Spojte se s námi

Fortuna liga

Preview speciál: Kdo dokáže ovládnout derby pražských S?

Zveřejněno

dne

Sparta je v domácím prostředí dlouhodobě neporažená. Na Letnou ale tuto neděli přijede její konkurent na zisk mistrovského titulu Slavia Praha. Dva redaktoři Ruik Football: Michael Pastva (fanoušek Sparty) a Jakub Kepka (fanoušek Slavie) se vám pokusí ve speciálním preview přiblížit aktuální situaci a odhadnout vítěze tohoto velmi důležitého klání.

Aktuální forma

Michael Pastva (Sparta Praha)

Když už to vypadalo, že se Sparta vrátila do své formy, přišly ze 4 zápasů 3 porážky a titul se letenským opět vzdaluje. Domácí zápasy hrají hráči v plném nasazení a už to vypadá, že se blíží lepší časy, pak ale přijde odchozené venkovní utkání, ve kterém leckterému fotbalovému fanouškovi krvácí oči.

Jakub Kepka (Slavia Praha)

V lepší formě se momentálně nachází tým Jindřicha Trpišovského, který z posledních deseti zápasů hned osm vyhrál a nebýt smolné prohry v Petrohradě, mohla být Evropská liga pro Slavii jízdou snů. Oproti tomu Sparta má výkony trošku jako na houpačce.

V několika posledních zápasech jsme i přes dominanci a řadu ofenzivních šancí slávistů viděli jakousi křečovitost v zakončení, což stálo nervy nejednoho fanouška. Ono držet výsledek 1:0 se málem vymstilo v Liberci. Proti slabým týmům, Příbrami a Dukle, se ale útočné snahy setkaly s úspěchem.

Statistiky

Od 25. 9. 2016, kdy Spartu doma porazila právě Slavia, dokázala na Letné v ligovém zápase vyhrát už jen pouze Viktoria Plzeň.

Michael Pastva (Sparta Praha)

Sparta v domácím prostředí nedává body zadarmo. Nicméně proč se ve venkovním utkání s divizním týmem musíme bát o výsledek je otázkou, na kterou nedokáže odpovědět ani trenér Ščasný. Je to lichotivá statistika, na kterou by Sparta měla proti Slavii navázat.

Jakub Kepka (Slavia Praha)

Sparta, ostatně jako Plzeň a Slavia, jsou doma opravdu silnými celky. Ale pokud Letenští v Generali Aréně prohrají, tak je to právě s klubem z TOP 3. Věřím tedy, že by se Hušbauerovi a spol. mohlo povést uzmout všechny tři body.

Slavia Praha je s 15 body nejlepší venkovní tým letošní sezony Fortuna ligy.

Michael Pastva (Sparta Praha)

Jejich výkony jsou příkladem pro všechny ligové týmy. Venku se jim skutečně daří a doufám, že jim Sparta tuto statistiku nezlepší. Ostravský Baník ukázal, že je možné hrát na Slavii i v 10 hráčích, z toho by si sparťané měli vzít příklad.

Jakub Kepka (Slavia Praha)

Takový bodový zisk z venkovních zápasů často určuje to, komu nakonec připadne ligový titul. Pokud se Slavii bude takto dařit na hřištích vítězit i nadále, bude to obrovská výhoda v nadstavbové části. Zejména oproti Spartě.

Slavia Praha se může pyšnit nejen nejlepším útokem, ale také nejlepší obranou v letošní sezoně Fortuna ligy.

Michael Pastva (Sparta Praha)

Vyplývá to z aktuální formy, kterou se slávisté pyšní. Když máte jistou obranu a v útoku hráče jako je Miroslav Stoch, nemáte práci až tak složitou.

Jakub Kepka (Slavia Praha)

Slavia i při absenci klasického hrotového útočníka disponuje neuvěřitelnou ofenzivní silou v podobě – Stoch, Hušbauer a Zmrhal. Nemluvě ještě o Součkovi či Olayinkovi. V derby bude hrát v útoku hlavní roli to, jestli hráči sešívaných využijí poskytnutých příležitostí. Může přijít jen jedna za zápas a tu bude nutno proměnit.

V defenzívě pak Jindřich Trpiškovský spoléhá na “liberecké jádro” Kúdela – Coufal. Ale hlavním článkem obrany bude Ngadeu, který své schopnosti předvedl v utkání v Kodani. Zapomínat nesmíme ani na Jana Bořila. Z mého pohledu má Slavia daleko lepší beky než Sparta. Ofenzivní výpady Bořila a Coufala by mohly pořádně prověřit defenzívu domácích.

