Rozpočet jsme od Stramaccioniho rapidně snížili, jako Slavie hráče přeplácet nechceme a nemůžeme, říká ředitel Sparty Čupr

František Čupr, generální manažer Sparty, má v klubu na starosti do značné míry i naplnění rozpočtu.

Zdroj: twitter AC Sparta_CZ

A přiznává, že to není vůbec jednoduchá práce. Každopádně jednodušší, než kdyby byl v aktuální pozici v době, kdy trenérské lavičce vládl Andrea Stramaccioni. V rámci procesu internacionalizace, která se, jak nyní již víme, majiteli Křetínskému značně nevyplatila, se přiváděli na Letnou hráči za vysoké částky a ve vysokých počtech.

František Čupr v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedl, že se roční výdaje Sparty od éry Stramaccioniho povedlo snížit z 1,5 miliardy hluboko pod miliardu.

“Oproti řadě jiných zemí máme výrazně nižší příjem z prodeje televizních práv. Třeba turecké kluby z nich běžně pokrývají 60-70 procent rozpočtu,” smutně si povzdechne.

Zajímavostí je, že výše příjmu za televizní práva spadá do kompetencí Dušana Svobody, jenž vykonává nejvyšší pozice jak v LFA, tak na Letné.

“Z toho, co zinkasujete za vstupenky, pokryjete tak 5 procent rozpočtu. Nějakých 40 procent vám garantují sponzoři, pak tu máte nějaký příjem z transferů… A zhruba 20–30 procent ročního rozpočtu prostě musíte nějak sehnat. A to se dělá různě, řešíte to s majoritním akcionářem nebo seženete dalšího sponzora. Řeším to tedy případně s Danem (Křetínským).”

František Čupr nadále přiznává, že Sparta citelně finančně trpí kvůli neúčasti v Lize mistrů či v Evropské lize. Jedním dechem však dodává, že byť tímto způsobem klub nabude vyšších příjmů, nemůže si celý objem “nechat”.

“V Lize mistrů můžete vydělat hodně přes půl miliardy, ve skupině Evropské ligy třeba sto milionů. Ale také je to celé složitější, protože na případnou účast v těchto soutěžích pamatují smlouvy s hráči nebo smlouvy o přestupech z jejich předchozích klubů. V nich jsou zaneseny různé bonusy, které by se v případě účasti v pohárové Evropě aktivovaly. Takže sotva postoupíte, velká část peněz vám hned odteče.”

Sparta se musela zamyslet, jakým směrem se po odchodu Stramaccioniho vydat. Drahé hráče za hráčským vrcholem do značné míry “odlifrovala” pryč a znovu se zaměřila na své mladé odchovance.

“Naším cílem je budovat klub na principu klubů se silnými akademiemi, které jsou například v Portugalsku, nebo exportních klubů typu Ajaxu a Salcburku. Investovat maximum do výchovy mladých talentovaných hráčů, na těch nejlepších budovat vlastní A-tým. A následně pak klub financovat z jejich dalších transferů do velkých zahraničních klubů. To všechno lze samozřejmě realizovat snáz, pokud přitom ty hráče prezentujete i v Lize mistrů.”

Jak to tak vždycky bývalo, pokud v česko-moravsko-slezské kotlině nějaký hráč “vystřelil”, okamžitě o něj stály nejbohatší kluby soutěže. Většinou jim vévodila Sparta, a tak hráče nalákala na zajímavé finanční podmínky a spolu s vidinou sportovního úspěchu nebyl problém v jeho příchodu. Po vstupu čínských investorů do Slavie však smutně musela přijmout roli “toho druhého” v pořadí. Slavia vládne jak na hřišti, tak v poli finančním.

“Prostředky na investice do kádru v řádu jednotek milionů eur bezpochyby k dispozici jsou. Není to tak, že by nám někdo dal konkrétní sumu a řekl: ´Teď si s ní dělejte, co chcete.´ Zkoumáme každý jednotlivý případ, jestli za požadované odstupné námi vytipovaný hráč stojí, nebo jestli už nám přijde cena přemrštěná.”

“A jak jsem řekl, s nikým nebudeme závodit. Do žádných šílených závodů v nákupech a přeplácení hráčů se s nikým pouštět nebudeme. I proto se stalo, že někteří hráči, s nimiž jsme jednali, skončili nakonec ve Slavii. To je případ třeba Patrika Hellebranda, za kterého jsme nabídli něco přes 10 milionů, ale Slavia 30.”

“Jestli se červenobílým vrátí, co do těch hráčů dali, to ukáže čas.”

