Spojte se s námi


Fortuna liga

Rozhodčí Královec v hlavní roli ve finále MOL Cupu. Poškodil VAR vůbec někdy hrubě mužstva z české fotbalové TOP trojky?

Publikováno

dne

Po středečním finále fotbalového českého poháru, kdy zvítězila v Liberci pražská Sparta 2:1, zůstala u nezávislého českého fotbalového fanouška trpká chuť pelyňku. O utkání rozhodla vlastně 33. minuta, kdy Martin Frýdek po faulu na Tomáše Malinského ještě k tomu stoupl tomuto hráči na hruď.

Zdroj: sparta.cz

Sudí tohoto zápasu Pavel Královec si po upozornění videorozhodčího šel tuto situaci zkontrolovat na monitor a sparťanskému hráči udělil žlutou kartu. Byla to fatální chyba tohoto vším zkušeného rozhodčího, za kterou by měl nést exemplární trest.

Jak se totiž ukázalo, tak Martin Frýdek měl být vyloučen, což uznala jak komise rozhodčích, tak i sám arbitr. Jenomže toto nebylo ledajaké utkání, tady se hrálo o vítěze českého poháru, který bude mít velkou výhodu při nasazování do Evropské ligy.

V tom případě jde o určitě velké peníze a Liberci zbyly jen oči pro pláč. K čemu je v této chvíli vyjádření jak komise rozhodčích, tak samotného sudího Královce, když jim případnou naději získat pohár už teď nikdo nevrátí? Že by se zápas opakoval, to si v českých podmínkách neumí představit ani největší snílek.

Kdejaký fotbalový fanoušek a příznivec fotbalu po celém světě si při zprávě, že bude zavedeno ve fotbale video myslel, že konečně bude fotbalové spravedlnosti učiněno za dost. Fotbalový rozhodčí je přece také člověk omylný a dělá chyby, ať už úmyslné, či neúmyslné. No a kvůli tomu vznikl VAR, aby tyto chyby napravoval.

Když se ale podíváme na zavedení videa v českém podání, tak zjistíme, že momentální stav není vůbec to, k čemu by tato nová technologie měla za ideálních podmínek sloužit.

Už jen to, že jedno kolo píská rozhodčí utkání jako hlavní arbitr a další kolo je nominován jako videorozhodčí vzbuzuje pochybnosti, protože tak by to v ideálním fotbalovém světě nemělo určitě existovat.

Rozhodčí by měli být rozděleni na tři skupiny, hlavní, pomezní a arbitři u videa. To by každý takový sudí u videa po školení dobře věděl, jaké má pravomoce a jak a hlavně kdy má upozornit hlavního, aby mu mu pomohl vyřešit spletitou situaci. Na druhou stranu by určité věci měl nechat právě na tom, kdo by měl rozhodnout sám a bez pomoci videa.

Jistě, tato školení pro VAR všichni u videa absolvují, ale chybí jim právě ta specifikace, když po celou sezónu jsou buď to, nebo ono, tak to není v pořádku.

Třeba v Německu mají pro celou Bundesligu jedno velké studio, kam přicházejí sporné okamžiky ze všech zápasů, v tomto studiu se rozhoduje ihned a odpověď jde na příslušný zápas. Je to jasné a srozumitelné, tak proč u nás dostávají nominace na jednotlivé zápasy rozhodčí a je to skoro pokaždé v jiné funkci. Spíše to svádí k myšlence, že to v našem fotbale někomu náramně vyhovuje.

Totiž, čím více budou tyto nominace zahaleny tajemstvím, tak se vždy vytvoří prostor ke spekulacím, ať už oprávněným, či nikoliv.

Po skandální chybě Pavla Královce, kdy se sám jde znovu podívat na inkriminovanou situaci a stejně rozhodne nesprávně se pochopitelně nabízí otázka, jestli neměl v hlavě, že by měl vyloučit sparťana tak brzy v tak důležitém utkání, což by asi nebylo správné. Ono se to tak trochu nabízí, protože moc jiného rozumného vysvětlení není.

