Spojte se s námi


Bojové sporty

Procházka blízko titulu či pád královny. Připomeňte si významné momenty UFC v roce 2021

Každý rok je svým způsobem výjimečný, přinese různá překvapení, dobré i nepříliš pozitivní momenty a události. Nejinak je tomu v MMA. Jaké největší události nabídl rok 2021 v UFC?

Publikováno

dne

Každý rok je svým způsobem výjimečný, přinese různá překvapení, dobré i nepříliš pozitivní momenty a události. Nejinak je tomu v MMA. Jaké největší události nabídl rok 2021 v UFC?

Konec dlouholeté královny

Největší překvapení dost možná nejen v roce 2021, ale v celé historii UFC přinesl prosincový turnaj UFC 269. V prvním ze dvou titulových zápasů, které hlavní karta nabídla, se utkaly Amanda Nunes a Julianna Peňa.

Nunes byla jasnou favoritkou, kurzy byly absolutně nevyrovnané. Nikdo nečekal, že by snad Amanda měla přijít o pás. Naposledy prohrála v roce 2014, je považována za nejlepší bojovnici v historii. Pás v bantamové váze držela od července 2016. Několikrát ho obhájila.

Peňa ji ale dokázala porazit. První kolo sice vyznívalo spíše ve prospěch Nunes, nicméně ve druhém kole se šampionka pustila do přestřelky, v které ale hodně inkasovala, což zápas rozhodlo. Jakmile se Nunes dostala na zem, nebyl pro její soupeřku problém nasadit škrcení.

Nunes odklepala, prohru přijala jako skutečná šampionka a pogratulovala své nástupnici. Samozřejmě si řekla o odvetu s tím, že se vrátí silnější. Odvetu potvrdil i šéf UFC Dana White se slovy, že kdo jiný by si ji měl zasloužit více, než právě Amanda.

Rok Charlese Oliveiry?

Ještě koncem minulého roku by to málokdo čekal, nicméně aktuálním šampionem lehké váhy je Charles Oliveira, který v roce 2021 titul nejenže získal, ale také obhájil. Neměl přitom vůbec jednoduché soupeře a nutno říct, že se k titulu dostal tak trochu se štěstím.

O titul se po lednové výhře nad Conorem McGregorem měl utkat Dustin Poirier s Michaelem Chandlerem. Nicméně Chandler za sebou měl jediný zápas v UFC, zatímco Poirier se vždy k titulové šanci musel těžce probojovávat. Zápas tedy odmítl, raději přijal třetí souboj s Irem.

Šance se tak chopil Charles Oliveira, který za sebou měl sérii 8 výher v řadě, přičemž na konci roku 2020 porazil legendárního Tonyho Fergusona, který ale prožívá nepěkný úpadek. Brazilec Fergusona naprosto zlikvidoval, bylo neuvěřitelné, co vše Tony vydržel.

Hned další zápas byl již s Chandlerem o titul. Oliveira ho však porazil ve druhém kole. Hodně se ale mluvilo o tom, že titul nemá správného držitele. Proto dostal šanci Poirier, který byl před zápasem s Oliveirou nemalým favoritem. Ani on ale nenašel na Brazilce recept.

Oliveira sice v prvním kole hodně inkasoval, ve druhém kole už ale měl Poiriera na zemi a ve třetím jej uškrtil submisí ve stoje. Od tohoto momentu už o jeho kvalitách nemůže nikdo pochybovat.

V roce 2021 bude Oliveira mít zajímavý program. Původně měl být na řadě titulový zápas s Justinem Gaethjem, o svou šanci se ale přihlásil Conor McGregor a třebaže zápas s ním nedává smysl, Oliveira si chce vydělat a před Gaethjem jej klidně upřednostní.

Teixeira druhým nejstarším šampionem v UFC, Procházka blízko titulu

Jeden z velkých momentů se týká rovněž České republiky. Jiří Procházka se totiž pohybuje na nejvyšších příčkách polotěžké váhy a poté, co vyhrál nad Dominickem Reyesem, byl náhradníkem v titulové bitvě mezi Janem Blachowiczem a Gloverem Teixeirou.

Jen málokdo čekal, že by snad mohl Blachowicz se zkušeným veteránem prohrát. Přeci jen v posledních zápasech porazil velice dobré zápasníky, sám je velice komplexní, přesto ho ve druhém kole 42letý veterán dokázal škrcením donutit odklepat.

Teixeira se tak stal vůbec nejstarším mužem, který dokázal dojít pro titul. Celkově pak je druhým nejstarším šampionem v historii UFC.

Jeho dalším soupeřem bude téměř na 100 % právě Procházka, s nímž se ihned po své výhře potkal. Mluvil o něm na tiskové konferenci, stejně tak ještě poté několikrát v médiích.

Je otázkou, nakolik je to pro Procházku těžší či lehčí soupeř, než by byl Blachowicz. Jisté je jedno. Pro naši MMA scénu bude rok 2022 největším rokem v historii tohoto sportu.

