Rád bych si zkusil zahraničí, přiznal Václav Jílek. Co říká na možný návrat do Sigmy?

Václav Jílek je od svého konce ve Spartě stále bez angažmá. S žádným celkem není spojován a v médiích o něm rovněž není příliš vidu ani slechu. V rozhovoru pro Ruik se však rozpovídal o svých cílech, možném návratu do Sigmy Olomouc či korupci v českém fotbale.

Zdroj: AC Sparta Praha

Od vašeho konce ve Spartě uplynul již rok. Stále jste bez angažmá. Máte nějaké jiné fotbalové aktivity?

Mé fotbalové aktivity se zúžily na “domácí” trénování syna a sledování fotbalových přenosů. Jinak si naplno užívám rodinu. Po těch letech co jsem byl stále na cestách je to moc fajn.

Ve Spartě jste měl možnost spolupracovat s Jiřím Saňákem, jenž nyní vede rezervu Slovácka. Jak hodnotíte spolupráci s ním a jak vidíte jeho budoucnost?

S Jirkou jsem stále v kontaktu, sleduji jeho práci ve Slovácku a jsem rád, že se mu daří. Spolupráce s ním je výborná. Máme k sobě blízko lidsky i profesně. Je to trenér  s vysokými nároky na hráče a s vlastním názorem na věc. Přitom je vždy loajální. Má všechny předpoklady vést v budoucnu ligový tým.

Já bych byl ale raději, kdybychom mohli co nejdříve pokračovat v naší spolupráci, než abychom byli soupeři.

Nyní ale zpět k Vaší osobě. Kdy se plánujete vrátit k trenérskému řemeslu? Popřípadě máte nějaké jiné plány?

Plánování je v trenérství dosti složitá věc. Vždy je to o nabídce či zájmu klubu. Já osobně cítím, že jsem připraven na novou trenérskou výzvu. Jiné plány v tuto chvíli nemám.

Řešil jste již nějaké nabídky, že byste mohl jít někam trénovat?

Do dnešní doby jsem žádnou konkrétní nabídku neřešil.

Jste známý pro svou skvělou koncepční práci, kterou jste měl čas skvěle předvést v Olomouci. Pro tuto skutečnost Vás ve své knize vyzdvihoval Pavel Srníček, který si Vás dokázal představit i jako trenéra Newcastlu United. Máte nějaké podobné ambice?

Pavel byl skvělý brankář a stejně tak skvělý člověk. Musím říct, že si na něj často vzpomenu. Jeho tehdejší zmínka o mě a Newcastlu byla trochu nadsázka, alespoň já jsem to tak vnímal. Pokud by byla možnost, určitě bych si zahraničí rád zkusil. Premier League to ale asi nebude.

Jaký je vlastně Váš cíl? Chcete trénovat v zahraničí? Vychovávat nové talenty?

Mým základním trenérským cílem je vybudovat v klubu prostředí, ve kterém budou mít hráči radost z fotbalu, budou tvrdě pracovat na hřišti a respektovat týmovou spolupráci. Výsledky se potom dostaví, o tom jsem přesvědčen.

V Olomouci pod Vaším vedením vyrostl velmi zajímavý tým. Kostra Sigmy se ale nyní mění a velký řez přijde zejména v létě. Sám jste prý neustále s lidmi ze Sigmy v kontaktu. Co na počínání Olomouce v této sezoně říkáte?

Je potřeba říct, že i tenkrát měla tvorba týmu nějaký vývoj a byl potřeba čas, aby si vše takříkajíc sedlo. Do dnešní doby prošlo mužstvo velkou obměnou. Moc hráčů ze základní sestavy tam už  nezůstalo. Letos měla Sigma velmi dobrý vstup do soutěže, poté hodně bodů poztrácela za remízy, ale pořád má pozici, kdy může bojovat o horní příčky.

Olomouc je mým domovem už 25 let a skoro stejnou dobu jsem strávil v Sigmě. Mám tam tudíž hodně přátel, se kterými se snažím být stále v kontaktu.