Takže jestli si někdo myslel, že VAR v českém podání fotbalu pomůže, tak už teď je nad slunce jasnější, že to není žádná pravda. Čeští rozhodčí si totiž video uzpůsobili k obrazu svému a jedou v nastaveném směru neohrožené dál.

Je to k velké škodě českého fotbalu a všechny ostatní kluby z české Fortuna ligy by být měly připravené na to, že VAR v zápasech proti Slavii, Spartě a Viktorii Plzeň nebude určitě měřit stejným metrem. Na chudý lid musí být totiž přísnost!

A co rozhodčí Pavel Královec, vyvodí z této své obrovské chyby nějaké osobní důsledky? Asi ne, protože není první, ani poslední český rozhodčí, který udělá chybu. Ono se říká, jaký předseda komise rozhodčích, takoví rozhodčí. No a když předseda naší komise rozhodčích neodpískal ani jeden fotbalový zápas, tak to je jenom špička ledovce, který taje čím dále více.

Jen tak dál český fotbale, potom se ale nemůžeš divit tomu, že na stadionech ubývají diváci. To ale českým fotbalovým mocipánům asi ani trochu nevadí, oni mají přece své jisté!

Zdroj: Fortuna liga

Reklama

Fortuna liga

Rotace kádru Slavie? Naši trenéři rotují o něco víc než jiní, ale změny nedělají za každou cenu. Vždycky je k nim logický důvod, řekl Tvrdík

Pražská Slavia je v posledních týdnech hojně kritizována za velkou rotaci kádru. Důvodem jsou výsledky z venkovních utkání, kvůli kterým se na ni dotáhla konkurenční Sparta. Předseda Slavie Jaroslav Tvrdík se nicméně trenérského štábu zastal.

Publikováno

dne

Pražská Slavia je v posledních týdnech hojně kritizována za velkou rotaci kádru. Důvodem jsou výsledky z venkovních utkání, kvůli kterým se na ni dotáhla konkurenční Sparta. Předseda Slavie Jaroslav Tvrdík se nicméně trenérského štábu zastal.

V týmu trenéra Jindřicha Trpišovského nemáte takřka nic jistého. Jednou hrajete v základní sestavě, týden poté ani nemusíte být v nominaci na zápas.

Šíře kádru Slavie je opravdu velká a podobné to je u kvality hráčů. Trenérský štáb se tak může rozhodovat pro nasazení daného fotbalisty dle typologie soupeře.

Dokud se vyhrává, je za takový krok trenér chválen. Ovšem pokud se ztrácejí body, bývá tomu naopak. To je i aktuální případ, který v Edenu řeší.

Fanouškům se nelíbí častá rotace kádru, která dle nich zapříčinila některé ztráty v jarní části sezony. Konkrétně se jedná v součtu o 7 bodů, o které Slavia přišla v posledních třech venkovních zápasech.

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík se nicméně svého trenéra zastal a vysvětlil, že tento model používá vlastně celou dobu, co ve Slavii je.

„Ve Slavii jsou pět a půl roku, stejnou dobu tento model používají. Jindra byl opakovaně vyhlášen nejlepším českým trenérem, což souvisí i s rotací kádru.

Ano, naši trenéři rotují o něco víc než jiní, ale změny nedělají za každou cenu. Vždycky je k nim logický důvod, většinou zdravotní. Prostě pokud někdo onemocní nebo se zraní, musí místo něj nastoupit jiný hráč,“ řekl na tiskové konferenci.

Kvůli ztrátám Slavie je aktuálně favoritem na zisk titulu Sparta. Ta má ovšem náročnější los, tudíž je vše naprosto otevřené a do hry se lehce může dostat zpátky i Viktoria.

Zdroj: SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Lavička o Spartě: Pokud by mě někdy s nabídkou oslovila, rád se do systému klubu v jakékoli roli zapojím a pomůžu

Vítězslav Lavička je velkým oblíbencem fanoušků Sparty. Nastupoval za ní jako fotbalista a později se stal i jejím trenérem. Klub definitivně opustil v roce 2015 a od té doby se několikrát spekulovalo o jeho návratu. Co by na takovou nabídku v budoucnu řekl a věří aktuálnímu trenérovi?

