Reklama

Promarněná příležitost nebo maximum možného? Jak si vedl kouč Šilhavý?

Zdroj: Pixabay

Pouť českého týmu na Euru 2020 skončila ve čtvrtfinále. Ve vyrovnaném zápase Češi těsně podlehli Dánsku. Česká reprezentace tak zopakovala stejný výsledek, na který dosáhla i na Euru 2012. Zároveň jde o 2. nejlepší výsledek na evropském šampionátu ve 21. století. Konečné čtvrtfinále je pro Součka a spol. velký úspěch. Češi však mohli realisticky pomýšlet i na semifinále. Bylo to promarnění jedinečné příležitosti nebo na Dány prostě neměli? Co se povedlo kouči Šilhavému a v čem naopak zaváhal? Jaká je budoucnost české reprezentace?

Čtvrtfinále na Euru? Super výsledek!

Před startem turnaje na tom nebyl český tým nikterak slavně. Příliš se mu nevydařila příprava, zranilo se několik klíčových hráčů, vlna kritiky se snesla na výkony stoperů. Tuzemská fotbalová veřejnost příliš české reprezentaci nevěřila. I s ohledem na to, jak těžká ji čekala skupina.

Síla soupeřů byla zřejmá. Anglie, Chorvatsko, Skotsko. Češi rozhodně nepatřili mezi favority skupiny, a to jim mohlo docela vyhovovat. Na úvod se utkali s nepříjemným Skotskem. Klíčový zápas skupiny vyhráli 2:0. Velkou zásluhu na triumfu měl famózní Vaclík se Schickem a také obětavá defenzíva. Tahle výhra tým uklidnila a povzbudila. Díky rozšířenému formátu turnaje byl postup najednou docela blízko.

Poté Češi narazili na favorizované Chorvatsko. Kouč Šilhavý se rozhodl pro nasazení Holeše, což výkon mužstva rapidně povzneslo. Souček a spol. si vedli proti favoritovi velmi dobře. Dokonce ho i chvílemi přehrávali. Nakonec vybojovali cenný bod a ten jim zajistil postup do osmifinále. V posledním duelu skupiny proti Anglii už o moc nešlo. Oba týmy měly zaručený postup. Otázkou jen bylo, z jaké pozice postoupí. Nakonec zvítězila Anglie 1:0 a zajistila si postup z 1. místa.

V osmifinále narazila česká reprezentace na silné Nizozemsko. Obtížný los, ale zároveň docela hratelný. Češi se během turnaje vypracovali v sebevědomé mužstvo, které nic nerozhází, působí kompaktně, soudržně a pro úspěch týmu je schopné udělat naprosté maximum. Mělo veškeré atributy, které jsou na velkých turnajích daleko důležitější než individuální kvalita a hvězdné manýry. Takové Portugalsko či Francie by o tom mohla vyprávět.

Trenér českého týmu udělal několik vynucených změn, které se ukázaly v duelu proti Nizozemsku jako správné. Češi ustáli nepříjemný tlak soupeře a časem se dokázali soupeři herně vyrovnat. Šance na postup byla stále velmi realistická. Pak už to všichni známe. Vaclík vytáhl klíčový zákrok, z brejku se pak následně vykartoval De Ligt a Češi získali ohromnou výhodu. Tu díky gólům Holeše a Schicka zužitkovali dokonale a senzačně postoupili do čtvrtfinále.

Čtvrtfinále přihrálo Čechům nevyzpytatelné Dány. Tým, který hrál podobným stylem, kladl důraz na týmovost a dost potrápil silnou Belgií. Seveřané však nepůsobili tak hrozivým dojmem jako by to bylo v případě Španělska, Itálie nebo Anglie. Šance na postup do semifinále zde rozhodně existovala. Tyto naděje si však Češi podkopali už v šatně před začátkem zápasu. Šilhavý vrátil do sestavy vyčpělého Bořila, což se ukázalo jako nesmyslné rozhodnutí.

