Rozhodčí Královec v hlavní roli ve finále MOL Cupu. Poškodil VAR vůbec někdy hrubě mužstva z české fotbalové TOP trojky?

Po středečním finále fotbalového českého poháru, kdy zvítězila v Liberci pražská Sparta 2:1, zůstala u nezávislého českého fotbalového fanouška trpká chuť pelyňku. O utkání rozhodla vlastně 33. minuta, kdy Martin Frýdek po faulu na Tomáše Malinského ještě k tomu stoupl tomuto hráči na hruď.

Zdroj: sparta.cz

Sudí tohoto zápasu Pavel Královec si po upozornění videorozhodčího šel tuto situaci zkontrolovat na monitor a sparťanskému hráči udělil žlutou kartu. Byla to fatální chyba tohoto vším zkušeného rozhodčího, za kterou by měl nést exemplární trest.

Jak se totiž ukázalo, tak Martin Frýdek měl být vyloučen, což uznala jak komise rozhodčích, tak i sám arbitr. Jenomže toto nebylo ledajaké utkání, tady se hrálo o vítěze českého poháru, který bude mít velkou výhodu při nasazování do Evropské ligy.

V tom případě jde o určitě velké peníze a Liberci zbyly jen oči pro pláč. K čemu je v této chvíli vyjádření jak komise rozhodčích, tak samotného sudího Královce, když jim případnou naději získat pohár už teď nikdo nevrátí? Že by se zápas opakoval, to si v českých podmínkách neumí představit ani největší snílek.

Kdejaký fotbalový fanoušek a příznivec fotbalu po celém světě si při zprávě, že bude zavedeno ve fotbale video myslel, že konečně bude fotbalové spravedlnosti učiněno za dost. Fotbalový rozhodčí je přece také člověk omylný a dělá chyby, ať už úmyslné, či neúmyslné. No a kvůli tomu vznikl VAR, aby tyto chyby napravoval.

Když se ale podíváme na zavedení videa v českém podání, tak zjistíme, že momentální stav není vůbec to, k čemu by tato nová technologie měla za ideálních podmínek sloužit.

Už jen to, že jedno kolo píská rozhodčí utkání jako hlavní arbitr a další kolo je nominován jako videorozhodčí vzbuzuje pochybnosti, protože tak by to v ideálním fotbalovém světě nemělo určitě existovat.

Rozhodčí by měli být rozděleni na tři skupiny, hlavní, pomezní a arbitři u videa. To by každý takový sudí u videa po školení dobře věděl, jaké má pravomoce a jak a hlavně kdy má upozornit hlavního, aby mu mu pomohl vyřešit spletitou situaci. Na druhou stranu by určité věci měl nechat právě na tom, kdo by měl rozhodnout sám a bez pomoci videa.

Jistě, tato školení pro VAR všichni u videa absolvují, ale chybí jim právě ta specifikace, když po celou sezónu jsou buď to, nebo ono, tak to není v pořádku.

Třeba v Německu mají pro celou Bundesligu jedno velké studio, kam přicházejí sporné okamžiky ze všech zápasů, v tomto studiu se rozhoduje ihned a odpověď jde na příslušný zápas. Je to jasné a srozumitelné, tak proč u nás dostávají nominace na jednotlivé zápasy rozhodčí a je to skoro pokaždé v jiné funkci. Spíše to svádí k myšlence, že to v našem fotbale někomu náramně vyhovuje.

Totiž, čím více budou tyto nominace zahaleny tajemstvím, tak se vždy vytvoří prostor ke spekulacím, ať už oprávněným, či nikoliv.

Po skandální chybě Pavla Královce, kdy se sám jde znovu podívat na inkriminovanou situaci a stejně rozhodne nesprávně se pochopitelně nabízí otázka, jestli neměl v hlavě, že by měl vyloučit sparťana tak brzy v tak důležitém utkání, což by asi nebylo správné. Ono se to tak trochu nabízí, protože moc jiného rozumného vysvětlení není.

Takže jestli si někdo myslel, že VAR v českém podání fotbalu pomůže, tak už teď je nad slunce jasnější, že to není žádná pravda. Čeští rozhodčí si totiž video uzpůsobili k obrazu svému a jedou v nastaveném směru neohrožené dál.

Je to k velké škodě českého fotbalu a všechny ostatní kluby z české Fortuna ligy by být měly připravené na to, že VAR v zápasech proti Slavii, Spartě a Viktorii Plzeň nebude určitě měřit stejným metrem. Na chudý lid musí být totiž přísnost!

