svému týmu k vítězství 4:0 nad týmem Macarthur South West dvěma góly. Nejprve levačkou na přední tyč prostřelil překvapeného gólmana, poté využil nedorozumění mezi stoperem a brankářem a střelou do prázdné brány pečetil vítězství. Skvělý sprinter tak světu ukázal, že si rozumí i s balónem a výrazně si řekl o pevné místo v sestavě Mariners. Australská liga začíná tento víkend a kdo ví, třeba už v tomto zápase Usain naskočí do svého prvního profesionálního zápasu.

Bolt už ale musel řešit i první nepříjemnost. V Austrálii ho totiž neohlášeně přišla navštívit dopingová kontrola. Značně rozladěný Jamajčan nahrál úryvky testování na svůj instagram. Skvělý sprinter se hlavně podivoval nad tím, jak může být testován, když ještě ani nepodepsal profesionální smlouvu. Odpověď komisařky, která na odběr vzorků dohlížela byla, že to dostala nařízeno, jelikož je Usain Bolt stále ještě považován za elitního sportovce.

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Jak si vedou Andrés Iniesta, Fernando Torres či Lukas Podolski v japonské lize?

Zveřejněno

dne

Iniesta, Torres, Podolski či Jô. To jsou hráči, kteří nejspíše jsou známí pro většinu fanoušků evropského či světového fotbalu. Celá tato čtveřice působí nyní v Japonsku. Japonsko je samo o sobě dosti exotická destinace pro hráče takového formátu, proto se možná dalo očekávat, že si zdejší nejvyšší ligu podmaní. Jak se jim to vůbec daří?

Embed from Getty Images

1) Andrés Iniesta – Vissel Kobe

V létě se tento již legendární záložník Barcelony a Španělska rozhodl, že chce dobýt Asii. Namísto v poslední době oblíbené Číny si však vybral Japonsko, konkrétně klub Vissel Kobe, kde podepsal kontrakt do roku 2020 a měl by vydělávat okolo 30 milionů dolarů ročně.

Nicméně dobývání Asie se zatím asi nedaří úplně podle představ. J1 League, tedy nejvyšší japonská soutěž, má za sebou v sezoně 29 kol. V dané lize hraje 18 celků a Iniestovo Vissel Kobe se nachází na 11 příčce. Přičemž má pouze 6 bodů náskok na sestupové 16. místo. Na druhou stranu však Kobe ztrácí jen 9 bodů na to, aby se dostalo na třetí místo a se mohlo kvalifikovat do asijské Ligy mistrů.

A jak se daří Iniestovi individuálně? Odehrál za japonský klub devět utkání. Vstřelil dva góly, přičemž videa obou z nich obletěla svět a navrch přidal jednu asistenci. Nutno podotknout, že pár zápasů Iniesta stál kvůli zraněním. Jeho absence v sestavě se však na týmu projevuje obrovsky. Zatímco s Iniestou v základu dokáže Kobe vyhrát, remizovat nebo prohrát maximálně o gól nebo o dva, bez Iniesty prohrává i 4-0 či 5-0.

V Japonsku však prý neustále obdivují Iniestův klid na míči i jeho techniku. Není se moc čemu divit. Nejvíce se v japonských médiích však mluvilo o Iniestovi v jiné souvislosti. Katalánský kouzelník byl totiž zraněný a neměl naskočit do dalšího utkání, tým se však rozhodl to nikomu neříkat a uchovat to v tajnosti. Nicméně, jeden Iniestův spoluhráč o tomto zranění řekl svému kamarádovi a zpráva se rozletěla po celém internetu, šířila se na twitteru a hned byl poprask. Spoluhráč, který to tedy kamarádovi řekl, dostal na měsíc stopku a měsíc si tedy nezahrál či nezahraje.

Embed from Getty Images

2) Fernando Torres – Sagan Tosu

„Chtěl jsem novou výzvu na úplně novém a jiném místě,“ říkal Fernando Torres ještě v létě, když se rozhodl následovat svého krajana Iniestu a taktéž vyzkoušet japonskou nejvyšší soutěž. Tu si vybral, přestože měl nabídky z celého evropského kontinentu.

Otázkou však je, jestli je nyní spokojený. Hlavní výzva, které totiž on i jeho tým čelí, je výzva k odvrácení sestupu. Sagan Tosu se totiž nachází na předposledním, tedy 17. místě v tabulce J1 League. Každopádně od soupeřů mimo sestupové pozice jsou vzdáleni pouze tři body, což by nemusel být takový problém.

