Spojte se s námi


Fotbal

Před šedesáti lety se hrálo první Euro! Jak vznikala myšlenka evropského šampionátu a jak se turnaj zrodil?

Publikováno

dne

Říká Vám něco jméno Henri Delaunay? Že ne? Nevadí. Vězte však, že to byl muž, který fotbal převelice ovlivnil, a to v dobrém smyslu. Díky němu se totiž dnes hrají šampionáty jako mistrovství Evropy či mistrovství světa. V hlavě měl i nápad na Ligu mistrů. Dnes si ale povíme něco málo k tomu, jak se rodila myšlena právě na panevropský šampionát, od jehož prvního ročníku letos uplyne 60 let.

Henri Delaunay se narodil v roce 1883. Odmala měl rád fotbal. Prvně se zkoušel prosadit jako hráč, poté jako rozhodčí. Ani jedno nešlo dle plánu a tak se ve svých 22 letech stal prezidentem klubu Étoile des Deux Lacs a jelikož mu práce v administrativě šla, stal se generálním tajemníkem francouzského fotbalového svazu.

V roce 1924 se pak dostal také do vedení celosvětové fotbalové organizace FIFA a dá se říct, že díky tomu mohl začít konat velké věci. Nebo alespoň prezentovat své myšlenky. Nutno podotknout, že v té době ještě žádná UEFA či jiný orgán evropského fotbalu neexistoval. O tom však později. Proto členství ve FIFA bylo v jeho kariéře zásadní.

Spolu s Julesem Rimetem, který v té době byl šéfem FIFA, měli podobné smýšlení. Nejprve v jejich hlavách vznikla myšlenka na světový šampionát, které se skutečně v roce 1930 poprvé odehrálo. Jenomže to oběma bylo tak trochu málo. Ještě ve 20. letech tak přemýšleli o tom, že by měla vzniknout celoevropská klubová soutěž, jako je dnešní Liga mistrů a především Henri Delaunay pak stál i za tím, aby se hrálo i mistrovství Evropy.

Henri Delaunay a původní trofej pro vítěze mistrovství Evropy, která nese jeho jméno; Zdroj: pinterest.com

První zmínka o tom, že by se vůbec mělo hrát mistrovství Evropy, opustila Delaunayova ústa v roce 1927. Jenomže to téměř neměl jak provést. Neexistoval žádný kontinentální orgán, který by mohl turnaj pořádat. Podařilo se mu zorganizovat pouze Mitropa Cup, neboli Středoevropský pohár, který byl takovou miniverzí toho, po čem Delaunay skutečně toužil.

Jednalo se o meziválečný turnaj. Zúčastňovalo se jej Československo, Maďarsko, Rakousko, Jugoslávie a později i Itálie, Švýcarsko či Rumunsko. Nicméně se dá říct, že Delaunay byl celkově evropským patriotem. První mistrovství světa v roce 1930 mohlo být víceméně jen Jihoamerickým šampionátem, jenže díky jeho úsilí se na turnaj dostaly týmy Francie, Rumunska, Jugoslávie a Belgie. Následovaly další mistrovství světa a v Evropě se ale stále nic moc nedělo.

Zlom nastal po druhé světové válce. Evropa se nechala inspirovat Jihoamerickou fotbalovou konfederací CONMEBOL, která jednotně fungovala od roku 1916. V padesátých letech se tedy začalo čím dál více mluvit o vzniku první evropské organizace. K tomu, aby vznikla, bylo klíčové setkání Delaunaye s tehdejšími šéfy italského a belgického fotbalu v roce 1953 ve švýcarském Curychu.

Postupně se dolaďovaly detaily, aby 15. června roku 1954 v Basileji byla tato organizace oficiálně představena. A tak vznikla UEFA, kterou již dnes všichni dobře známe. Aby ale mohla fungovat, musel Delaunay coby její první šéf garantovat, že nový orgán nebude narušovat fungující mistrovství světa a musel také zařídit, aby se neustále neutkávaly stejné týmy.

Šéfem UEFA byl Delaunay až do své smrti, k níž došlo v listopadu 1955. Pouze pár dní po začátku prvního ročníku jedné ze soutěží, jejichž zavedení si mnoho let přál – Poháru mistrů evropských zemí. Vedení evropského fotbalového orgánu po ně převzal jeho syn Pierre, který chtěl pokračovat v otcových šlépějích. A tak se snažil za každou cenu naplnit otcův sen o tom, aby se na jednom šampionátu utkávaly nejlepší evropské reprezentační mužstva.

Tomu se mohl věnovat i díky tomu, že klubová evropská soutěž se rychle chytla. A netrvalo mu to přespříliš dlouho. Kvalifikace na první evropský šampionát započala v roce 1958 a jeho konečná fáze se v roce 1960 nemohla odehrávat nikde jinde než ve Francii. V zemi, která světu dala Henriho Delaunaye, fotbalového vizionáře. Nicméně první ročník soutěže ještě nebyl tím, o čem Henri snil, ale byl to teprv počátek něčeho velkolepého, co dnes bereme jako samozřejmost a co je naší evropskou fotbalovou tradicí.

Prvního „Eura“ se zúčastnily v konečné fázi čtyři týmy a skončily následovně – 1. Sovětský svaz, 2. Jugoslávie, 3. Československo, 4. Francie. A jako jakési čestné ocenění za původní myšlenku i dlouhodobou práci pro evropský fotbal se trofej pro vítěze mistrovství Evropy od prvního ročníku jmenuje právě podle vizionáře Henriho Delaunaye. Jeho syn Pierre tak chtěl částečně uctít i jeho památku.

Vítězové prvního ročníku mistrovství Evropy; Zdroj: russianfootballnews.com

Následně se mistrovství Evropy vyvíjelo krok za krokem různými rozšiřováními a jinými úpravami až do dnešní podoby. Nicméně je zřejmé, že cesta za vytvořením panevropské organizace a celokontinentálního šampionátu nebyla vůbec jednoduchá. A za to vše vděčíme Henrimu Delaunayovi, stejně jako za vznik Ligy mistrů i mistrovství světa, na jehož vzniku se rovněž velkou měrou podílel.

Jeho jméno by rozhodně nemělo být zapomenuto, neboť díky jeho vizionářství a myšlenkám se fotbalem baví celý svět a můžeme tak porovnávat jednotlivé mezistátní soutěže i reprezentace napříč celým kontinentem.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.