Dokážete si představit návrat do Sigmy v případě, že by klub potřeboval nového trenéra? Prostředí znáte dokonale.

Ano, dokážu si to představit.

Když už jsme u Sigmy Olomouc, Aidin Mahmutovič se v rozhovoru pro Ruik nechal slyšet, že jste nejhorší trenér, který jej kdy vedl. Prý to poznala i Sparta. Jak naopak hodnotíte Vy jeho? Proč v Olomouci nenaplnil očekávání?

Zaregistroval jsem to. Žádný trenér se nezavděčí všem hráčům. Od hráčů vyžaduji tvrdou práci a obětování se pro tým. A to Aidin nesplňoval. K tomu se přidaly i jeho nižší rozehranost z Plzně, odkud přišel, a časté zdravotní problémy. Takže jednoduše řečeno, to spojení moc nezafungovalo.

Jak hodnotíte současné dění v souvislosti s FAČR a Romanem Berbrem? Tušil jste, že se podobné věci dějí?

Předpokládám, že to musel tušit každý. Těch indicií bylo poměrně dost.

Myslíte, že se blíží změna k lepšímu?

Věřím, že ano. Český fotbal a hlavně jeho fanoušci by si to zasloužili. Fotbal na všech úrovních, stejně jako jakýkoliv jiný sport, potřebuje prostředí, ve kterém se rozhoduje férově na hřišti a ne v zákulisí.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Holt je to žák pana Ing.Hřebíka toho slavného stratéga a objevitele čtverečkového systému.Každý hráč má vymezený čtverec na hřišti a tím to končí.Pan Jílek to od Hřebíka obkoukal mezi prvními,když mu dělal asistenta.Výsledek se dostavil mazal z Letné a rozdýchával to až za Prostějov na dálnici.Ta zahraniční štace ho možná čeká v Brodském na Slovensku to je 4 Km za Lanžhotem po dálnici na Bratislavu a hrají tam prales tam by se prosadil.

  2. Doporučil bych mu nějaký menší rodinný klub kde není moc tlaku. Ten on vůbec nezvládá a svoji nervozitu přenáší na celé mužstvo. Navíc ta jeho bezradnost a neschopnost změnit vývoj utkání je do očí bijící.

  3. Tak jeho sebevědomí chtěl mít. Nejlepší pro všechny by asi bylo, kdyby už nikdy netrénoval.

  4. Nezlobte se pane Jílek ale co se týče spoustu hráčú vás nemusí v naší lize co se týče vašeho chování.ohledné trénování to vàma také moc nejde.pokud čekáte na zahraniční angažmá.tak možná Bélorusko Indie.

  5. Možná mu nyní hodí laso Baník.Tam by s jeho experimentama rok vydržel.Otázkou zůstává zda ještě není na velmi výhodné výplatní pásce u Judr.Křetínského.Brabec v Ostravě mu určitě tolik navíc za nic nenasype.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Kúdela je zpět! Proti Liberci podal výborný výkon a gólem rozhodl o výhře Slavie

Slavia zvládla zápas v Liberci a do Prahy si odváží všechny tři body. Jediný gól vstřelil z pokutového kopu Ondřej Kúdela, jinak byl zápas hodně soubojový a mnoho šancí k vidění nebylo.

Velký fotbalový zvrat! Nejlepší kluby Evropy se dohodly na vzniku Superligy

Fotbal již nebude takový, jaký ho známe. Kvůli lepším finančním možnostem se nejlepší evropské kluby dohodly na vzniku Superligy, která jim nabídne zajímavou konfrontaci a mnohem vyšší výdělky.

Třineckou ocel se pokusí překousnout Bílý Tygr. Startuje finále Extraligy!

Od posledního finálového utkání v české Extralize uběhlo už 721 dní. Ani po tak dlouhé době si však nebude vrchol sezony užívat někdo jiný. Třinec a Liberec spolu svedou další válku o Masarykův pohár. Kdo je favorit?