Spojte se s námi


Fortuna liga

Představení týmů Fortuna ligy: Zlín má dobrou obranu, ale obrovský otazník v útoku

Dalším z řady českých prvoligových klubů, jež vám před sobotním startem Fortuna ligy postupně představujeme, jsou ševci z Baťova města. Ti do nové sezony půjde se změněným názvem – FC Trinity Zlín – i zcela novým logem. A jasnou ambicí vyhnout se zase jednou bojům o záchranu.

Publikováno

dne

Dalším z řady českých prvoligových klubů, jež vám před sobotním startem Fortuna ligy postupně představujeme, jsou ševci z Baťova města. Ti do nové sezony půjdou se změněným názvem – FC Trinity Zlín – i zcela novým logem. A jasnou ambicí vyhnout se zase jednou bojům o záchranu.

Realizační tým

Už druhou sezonu začnou zlínští fotbalisté s lodivodem v osobě progresivního kouče studujícího profesionální licenci UEFA Jana Jelínka, který často střídá rozestavení 4-5-1, 4-2-3-1 a 4-1-4-1.

Úspěšnost nemá zrovna optimální – v 41 zápasech dovedl své žlutomodré svěřence pouze k jedenácti výhrám a průměrně sbírá jen 1,05 bodu na zápas, vloni to však stačilo k těsné záchraně a vedení mu věří, že letos už mužstvo pořádně nakopne.

K ruce má zkušené asistenty – někdejšího skvělého beka, jenž odehrál 12 sezon v dresu pražské Slavie, Davida Hubáčka a Marka Kalivodu, který je oficiálně stále veden jako hlavní trenér. Gólmany má na starosti již bezmála deset let Otakar Novák.

Brankáři

Matej Rakovan? Stanislav Dostál? Jan Šiška? Nebo dokonce Šimon Bachůrek? V přípravě dostali za Zlín prostor hned čtyři gólmani. Poslední dva jmenovaní jsou mladou nadějí do budoucna a s velkou pravděpodobností přeberou prostor mezi tyčemi, až zkušená dvojice třicátníků nebude stačit.

Zatím ale slovenský dlouhán se zlínským rodákem tvoří velmi kvalitní gólmanské duo. Kdo z nich bude jedničkou? Vloni začal Dostál, jenže už ve čtvrtém zápase si přivodil vážné zranění menisku a prakticky celý zbytek ročníku odchytal Rakovan. I letos je jistě boj o tuhle pozici tvrdý. Dá se čekat, že bude-li tentokrát vše zdravotně v pořádku, více prostoru dostane Dostál.

Obrana

Kouč Jelínek milerád prohazuje hráče na jednotlivých obranných postech. Navíc má letos s návratem Lukáše Bartošáka, jenž má nahradit odchodivší Matejova (Zbrojovka Brno) s Vraštilem (Olomouc), k dispozici šestici dobrých beků, mezi nimiž bude poměrně náročné vybírat.

Je dost možné, že se budou hodně točit v závislosti na aktuální formě a zdravotním stavu. Otázkou je, jaké bude vytížení kapitána Václava Procházky, který s koncem ročníku oslaví již 39. narozeniny. Měl by však stejně jako vloni patřil mezi hlavní opory mužstva.

K dispozici bude neméně zkušený Adam Hloušek, jenž přišel až na konci zimního přestupního okna. Po dvou letech se na zlínskou Letnou vrátil zmíněný Lukáš Bartošák, v ideálním fotbalovém věku se nachází vytáhlý Dominik Simerský.

Své místo v sestavě by měl mít také mladičký odchovanec Martin Cedidla, který má ve svých 20 letech již čtvrtou sezonu patřit do základu. A rozšiřovat portfolio zkušeností se bude snažit i další Zlíňák Jakub Kolář, jenž na konci loňského ročníku začal pozvolna dostávat svůj prostor.

Záloha

Na postu defenzivního štítu ztratili ševci klíčovou postavu – talentovaného Cheicka Condého. Ten se dle očekávání vydal za další výzvou, a to do švýcarského Curychu.

Místo něj se klub, jenž má na vyhledávání obdobných talentů čuch, rozhodl přivést z Opavy čtyřiadvacetiletého Josse Didibu, který i vzhledem k pokračujícím zdravotním trablům talentovaného Davida Tkáče může zpočátku dostávat na hřišti dost možností ukázat své kvality.

Střed bude zřejmě opět patřit Robertu Hrubému, Marku Hlinkovi, Rudolfu Reiterovi, případně v závislosti na rozestavení a zařazení dalších hráčů do sestavy i ofenzivním borcům Youbovi Dramému, Jakubu Janetzkému či Antonínu Fantišovi, jenž si před začátkem ročníku při dopravní nehodě nešťastně zlomil klíční kost.

Především pozice čtyřiadvacetiletého Francouze je však spíše ke kraji jedenáctky, což platí také pro Gruzijce Čanturišviliho, jenž v přípravě vynikal snad nejvíce ze všech zlínských fotbalistů, nebo Martina Filla, který zatím ve svém moravském angažmá nedostává mnoho prostoru.