Faktor trenér

Michael Pastva (Sparta Praha)

Síla trenéra Ščasného? Ze začátku má vždy dobré výsledky, ovšem po chvíli pod ním tým upadá. Neočekávám, že by zůstal v pozici hlavního trenéra i po podzimu. Naopak proti tomu trenér Trpišovský ukázal už v Liberci, že je schopný vést tým plný hráčů jiných kultur. Slavie tak udělala výborný krok, když ho do svého týmu angažovala společně s Janem Nezmarem.

Jakub Kepka (Slavia Praha)

Sílu Zděnka Ščasného vidím zejména v tom, že “zná Spartu jako své boty”. Přeci jen v ní, s pauzami, působí několik let. Dokáže tedy hráče, zejména cizince, nabudit ke 100% výkonu. Např. Stanciu, Kanga, Kaya a Tetteh potřebují znát význam derby.

U Jindřicha Trpišovského naopak věřím v to, že svým agresivním a náročným stylem hry nedá Spartě ani metr hřiště zadarmo. Takticky to bude velice náročný, ale na ty se JT umí dokonale připravit (vizte zápasy v Evropské lize, či zápas s Plzní). Lepší stratég tedy figuruje na straně hostů. I fyzicky bych řekl, že na tom budou sešívaní lépe.

Zdroj: slavia.cz a sparta.cz

Predictions

Michael Pastva (Sparta Praha)

Věřím v dobrý výkon domácího týmu. Navázat může Sparta na jarní zápas, ve kterém v poločase vedla o 3 branky. To, že o náskok ve druhém poločase přišla je věc druhá. Nicméně Sparta Slavii nic nedaruje a v případě dobrého výkonu očekávám vítězství letenských.

Jakub Kepka (Slavia Praha)

Očekávám fyzicky náročný zápas, plný soubojů, standardních situací. Říká se, že derby nemá favorita, ale přeci jen věřím Slavii více. Neprohra Stocha a spol. mi přijde jako sázka na jistotu. Věřím, že právě slovenský záložník, hrající ve výborné formě, by mohl být klíčovým mužem utkání. Výsledek tipuji 1:2.

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Fortuna liga

Displinární komise by měla rozhodnout v případě pražského derby tak, aby se na fotbalová utkání nechodilo jako do divadla

Zveřejněno

dne

Od

Komise zahájila řízení s oběma zúčastněnými kluby, protože se jí nezdála pyrotechnika a pokřiky fanoušků obou klubů. V hledišti však mělo toto derby výbornou atmosféru. Je proto nezbytné vůbec někoho trestat? Orgán FAČR by se měl přestat zviditelňovat a nedělat z fotbalových tribun divadelní hlediště.

Zdroj: sparta.cz

Když komise nenašla odvahu zavřít aspoň nějakou část tribuny Sever v pražském Edenu po pohárovém zápase Slavie s Karvinou, tak by už dále trestat neměla.

Tehdy měla k ráznému činu pádné důvody, a i když přišel Jaroslav Tvrdík osobně s omluvou na zasedání této komise, měl být trest mnohem přísnější.

Jistě, fanoušky všech klubů je potřeba nabádat, aby povzbuzovali slušně, ale není nutno, aby byli diváci uhlazení jako ti divadelní a v hledišti bylo ticho jako v kostele.

Přece kotle příznivců jednotlivých klubů jsou kořením sportu a bez nich by fotbal nebyl fotbalem. Chorály fanoušků dodávají každému utkání určitý zážitek jak pro diváky přítomné přímo na stadiónu, tak pro ty u televizní obrazovky.

To, že některé chorály a popěvky nejsou zrovna vhodné do knih o slušném společenském chování, je asi každému jasné. V klubech je potřeba na tyto věci upozorňovat – zkusit se s fanoušky domluvit, aby tento chorál raději nahradili nějakým novým.

Ke slušnějším hledištím vede dlouhá cesta, ale občas je ji potřeba absolvovat. Vlajkonoši by si měli uvědomit, že místo pokut, který klub platí za jejich nevhodné chování, by je mohl raději investovat do mládeže nebo do případných posil mužstva.

Kvůli takové atmosféře, jaká byla v nedělním pražském derby, se fotbal hraje, je však nutné na nedostatky v rozumné míře upozorňovat. Skandování nesmí překročit určitá pravidla slušného chování a vystupování, k čemuž určitě došlo při pohárovém utkání mezi Slavií a celkem Karviné.

Místo podmíněného trestu měl v tomto případě přijít asi nepodmíněný. Po posledním pražském derby by však tím pádem neměl přijít vůbec žádný, jinak fotbalová veřejnost přestane už úplně chápat, podle jakého klíče se disciplinární komise při svých rozhodnutích řídí.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Velké memento do budoucna: Slavia na prohraný první poločas odvetného zápasu s Chelsea nesmí zapomenout

Zveřejněno

dne

Od

Konec dobrý, všechno dobré, dalo by se říci po odvetném utkání Slavie v Londýně s Chelsea. Ale dobré všechno nebylo a je nutné na to nezapomenout, protože by se to Slavii mohlo v budoucnu velmi vymstít.

