Příběh Alfieho Moorea – hrdiny jednoho utkání

Historie NHL nabízí nespočet příběhů, které by rozhodně neměly padnout v zapomnění. Jeden takový se udál v dubnu roku 1938, kdy se proti sobě ve finále střetly celky Chicaga a Toronta.

zdroj: nhl.com

Byl to celkem pikantní souboj – na jedné straně Bill Stewart, trenér Black Hawks, na straně druhé legendární Conn Smythe, šéf slavných Maple Leafs. Není žádným tajemstvím, že tito pánové byli velcí rivalové, kteří si tak trochu neuměli přijít na jméno.

Stewart býval respektovaným rozhodčím, jenž proslul tím, že se nebál učinit i kontroverzní rozhodnutí. Tak například se nikterak neostýchal a objednal policejní eskortu, která následně vyvedla tehdejšího, až příliš divokého kouče Chicaga, Tommyho Gormana z útrob stadionu. Poté co se svého trenéra rozhodli následovat také hráči, Stewart neváhal a nekompromisně kontumoval utkání ve prospěch soupeře! Z pozice rozhodčího Stewart několikrát naštval také Conna Smythe.

A právě na lavičku Chicaga Stewart o několik let později nastoupil. V oné době se Conn Smythe těšil velkému respektu napříč celou soutěží. Toronto bylo jeho dítětem a on byl jeho velkým otcem. V klubu měl zkrátka výsostní postavení. O šéfovi Maple Leafs bylo známo, že rozhodčí nemá zrovna dvakrát v oblibě, natož pak Billa Stewarta, se kterým se v minulosti několikrát nepohodl.

O to těžší to však pro kouče Chicaga bylo. Od Smythe potřeboval totiž poměrně velkou laskavost! Do úvodního zápasu finále play off totiž Black Hawks nemohli počítat se službami svého gólmana Mikea Karakase, jenž v předchozí sérii proti New York Americans utrpěl zlomeninu prstu na noze a nemohl ji dostat do brusle, což představovalo před úvodním zápasem finále závažný problém.

Chicago totiž nemělo náhradního brankáře, což však tehdy nebylo nic tak překvapivého, neboť v oné době se zkrátka druhý gólman považoval ještě stále za luxus.

Stewart tedy nelenil a požádal o svolení postavit gólmana Davea Kerra, což se ale vůbec nelíbilo Smytheovi, což bylo celkem pochopitelné. Kerr, jenž jinak hájil barvy newyorských Rangers totiž patřil k naprosté špičce. Conn Smythe proto předložil svůj návrh, když soupeři nabídnul Alfieho Moorea, místního gólmana, jenž chytal na farmě Maple Leafs v Pittsburghu.

Ne, že by Moore byl nějaký nováček, bylo mu 33 a měl toho za sebou odchytáno spousty, v NHL však do té doby nastoupil k pouhým 18 utkáním, kdy hájil brankoviště podprůměrných New York Americans. V NHL nakonec Moore celkem odchytal 24 utkání.

Stewartovi tedy nezbylo nic jiného než Smytheovu nabídku přijmout. V den utkání proto svolal v torontském hotelu všechny hráče, aby jim oznámil, jaká je situace. Najít Alfieho Moorea dostal za úkol tehdejší kapitán Jestřábů Johhny Gottselig, který gólmana znal.

Našel ho v hospodě spolu se třemi dalšími hokejisty, načež Alfie projevil zájem o lístky právě na úvodní finále. To však ještě netušil, že bude mít nejen ten nejlepší výhled na hru, ale že bude v brance! Alfie souhlasil, ale po podmínkou, že nejdřív dopije. V oné hospodě měl podle slov kapitána v sobě kolem 10 zlatavých piv!

Do hotelu nepřišel v nejlepším stavu a když ho viděl trenér Stewart, nechal se slyšet, že Moore do utkání nenastoupí. Poté, co si dal sprchu a vypil několik hrnků kávy, do utkáni ve slavné Maple Leaf Garden přece jen nastoupil!

Alfie tedy hrál proti svým a chtěl se proti Connu Smythovi vytáhnout. Začátek zápasu se však Mooreovi vůbec nepodařil, když inkasoval hned z první střely z hole Gordieho Drillona!

Tato branka však jako by Mooreovi pomohla, jako by z něj všechno spadlo. Najednou začal chytat doslova fenomenálně a hokejisté Leafs jej po zbytek večera již nedokázali najít recept! Zejména tento výkon stál za otočením nepříznivého skóre ve prospěch Chicaga v poměru 1:3!

V průběhu jediného večera se tak Alfie Moore stal miláčkem fanoušků Chicaga. Další šanci předvést se už však nedostal. Conn Smythe, stejně jako nejvyšší představitel NHL, Frank viděli dost a Calder nakonec odvolal svůj původní souhlas k dalšímu nasazení Moorea.

Hawks sice sehnali náhradu v osobě Paula Goodmana, další narychlo uskutečněný záskok však už nenesl kýžené ovoce a Chicago padlo 5:1. Na třetí zápas finálové série se vrátila plnohodnotná jednička klubu Mike Karakas, jenž nastoupil ve speciálně upravené botě!

Black Hawks tak získali ztracenou jistotu v brankovišti a po následujících dvou utkáních, které vyhráli 2:1 a 3:1 se tak mohli radovat z konečného výsledku 3:1 na zápasy, což znamenalo druhý triumf v historii klubu!

Po konci play off se v Chicagu na Moorea samozřejmě nezapomnělo – od managementu klubu dostal 300 dolarů (ač se traduje, že sám žádal jen 150), zlaté hodinky a v neposlední řadě také vyryté jméno mezi ostatní vítěze Stanley Cupu!

Použité zdroje: nhl.com, chicagotribune.com, greatesthockeylegends.com

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Nové smlouvy ve Slavii! Kontrakt podepsali Bořil s Coufalem

Slavia posiluje nejen po stránce příchodů, ale také smluvně. Nové kontrakty dnes podepsaly dvě velké opory, konkrétně Jan Bořil a Vladimír Coufal!

Lewandowski opět exceloval a pomohl zničit Chelsea! Překoná rekord Cristiana Ronalda?

Robert Lewandowski prožívá životní sezonu a nijak to nezměnila ani koronavirová pauza. Střílí góly na všech frontách, ve všech soutěžích, proti všelijak...

Petr Čech se stane oficiálně novou ikonou ve hře FIFA 21! Doplní tak Pavla Nedvěda

Je to teprve něco přes rok, co oznámila jedna z největších legend českého fotbalu konec aktivní fotbalové kariéry a hned se dočkala...