Spojte se s námi


Premier League

Řešení simulování? Vyhazov z klubu. Takovou praktiku zavedl předseda anglického týmu

Publikováno

dne

Torquay United nepatří mezi nejznámější kluby v Anglii, natož na celém světě. Tým, jehož historicky nejlepší soutěží v Anglii je až třetí liga, měl jeden velmi zajímavý trest, o který se zasadil předseda Chris Roberts. Originální nápad, jak trestat hráče za simulování však nedopadl a předseda už po čtyřech měsících odešel.

Stadión klubu Torquay United pro 6,500 lidí (2,950 míst k sezení).
Zdroj: Torquay United

Psal se říjen roku 2006, když Mike Bateson prodal svůj podíl v klubu Torquay United. Po šestnácti letech tak úspěšný podnikatel a předseda odešel z Torquaye a na jeho místo přišel Chris Roberts. Zároveň bylo krátce po mistrovství světa v Německu, kde Angličané vypadli už ve čtvrtfinále. Celý šampionát vyhráli Italové, kteří však podle mnohých fanoušků často simulovali a titul si nezasloužili. Jejich výkony a výsledky navíc tak jednoznačné nebyly.

Roberts mistrovství sledoval a byl z hereckých výkonů rozladěn. „Britský fotbal má šanci udat směr v řešení tohoto vážného problému, který poskvrňuje náš sport a poznamenal mistrovství světa v Německu,“ odhaloval Roberts jednu z hlavních příčin svého rozhodnutí.

V rozhovoru pro BBC poté dodal: „Chci vyhrávat fotbalové zápasy, ale chci je vyhrávat bez podvádění. Pouze se to zhoršuje a já upřímně věřím, že kluby tomu začnou čelit a vezmou za své hráče zodpovědnost.“

A jak trestání za tyto prohřešky mělo vypadat? Hráči se měli řídit pravidlem „tři omyly a dost“. Po prvním pokusu o filmování měl byl hráč napomenut. Za druhý takovýto přestupek mu měla být udělena pokuta a pokud by se ani po tomto trestu neumravnil a simuloval či předstíral zranění i potřetí, měl být z klubu propuštěn.

Reakce hráčů na toto pravidlo očekávaně jednotná nebyla. „Starší hráči to podpořili, někteří byli překvapeni a jiní nad tím nejspíše ještě přemýšlí,“nastínil Roberts reakci v kabině.

Roberts ve funkci učinil i z pohledu českého fanouška zajímavé kroky. Sám dřív fotbal hrál a dokonce působil v Česku, konkrétně v roce 1985 ve Viktorii Žižkov. I z toho důvodu si do klubu povolal českého trenéra Luboše Kubíka, se kterým měl kamarádský vztah.

Kubík však na své angažmá v Anglii moc pozitivně vzpomínat nemůže. Během patnácti duelů jeho mužstvo vyhrálo jen dvakrát a Kubík tedy v únoru po vzájemné dohodě s Robertsem na své funkci rezignoval.

Teď už ale zpět k myšlence simulace. Roberts a ani nikdo jiný z klubu žádného hráče za herecké výkony nevyhodil. Týmu se nevedlo a na tribuny začalo chodit méně a méně diváků, ačkoli si Roberts jako jeden z hlavních cílů zvolil rekonstrukci a zvětšení kapacity stadionu. Klub však začal mít i finanční problémy a Roberts byl za to velmi kritizován.

Sám pak 14. února 2007 ze své pozice odstoupil a později se na toto místo vrátil oblíbený Bateson, jenž v klubu s přezdívkou The Gulls předseduje dodnes. Torquay se ale v ligách stále propadá a momentálně hraje až šestou anglickou ligu – National League South.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.