Reklama

Předseda SHS Rikki: Brňáci můžou být rádi, tento rok utekli hrobníkovi z lopaty!

Dnes se přesuneme na tribunu další obrovské fanouškovské základny. A není se čemu divit. V současné době má hlavní město Praha “jen” jeden extraligový tým, proto je zájem o špičkový hokej v české metropoli vysoký. Na povídání jsme si tentokrát pozvali předsedu Sparta Hockey Supporters.

FB Sparta Hockey Supporters

Igor Nemec alias Rikki vnímá podporu hokejové Sparty jako neodmyslitelnou součást svého života. Nahlédněme v následujících řádcích společně pod pokličku jádra sparťanského publika.

Igore, Sparta je klub s velkou historií. Málokterý klub tak hlasitě vyjadřuje svou hrdost. Jakou to má pro vás osobně váhu, být jedním z nejvěrnějších fanoušků Sparty?

Sparta mi jednoduše přirostla k srdci. Člověk jednou okusí a pak nemůže přestat – tomu i velmi pomohlo mé bydliště – bydlím mezi oběma stadiony (hokej v Holešovicích a fotbal na Letné), takže i z tohoto pohledu byla Sparta jasná volba. Navíc když to člověk spojí i se starověkou Spartou, má to zase o kouzlo víc.

Název fanclubu je SHS – Sparta Hockey Supporters. Vaše historie je taky docela zajímavá. Fungujete oficiálně od roku 2009, ale jste pokračovatelé fanklubu, který vznikl v roce 1998. Podle vašeho webu v roce 2016 proběhla taky nějaká změna. Jaká? Nebo-li zjednodušeně – jak se fanklub vyvíjel a měnil?

Ano, oficiální Fanclub Hokejové Sparty vznikl v roce 1998, který jsem od roku 2012 vedl. V roce 2009 vznikl paralelně projekt Sparta Hockey Supporters. V roce 2016 došlo technicky k založení oficiálního spolku SHS a zároveň ke zrušení Fanclubu. Chápu, že pro běžného fanouška a i pro mnoho našich členů to není velký a viditelný rozdíl, ale odlišnost tu je.

Zásadní je například ve vedení – zatímco Fanclub vedlo předsednictvo na základě Valné hromady, v SHS je jasně stanoveno vedení, které se mění pouze na základě rozhodnutí jeho členů. Jde především o praktický význam pro řízení a vedení celého spolku. A dalším významným rozdílem je fakt, že transformací z Fanclubu na SHS jsme se stali nezávislými na oficiálním klubu (např. ve stanovách fanklubu bylo, že 2 ze 4 členů předsednictva jsou voleni z klubu – to mělo svůj důvod při zakládání fanklubu, kdy klub samotný s tímto založením pomáhal).

Proto se raději nazýváme přímo SHS a ne fanklubem, který má v hokejovém prostředí spíše konotace na přímou provázanost s klubem (někteří předsedové fanklubů jsou zaměstnanci klubu a/nebo jsou jím přímo placeni) – to my zásadně odmítáme.

FB Sparta Hockey Supporters

Jak se člověk k funkci předsedy takového spolku dostane?

No, vlastně jednoduše, resp. chopí se příležitosti. V mém případě to bylo oznámením rezignace mého předchůdce, já vyslovil zájem kandidovat a tak jsem byl zvolen valnou hromadou. Musím dodat, že jsem do té doby působil jako bubeník ve fanclubu, takže jsem nebyl úplně neznámá osoba.

Někteří předsedové fanklubů říkají, že řídit takové sdružení už není jen o fandění na tribuně. O čem je Vaše funkce a co vše máte na starost?

To je pravda. Starostí okolo je poměrně dost, když to dělá člověk pouze ve volném čase, ale to je moje volba. Velká součást je různá administrativa a byrokracie spojená s fungováním spolku. A velká a viditelná část je pak organizace výjezdů. Do toho ještě spolupráce s klubem při fungování na domácích zápasech apod.

O kterých věcech musíte s klubem jednat, pokud jde o zápasy v domácím prostředí?

Jedna kategorie sama o sobě jsou všechna chorea. Vše musí projít kontrolou (technickou) a i v našem zájmu se domlouváme s režií zápasu, jak ho načasovat apod. Při náročnějších realizacích, kdy chceme zapojit i okolní tribuny, to musíme řešit zase víc – bohužel faktem je, že hala (O2 aréna) není naše, jsme tam v nájmu, a to prostě znamená, že si tam nemůžeme dělat úplně vše, co chceme. To souvisí i vyjednávat různé výjimky, např. bubny, stojany, místo pro spíkra atd.

Nebylo by pro Vás osobně pohodlnější a jednodušší, kdybyste “pouze” fandil, jako tisíce běžných fanoušků?

