Proč už Cristiano Ronaldo nedává góly z přímých kopů? Roli by mohla hrát psychika

Dříve patřil Cristiano Ronaldo k nejlepším exekutorům přímých kopů. Jenže to už je dnes pasé. Co za tím stojí? Přesně na to se snažil přijít sportovní vědec a fyzioterapeut v jedné osobě, Dr. Rajpal Brar. Ten se pokusil analyzovat změny v jeho rutinním provedení přímých kopů. K jakému závěru došel?

Embed from Getty Images

Naposledy z přímého kopu skóroval Cristiano Ronaldo na klubové úrovni v roce 2017 během finále mistrovství světa klubů. Mimo soutěžní utkání se však prosadil jednou během předsezonních přátelských utkání. Ani v reprezentaci mu to ze standardních situací tolik nestřílí, jakkoliv nutno uznat, že jeho gól proti Španělsku na mistrovství světa v Rusku byl skvělý. Ale je to jen jeden z mála.

Zatímco ve svých 12 prvních sezonách mezi dospělými vstřelil 44 gólů z přímých kopů, od roku 2014 se hledá. Skóroval pouze devětkrát ze 174 pokusů. Má tak pouze 5% úspěšnost, což z něj činí nejhoršího hráče v přímých kopech mezi těmi, kteří z něj v daném období alespoň pětkrát skórovali. Co za tímto zhoršením stojí?

Ve své analýze Rajpal Brar zjistil, že ve své technice kopu Ronaldo žádné znatelné změny neprovedl, ačkoliv nějaké mikrodetaily, které se liší zápas od zápasy, by prý mohly hrát roli. Rychlost kyvné nohy, kontaktní bod, úhel trupu a míra rotace míče jsou oblastmi, ve kterých se mohou objevit nesrovnalosti, aniž by se nutně projevily na kameře.

Hodně se ve spojitosti s Ronaldovým zhoršením mluvilo o velké změně míčů. To ale Brar vyvrátil. Prý pro to není dostatek důkazů, jakkoliv každý míč má své vlastnosti. Navíc dříve dával góly s míči od Adidasu i od Nike. Během prvních 12 let Ronaldovy kariéry pak nedocházelo k menším změnám technologií míčů než je tomu nyní.

Zdroj: Transfermarkt.com

V úvahu sportovní vědec vzal také Ronaldova zranění, kterých v posledních letech přibylo. Především pak právě v dolní části těla, tedy na dolních končetinách. Jenže kdyby měl tenhle faktor mít vliv, ovlivnil by zajisté i další prvky jeho hry, což se nějak výrazněji nestalo.

Nicméně nakupení zranění a spolu s tím častá nepřesnost by mohly hrát roli v psychickém rozložení portugalské hvězdy. Děje se mu totiž něco, na co nebyl z psychologického hlediska zvyklý. Spolu s tím dal Brar do souvislosti rozpadající se rutinu. Ronaldo již dlouho využívá stejný postoj, stejnou techniku kopu. Zkrátka vše beze změn. A možná v tom může být zakopaný pes.

Tento jev označil jako „rozpadající se rytmus, který může způsobovat přemýšlivou úzkost.“ Situaci přirovnal k basketbalistovi z NBA DeAndre Jordanovi. Přestalo se mu dařit proměňování trestných hodů a poté, co změnil jejich provádění od A do Z, tak zase začal být velice úspěšný.

Co by ale Ronaldovi mohlo také pomoci? Dát si od přímých kopů pauzu a chvíli je přenechat někomu jinému, případně zkusit techniku podobnou té, kterou využívá Lionel Messi, který se naopak v této činnosti zlepšil proti svým začátkům. Ve výsledku už pak vše závisí především na Cristianu Ronaldovi. Jen on ví nejlépe, co za tím vězí.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Frank Lampard: Jsem zklamaný, že jsem tuto sezonu nedostal čas

Dny Franka Lamparda na lavičce Chelsea jsou sečteny. Klubová ikona opouští Blues po 18 měsících a je z toho evidentně zklamána. "Jsem zklamaný, že jsem tuto sezonu nedostal čas."

Barcelona v obřím dluhu! Finanční zpráva odhalila jeho astronomickou výši

Že je Barcelona ve finančních potížích, o tom se ví a mluví dlouho. Ostatně proto chtěl klub se svými hráči vyjednat snížení mezd. Nyní katalánský velkoklub zveřejnil finanční zprávu, která odhalila výši obřího dluhu a vysvětluje jeho příčiny.

Letenský svatostánek, aneb místo, kde se psala historie ČR, a především domov všech Sparťanů

Na Letné, jak se přezdívá Generali Česká Pojišťovna Aréně, se odehrály velké fotbalové bitvy, k velkým zápasům zde nastoupila i česká reprezentace a poblíž se tvořila budoucnost české demokracie.