Když se plní sny. Moreno byl v minulosti propuštěn z UFC, teď je šampionem

„Nikdy se nevzdávej, sny se ti splní, když tomu půjdeš naproti.“ Tato slova již ve svém životě slyšel snad každý, ne každý jim ale věří. Brandon Moreno však ukázal, že to nejsou pouhé fráze.

V roce 2018 byl totiž po dvou prohrách v řadě propuštěn z UFC, sám nevěděl, jaká bude jeho budoucnost. Nakonec si střihl jeden vítězný zápas v organizaci LFA a do UFC se po roce a půl vrátil.

Stále však byl outsider, jako outsider nastupoval do většiny svých zápasů. Od svého návrat ale v UFC ani jednou neprohrál. V šesti zápasech čtyřikrát vyhrál a dvakrát remizoval. Jedné z remíz přitom dosáhl v prosinci 2020 po fenomenálním titulovém souboji s Deivesonem Figueiredem, který tak uhájil svůj pás.

Ihned po remíze se mluvilo o odvetě. Moreno udělal obrovský dojem. A k odvetě skutečně došlo v červenu 2021. Moreno opět naskakoval jako favorit, předvedl ale dominantní výkon a Figueireda ve třetím kole porazil na škrcení.

Stal se tak první mexickým šampionem v historii UFC, navíc tak dokázal, že nic nemožné. Pochopitelně dal průchod emocím, splnil se mu sen, který se zdál být nesplnitelný. Nyní chce dělat maximum pro to, aby posunul MMA v Mexiku na novou úroveň.

Už 23. ledna se navíc můžeme těšit na třetí bitvu Morena s Figueiredem. Rozhodně se tedy je na co těšit.

Neúspěšný McGregorův comeback

Měla to být velká věc. Conor McGregor se po roce opět vracel do klece. Jeho soupeřem byl Dustin Poirier, kterého už v minulosti porazil. Poirier ale od té doby vyspěl, stal se jedním z nejlepších bojovníků své váhy, zatímco McGregor se zrovna neposunul.

Před lednovým soubojem se navíc utkal s veteránem Donaldem Cerronem, který byl brán jako potrava, nikoliv relevantní soupeř. I proto byl Poirier proti McGregorovi favoritem, což v zápase také s přehledem potvrdil. Skvělý taktický výkon stačil na výhru ve druhém kole.

Začalo se hodně řešit, že Ir už na špičku zkrátka nestačí, že je odepsaný. Vydupal si tedy další zápas, v něm ale Poirier opět byl od začátku lepší, navíc si McGregor zlomil nohu a po prvním kole byl konec zápasu. Kdyby se McGregor nezranil, měl by zřejmě i tak pramalé šance na výhru.

Hodně se řešilo, co bude s Irem nadále. Zájemců o zápas s ním je ale stále mnoho. Ne však kvůli tomu, že by snad v současnosti mohl být pro špičku opravdovou prověrkou, ale spíše kvůli tomu, že McGregor je zárukou výdělku. O zápas stojí například šampion Charles Oliveira, výzvu již poslal i Michael Chandler.

O skvělé soupeře McGregor rozhodně nepřijde, pokud v sobě ale nezažehne znovu oheň, kterým dříve celou bojovou scénu uchvátil, bude to pro něj těžké, možná až nedůstojné.

Zdroje: UFC, Twitter, Sherdog

Reklama

Bojové sporty

Tak tohle nechce zažít nikdo! Šampion těžké váhy UFC se objevil v novém filmu Jackass. K jakému kousku se upsal?

Skupina šílenců, která si říká Jackass, se po několika letech vrátí na filmová plátna s novým snímkem Jackass Forever. Roli si v novém filmu střihnul také šampion těžké váhy UFC Francis Ngannou. Podívejte se na jeho scénu.

Publikováno

dne

Skupina šílenců, která si říká Jackass, se po několika letech vrátí na filmová plátna s novým snímkem Jackass Forever. Roli si v novém filmu střihnul také šampion těžké váhy UFC Francis Ngannou. Podívejte se na jeho scénu.

Jackass jsou poměrně kontroverzní skupina, jejich kousky lidi buď baví, nebo naopak naprosto znechucují. Spolupráci s nimi se však nevyhýbají velká jména, v novém snímku, který půjde v únoru do kin, se představí dokonce šampion těžké váhy UFC Francis Ngannou.

Proč právě Ngannou? Od roku 2019 totiž drží světový rekord za nejtvrdší úder, jaký byl kdy naměřen. Šéf UFC Dana White jej přirovnal k 96 koňským silám.

A právě tuto sílu kamerunský bojovník ve snímku využil, když byl požádán, aby Ehrena McGheheye, člena Jackass, trefil do rozkroku. Samozřejmě s tím, že si McGhehey nasadil suspenzor.

Proč na něco takového vůbec McGhehey přistoupil? Bylo mu totiž slíbeno, že se bude jednat o bojovníka lehké váhy, což by pochopitelně stále bylo riskantní, rozhodně ale ne tak moc.