A co rozhodčí Pavel Královec, vyvodí z této své obrovské chyby nějaké osobní důsledky? Asi ne, protože není první, ani poslední český rozhodčí, který udělá chybu. Ono se říká, jaký předseda komise rozhodčích, takoví rozhodčí. No a když předseda naší komise rozhodčích neodpískal ani jeden fotbalový zápas, tak to je jenom špička ledovce, který taje čím dále více.

Jen tak dál český fotbale, potom se ale nemůžeš divit tomu, že na stadionech ubývají diváci. To ale českým fotbalovým mocipánům asi ani trochu nevadí, oni mají přece své jisté!

Zdroj: Fortuna liga

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. To je prostě dvorní rozhodčí Sparty Královec! Za šlápnutí na protihráče Královec Frýdka nevyloučil. Chtělo by se napsat nepochopitelně. Ovšem, kdo si vzpomene na jedno loňské derby, kdy Královec, coby rozhodčí u videa, změnil Frýdkovi za likvidační faul zezadu červenou kartu za žlutou, chápe! Nabízí se otázka, kožená taška zase byla?

 2. Poslat na oční a vyloučit se soupisky ligových rozhodčích pro výstrahu.Kapříci již jsou obehranou frází.Pod Ještědem to byli asi pstruzi.Tito lidi nemají kouska cti vymění svou čest a celé rodiny před celým národem za mrzký žoldík od pravověrných kabelářů.

 3. K tomu nadpisu a celému tendenčnímu článku… Dne 25.08.2019 v zápase Liberec – Sparta byl odpískán a VARem posvěcen pokutový kop, který byl následně vyhodnocen jako faul Malinského (https://www.idnes.cz/fotbal/prvni-liga/sparta-liberec-rozhodci-pavel-julinek-var-ondrej-ginzel-sporne-momenty.A190826_114253_fotbal_jic); taktéž chyby vůči Spartě v týden starém utkání Sparta – Ostrava (18.08.2019) rovněž posvěcené VARem a následně komisí vyhodnocené jako chyby

  Toliko jenom pro osvěžení paměti.

 4. Jsem velký fanda kopané , těším se na každý přenos -ale hned v úvodu vyloučen hráč ať oprávněně, či ne,a jeto v….. Pokutový kop 89 min.a jeto v…. Následně se celý týden řeší,zda a jak rozhodčí ovlivnil,nebo neovlivnil utkání.Pokutový kop by měl být nařízen jen při 100 % jistotě, ale kdo to určí?! atd……….. Liberec – 2 šance a už jsou přesvědčeni.že by pohár byl doma ,ale hraje se 90 minut. V tomto utkání jsem fandil Liberci,ale víc než porážka mně mrzí reakce hráčů a trenérů po utkání.

 5. O hrubých poškození v neprospěch Plzně pražská média buď vůbec nepíší, nebo je bagatelizují případně rozhodčího pochválí za správné rozhdnutí (když se totožná chyba stane ve prospěch Plzně, mluví v nadpisech o pomoci rozhodčích apod.). Zato jakékoliv chyby ve prospěch Plzně hodně rozmáznou a rejpají se v nich hodně dlouho.

  • Ty vole to jsi nechtěl napsat. 🤣🤣
   Prej hrubé poškození v neprospěch Plísně. Za posledních 5 let si nepamatuju že by byla Plíseň poškozena. Za to obráceně tak 15x za 30 kol. 🤣👍

 6. Hlavně také všichni zapomněli na srpnový zápas u Nisy, kde bylo taky video a celé to vyšperkoval svým vystoupením pan Malinský, že? Nepamatuji si, že by kolem toho byla takováto hysterie:)
  Na tomhle webu jsem už četl hodně dobrých článků, ale tohle je za mě krok vedle, možná dobré tak na apríla.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

West Ham vs. Manchester United: Preview a tipy na sázení

Manchester United dokázal v Premier League vyhrát 8 venkovních zápasů v řadě, tuto sérii se však bude snažit překazit rozjetý West Ham.

Mužstvo si konečně zvyklo na trenéra, vysvětluje Ladislav Minář vydařený start Sigmy Olomouc

Sigma Olomouc zažívá vynikající vstup do nové sezony. V ligové tabulce totiž nahání Spartu a Slavii, za sebou nechává Viktorii Plzeň. Co za tím stojí? Čekají tým v zimě nějaké změny? Nejen na to odpovídal v rozhovoru pro Ruik sportovní manažer Ladislav Minář.

Okénko minulosti: Hejkal je prvním odvolaným trenérem. V samostatné české lize drží prvenství Táborský

Jen devět kol vydržel na teplické lavičce trenér Stanislav Hejkal. Po domácí porážce se Spartou Praha (0:1) byl s bilancí pouhých dvou výher vedením klubu odvolán.