Co však možná trochu problém je, tak Torresova střelecká forma. Ve 12 ligových utkáních totiž Torres jen jednou skóroval a připsal si dvě asistence. Všechny tyto tři body si navíc připsal v jednom zápase, kdy v podstatě dirigoval výhru 3-0 ve prospěch svého týmu. Nicméně to bylo ještě na konci srpna. V dalších čtyřech utkáních se neprosadil nijak a v posledním utkání dokonce byl jen na střídačce a ani z ní nebyl poslán do utkání.

View this post on Instagram

🧙‍♂️ ⚽️ 🥅 ⚽️

A post shared by ғᴇʀɴᴀɴᴅᴏ ᴛᴏʀʀᴇs (@fernandotorres) on

Každopádně je nutno ještě zmínit, že se Torres stihl v jednom utkání už potkat i s Iniestou. Zápas se konal v rámci japonského Císařského poháru přesně 22. srpna a Fernando Torres v něm skóroval a pomohl svému týmu k vítězství 3-0 nad Vissel Kobe.

Embed from Getty Images

3) Lukas Podolski – Vissel Kobe

Z výše zmíněné čtveřice je Podolski v Japonsku nejdéle. Do Vissel Kobe se stěhoval už v létě 2017, když ho vykoupili za 2,6 milionů euro z Galatasaray. Za jeden rok se stihl vypracovat v důležité členy mužstva a díky svým vůdčím schopnostem je dokonce kapitánem týmu. Určitě se nezlobil, když mu jako nový spoluhráč letos do týmu přišel Andrés Iniesta.

V minulé sezoně stihl naskočit za Kobe do 15 utkání, v nichž vstřelil 5 branek. Letos odehrál ligových utkání jen 19 z celkových 29, ale to i vinou zranění. V těchto 19 zápasech dokázal 3x skórovat, připsal si 4 asistence. Nicméně Podolski je v Japonsku využívaný jako univerzální hráč. Hrává v útoku, na obou křídlech či na podhrotu a zkrátka je využíván téměř každý zápas jinde.

Mimo ligu pak zvládl Podolski ještě jedno utkání v japonském ligovém poháru, kde vstřelil dva góly a jedno utkání v rámci Císařského poháru, tam ale vyšel gólově na prázdno.

Embed from Getty Images

4) Jô – Nagoya Grampus

Z této čtveřice pravděpodobně nejméně známý tvář. Nicméně ve svém mladém věku platil tento Brazilec za velký talent. Působil v klubech jako CSKA Moskva, Manchester City, Everton či Galatasaray. Do City dokonce přicházel jako rekordní klubová posila za 19 milionů liver v roce 2008. Nicméně v žádném z vyjmenovaných klubů se nedokázal pořádně prosadit a proto v posledních letech přestupoval mezi kluby v Brazílii, Číně či Spojených arabských emirátech. Jeho poslední štace byla v Corinthians, odkud ho v lednu koupil japonský klub Nagoya Grampus za 11 milionů eur.

A přestože klubová situace Grampusu není ideální, tak s nákupem tohoto Brazilce musí panovat maximální spokojenost. Nagoya Grampus se nachází na 16. příčce, což je příčka zaručující sestupové play-off. Nicméně má dva zápasy k dobru před dvěma posledními celky a dva zápasy k dobru oproti celkům před sebou. Takže tam jakási naděje stále zbývá.

A jak se daří brazilskému útočníkovi? Naskočil do 26 ligových utkání, 20x skóroval a připsal si 5 asistencí. Což jsou skvělá čísla. Jednou dokonce skóroval i v japonském ligovém poháru a vypadá to, že angažmá v Japonsku je to, co tento bývalý brazilský talent hledal. Ve 31 letech si konečně našel místo, kde se mu daří a doufejme, že mu to vydrží.

Pokračovat ve čtení

Ostatní

The Champions: Epizoda 4 | Christian Pulisic dostal pozvánku na Oktoberfest

Zveřejněno

dne

Co se stane, když dáte ty nejlepší hráče a trenéry pod jednu střechu? Podívejte se na čtvrtý díl nového seriálu The Champions, který připravil magazín Bleacher Report Football.

Bleacher Report Football the champions

Zdroj: Bleacher Report Football

Borussia Dortmund ztratila několik skvělých hráčů, kteří v minulosti přestoupili do Bayernu Mnichov. Dalším by se mohl stát talentovaný mladík Christian Pulisic, který dostane pozvánku na Oktoberfest. Avšak kapitán Marco Reus je zásadně proti!

Pokračovat ve čtení
Reklama

Facebook

Reklama

Oblíbené