Spojte se s námi


Evropská liga

Premier League v nejnabitějším období sezony brzdí koronavirus. Co bude se soutěží dál?

Hned pět zápasů Premier League naplánovaných na tento víkend muselo být kvůli řadění koronaviru na Britských ostrovech odsunuto. Kolem vánoc je přitom tradičně program pro fanoušky anglického fotbalu nejnabitější. Jak lze, pokud vůbec nějak, další vznikající krizi řešit?

Publikováno

dne

Hned pět zápasů Premier League naplánovaných na tento víkend muselo být kvůli řadění koronaviru na Britských ostrovech odsunuto. Kolem Vánoc je přitom tradičně program pro fanoušky anglického fotbalu nejnabitější. Jak lze, pokud vůbec nějak, další vznikající krizi řešit?

Ledaskdo tráví vánoční čas se svými rodinnými příslušníky nebo pohodově u klasických filmů a pohádek. Fanoušci anglického fotbalu jsou však zvyklí, že právě v tomto období si víc než kdy jindy v celém roce přijdou na své.

Jenže letos budou dost možná i oni nuceni prožít svátky ve společnosti Mrazíka, anděla Petronela či Doroty Máchalové a nikoliv třeba Mohameda Salaha, Tomáše Součka či Raheema Sterlinga.

Premier League totiž, stejně jako celá Velká Británie, v posledních týdnech velmi těžce bojuje se zhoršující se koronavirovou situací, která se zdá čím dál tím více neudržitelná. Země v posledních dnech sčítá jasně nejvyšší denní přírůstky nově nakažených, nemocnice sice zatím fungují relativně bez problémů, strach z nové varianty koronaviru však prudce roste.

Je možné, že dojde na úplné zastavení fotbalu?

Spousta pozitivních případů nyní přibývá i napříč fotbalovými kluby. Tento víkend dokonce musela být zrušena celá polovina zápasů a čím dál hlasitěji se tak spekuluje, zdali ostrovnímu fotbalu nehrozí vystavení dočasné červené karty.

Jisté každopádně je, že tato varianta bude u vedení soutěže na stole až v skutečně velmi krajním případě. V Anglii rozhodně nikdo nechce opakovat loňské jaro, kdy se fotbal takřka čtvrt roku vůbec nehrál, načež kluby i samotná Premier League musely lepit obří ekonomické díry.

Pravdou však je, že další ztráty budou zřejmě již nevyhnutelně následovat. Ostrovy směřují před slavnostním závěrem roku do velkých problémů a bylo již spíše zázrakem, pokud by na takzvaný Boxing Day, tedy 26. prosince, kdy tradičně fotbalové stadiony v Anglii navštíví nejvíce lidí z celé sezony, byla většina tribun skutečně maximálně zaplněna.

I proto je aktuální myšlenkové nastavení více než zřejmé: očkujme, opravdu striktně dodržujme koronavirový protokol, maximálně se řiďme veškerými hygienickými předpisy a doporučeními a pokud to jen trochu půjde, hlavně hrajme.

Víc se však na tuto otázku odpovědět nedá. Jasné stanovisko by vám nesdělila snad ani vševědoucí věštkyně. Osud dalšího dění ve Spojeném královstvím a zejména toho na zelených pažitech, je nyní bohužel více než nevyzpytatelný.

Pomohla by pauza?

Hlavní kouč Brentfordu, kde je aktuálně přinejlepším 13 pozitivních případů, Thomas Frank během týdne volal po kratší pauze, tedy odsunutí víkendového ligového kola a zápasů Carabao Cupu naplánovaných na středu a čtvrtek, aby jednotlivé kluby mohly lépe kontrolovat šíření viru a dát svá mužstva řádně do kupy.

Podle profesora medicíny z norwichské Východoanglické univerzity Paula Huntera, jehož oslovil server The Athletic, by však něco takového nemělo v podstatě žádný smysl. Virus by se sice během pauzy mohl v jednotlivých mužstvech jakžtakž vytratit, avšak stále by se potuloval okolo a byla by velká šance jeho návratu.

