Překvapení nebo odraz skutečnosti? Žádný český fotbalista není mezi největšími talenty Evropy

Ani jeden český hráč se nevešel mezi stovku talentovaných fotbalistů, kterou sestavil italský list Tuttosport, jenž od roku 2003 vyhlašuje cenu Golden Boy pro nejlepšího fotbalistu do 21 let. Za Českou republiku v anketě hlasuje RUIK Football.

Embed from Getty Images

Ostuda, přehlédnutí českých zástupců, nebo reálná situace v zemi mistrů Evropy z roku 1976? „Myslím, že se aspoň do stovky někdo dostat mohl,“ soudí Jakub Dovalil, uznávaný odborník na výchovu mládeže, jenž nyní působí jako trenér lotyšských reprezentačních výběrů do 18 a 19 let. „Sparťanský talent Adam Hložek by si pozornost jistě zasloužil,“ dodává.

Italský list vyhlašuje nejlepšího fotbalistu do 21 let, v jeho výčtu jsou proto ročníky 1999 a 2000. I proto se nedostalo nejen na Hložka (ročník 2002), ale také na slávistu Alexe Krále (1998). A ve sledované kategorii nebylo, kde brát.

„Tyto ročníky neprošly novým systémem výchovy, tedy regionálními akademiemi, nevychovávali  je trenéři, kteří prošli novým systémem vzdělávání,“ odhaluje daleko zásadnější aspekty Antonín Barák, bývalý trenér mládeže FAČR, jenž však musel služby asociace opustit, jelikož odmítl obdivovat praktiky samozvaného vůdce českého fotbalu místopředsedy za Čechy Romana Berbra. „Na západě jsou mnohem dál,“ upozorňuje.

„Je to ostuda,“ pokračuje v ostrém tónu Barák. „Souvisí to s pohybovou gramotností, u nás byla velmi zanedbaná už od úrovně tělesné výchovy ve školách. Podepsala se na tom celá společnost s vládou v čele. A fotbalové prostředí to moc nepodporovalo,“ nešetří žádnou instituci. „Kdo prošel tímto systémem, z toho nemohl vyrůst kvalitní hráč jako ostatní,“ tvrdí nesmlouvavě.

Alex Král. Zdroj: slavia.cz

Vidí však světélko na konci tunelu. „Hráčů typu mladého Hložka budeme mít daleko víc,“ věří Barák. Má tedy český fotbal naději, že za dva roky bude mít svého zástupce ve výběru populární ankety? Naposledy se jí této pocty dostalo v roce 2014, kdy do elity pronikl Václav Kadlec.

„Aby mohl Hložek dosáhnout nějakého úspěchu, jsou nutné dva faktory,“ vypočítává Dovalil. „Důležité je, aby se jeho klub (Sparta) ukázal v Evropských pohárech, což se v posledních letech nedaří, a také aby se prosadil do A mužstva reprezentace. To je nezbytné. Jestliže mladý Mbappé táhl loni francouzské mistry světa, to už o něčem napovídá. My takový typ nemáme,“ uzavírá Dovalil.

Koho vidíte jako nejlepšího hráče do 21 let vy? Tuttosport má hlasování fanouškům otevřené.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Když může mít Míra Slepička trenérskou A-licenci, tak to snad zvládnu taky, rozesmál Řepka novináře na křtu své knihy

Tomáš Řepka si na úterní podvečer pozval do tiskového sálu pražského NH hotelu vybrané hosty z řad novinářů. K jaké příležitosti? Oficiálně...

Zápas prvního s posledním, Slavia se utká s nepříjemnou Příbramí. Bude to o nás, má jasno Kúdela

Slavia i Příbram se vrátily po obnovení sezony ve slušné formě. Oba týmy se prezentují sympatickým stylem hry, pomohla jim pauza, Příbrami...

Domácí prostředí nevýhodou a více hracího času. Jak se změnila Bundesliga a kdo z toho těží?

Bundesliga je proslulá fantastickou atmosférou. Z nejlepších pěti evropských lig rozhodně tou nejlepší. Proto se dalo tak trochu čekat, že zápasy bez...