Až čas také ukáže, nakolik byla mise pod Čuprem a jeho aktuálními kolegy úspěšná.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. 1.5 miliardy za pusobení Stramacioniho ? To by měl chtít Křetinský část peněz zpět po těch idiotech v čele s Kotalíkem co natahali ten plevel na Letnou a dali jim nehorázně vysoké smlouvy absolutně neodpovídající jejich kvalitě !! Za ty to peníze by kvalitní sportovní ředitel s kvalitními skauty musel umět přivést 4 nadstandartní fotbalisty z ciziny do ceny 50mil.kč za 1 hráče + 3 výborné hráče z České ligy za max. 32mil.kč za 1 hráče = 300 mil.kč za 7 výborných fotbalistu + 12 mil. Ročně pro paradního trenera (36 mil. za 3 roky) a stále zbyde 1.1 miliardy na vše ostatní !! Nepracovat ve Spartě ultra idioti tak Sparta mohla s velkou pravděpodobností hrát během posledních 3 let buď 1× skupinu LM nebo 2× skupinu v EL !!

   • Tady má Mýval výjimečně z větší části pravdu. Kotalík si měl uvědomit, že v českých podmínkách se při rozpočtu cca 60 mil. Eur příjmová stránka dá naplnit jen při účasti v LM a následném prodeji nejlepších hráčů, jinak majiteli zůstane obrovský dluh. Takový model dle mého není dlouhodobě udržitelný a i Slavia na to nakonec těžce doplatí.

 2. Čupře,no vy si vy hovada,ani nemůžete nikoho přeplácet, protože to vaše vypatlaný vedení na to nemá.. Díky Štramákovi a pár jedincům to celou Spartu táhne směrem dolů.

 3. Co je to proboha za stvoření, ta obecná ponrava? Ještě jsem od toho nečetl žádný názor, jen nadávky a urážky. Musí to mít hodně smutný život.

 4. Ano Ponrava musí být nezkutečný mentalní ubožák který přesně jak píšete umí jen nadávat místo toho aby byl schopen rozumně protiargumentovat ! On žádné pádné protiargumenty nikdy na nic nemá a tak je píše stále dokola Mývale drž už hubu! Čemuž se směji nejen já ale i muj syn a vnuk tak též velcí fanoušci Acs !

 5. I tato částka je silně přehnaná. Dle mého názoru se to rozdává, aneb lehce nabyl ,lehce pozbyl.

 6. Souhlas s Burešem akce jak vybílit plný měch se dokonale podařila a hlavně se prokázalo,že pan Křetinský věděl akorát to ,že stadion je na Letné a naproti je Letenská pláň coby parkoviště.Naprosto diletantský přístup anebo nenápadný odklon od daňového systému?

 7. Mnu, dvě věci. Síla Slavie nepřišla s Číňany, ale s úspěšným působením na Evropské scéně – to souvisí i s druhou věcí, tady nejde jen o přeplácení, ale i to, že pokud Slavia i Sparta nabídne klubu i hráči stejně, kam se asi rozhodne teď jít?

 8. Ta cena televizních práv se odvíjí od toho, kolik diváků se na ligové přenosy kouká. V Turecku jsou to desítky milionů, kdežto u nás jen stovky tisíc.

  • Kdyby přenosy zustaly na ČT nebo jiném neplaceném tv kanálu tak by sledovanost rapidně stoupla – pokud by tv nedávala přenosy zápasu typu – Karviná- Přibram Opava – Jablonec atd. 😊 Nedávno někde psali že poslední derby mezi Spartou a Slavii vysilané veřejno právní tv sledovalo něco kolem 650 tis. diváku oproti tomu zápas Přibram -Dukla pod 120 tis. diváku

 9. Dnes chválím Millwalla za konkrétní příspěvky,byť se někomu nelíbí.Jedná se o to,že je zcela neschopné vedení i diletant z Brna.Ten Spartě škodí od té doby,co ji koupil a hned také avizoval,že si tam chce postavit hotel.Jeho peníze jen měly uklidnit sparťanské příznivce,což se v docela velké míře podařilo.A ještě odpověď na článek “mistři”.Fandové Slavie by si měli uvědomit,že Slavia existuje jen díky Řebíčkovi,který ji udržoval penězi,o které okradl v roli ministra celý národ.Už 3 roky před příchodem Číňanů by bez něho Slavia přestala existovat.Tak by sešívaní měli být poněkud mírnější ve svých poukazech nas druhé.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Old Trafford aneb Silný příběh Divadla snů, jenž je domovem Manchesteru United

Manchester United vítězí, další titul pro Manchester United, Rudí ďáblové jednoznačným způsobem ovládli derby... a mohli bychom pokračovat.

Tomáš Souček byl zvolen do nejlepší jedenáctky aktuální sezóny Premier League

Uživatelé portálu WhoScored zvolili nejlepší fotbalovou jedenáctku probíhající sezóny Premier League. A nechybí v ní ani český defenzivní záložník Tomáš Souček!

Svět zaskočen! Conor McGregor prohrál svůj zápas s Dustinem Poirierem

Ostře sledovaný duel, na který se fanoušci těšili už několik měsíců, je již minulostí. Zápas Poirier vs McGregor v rámci turnaje UFC 257 skončil pro mnohé nečekaně, a to právě výhrou Američana!