„Je těžké uvést pro sportovní branži nějaké řešení. Případy raketově rostou, a to zejména právě u dvacátníků, kam spadá drtivá většina fotbalistů. Šíří se to rychle, případů je každé dva tři dny dvakrát více. Brzy to sice musí zpomalit, avšak je velkou otázkou, jak dlouho to všechno bude trvat,” přiznal Hunter.

Ten taky očekává, že se postupně nákaza prožene většinou anglických celků, a tedy že odložených zápasů může ještě přibýt, Premier League i EFL přesto podle posledních prohlášení chtějí jet dále podle programu.

Možností by mohlo být vytvoření bublin, známých z předchozích koronavirových vln, tedy že by se mužstva zcela izolovala od okolního světa, zavřela se na hotely a ven vyrážela pouze na tréninky a zápasy. Jenže odstřihnout hráče pár dní před Vánoci od rodin? To by asi těžko prošlo.

„Bubliny jsou skvělé v tom, že skutečně velmi výrazně snižují riziko, že by do dané skupiny pronikla nákaza. Omikron je nicméně natolik infekční, že by se podle mě v klidu šířil i do bublin. Pro fotbalové kluby to v následujících týdnech bude velmi těžké, důležitější však dle mého je, co se děje v celé populaci,” dodal Hunter.

Je vůbec v kalendáři prostor na dohnat zápasy?

To bude nesmírně komplikované, zejména pochopitelně pro celky, jež se nadále drží v evropských pohárech. Prozatím je počet odložených zápasů zřejmě ještě ve zvládnutelných mezích, velmi brzy tomu tak však býti nemusí.

Koneckonců mužstva, která by se potenciálně dostala do finále Ligy mistrů či Evropské ligy, by si musel škrtnout šest zápasových slotů uprostřed týdne. K tomu připočtěme pokročilé fáze anglických pohárů Carabao Cupu a FA Cupu, reprezentační přestávku na přelomu ledna a února pro všechny neevropské národní týmy a k tomu na konci března pro ty ze starého kontinentu a dostaneme se do velice úzkého manévrovacího prostoru.

Vlastně se započtením všech výše zmíněných zápasů do kalendáře vznikají v druhé polovině ročníku pouhopouhá dvě volná místa! Jde o 18. duben a 9. květen.

Aby toho nebylo málo, tvůrci fotbalového programu jsou v kleštích i kvůli Lize národů, jejíž základní skupina se má odehrát v létě příštího roku, a především zimnímu mistrovství světa v Kataru, které napáchá v kalendáři skutečnou paseku.

Finále Ligy mistrů se má odehrát 28. května, už 2. až 14. června jsou na plánu první hrací dny dalšího ročníku Ligy národů a další ročník Premier League má být odšpuntován 6. srpna. Navíc mnozí hráči za poslední dva roky prakticky nebyli na pořádné dovolené a vzhledem k blížícímu se světovém šampionátu budou jistě v létě žádat o nějaké to volno.

Jak se tedy všechno vleze kalendáře je otázkou. Jisté každopádně je, že anglický fotbal čeká další nelehké období.

Zdroj: The Athletic

Reklama

Evropská liga

Slavia musela kvůli údajnému rasismu Kúdely předělat YouTube video. Totální hattrick tak vyšel s denním zpožděním

Slavia v pondělí vydala třetí epizodu pětidílné série Totální hattrick. Kvůli kauze mezi Ondřejem Kúdelou a Glenem Kamarou musela video upravit, třetí díl se totiž věnuje tažení Slavie Evropskou ligou.

Publikováno

dne

Slavia v pondělí vydala třetí epizodu pětidílné série Totální hattrick. Kvůli kauze mezi Ondřejem Kúdelou a Glenem Kamarou musela video upravit, třetí díl se totiž věnuje tažení Slavie Evropskou ligou.

Slavia s nápadem shrnutí sezóny formou dokumentu přišla před dvěma lety, kdy v osmidílné sérii Totální sezóna shrnula zisk ligového doublu a postup do osmifinále Evropské ligy v sezóně 2018/19. Poslední epizoda se věnuje postupu přes Kluž do Ligy mistrů.

Nyní Slavia pokračuje druhou sérií, v níž se pod názvem Totální hattrick věnuje loňskému ročníku. V prvních dvou dílech byla rozebrána podzimní část sezóny, třetí se věnuje postupům sešívaných přes Leicester a Rangers.

