Příběh klubu: Z páté španělské ligy až do Ligy mistrů? Piquého ambice s FC Andorra nemají hranice

FC Andorra je celek původem z malého státečku Andorra. Byl založen roku 1942, od roku 1948 však může hrát na španělské půdě ligové soutěže. Víceméně až do ledna na tomto klubu nebylo nic moc zvláštního. Tuto sezonu hrál až v páté nejvyšší soutěži ve Španělsku. Co jej zvláštním činí? Gerard Piqué a jeho obchodní společnost se stala vlastníkem tohoto klubu a katalánský obránce se netají velkými ambicemi s tímto týmem.

Gerard Piqué po koupi klubu pózoval s klubovým dresem; Zdroj: tribuna.com

Andorra je malý stát, v němž pobývá okolo 70 000 obyvatel. Všechna mužstva z této země mají povolení nastupovat ve španělských soutěžích. Klub FC Andorra v nich nastupuje od roku 1948. Již název týmu je poměrně příznačný a dostatečně reprezentativní pro stát, z nějž pochází. Proč si vybral Piqué právě tento celek?

Hlavním důvodem bylo, že FC Andorra hraje ligovou soutěž v oblasti Katalánska. Ve Španělsku jsou totiž pouze první dvě ligy celostátní. Od třetí ligy se hraje víceméně formou divize, kdy je soutěž rozdělena do skupin v různých oblastech. Ale zpět ke klubu FC Andorra.

Největších úspěchů dosáhl tento celek v osmdesátých a devadesátých letech, kdy působil ve třetí nejvyšší soutěži. Výše se však nikdy nedostal. To samozřejmě mělo mnoho příčin, například absence financí, což bylo zřejmě tím nejpodstatnějším. To se teď pod vlastnictvím Gerarda Piquého může zásadně změnit a sám hvězdný obránce se tím netají. Sní o tom, že se jednoho dne v Andoře bude hrál Liga mistrů.

Utopie? Možná ano. Ale je důležité mít sny, je důležité mít cíle. Od hvězdy Barcelony se navíc jedná o velice šlechetné gesto. Je to velice pokorný člověk, který ví co chce a dokáže být trpělivý. I proto není úplně vhodné se jeho snům vysmívat. Udělá totiž vše pro to, aby se mu podařilo tento cíl splnit.

Stadion Estadi Comunal d’Andorra la Vella, na něm hrává FC Andorra; Zdroj: wikimedia.org

Nutno podotknout, že první úspěch má Piquého klub za sebou. Podařilo se jim zvítězit v páté lize a postupují do čtvrté. To znamená, že se v následující sezoně mohou zúčastnit poháru Copa del Rey, díky čemuž by potenciálně mohlo dojít k souboji Barcelony a Andorry. Není to příliš pravděpodobné, ale kdyby daná situace nastala, rozhodně by byla kuriózní.

Katalánský obránce sice klub koupil koncem prosince, tudíž by mu mohl kdekdo chtít zásluhu na postupu upírat. Jenže to by byla chyba. Hned po koupi klubu jmenoval nového trenéra, a to svého bývalého spoluhráče z Barcelony a trojnásobného španělského reprezentanta Gabriho. Ten jako hráč odehrál téměř 130 utkání za katalánský velkoklub. Před tím vedl pouze devatenáctku Barcelony, přičemž post trenéra i trenéra mládeže si vyzkoušel ještě ve švýcarském Sionu. Jako jeho asistent přišel další bývalý hráč Barcelony, a to Albert Jorquera.

Přivedl si také prvního hráče, jehož zná velice dobře. Tím byl 35letý veterán Federico Bessone, jehož Piqué zná ze společného působení v “Céčku” Barcelony. Levý bek dříve působil také ve Swansea, Leedsu a dalších klubech. Mimo něj však v zimě přišlo dalších osm hráčů, ať už na volný přestup, hostování, či jiné úvazky. Mezi nimi je i syn Tita Vilanovy, Adria Vilanova. Dá se tedy říct, že klub bude mít díky novému investorovi s Barcelonou poměrně zajímavé spojení.

To vše stojí za zmínku. Proč? Protože když Piqué klub kupoval, tak se FC Andorra nacházela jeden bod od sestupových pozic. Měla dluhy. Ztrácela 17 bodů na čelo tabulky. Víceméně za pouhých šest měsíců dokázala z týmu na odpis udělat hvězda Barcelony coby šikovný investor vítěze celé soutěže. Do čtvrté ligy se mimo jiné FC Andorra podívá po dlouhých sedmnácti letech. Obdivuhodná práce, že ano? To je důvod, proč se nelze jeho snům a cílům s tímto klubem vysmívat.

FC Andorra slaví vítězství v páté lize a postup o patro výše; Zdroj: marca.com

Je přitom zajímavé, jak to celé vznikalo. „Nikdo si nemyslel, že by Andorra mohla být zajímavá vyhlídka. Přesto jsme ji analyzovali a došli jsme k tomu, že je zde ohromný potenciál,“ přiznal počáteční pochybnosti jeden z členů Piquého investiční skupiny Kosmos Ferran Vilaseca. Sám dvaatřicetiletý obránce se o klubu dozvěděl díky přátelům přátel z Andorry.