Nevydařil se jim ani úvod čtvrtfinále. Inkasovali už v 5. minutě z rohu, a to byla voda na mlýn soupeře. Ještě před pauzou soupeř zvýšil na 2:0 a dostal Čechy do svízelné situace. Velký podíl na inkasovaném gólu měl právě zmiňovaný Bořil. Češi po přestávce dokázali snížit gólem Schicka, ale vyrovnat už ne. Soupeř hrál v defenzivě bezchybně, těsně vítězství si pohlídal a zaslouženě postoupil do semifinále.

Dosažené čtvrtfinále je rozhodně úspěch. Český tým může toto EURO hodnotit velmi pozitivně. Je to druhý nejlepší počin v tomto století. Není pravidlem, aby se Češi umisťovali na každém velkém turnaji mezi těmi nejlepšími. Několikrát dokonce skončili už po skupině, takže čtvrtfinále se musí brát všemi deseti.

Také se nesmí zapomínat na to, že Souček a spol. neodjížděli na turnaji v ideální pohodě. Výkonnost nebyla ideální, zranilo se několik důležitých hráčů, k tomu nepříjemné přelety. Tým měl spoustu problémů. Otazník visel nad formou Vaclíka, stoperů, zda dokáže Schick naplnit svůj potenciál. Češi se však se svými nedostatky dokázali vypořádat a jejich povedená jízda skončila až ve čtvrtfinále. Za to jim patří velký dík.

Nabízí se tu však otázka zda to nešlo ještě dál. Přeci jen když ve čtvrtfinále EURA dostanete Dánsko, tak rozhodně pomýšlíte na postup do semifinále. Byla to jedinečná příležitost, které zůstala nevyužita. Zásadní chybou bylo nasazení Bořila.

Tento hráč nehrál celý turnaj dobře. Naopak Kadeřábek zahrál proti Nizozemcům famózně. Přesto Šilhavý raději nasadil Bořila. Ten si z brejku soupeře nepohlídal svého soupeře a Dánsko zvýšilo na 2:0. Na tomto gólu má rozhodně svůj podíl viny. Češi jinak zahráli solidní utkání, soupeře i přehrávali.

Ten však potvrdil, že není náhodou na 10. místě světového žebříčku. Dánové těsné vedení mistrně ubránili a dokonale využili svých hlavních předností. S přihlédnutím na veškeré problémy českého týmu je čtvrtfinále parádní úspěch. Nelze se však ubránit dojmu, že semifinále bylo opravdu blízko a tato promarněná příležitost bude ještě nějakou dobu hodně mrzet.

Jak si vedl kouč Šilhavý?

Nejprve je důležité zmínit, že český trenér má ohromný podíl na úspěchu celého týmu. Za to si zaslouží ohromný kredit. Jakékoliv spekulace o jeho setrvání na lavičce české reprezentace jsou absolutně scestné. Šilhavý bývá často kritizován pro přílišnou sterilitu a nerotování kádru. Na tomto turnaji tyto jeho atributy byly naopak výhodou. Vyplatilo se, že svému týmu věřil. Češi působili kompaktně, v zápasech byli obětaví, táhli za jeden provaz. Působili jako skutečný tým a i proto dosáhli takového úspěchu.

Pochvalu si také zaslouží za reakci po zápasu se Skotskem. Česká záloha nefungovala, jak by měla, a proto poslal do základu Holeše místo Krále. Toto rozhodnutí bylo ohromně důležité a hra týmu se rapidně zvedla. Taky je potřeba zmínit jeho důvěru v Čelůstku a Kalase. Oba velmi kritizování, Šilhavý jim však věřil a oba mu jeho důvěru splatili výbornými výkony.

Důležité bylo také nastavení správné pozice Součkovi. Ten byl stažen více k stoperům, aby jim vypomáhal jak s defenzivou, tak s rozehrávkou. Velkou pochvalu si zaslouží také za změnu sestavy proti Nizozemsku. Všichni náhradníci zahráli skvěle a měli velký podíl na triumfu českého týmu.

Během turnaje udělal Šilhavý však i několik rozhodnutí, které mu příliš nevyšly. Věčné nasazování Daridy tým nijak nepozvedlo, spíše hru celé ofenzívy dosti sráželo. Darida byl neviditelný, nedal týmu žádnou myšlenku a ani jeho workrate nebyl nakonec tak důležitý, jak se zprvu zdálo. Po jeho zranění ho nahradil Barák a s ním byl celý útok daleko nebezpečnější a nápaditější.

Další co úplně nevyšlo, byla jeho chybná střídání. Náhradníci nedostávali tolik příležitostí, kolik by mohli. Zvlášť v zápase proti Dánsku to bylo do očí bijící. Češi potřebovali dát nezbytně gól, ale dva nejlepší útočníci do hry ani nezasáhli. Hložek zůstal pouze na tribuně a produktivní Pekhart nedostal vůbec šanci na úkor Krmenčíka.

Větší chybu udělal Šilhavý však už před startem čtvrtfinále. Nasazení Bořila nebyla správná volba. Absolutně nesmyslné rozhodnutí. Kadeřábek zahrál proti Nizozemcům skvěle. Nebyl důvod ho stahovat. Bořil působil po celou dobu turnaje vyčpěle, nestíhal, hrál hluboko pod své možnosti. Což se ukázalo i proti Dánům, kdy má určitou zásluhu na druhém inkasovaném gólu. Dánsko svůj brejk zahrálo skvěle a těžko říct, zda by si Kadeřábek počínal lépe, přesto bylo nasazení Bořila určitě chybné.

Celkově však převládají pozitiva. Cílem byl postup ze skupiny, a to se povedlo. Čtvrtfinále je tak rozhodně nadplán. Byť hra občas skřípala, konečný výsledek je lepší než mnozí očekávali. Kouč Šilhavý svou roli zvládl a je hlavním strůjcem českého úspěchu. Až doposud na jeho tým nebyla žádná přehnaná očekávání. Uvidíme zda na tento výsledek dokáže navázat až bude na jeho mužstvo vyvíjen daleko větší tlak.

Jaká je budoucnost české reprezentace?

Současný tým se nachází v ideálním věku. Většině hráčů je do 30 let. Česká reprezentace může jít v příštích letech ještě nahoru. Již za rok se navíc bude konat mistrovství světa v Kataru, na kterém snad budou figurovat i Češi. Generační obměna teď rozhodně není nutná. Mělo by jít spíše o postupný proces. Časem by se do týmu měli zabudovat velké naděje jako je Hložek, Zima, Karabec. Novou jedničkou se pravděpodobně stane Kolář. V současnosti to má Souček a spol. zajímavě rozjeté.

Tato generace rozhodně ještě nenarazila na svůj výkonnostní strop. Můžou ještě vylepšit čtvrtfinále z Eura 2020? Těžko říct, bude to ovlivňovat několik důležitých faktorů. Jak herně, tak kvalitou na to tento kádr má. Tak silnou generaci neměli Češi hodně dlouho. Byla by škoda z toho nevytěžit víc než na co toto mužstvo má. Čtvrtfinále z mistrovství Evropy může být pro tyto ambice ideálním odrazovým můstkem.

Zdroj: Euro 2020

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Co to je za cinty? Uvědomte si, že kdyby bylo klasických 16 účastníků, tak když už bychom se, jako 40.země, vůbec probojovali do závěrečné části, tak už bychom se do čtvrtfinále ani nedostali, slaboučcí Skotové by tam ani nebyli. Ale reálně: postup do čtvrtfinále nám zásadně nahrálo náhodné vyloučení holandského obránce, který chtěl situaci řešit “fotbalově” a po uklouznutí zahrál rukou. Budiž. Vzepětí v 2.poločase bylo více než náhodné. Já zásadně hodnotím výkon českého týmu pouze v poměřování s celky nám výkonnostně blízkými jako Švýcarsko, Rakousko, možná Švédsko, Rusko(?). No a tady už to na hopsání není. Zmiňovat bojovnost, soudržnost? To je snad podmínka reprezentace. Šilhavý je chudák drcen zájmy pražských “S” a některých hr. agentů, zejména dealera sparťanských hráčů ,Pasky. Na závěr: trapná situace totálního vyčerpání našich hráčů od 70.min. v zápase s Dánském je dostatečným vyjádřením bídy sportovního vedení našeho nároďáku

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené