Spojte se s námi

Motorsport

Red Bull hodil Singapur za hlavu. Verstappen dominoval v kvalifikaci na VC Japonska

Že byla VC Singapuru jen jednorázovou přestávkou od vítězství Red Bullu bylo zřejmé, Max Verstappen chtěl ale nepovedený víkend odčinit co nejlepším výkonem. Na ikonickém okruhu Suzuka nenechal nikoho pochybovat o svém zisku pole position a nechal zbytek pole více než půl vteřiny za sebou.

Publikováno

dne

Že byla VC Singapuru jen jednorázovou přestávkou od vítězství Red Bullu bylo zřejmé, Max Verstappen chtěl ale nepovedený víkend odčinit co nejlepším výkonem. Na ikonickém okruhu Suzuka nenechal nikoho pochybovat o svém zisku pole position a nechal zbytek pole více než půl vteřiny za sebou. Poprvé ve své F1 kariéře se na start VC postaví do první řady Oscar Piastri.

Před posledním volným tréninkem se vyřešily jedny z posledních dílků skládačky, kterou je sestava pilotů pro rok 2024. AlphaTauri potvrdili, že si do další sezóny ponechají stávající dvojici –⁠ Júki Cunoda a Daniel Ricciardo. Liam Lawson, který momentálně zaskakuje za zraněného Ricciarda a zazářil skvělým výkonem v Singapuru, se bude muset spokojit s rolí náhradního pilota.

První část kvalifikace

Poslední letošní pilot, který nemá zajištěné místo na příští rok, Logan Sargeant, nevstoupil do závodního víkendu vůbec dobře. Při vjezdu do poslední zatáčky se dostal do smyku a ačkoli se svým vozem bojoval do poslední chvíle, nárazu do bariéry se nevyhnul.

Americký pilot se letos ocitl v bariérách už poněkolikáté. Williams tak bude určitě rozmýšlet, zda nebyl posun Sargeanta do F1 příliš unáhlený.

Červené vlajky byly na trať vyvěšeny v polovině první části kvalifikace. Své časy nestihli ještě zajet oba závodnící Ferrari a znepříjemnili si tak Q1. Společně s Red Bullem zajeli jen jedno rychlé kolo, i to ale na postup stačilo.

Z první části kvalifikace vypadli již téměř tradičně oba piloti Alfa Romeo. Po skvělé kvalfiikaci v Singapuru přišel zmar i pro Nica Hülkenberga. Nedostačující čas zajel Lance Stroll, který se na trať vrátil po své tvrdé bouračce v Singapuru.

Druhá část kvalifikace

Velkou radost domácím fanouškům udělal Júki Cunoda. Jeho čas byl v druhé kvalifikaci sedmý nejrychlejší. Cunodův týmový kolega, Liam Lawson, skončil těsně před branami Q3, když ztratil na desátého Alonsa čtyři setiny.

Bez problémů se do třetí kvalifikace probojovali Verstappen, Piastri a Norris. Všem třem pilotům stačil na postup jediný pokus.

Kvalifikace nevyšla stáji Alpine. Výkony francouzského týmu jsou v letošní sezóně jako na horské dráze a Esteban Ocon tak po osmém místě v kvalifikaci v Singapuru skončil v Suzuce až 14. Gasly se na start postaví na 12. příčku.

Třetí část kvalifikace

Max Verstappen ukázal, že mu zisk pole position nikdo nepřekazí, již prvním pokusem. K času 1:29,012 se nejvíce přiblížil Piastri se ztrátou 446 tisícin.

Vše na jedno kolo vsadili ve Ferrari. Risk se italské stáji vyplatil, Leclerc nestačil jen na McLareny a Verstappena. Sainz se po dvou pole position v řadě postaví na startovní rošt na šestou příčku.

Ze souboje McLarenů vzešel vítězně nováček Oscar Piastri. Z druhého místa na startu bude mít perfektní šanci na zisk svého prvního pódia ve F1.

Daleko od perfektního výkonu zůstal Mercedes. Hamilton ztratil na Verstappena celou vteřinu, Russell ještě o tři desetiny více. Stříbrné šípy zaujmou na startu 4. řadu. Do páté řady se postaví Júki Cunoda před Fernandem Alonsem.

Zdroj: F1TV

Reklama

Oblíbené