Publikováno

dne

Vítězslav Lavička je velkým oblíbencem fanoušků Sparty. Nastupoval za ní jako fotbalista a později se stal i jejím trenérem. Klub definitivně opustil v roce 2015 a od té doby se několikrát spekulovalo o jeho návratu. Co by na takovou nabídku v budoucnu řekl a věří aktuálnímu trenérovi?

Pokud by byla mezi fanoušky Sparta o nejoblíbenějším trenérovi posledních deseti let, vítěz by byl předem daný. Vítězslav Lavička je zkrátka stále v jejich srdcích.

Brzy již šedesátiletý trenér klub opustil v roce 2015, sezonu po poslední titulové, který Sparta získala v sezoně 2013/14. Tehdy ale zkrátka bylo potřeba udělat změnu.

„Odvolání na Spartě mě sice hodně mrzelo, ale už jsem to bral s nadhledem. Jednak jsem byl zkušenější a taky jsem končil s tím, že jsem tam zažil spoustu krásných okamžiků.

Samozřejmě jsme chtěli tým dál budovat a posouvat k dalším úspěchům, ale už jsme k tomu nedostali prostor. V takové chvíli člověku nezbyde nic jiného, než respektovat představu majitele,“ řekl Lavička v rozhovoru pro Football Club.

Poslední roky se několikrát jeho jméno s možným návratem na Letnou zmiňovalo. Jak by se zkušený trenér zachoval v případě nabídky od Sparty?

„Ve Spartě jsem toho prožil jako hráč i jako trenér hodně a dál zůstávám jejím fanouškem. Pokud by mě někdy s nabídkou oslovila, rád se do systému klubu v jakékoli roli zapojím a pomůžu,“ dodal.

Aktuálně se Spartě daří na jedničku a zdá se, že je opět ve hře o ligový titul. Důvodem aktuální formy je i trenér Brian Priske, který dokázal vštěpit svému týmu vyhovující herní styl.

„Přál bych to jemu i celé Spartě. Letos, kdy klub slaví 130 let od založení, by mu titul v lize nebo vítězství v poháru slušely. Myslím, že Brian je dost zkušený na to, aby tlak ustál.

Spousta fanoušků odsuzuje zahraničního trenéra jen na základě zkušenosti s Andreou Stramaccionim. Ale tahle situace mi přijde jiná, koncepčnější,“ zakončil Lavička.

Návrat na Letnou je aktuálně nereálný, ovšem v budoucnu se jej třeba v nějaké roli na Spartě opět dočkáme. Fanoušci by jej rozhodně uvítali s otevřenou náručí.

Zdroj: Football Club

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Nejvíce prostoru teenagerům dává Ligue 1. Nejhorší je Itálie, jak je na tom ve srovnání Fortuna liga?

Dávat prostor svým vlastním odchovancům nebo celkově mladým hráčům není vždy jednoduché. Které Top ligy dávají nejvíce prostoru teenagerům, tedy hráčům narozených po roce 2004?

Publikováno

dne

Dávat prostor svým vlastním odchovancům nebo celkově mladým hráčům není vždy jednoduché. Které Top ligy dávají nejvíce prostoru teenagerům, tedy hráčům narozených po roce 2004?

Vypiplat si vlastního hráče z akademie je pro každý klub terno. Nemusíte za něj platit žádné velké peníze, hráč má ke klubu vytvořený vztah a v drtivé většině je mezi fanoušky oblíbený.

Jenže na to, hodit sedmnáctiletého či osmnáctiletého kluka mezi dospělé, musíte mít odvahu. A tu rozhodně mají ve Francii.

V aktuálním ročníku totiž v Ligue 1 nastoupilo hned 34 teenagerů, tedy hráčů, kteří se narodili v roce 2004 nebo později. Dohromady nastřádali už 10 434 minut.