Odvetné utkání se skotským mistrem se nepřestalo do nynějška řešit. Bohužel ne kvůli výsledku (2:0 pro Slavii), ale kvůli incidentu mezi Ondřejem Kúdelou a Glenem Kamarou. Reprezentační stoper měl záložníka domácích rasisticky urazit.

Schován za údajnou rasistickou urážkou zůstal brutální přístup hráčů Rangers, dvě červené karty a především zákrok Kemara Roofa na Ondřeje Koláře. Brankář Slavie musel střídat pro otřes mozku a je nucen chytat s helmou.

Rasismus ze strany Kúdely se doposud neprokázal, hráč byl přesto potrestán stopkou na deset zápasů pod záštitou UEFA, vyšetřování ale stále probíhá. Slavia tak musela nechat třetí díl Totálního hattricku zkontrolovat právníky.

Kvůli tomu se musel posunout termín zveřejnění videa. Původně měla třetí epizoda vyjít v neděli, nakonec na YouTube Slavie vyšla až v pondělí v 19:00.

Zdroj: Twitter, SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Evropská liga

Zúčtování roku 2021! Jaký fotbalový výsledek by veřejnost změnila, kdyby mohla?

Společnost Livesport, která globálně předává fanouškům aktuální informace o sportovních výsledcích, na svém Twitteru vznesla dotaz. Ten se týká fotbalové veřejnosti a zní zcela jasně: „Jaký fotbalový výsledek byste v roce 2021 změnili?“

Publikováno

dne

Od

Společnost Livesport, která globálně předává fanouškům aktuální informace o sportovních výsledcích, na svém Twitteru vznesla dotaz. Ten se týká fotbalové veřejnosti a zní zcela jasně: „Jaký fotbalový výsledek byste v roce 2021 změnili?“

Tenhle dotaz způsobil mohutnou diskuzi. Většina fanoušků vzpomínala na čtvrtfinále fotbalového Eura, kde Češi nebyli daleko od senzačního postupu do semifinále, ale nakonec padli 1:2 s Dánskem.

Vyjádřil se také tiskový mluvčí fotbalového Jablonce, který směrem ku špatnému podzimu dodal, že by jich změnil rovnou deset. Dostalo se mu odpovědi od fanouška, kterému by stačilo neremizovat s Randers 2:2, ale vyhrát 2:1.

Samozřejmě se do diskuze zapojila také spousta příznivců pražských „S“. Slávisté si přáli pochopitelně nápravu nepovedeného zápasu v Budapešti.

Ve 3. předkole Ligy mistrů s Ferencvárosem prohráli úvodní zápas 0:2 a v Edenu jim výhra 1:0 na postup nestačila. Někteří sešívaní si zase přáli skalp Arsenalu, nebo také větší destrukci Rangers.

Sparťané spekulovali, jestli by raději porazili Plzeň nebo Rangers. Jiní příznivci letenského klubu podotkli, že by rádi změnili ostudný výprask v Uherském Hradišti.

Našel se také jeden zástupce Baníku, který připomněl poslední zápas ligového podzimu mezi Baníkem a Slavií, přál si, aby utkání skončilo 4:3. Strhující zápas skončil nakonec 3:3, Ladislav Almási v nastaveném čase neproměnil penaltu.

Jeden příznivec by zase rád změnil barážové utkání ženské reprezentace proti Švýcarkám, které Češky prohrály až na penalty a na Euro se nedostaly.

A jaký výsledek byste změnili vy? Na celou diskusi se můžete podívat na Twitteru Livesportu!

Zdroj: Livesport

Pokračovat ve čtení

Evropská liga

Krpálek, Krejčíková či Davidová. Podívejte se na největší úspěchy našich sportovců v roce 2021

Rok se s rokem sešel a je ten pravý čas na konečné bilancování. Jaký byl v podání našich sportovců? Velmi blyštivý. Krejčíková vyhrála Rolland Garros. Krpálek s Prskavcem zazářili na LOH v Tokiu. Davidová se stala světovou šampionkou. Kdo další se dostal do TOP 5 nejlepších výsledků tohoto roku?