Ano, bylo! Ale jak jsem řekl, je to moje volba a je to prostě můj velký koníček. Na Spartě mi tolik záleží, že ji chci pomáhat i jinak, než fanděním. Je to srdeční záležitost, je to život a s pojmem Sparta souvisí i mnoho hodnot, které ctím a zastávám.

Vraťme se teď o pár let zpátky. Pro fanoušky Sparty nastala velká změna, když došlo ke stěhování týmu do O2 arény. Jak vzpomínáte na tuto změnu? Mnoho lidí tento krok odsuzovalo.

Já patří mezi ty, kteří tuto změnu nese nelibě. Když to shrnu, tak O2 aréna je pro diváky, zatímco pravý hokejový zimák v Holešovicích je pro fanoušky. O2 je zkrátka příliš moderní na ligový hokej. Ale abych odpověděl na Vaši otázku, tak na tuto změnu vzpomínám nerad.

Přiznám se, že jsem zvažoval i rezignaci. A i když můj postoj k O2 aréně je víceméně stále stejný a proč jsem nakonec nerezignoval, to je skutečnost, že prostě fandím klubu a ne stadionu. O to víc si užívám zápasy venku. Mým snem je dožít se toho, že se do Holešovic vrátíme, i třeba do nově postavené haly. Kéž tam jednou se svými dětmi zase budu fandit.

FB Sparta Hockey Supporters

Jde jen o Vaše přání nebo se na tohle téma někde v zákulisí spekuluje?

Co vím, tak bohužel jen přání. V minulosti jsem viděl, že existuje nějaká studie nové haly, ale už kvůli momentální politické vůli na magistrátu to není reálné v dohledné době.

Nicméně, po letech se návštěvnost zápasu Sparty začala poměrně výrazně zvedat. Dá se to dneska hodnotit alespoň v tomto ohledu jako vydařený tah?

Z ekonomického a marketingového hlediska pro klub jednoznačně. Ale vyšší návštěvnost automaticky neznamená lepší atmosféra. K atmosféře potřebujete zejména aktivní část obecenstva, která případně strhne i ty další. Ale když máte plnou halu čumilů, tak to může být i frustrující, když atmosféra není tomu odpovídající – velmi dobrým příkladem byly zápasy proti Kladnu.

Současně jste při stěhování taky přišli o velké derby, poté co Slávia sestoupila do první ligy. Chybí sparťanům zápasy o nadvládu hlavního města?

Jednoznačně. Tyto zápasy Spartě i lize chybí. Sice máme alternativu v pravidelném přípravném zápasu v létě, ale není to prostě ono. Jsme sice Vládci Prahy, ale to bychom byli i v případě Slavie v extralize!

Sparta v posledních letech neprožívala zrovna nejslavnější hokejové období. A to ani přes obrovské ambice klubu. Přesto ty návštěvy rostly. Mohlo se stát, že po sestupu Slavie někteří fanoušci přeběhli na “druhý břeh” a stali se z nich Sparťani?

To si nemyslím, i když i s nějakými “obojetníky” jsem se v minulosti setkal. Zvláštní tvorové. Nicméně vyšší návštěvnost v této souvislosti vidím v tom, že po sestupu Slavie do první ligy se stala Sparta jediným extraligovým klubem v Praze, a proto jedinou volbou např. pro turisty, A případně to může být i jediná volba pro nové dosud nezaujaté fanoušky. Ale že by někdo přešel od Slavie ke Spartě, to si nemyslím. To budou opravdu jen jednotky, ale pak asi nemluvíme o fanoušcích.

Rostl s návštěvností i počet členů SHS? Třeba, jak jste zmínil, že by Sparta získala jako jediný pražský klub v extralize do svých řad čerstvou krev?

Počet členů je tak nějak konstantní poslední roky – hlavní vlna je tvořena členy se čtyřletým členstvím, takže pohyby každé roky nejsou tak dramatické. Ono i počet diváků a fanoušků, tak i členů do jisté míry odráží výsledky klubu, které, jak jste zmínil, nejsou poslední roky vůbec dobré.

FB Sparta Hockey Supporters

Co se tyče výsledků, letos už to byla jiná písnička. Taková Spatra, kterou asi chcete vidět. Dobrou sezónu tentokrát ukončila koronavirová pandemie. Nevypadá to trochu, jakoby Spartě nebylo přáno?

Tak to nebereme a já osobně příliš pověrčivý nejsem. O to sladší to bude příští rok. Brňáci můžou být rádi, tento rok utekli hrobníkovi z lopaty!

Sparta – silná tradice, silný klub, velká fanouškovská základna a taky pevné finanční zázemí. Mezi tábory ostatních extraligových klubů to pochopitelně vyvolává jakousi až skoro nenávist. Jaký je pocit fandit klubu, na který téměř celý zbytek republiky píská?

Je to stejné jako být Pražák versus zbytek republiky. Jsme na to zvyklí a já si to třeba užívám. Kdo nebudí emoce, nikoho nezajímá a zapadne v šedém normálu či průměru. A to prostě Sparta nebyla, není a nebude! Takže já si toto výsostné postavení užívám.

Mají i fanoušci Sparty v extralize nějaký klub, který nemají příliš v lásce?

Samozřejmě, Kometu Brno.

Je to na tribunách vyhrocenější, než při zápasech se Slavií?

Je to trochu jiné, ale vlastně ano.

Samotná organizace Sparty během roku často provozuje hodně charitativních akcí. Zapojuje se do nich taky SHS?

Nijak oficiálně. Akce podporujeme formou propagace a přímou účastí členů. S jednou jsme dokonce přišli sami a to byla akce “Plyšáci pro rodiny IZS složek”.

Mezi základní aktivity fanklubů patří i cestování na stadiony soupeřů. Jak často a kde všude jezdíte?

Jezdíme všude a tak často, jak se dá. Teď nemám konkrétní statistiky, ale snaha je být vždy a všude v co nejlepším počtu. Bohužel některé termíny a vzdálenosti jsou automaticky nerealizovatelne, jako např. Vítkovice v úterý odpoledne. Tam třeba jedou jen ti, co mají volno, finance a možnost vlastní dopravy. Naopak jsou soupeři, kam jezdíme většinou vlastním autobusem, a to je např. Litvínov a Hradec Kralove. Mezi oblíbené patří i vlakové vyjezdy do Plzně nebo Pardubic.

V posledních letech se hodně rozšířila na stadionech prezentace, diváci vytvářejí chorea. Sparťanské publikum rozhodně nezaostává. Co všechno stojí za přípravou těchto prezentací?

V O2 aréně nastaly dvě obrovské věci oproti Holešovicím. Chorea musí být mnohem větší, aby ve velkém prostoru O2 arény vynikly a také jsme příšli o místo, kde jsme chorea připravovali. Takže se vyrábějí v tělocvičně na kraji Prahy a složitě se dováží do O2 arény. A co to obnáší, to je materiál, který něco stojí, a lidé, kteří na choreu pracují, a těch bohužel nemáme mnoho. Takže na to, jaké máme zdroje (lidské a zázemí), tak děláme velmi dobré prezentace a patříme rozhodně k nejlepším v extralize.

Docela netradiční je rozdělené členství SHS na tři barevné kategorie (Blue, Yellow, Red). Můžete lidem přiblížit jejich rozdíly?

To vzniklo potřebou, resp. nápadem udělat víceleté členství, protože mnoho z nás nechce každý rok řešit členské příspěvky a je s tím spojena určitá administrativa. No a myšlenka udělat z toho 3 druhy podle klubových barev bylo už rozvinutí myšlenky. Základní členství (Blue) je zdarma a fakticky se nejedná o plnohodnotné členství a je to “pouze” registrace na našem webu, která ovšem umožňuje hlásit se na výjezdy. Další placená členství se liší především právě délkou trvání (Yellow na 1 sezónu a Red na 4 sezóny). Mezi nimi jsou drobné rozdíly, ale ta délka a tomu i cenové zvýhodnění je to hlavní.

FB Sparta Hockey Supporters

Pojďme na poslední otázku. Sezóna je u konce. Dost netradičně, ale bohužel se nedá nic dělat. Až bude pandemie konečně na ústupu, jaký bude program nejvěrnějších fanoušků Sparty v dlouhé pauze a čekání na začátek další sezóny?

Příprava bude spíše administrativní, protože právě letos končí i ta první vlna čtyřletých členů, takže dojde k obnově. Zároveň prozradím, že bychom chtěli udělat nový web. No a jakmile se dozvíme soupeře pro Ligu mistrů, začneme plánovat zahraniční výjezdy, na které se vždy velmi těšíme. Příští sezóna bude na hokej opravdu bohatá – Spengler, Liga Mistrů a snad co nejdelší extraliga.

Ještě mě tak napadá, jak berou fanoušci Sparty Ligu mistrů? Často se setkáváme, že není pro veřejnost tato soutěž moc atraktivní, s čímž je spojena i nízká návštěvnost.

Sparta je v tomhle asi jiná. Jednak byla Sparta zakládající člen a také jsme okusili, jaké to je bojovat v play-off. Je to něco jiného než extraliga, ale nás to velmi baví a sledujeme to. Zahraniční výjezdy jsou opravdu něco nezapomenutelného a všichni na to velmi rádi vzpomínáme a chceme víc a další. Jsou to skvělé zážitky. Možná pro ostatní bude ještě potřeba si k tomu najít cestu, ale já mohu rozhodně doporučit. Zkuste se nyní zeptat v Třinci a Hradci, co na to říkají po docela úspěšné cestě letos.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené