Shotbal – sport pro opravdové střelce

Dynamický, velmi zábavný sport oslovuje snad všechny kategorie sportovních a zejména fotbalových nadšenců z řad profesionálů i amatérů. Proti sobě mohou nastupovat fotbalově nevyrovnané dvojice, ale překopávaná tyto nevýhody anuluje.

O překopávané

Shotbal  – česky překopávaná – bude pro většinu sportovní veřejnosti novým a neznámým pojmem. Ale až zjistíte více o principu hry, dojde vám, že tuto aktivitu jste v minulosti již určitě zkoušeli, byť v trochu jiném provedení. Co se organizační stránky týče, řadí se shotbal mezi relativně mladé sporty. Český shotbalový svaz (dále ČSS) byl založen v roce 2014. Ale neberme to tak, že se předtím překopáváná nehrála. Snad každý z mladých fotbalistů se podobného stylu hry v mládí účastnil. ČSS vznikl hlavně za účelem sjednocení pravidel, rozšířením mimo malou komunitu hráčů překopáváné, registrace hráčské základny a v neposlední řadě za účelem pořádání zápasů, turnajů a  mistrovství pod hlavičkou svazu.

Pravidla a cíl hry

Na hřišti určeném pro shotbal (viz obrázek níže) nastoupují proti sobě dva dvoučlenné týmy, samozřejmě barevně odlišené a s patřičným vybavením pro shotbal – správná obuv pro daný povrch. Oproti fotbalu jsou ovšem zakázány chrániče na holeň.

Zápas začíná výkopem hráče, který vyhrál úvodní losování, z místa bodu rozehry. Míč, který je pro hraní shotbalu specifický, je uveden do pohybu pomocí jakékoliv části těla, vyjma rukou. Jakákoliv hra rukama je po celou dobu utkání zakázána a trestána. Hrací doba jednoho zápase činí 2×7 minut, s pětiminutovou přestávkou mezi poločasy. Bodový systém je stejný jako ve fotbale – tedy tři body za výhru, jeden za remízu a žádný bod za prohru. Stejně jako v ostatních sportech i zde existuje řada prohřešků, které se trestají. Celý výčet trestů naleznete zde: http://www.shotbal.cz/pravidla.asp

Po úvodním výkopu následuje obranná činnost soupeře, tzn. zabránění přechodu míče přes brankovou čáru. Je povolen opět jakýkoliv kontakt těla s míčem, kromě rukou. Hráč nesmí chytat (bránit) míč rukama. Po obranném zákroku (vždy počítáno jako jeden dotek) hra pokračuje útočnou činností spoluhráče tím, že se snaží vstřelit gól do soupeřovy branky. Takto se hra plynule přelévá z jedné strany na druhou, dokud tým nevstřelí branku. Při každém přechodu míče na vlastní polovinu má tým právo na dva doteky, ale musí začít útočnou akci do osmi vteřin. Po obdržené brance se čas nezastavuje, hra pokračuje postavením míče na bod rozehry a výkopem. Tým, který obdrží branku, nemusí čekat na připravenost soupeře.

V překopávané se tedy nikdy nestane, že by zápas skončil bezbrankovým stavem. Ba právě naopak, porce gólu se může rovnat těm futsalovým a florbalovým!

 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Velký třesk v Barceloně! Prezident Bartomeu se s celým vedením rozhodl rezignovat

Velký třesk v Barceloně! Prezident katalánského klubu v úterý večer oznámil, že se s celým svým vedením rozhodl rezignovat.

Vitrína dneška: Berbrovi muži odejít nehodlají

Očista českého fotbalu začala dle hanebného scénáře, Berbrovi muži hodlají zůstat na svých místech, předseda Malík to podporuje. Před disciplinární či etickou komisi nikoho nežene. Roční proměna Slavie je děsivá: loni statečná, letos trapná.

Jak se vede hráčům, kteří v létě opustili Spartu? Kanga nevýrazný, Costa v Indii

Spartu v létě opustilo několik fotbalistů. Mezi nimi byli i hráči, kteří přišli za nechvalné éry italského kouče. Jak se jim vede po odchodu z Letné?