Embed from Getty Images

Konečný výsledek 4:3 je i přes prohru pro červenobílé povzbudivý. Kdyby navíc slávistický záložník Petr Ševčík proměnil svoji velkou šanci, tak by utkání skončilo remízou 4:4. Stejně, jako celému slávistickému týmu za výborný druhý poločas, kterým sešívaní ukázali svoji mentální a fyzickou sílu.

Byli hvězdnému londýnskému soupeři zcela vyrovnaným soupeřem a v některých momentech jej dokonce předčili. Stejně velkou pochvalu zaslouží fanoušci červenobílých, kteří přijeli tým do Londýna povzbudit a hnali ho dál i za velmi nepříznivého stavu. Pozornosti médií neunikla ani emotivní děkovačka týmu s fanoušky po zápase.

Tím by ale měla veškerá pochvala Slavie skončit. První poločas ze strany tohoto týmu byl velmi špatný a hráči červenobílých si museli někdy připadat jako na kolotoči. Vypadalo to, že na ně dolehlo londýnské prostředí Chelsea a přestali plnit taktické příkazy trenéra Jindřicha Trpišovského. Hráči se nechali zatlačit do hluboké defenzívy a čekali jen na rány z milosti. A taky že přišly v podobě hned čtyř gólů.

Předzápasové vyjádření a rozhovory hráčů, že se jedou porvat o postup, vzaly ihned po začátku zápasu za své. Trenér Trpišovský, včetně svého realizačního týmu, by si z této fáze hry měl vzít velké ponaučení. Zaspat úvod utkání by se týmu Slavie nemuselo v budoucnu v Evropě vyplatit. Výsledek poločasu 4:1 byl pro slávisty ještě velmi milosrdný.

Druhý poločas sundala Chelsea nohu z plynu a málem se jí to nevyplatilo. Dostat se znovu do tempa totiž není vůbec jednoduché. Slavia toho využila a ukázala úplně jiný druhý poločas, než byl ten první. Pro Slavii je to velké mement: hrát se musí od začátku s každým soupeřem a ne, až soupeř trochu poleví. První poločas by se tak sešívaným měl stát ukázkovým příkladem, jak utkání v příštích evropských kláních nezačínat.

Pokračovat ve čtení

Evropská liga

Jak si vedou české kluby v žebříčku UEFA?

Zveřejněno

dne

V žebříčku nasazování klubů do evropských pohárů se v první padesátce nachází hned dva čeští zástupci. Nejúspěšnější český klub v letošní sezóně, tedy Slavii najdeme až na 73. pozici.

Gólová radost sparťanů zdroj: sparta.cz

Za posledních pět let reprezentovala nejlépe český fotbal Sparta Praha, která v sezóně 2015/16 došla až do čtvrtfinále Evropské ligy, kde podlehla Villarrealu. Následně se však výkony letenských zhoršily, a tak najdeme Spartu na 42. pozici.

Dá se však očekávat, že v následující sezóně si svěřenci Zdeňka Ščasného i díky příchodu Bořka Dočkala opět zahrají alespoň základní skupinu Evropské ligy.

Radost Beauguela z prvního gólu v Plzni zdroj: fcviktoria.cz

V těsném závěsu za Spartou se drží tým Pavla Vrby. Západočeský klub se aktuálně nachází pouze dvě místa za Spartou, tedy na 44. místě.

Mohou za to především poslední dvě sezóny, kdy se Plzeň dostala do osmifinále a poté i do šestnáctifinále Evropské ligy. Jediný český účastník letošního ročníku Ligy mistrů si za účast v milionářské soutěži přišel téměř na 770 milionů korun.

Radost slávistů z gólu do sítě Sevilly zdroj: slavia.cz

V první stovce najdeme ještě Slavii, která je na 73. místě výhradně kvůli letošní sezóně, kdy se sešívaní dostali až do čtvrtfinále Evropské ligy, kde nad jejich síly byla až Sarriho Chelsea.

Svěřenci Jindřicha Trpišovského si však v osmifinále po výsledcích 2:2 a 4:3 poradili s nejúspěšnějším týmem Evropské ligy, tedy se Sevillou.

Na 127. pozici se nachází se ziskem devíti bodů Slovan Liberec, který ve druhé stovce doplňuje Jablonec, jenž je se ziskem 5,5 bodů na 182. místě.

Na prvním místě najdeme vítěze posledních tří ročníků Ligy mistrů, tedy Real Madrid, který má na druhou Barcelonu náskok deseti bodů. Z anglických celku je na tom nejlépe šestý Manchester City.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené

RUIK © 2017-2019