„Hlavní rozdíl oproti Španělsku je, že tento klub je podporován celou svou zemí. My nechceme být pouze investory, chceme být do týmu zapojeni. Pracovat na tom, abychom se dostali co nejvýše a abychom stále postupovali,“ naznačil své cíle Piqué. Již zmíněný Ferran Vilaseca jej ještě doplnil: „Gerard říká, že jeho snem je slyšet hymnu Ligy mistrů v Andoře.“

Do tohoto cíle zbývá ještě dlouhá cesta. „Chceme jít krok za krokem, s velkou pokorou a úctou k ostatním týmům. Máme velké ambice. Splnit si sny bude těžké, ale ne nemožné. Chceme se stát jedním z klíčových představitelů Andorry v rámci Španělska i Evropy, aby byla celá země hrdá na tento tým,“ řekl Vilaseca.

Ambicióznost Piquého potvrzuje i ním dosazený kouč Gabri. „Andorra je země, která chce ve fotbale něčeho krásného dosáhnout. Naším prvním cílem je se dostat mezi profesionální týmy, tedy do prvních tří lig. U týmu bych rád zůstal dlouhodobě. Je to jako naše dítě, které s Gerardem chceme vidět vyrůstat,“ prohlásil trenér andorského klubu.

Gabri jakožto hráč vyhrál s Barcelonou i Ligu mistrů, nyní je trenérem Andorry; Zdroj: bbc.com

Sám Gabri přitom také pochyboval o tom, zda-li by měl opustit Sion kvůli týmu z páté soutěže. „Byl to riskantní krok, přátelé i rodina jej zpochybňovali. Ptali se mě, jestli jsem si jistý. Znamenalo to změnu země, musel jsem opustit rodinu. Opustil jsem profesionální fotbal, abych sestoupil o tolik úrovní. Měl jsem jen máloco získat a hodně, co ztratit. Ale Gerard mě přesvědčil. Zejména jeho postoj,“ prozradil.

„Byl to pro mě velký rozdíl. Můj první dojem byl, že je to jen amatérský tým, který je v obtížné situaci a má náročný plán. Hráči navíc mají práci, mimo fotbal mají zaměstnání, ve dne tedy pracují a v noci trénují,“ komentoval první dojmy trenér Andorry. Piqué mu však pomohl přivedením lidí z prostředí, které všichni znají, což již bylo výše zmíněno.

Jak to vypadalo během sezony? Španělský reprezentant se snažil navštěvovat co nejvíce utkání, jenže skrz plný program Barcelony to příliš nešlo. „Namísto mě chodili zápasy sledovat moji rodiče a můj bratr. Byli na stadionu i při posledním utkání, díky kterému se podařilo vyhrát pátou ligu.“ Nicméně hvězdný obránce často hráče navštěvoval, snažil se být blízko týmu a neustále všechny povzbuzoval. Alespoň dle slov trenéra Gabriho.

Zajímavý byl i progres, co se týká návštěvnosti. „Z počátku fanoušci nevěřili tomu, co se bude dít. Když jsme přišli na první zápas, bylo na stadionu tak 10-15 lidí. V průběhu jarní části ale průměrná návštěvnost stoupla na 400-500 lidí,“ pozoroval vývoj v dané oblasti Vilaseca, člen Piquého investiční skupiny.

Poslední zápas sezony navštívilo okolo 1 500 diváků; Zdroj: bbc.com

Vše vyvrcholilo posledním utkáním v sezoně. To samozřejmě zajistilo již zmíněné vítězství v soutěži, ale také rekordní návštěvu. Na zápas se přišlo podívat okolo 1 500 diváků. „Kluci z Andorry nikdy v životě takovou návštěvu nezažili,“ vyjádřil za své spoluhráče nadšení z obrovské návštěvy Federico Bessone.

„S výsledky a zlepšující se ligovou pozicí jsme byli schopni přilákat více a více lidí. Došlo k veliké změně. Když jsme začali sledovat klub, myšlenka postupu byla reální, ale byli jsme si vědomi velkých potíží. Tým však stále věřil v projekt a trénoval o to tvrději. Jejich postoj je to, co nás tento rok posunulo o soutěž výš. Jsem opravdu pyšný,“ komentoval sezonu trenér Gabri.

Rozhodně se tak jedná o zajímavý příběh, který je navíc stále na samotném začátku. Dočkáme se někdy skutečně toho, že by FC Andorra mohla hrát v Lize mistrů, nebo alespoň v Evropské lize? Nechejme se překvapit. Byla by to krásná pohádka.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Neuvěřitelné statistiky Jindřicha Trpišovského! Stane se historicky nejlepším koučem Slavie?

Slavia Praha si v sobotu poradila s Karvinou, na jejíž půdě dokázala vyhrát 3:1. I nadále tak pokračuje ve své dominanci napříč Fortuna ligou a po patnácti kolech je stále neporažená. Za úspěchy sešívaných z velké části stojí trenér Jindřich Trpišovský, který má nakročeno k tomu, aby se zapsal do slávistických kronik...

Old Trafford aneb Silný příběh Divadla snů, jenž je domovem Manchesteru United

Manchester United vítězí, další titul pro Manchester United, Rudí ďáblové jednoznačným způsobem ovládli derby... a mohli bychom pokračovat.

Tomáš Souček byl zvolen do nejlepší jedenáctky aktuální sezóny Premier League

Uživatelé portálu WhoScored zvolili nejlepší fotbalovou jedenáctku probíhající sezóny Premier League. A nechybí v ní ani český defenzivní záložník Tomáš Souček!