Publikováno

dne

Rok se s rokem sešel a je ten pravý čas na konečné bilancování. Jaký byl v podání našich sportovců? Velmi blyštivý. Krejčíková vyhrála Rolland Garros. Krpálek s Prskavcem zazářili na LOH v Tokiu. Davidová se stala světovou šampionkou. Kdo další se dostal do TOP 5 nejlepších výsledků tohoto roku?

Lukáš Krpálek

Český judista se zapsal nesmazatelný písmem do olympijské historie. Už zlato z Ria 2016 bylo ohromným úspěchem, Krpálek se stal králem judistického Everestu. O 5 let později ho čekala nejtěžší výzva jeho kariéry. Obhajoba olympijského zlata. Dvojnásobný mistr světa se mohl stát absolutní legendou. Krpálkova cesta turnajem byla velmi trnitá a náročná. Český judista to však přece jen dokázal. Ve finále porazil Gruzínce Tušišviliho a obhajoba olympijského zlata byla dokonána. Navíc ve váhové kategorii nad 100 kilogramů.

Barbora Krejčíková

Pro naši tenisovou jedničku to byla životní sezóna. Rodačka z Moravy vyhrála téměř vše, co vůbec mohla. Jejím největším úspěchem byl triumf na Rolland Garros, což byl velmi nečekaný počin. Kromě dvouhry zde navíc triumfovala i ve čtyřhře po boku Kateřiny Siniakové.

V deblu se tenistkám dařilo i na olympiádě v Tokiu. Potvrdily roli favoritek a celý turnaj nakonec vyhrály (historické olympijské zlato pro český tenis). Díky skvělým výkonům ve dvouhře se Krejčíková dostala do první desítky světového žebříčku a stala se naší tenisovou jedničkou. Životní sezónu zakončila ve velkém stylu. Se Siniakovou vyhrála Turnaj mistryň ve čtyřhře, čímž potvrdily pozici nejlepšího deblového páru světa.

Markéta Davidová

I pro českou biatlonistku byl rok 2021 naprosto průlomovým. V rámci Světového poháru se umístila 6x v TOP 10, v konečném umístění obsadila 11. místo. Na světový šampionát v Pokljuce tak odjížděla v ideálním rozpoložení. Nebyl na ni vyvíjen příliš velký tlak, patřila spíše do okruhu širších favoritek. Davidová však přesto dokázala šokovat celý biatlonový svět.

Ve vytrvalostním závodě zastřílela bezchybně a dosáhla na titul mistryně světa. Životní závod Davidové, tento senzační úspěch absolutně nikdo nečekal. Český biatlon tak podruhé v historii dosáhl na individuální zlato z mistrovství světa (Koukalová 2015). Davidové se skvěle vydařil i úvod letošní sezóny. V Ostersundu vyhrála vytrvalostní závod a připsala si další cenné vítězství.

Jiří Prskavec

Český kajakář patřil mezi největší favority olympijského závodu. Čtyřnásobný mistr světa byl pod obrovským tlakem, k tomu navíc ohromná očekávání českých fanoušků. Sám měl motivaci vylepšit své umístění z předchozí olympiády (v Riu 2016 získal bronz).

Prskavec se s touto těžkou rolí popasoval na výbornou. Ve finále nedal svým soupeřům žádnou šanci a s ohromným náskokem si dojel pro titul olympijského šampiona. Český slalomář tak navázal na olympijské tituly Štěpánky Hilgertové (olympijské zlato z Atalanty 1996 a Sydney 2020).

Pohárová jízda Slavie Praha

Velkého úspěchu se dočkal i český fotbal. A to díky skvělému výsledku pražské Slavie. V české lize z toho byl opět titul, mužstvo kouče Trpišovského si mohlo připsat další úspěšnou obhajobu (3. titul v řadě).

Ještě většího úspěchu dosáhli sešívaní v Evropské lize. Při konkurenci Leverkusenu, Nice či Ber Sheevy dokázali obstát a ze skupiny si vybojovali postup. V jarní fázi si dokonce připsali skalp anglického Leicesteru (anglický šampion z ročníku 2015/16). Jízda Slavie však pokračovala dál.

Český tým dokázal postoupit i přes nepříjemné Rangers. Jejich evropská pohádka skončila ve čtvrtfinále, stopku jim vystavil londýnský Arsenal.

Zdroj: Wikipedie

Pokračovat ve čtení

Oblíbené