Útok

Tohle je u řeky Dřevnice obzvlášť ožehavé téma. Zlín má s produktivitou dlouhodobě velké potíže a po zimním odchodu čahouna Tomáše Poznara do Polska se ještě výrazně prohloubily. K dispozici jsou Fantiš s Vukadinovičem, kteří však rozhodně nejsou typičtí hrotoví útočníci.

Možností je vysoký Gambijec Lamin Jawo, jenže ten se za 55 zápasů v klubu stále prosadil pouze dvakrát, a to je na prvoligový celek žalostně málo. Navíc jej zužují poměrně častá zranění, takže ideální volbou zdaleka není.

Generální manažer Zdeněk Grygera tak v létě ulovil dva naprosto neznámé útočníky. Zaprvé si v béčku portugalského Marítima vyhlédl 24letého Ghance Johnsona Owusua, zadruhé z Bokelji přivedl vytáhlého Černohorce Nedjeljka Koviniče.

Co od těchto dvou zahraničních posil očekávat je vskutku nepredikovatelné, stejně jako to, kolik času dostanou od kouče Jelínka na hřišti. Pro kabinu každopádně mohou být zajímavým oživením.

Navrch se ještě čeká, jestli realizační tým dotáhne příchod Jakuba Yunise, který v létě skončil v Olomouci a aktuálně je zcela bez angažmá. Ve Zlíně byl na zkoušku, absolvoval tréninkový kemp, přípravný zápas a v těchto dnech by měl řešit podpis smlouvy. Také on by přinesl kýžených 190 centimetrů, na které jsou hráči zvyklí posílat vysoké centry.

Jak bude vypadat v blížícím se ročníku útok ševců je každopádně skutečně jen velmi těžce předvídatelné.

EDIT: Tým v úterý posílil Jan Silný, který přišel na hostování z Jablonce.

Ideální sestava:

Dostál
Cedidla – Procházka – Simerský – Bartošák
Tkáč – Hrubý
Dramé – Janetzký – Čanturišvili
Vukadinovič

Tip na umístění: 16. místo

Zdroj: Transfermarkt, FC Trinity Zlín

Reklama

Fortuna liga

Schick o neproměněné penaltě: Ronaldo mi radil, že jsem byl v záklonu

Na konci prvního poločasu mohl českému týmu vrátit naději. Za stavu 2:0 pro portugalský tým kopal Patrik Schick penaltu, kterou však neproměnil a kopl jí nad branku. Radu si přichystal i mistr v exekuci penalt, Cristiano Ronaldo.

Publikováno

dne

Na konci prvního poločasu mohl českému týmu vrátit naději. Za stavu 2:0 pro portugalský tým kopal Patrik Schick penaltu, kterou však neproměnil a kopl jí nad branku. Radu si přichystal i mistr v exekuci penalt, Cristiano Ronaldo.

Český tým věděl, že proti silným Portugalcům nemá moc šancí. Aby uspěl, musel by udržet pevnou defenzivu a ideálně proměnit každou příležitost. Jenže to se nepovedlo.

Už v prvním poločase hosté vstřelili dvě branky, alespoň snížit mohl Schick, který měl k dispozici penaltu. Jenže tu trestuhodně zahodil.

„O terénu to nebylo, špatně jsem to kopnul. Byl jsem moc v záklonu a dal do střely příliš síly. Byl jsem rozhodnutý, že budu kopat doprostřed, bohužel to šlo nad,“ vysvětloval své myšlenky po zápase Schick.

Kdo by penalty pravděpodobně proměnil, je Cristiano Ronaldo. Portugalský kapitán jich kopal ve své kariéře nespočet a drtivou většinu proměnil. Tentokrát ji však sledoval jako soupeř a hned věděl, co bylo špatně.

O poločase jsme jej tak mohli vidět v debatě se Schickem, kterému sdělil svůj pohled. „Bavili jsme se o penaltě. Sám mně říkal, že viděl, jak jsem byl v záklonu,“ odtajnil český útočník konverzaci s jedním z nejlepších hráčů historie.

Zápas nakonec skončil vysokou prohrou 0:4, fotbalista Leverkusenu to však vzhledem k obrovské kvalitě Portugalců jako ostudu nebere.

„Co se dá dělat, hráli jsme proti světové kvalitě. Rozdíl byl vidět. Zápas se nám nepovedl, kvalita Portugalců byla úplně někde jinde. Z druhé strany jsme nehráli vůbec dobře. Dostávali jsme zbytečné branky. Můžete to nazvat ostudou, ale jak říkám, oni byli úplně jinde,“ zhodnotil nepovedený zápas Schick.

Zdroj: Česká fotbalová reprezentace, UEFA

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Příběhy věrných: Sparťanský srdcař Jiří Novotný získal nepřekonatelných 14 titulů

Větší ikonu ve sparťanské Síni Slávy byste těžko pohledali. Jiří Novotný vyhrál v rudém dresu 14 ligových titulů, což je dosud nepřekonatelný český rekord. Kromě Česka a Slovenska si zahrál dva roky také v Rusku. 