Největší číslo přidal Wilson Odobert (18), který v Troyes odehrál 1205 minut. Následuje duo z Rennes Désiré Doué (17) a Lesley Ugochukwu (18, jenž odehráli 1005 a 951 minut. Čtvrtý je Habib Diara (19) s 897 minutami a pátý Saël Kumbedi se 709 minutami. (17).

Co se týče počtu minut, druhá nejlépe z tohoto srovnání vychází Premier League. V Anglii nastoupilo 18 teenagerů a dohromady nasbírali 4 269 minut. Oproti Ligue 1 tedy ani ne polovinu.

Jednoznačně největší část přidal 19letý Roméo Lavia ze Southamptonu, jenž odehrál 1 372 minut. Druhý je Rico Lewis (18) z Manchesteru City, jenž dostal od Guardioly 543 minut, třetí Stefan Bajčetič (18) z Liverpoolu odehrál 526 minut. Dále najdeme Evana Fergusona (18) z Brightonu, jenž je na 466 minutách a pátý je Alejandro Garnacho (18) se 453 minutami.

Úpadek Německa a tahoun Gavi

La Liga je na tom sice nejhůře v počtu hráčů, nasadila totiž jen 13 teenagerů, ovšem minutově je na třetím místě, když mladíci ve Španělsku nasbírali 4072 minut.

Žebříček táhne Gavi (18) z Barcelony, jenž má v nohách už 1716 minut. Pomáhá mu zdatně i Iván Fresneda (18) z Valladolidu se 1006 minutami, třetí je Kaiky (19) z Almeríe se 486 minutami. Mohamed Ali-Cho (19) v Realu Sociedad nasbíral 360 minut, Cristhian Mosquera (18) z Valencie odehrál 145 minut.

Známá svými šancemi pro mladé je Bundesliga, ta ale letos v tomto ohledu trochu zaostává. Dala sice šanci 20 teenagerům, což je druhé největší číslo, ale v přepočtu na minuty (2564) je druhá nejhorší.

Žebříček táhne s 949 minutami 18letý Youssoufa Moukoko z Dortmundu, z Borussie je i Jamie Bynoe-Gittens (18), jenž nasbíral 489 minut. Třetí Mathys Tel (17) z Bayernu odehrál 319 minut. Následuje duo z Hoffenheimu Tom Bischof (17) a Umut Tohumcu (18), jenž nasbírali 263 a 230 minut.

Bídná Itálie a srovnání s Českem

Nejhůře je na tom však Itálie, v Serii A teenagerům skutečně pšenka nekvete. Sice v počtu nejsou nejhorší, nasadili o jednoho hráče více než Španělsko (14), ovšem minutově je to bída.

Celkových 752 minut přidali Luca D’Andrea (18) ze Sassuola – 316 minut, Luka Romero (18) z Lazia odehrál 151 minut. Turínské duo Emirkhan Ilkhan (18) a Gvidas Ginetis (18) nasbírali 135 a 46 minut. Valentín Carboni (18) z Interu naskočil jen na 25 minut.

Pokud by vás zajímalo srovnání s českou ligou, tak ta je na tom nejhůře počtově, ale ne minutově. Ve Fortuna lize vyběhlo 8 teenagerů a společně nasbírali 1792 minut.

Nejvíce minut nahrál Tadeáš Vachoušek z Teplic (479), Lukáš Mašek z Mladé Boleslavi odehrál 412 minut, Matěj Šín z Baníku přidal 328 minut. Ivan Varfolomejev z Liberce nasbíral 216 minut a Tom Slončík ze Zlína má na kontě 184 minut.

Žebříček minut pro teenagery:

Ligue 1 – 34 teenagerů – 10 434 minut
Premier League – 18 teenagerů – 4269 minut
La Liga – 13 teenagerů – 4072 minut
Bundesliga – 20 teenagerů – 2654 minut
Fortuna liga – 8 teenagerů – 1792 minut
Serie A – 14 teenagerů – 752 minut

Zdroj: Scouted Football, Twitter

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené