Profi smlouvy ovlivní holky jen pozitivně. Budou tu chtít dosáhnout výraznějšího úspěchu, věří šéftrenér ženského fotbalu na Slovácku

Ženský fotbal na Slovácku je již tradicí. Až teď v létě ale došlo k historickému milníku, když hned devět hráček A-týmu podepsalo první profesionální smlouvy. Co to pro klub znamená? Jak se tím mění ambice? A jak se vůbec ženský fotbal posouvá? Na tyto otázky pro Ruik odpovídal Miroslav Zbořil, šéftrenér slováckého ženského fotbalu.

Zdroj: fortunaliga.cz


Slovácko prochází obměnou kádru. Tým opustilo hned devět hráček, třebaže většina opor zůstala. Bude složité se s tímto vypořádat?

Tak lehké to určitě nebude a bude chvilku trvat, než se kádr opět stabilizuje. Věřím, že se nám podaří dotáhnout příchody hráček a do týmu postupně zabudujeme talentované holky z juniorky, které v minulé sezóně měly na dosah zisk mistrovského titulu. 

Ano, je to nepříjemné, ale stejnou situaci jsme řešili před 2 lety, kdy skončila celá jedenáctka hráček a podařilo se nám i tak uhrát skupinu o titul. Takže ani teď neskládáme zbraně, ale naopak se snažíme, abychom i v další sezóně bojovaly o příčky nejvyšší.

Teprve nedávno na Slovácku došlo k historickému milníku. Devět členek A-týmu podepsalo první profesionální smlouvy. Jak dlouho o tomto kroku klub přemýšlel a kdo za tím vlastně stojí?

Řešili jsme to s vedením klubu delší dobu, de facto celou přestávku způsobenou koronavirem. Hlavním cílem bylo zase posunout ženský fotbal na Slovácku o krok dopředu a profesionální smlouvy hráčkám nám přišly jako logický krok. Když už do toho jít, tak ne na půl plynu, jak se říká, ale naplno a pořádně. Poslední slovo v tom ovšem mělo vedení klubu, které tento krok posvětilo.

S podpisem profesionálních smluv se logicky nabízí otázka, jak moc si hráčky polepší? Jak vlastně fungovaly doposud a co pro ně, krom lepších financí, tento krok znamená?

Nechtěl bych ventilovat, jak moc si hráčky polepší. Pro nás i pro holky je důležité, že budou mít nějakou jistotu. Je to taková odměna za to, co holky pro klub doposud odváděly a jak se pro klub obětovaly. Věřím, že je to jen začátek a postupem času se posuneme zase o kousek dál nejen co se financí týče, ale i v oblasti marketingu a dalších věcí.

Věřím, že tento krok opět zvýší renomé a respekt ženského fotbalu na Slovácku. 

V jakém časovém horizontu máte v plánu pokrýt profesionálními smlouvami celý A-tým?

To je hudba budoucnosti a záleží na spoustě okolnostech. Víme, jaká je teď situace, která může nejen sport výrazně ovlivnit. Momentálně řešíme spíše přítomnost a co bude dál, ukáže čas. V každém případě naším cílem je i nadále dávat prostor našim mladým hráčkám, pro které by vidina profi smlouvy měla být hnacím motorem se o ni poprat. 

Mimo dospělé ženské týmy je Slovácko známé také výchovou talentovaných mladých fotbalistek. Ovlivní to nějak i jejich fungování a může to nějakým způsobem zvýšit jejich motivaci?

Jak jsem už zmiňoval v předchozí otázce, věřím, že ano, že to holky ovlivní jenom v pozitivním slova smyslu. Že budou na sobě tvrdě pracovat, aby po přechodu do žen byly platnými členkami kádru žen. My jim v tom budeme maximálně nápomocni jak na hřišti, tak i mimo něj.

Chcete si klást velké cíle a útočit tak na Ligu mistryň. Jaké jsou však ambice z dlouhodobějšího hlediska na domácí scéně? Spartě i Slavii jste místy dokázali zatápět. Cítíte, že by Slovácko mohlo v průběhu let pražské kluby dohnat?

Samozřejmě tady nebudu říkat nějaká velkohubá prohlášení typu chceme titul a všechny porážet. Musíme být realisti. Pražská “S” mají daleko větší finanční možnosti. Co hráčka, to reprezentantka.

My jsme skromnější klub, chceme pracovat s hráčkami, které vychováváme v naší akademii a aby se tyto holky měly od koho učit a měl je kdo usměrňovat, tak tu máme i holky zkušenější, hrající ligu několik let, takže takový mix dravého mládí a zkušeností.

Spolu s vedením se snažíme v našich možnostech vytvářet co nejlepší podmínky pro trénink, aby se holky mohly zlepšovat. Na druhou stranu, míč je kulatý, štěstí přeje připraveným, a to věřím, že budeme, takže proč bychom nemohli potrápit i ty největší favority?

Naším sportovním cílem je klub stabilizovat a v nejbližších letech bojovat vždy o skupinu zaručující souboje s těmi nejlepšími. Tuto sezónu jde do kvalifikace o Ligu Mistryň i 3. tým, tak proč to nezkusit. Dalším cílem je nadále vychovávat kvalitní mladé hráčky v akademii, které by se měly postupem času stát oporami týmu žen.

Pražské kluby sice určitě budou mít i nyní ekonomicky více co nabídnout. Lze ale očekávat, že by mohlo více fotbalistek na Slovácku déle setrvat, a ne hned odcházet za lepším?

Budou, tak to prostě je a v nejbližších letech i bude. Ano, věřím, že tu holky jsou a budou čím dál více spokojenější a budou chtít s klubem dosáhnout nějakého výraznějšího úspěchu. To však neznamená, že bychom holkám chtěli v odchodu bránit. Jsme si vědomi, že i holky mají své sny a my jim v jejich splnění bránit nechceme.

Jak moc vlastně klub podporuje ženský fotbal a jak moc jej chce podporovat do budoucna? Existují nějaké plány, aby se zvětšila popularita i kvalita?

Klubu samozřejmě patří dík za to, jakým způsobem holky podporuje. Nejde jen o již několikrát zmiňované smlouvy, ženy své ligové zápasy budou moct opět hrát na hlavním stadionu v Uherském Hradišti, buduje holkám (ženy, dorostenky) vlastní zázemí na tréninkovém hřišti ve Starém Městě, v plánu je i rekonstrukce hřiště, kde trénují naše žákyně a přípravky.

Vždy se najde něco, co by se dalo zlepšit, ale ne vždy to jde ze dne na den, chce to být trpělivý. Jsem přesvědčen, že podpora ze strany klubu budu i nadále pokračovat, v ideálním případě se bude ještě zvyšovat.

Samozřejmě, plány máme, ale necháme si je zatím pro sebe.

Poslední otázka je spíše obecná, nicméně jak moc se podle Vás posouvají podmínky v ženském fotbale napříč republikou či světem? Ať už finančně či zázemím, tak i popularitou mezi fanoušky. 

Těžká otázka. Rád bych řekl, že se ženský fotbal v ČR výrazně posunul, ale asi by to úplně tak nebyla pravda. Co vnímám pozitivně, je projekt šéftrenérů dívek v ligových klubech, které z velké části financuje FAČR. Vznikají nové kluby, které zakládají mládežnické týmy, takže se snad rozroste členská základna…

Co by výrazně pomohlo, tak je úspěch na úrovni reprezentace, ať už dospělé nebo mládežnické. WU17 čeká druhá fáze kvalifikace o ME v září, v roce 2022 bude ČR pořadatelem ME kategorie do 19ti let, což je jedinečná šance, jak dostat ženský fotbal opět více do povědomí všech fanoušků v ČR, tak uvidíme.

Co se týká klubů, tak je to asi spíše o tom, kdo má jaké možnosti, ty se samozřejmě liší.

Se světovou fotbalovou elitou se však nemůžeme srovnávat, když si vezmeme že na zápasy španělské ženské ligy mezi Barcelonou a Atlétikem Madrid přijde 60 000 lidí, v Itálii 30 000 na Juventus s Fiorentinou, to samé na derby v Manchesteru. Američanky jako v současnosti vrchol ženského fotbalu kamkoliv přijedou, tam je vyprodáno.

Takový Tottenham Hotspur má průměrnou návštěvu na zápas 8700 diváků, to má jen pár týmů naší mužské fotbalové ligy.. U nás drží rekord ještě tehdejší Compex Otrokovice (v současné době 1. FC Slovácko) v zápase se Spartou cca 3000 lidí z roku 2001 tuším… Nejvyšší návštěva, co mám v živé paměti, je derby Slovácka s Brnem v sezóně 2018/2019, když na hlavní stadion přišlo cca 1000 diváků.

Pozitivní na tom je to, že prostor pro zlepšení máme celkem velký.

Na závěr panu Zbořilovi děkuji za čas i odpovědi a ať se Slovácku i ženskému fotbalu nejen v České republice co nejlépe daří.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Sima dál kvete! Tentokrát dvěma góly rozhodl o postupu Slavie

Slavia zvládla domácí klaní s Hapoelem Beer Shevou a po výhře 3:0 má již jistý postup ze skupiny. Naopak izraelský celek přišel o poslední šance na postup. Za týden si to Slavia rozdá s Leverkusenem o první místo ve skupině.

Sparta Praha i Slovan Liberec končí v Evropské lize

Konec nadějí. Sparta ani Liberec si na jaře evropské poháry nezahrají, pražský celek podlehl Lille, Slovanu nepomohlo ani druhé vítězství nad Gentem.

Jak moc je Chovanec zamotaný v kauze Berbr? Už mu přišla obsílka, má hodně co vysvětlovat

Kauza kolem Romana Berbra na sebe namotává čím dál tím víc lidí. Zatímco ze začátku se obvinění točilo zejména kolem místopředsedy FAČR a jeho "synka" Romana Rogoze, v poslední době policie přichází stále na nová jména.