Publikováno

dne

Větší ikonu ve sparťanské Síni Slávy byste těžko pohledali. Jiří Novotný vyhrál v rudém dresu 14 ligových titulů, což je dosud nepřekonatelný český rekord. Kromě Česka a Slovenska si zahrál dva roky také v Rusku. 

První start za A-tým

Novotný začínal s fotbalem ve Stachově, do Sparty se poté přesunul ve čtrnácti letech. Postupně prošel mládežnickými kategoriemi, až se dostal do A-týmu. 

Svůj debut si připsal v sezóně 1986/87. Hned ve své první sezóně slavil zisk ligového titulu. V obraně se velmi rychle zabydlel a titul slavil i v letech 1988, 1989, 1990 a 1991, v prvních pěti sezónách tak nasbíral pět titulů. 

Jenže tím rozhodně nekončil. Další tituly přidal v letech 1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001 a 2003. Celkově jich tak má na kontě 14 a je naprostým rekordmanem, co se týče počtu titulů v české lize. 

Novotný vynikal na hřišti svou elegancí, měl obrovský přehled ve hře, zároveň byl velmi kvalitní s míčem. Obrana pod jeho velením byla neprostupná, na pozici stopera se vedle něj hráči točili, on však zůstával. 

Ligový rekordman

Pouze na jaře 1999 zamířil na půlroční hostování do Liberce, poté se do Sparty vrátil. V roce 2003 završil svou bohatou kariéru v rudém dresu. Jeho ligová čísla ve Spartě se zastavila na 366 zápasech, ve kterých vstřelil 31 gólů. K tomu přidal v evropských pohárech 83 utkání a pět gólů. 

Celkově nasbíral v lize 405 startů, čímž se umístil v historických tabulkách na osmém místě hráčů s nejvíce prvoligovými starty.

V roce 2003 odešel ze Sparty do Ruska, konkrétně do Rubinu Kazaň. Na západě Ruska strávil dva roky a odehrál 46 utkání, ve kterých vstřelil 9 gólů. 

Poté už se vrátil do Česka, kde začal nastupovat za SIAD Most a pomohl k postupu do první ligy. Jenže pod trenérem Ščasným si moc nezahrál a tak v roce 2007 odešel na hostování do Blšan. 

V létě poté odešel do slovenského Ružomberoku, kde strávil jednu sezónu a odehrál 29 utkání. Svou poslední sezónu 2008/09 odehrál v pražské Dukle. 

ČFL v 50 letech

Poté už se Novotný odebral z profesionálního fotbalu a začal nastupovat za Viktorii Vestec v 1.A třídě. V roce 2021 ale přišel velký šok. 

Jiří Novotný totiž pracoval jako asistent trenéra v třetiligovém Rakovníku, který bojoval s hodně absencemi. 51letý Novotný tak nastoupil do středu zálohy a pomohl k remíze s Viktorií Plzeň B. 

Nakonec během podzimu nastoupil do 12 utkání, ve kterých odehrál celkem 544 minut. Ukázal tak, že své umění rozhodně neztratil.

Zdroj: Transfermarkt, AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Jaký je zdravotní stav Bořila? Jaroslav Tvrdík věří, že se levý bek k fotbalu ještě někdy vrátí

Naposledy jsme jej mohli na trávníku vidět téměř před rokem. Jan Bořil se potýká s dlouhodobým zraněním a jeho návrat se zatím neblíží. Jak to s ním nyní vypadá nastínil Jaroslav Tvrdík.

Publikováno

dne

Naposledy jsme jej mohli na trávníku vidět téměř před rokem. Jan Bořil se potýká s dlouhodobým zraněním a jeho návrat se zatím neblíží. Jak to s ním nyní vypadá nastínil Jaroslav Tvrdík.

Historicky 300. derby bylo posledním zápasem, do kterého zasáhl levý bek pražské Slavie Jan Bořil. Zápas vyhrála Sparta, o jediný gól se postaral z přímého kopu Lukáš Haraslín.

Bořil se následně omluvil z reprezentačního srazu. To vyvolalo poměrně velkou vlnu nevole, mnozí jej osočovali, že si jen chce odpočinout. Ovšem opak byl pravdou.

„Diagnóza zněla poškození chrupavky čtvrtého stupně a odchylka osy od kolena,“ řekl Bořil pro slávistický web. První pokus byl bez operace, k té ale nakonec dojít muselo.

V lednu tak podstoupil operaci u specialisty v Německu. Ovšem prognózy nebyly zcela pozitivní. Šance na to, že si ještě zahraje profesionálně fotbal, byly 50%.

Dnes je tomu víc jak půl roku od operace, jak na tom bývalá kapitán zdravotně je? O tom nyní fanoušky informoval Jaroslav Tvrdík, který přinesl poměrně pozitivní zprávy.

„Béřova individuální rehabilitace jde zatím podle plánu. Bojuje! On i klub věří, že se na trávník ještě vrátí. Ještě ho čeká v listopadu malý zákrok, s týmem až od ledna příštího roku,“ napsal na Twitter.

Zdroj: Twitter, SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Oblíbené