Ngannou prozradil, že se jednalo o nejbláznivější věc, kterou kdy nejen viděl, ale také udělal. Prý byl nervózní a bál se, že členovi šílené skupiny ublíží.

A jak to celé dopadlo? Podívejte se sami.

Zdroj: MMA Fighting, Paramount Pictures

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

Dobrá zpráva pro Procházku! S Teixeirou nebude bojovat v Brazílii, ale v USA

Už je to víceméně stoprocentní. Jiří Procházka se utká o titul polotěžké váhy s Gloverem Teixeirou na turnaji UFC 274. Ten se původně měl konat v Brazílii, kde měl mít obhájce titulu domáí prostředí, nakonec se tak ale nestane.

Publikováno

dne

Už je to víceméně stoprocentní. Jiří Procházka se utká o titul polotěžké váhy s Gloverem Teixeirou na turnaji UFC 274. Ten se původně měl konat v Brazílii, kde měl mít obhájce titulu domáí prostředí, nakonec se tak ale nestane.

Jiří Procházka se chystá na zápas s Gloverem Teixeirou, s nímž bude bojovat o titul polotěžké váhy v UFC. Bude vůbec prvním bojovníkem z České republiky, který se takto daleko dostal.

Menší nepříjemností mohl být fakt, že se UFC 274, kde se má Procházka s Teixeirou utkat, mělo konat v brazilské metropoli Rio de Janeiro.

Brazílie je přitom proslulá specifickým prostředím. Jednak má velký vliv podnebí, na které je důležité se předem aklimatizovat, v řadě druhé jsou ale v Brazílii vášniví fanoušci, kteří umí vytvořit skutečně až nenávistnou atmosféru.

Samozřejmě moravský bojovník toho v kariéře zažil hodně, zřejmě by jej to tolik nerozhodilo, nicméně rozhodně by byl v jisté nevýhodě. Ta ale podle všeho padá.

„UFC 274 bylo plánované na brazilské Rio de Janeiro, ale podle posledních informací se akce přesouvá do USA. Přesná lokace zatím není známá. Zápasy se nemění, mění se jen místo konání,“ informuje novinář Nolan King, jenž informaci přebral od brazilského média Combate.

Kromě Procházky je to dobrá zpráva také pro jeho příznivce, kteří se v případě návštěvy největšího zápasu v historii českého MMA nemusí tolik obávat o své bezpečí.

Zdroj: Nolan King, Combate

Pokračovat ve čtení

Bojové sporty

Ruka je na nejlepší cestě! Začni makat, já už trénuju třífázově, vzkazuje Vémola Marpovi

Karlos Vémola zareagoval na Marpa, jenž o něm řekl, že se snaží z boxerského zápasu s ním vyvléci. Terminátor ale dle svých slov neplánuje nic měnit a chce svého soupeře poprvé v kariéře ukončit na KO.

Publikováno

dne

Karlos Vémola zareagoval na Marpa, jenž o něm řekl, že se snaží z boxerského zápasu s ním vyvléci. Terminátor ale dle svých slov neplánuje nic měnit a chce svého soupeře poprvé v kariéře ukončit na KO.

Otakar Petřina alias Marpo se v pondělí obul do Karlose Vémoly. Dle něj se po Praze šušká, že s ním Terminátor již nechce zápasit a snaží se tak ze zápasu vyvléct.

K jejich souboji má dojít na konci měsíce května a půjde o boxu, Vémola jakékoliv spekulace o jeho nenastoupení odmítá a posílá rapperovi vzkaz.

“Tak Marpo, zatímco ty máš blbý kecy na Instagramu, tak já makám ve Spejbl gymu. Myslím, že ti asi někdo řekl, že nejsem úplně zdravotně v pořádku, tak že máš nyní silný řeči, to se hodně pletou. Ruka je na nejlepší cestě.

Dávám se dohromady a rozhodně v tom květnu v ringu budu. Takže ty začni makat, protože já už teď trénuju třífázově, ty vůbec nevíš, co to znamená třífázový denní trénink. Jaký děláš ty, to že se do fitka dostaneš stěží třikrát v týdnu. My tady makáme every day.

Každej den od rána do večera makám a slibuju ti, že se připravuju na ten první životní knockout. Ty máš pravdu v jedné věci. Tisíce lidí už si koupili lístek, tak je nezklamej, aby ten knockout nepřišel už v prvním kole, tak aby ses nedivil. Takže místo hloupých řečí, víc trénuj!” řekl Vémola na Instagramu. 

Vše tak nasvědčuje tomu, že bychom se jejich zápasu měli dočkat. Vémola ale bude mít dozajista velmi náročný rok.

Prvně chce porazit Samuela Krištofiče, pokud jej ale porazí Patrik Kincl, tak je o jeho dalším soupeři také jasno. Navíc stále ve vzduchu visí odveta s Attilou.

Zdroj: Karlos Vémola Instagram

Pokračovat ve čtení

Oblíbené