Spojte se s námi

Hokej

Před 16 lety jsme se stali mistry světa v ledním hokeji! Vzpomínáte?

Před šestnácti lety, 15. května 2005, skončilo v Rakousku 69. mistrovství světa v hokeji vítězstvím České republiky, která tehdy porazila ve finále reprezentaci Kanady 3:0!

Publikováno

dne

Před šestnácti lety, 15. května 2005, skončilo v Rakousku 69. mistrovství světa v hokeji vítězstvím České republiky, která tehdy porazila ve finále reprezentaci Kanady 3:0!

Zdroj: ČH, Ludvig Thunman/Bildbyrån

Mistrovsví světa v ledním hokeji v roce 2005 začalo 30. dubna v Innsbrucku a ve Vídni. Pro naše fanoušky byl šampionát z hlediska vzdálenosti dobře dostupný a Česká republika odehrála všechna utkání v bouřlivé atmosféře jako na domácí půdě.

Byl to hlavní turnaj sezóny, atraktivní zvláště kvůli stávce v NHL. Šampionát se tak mohl chlubit nebývale hvězdnou účastí. Například všichni naši reprezentanti, vyjma třetího brankáře Adama Svobody, hráli předchozí sezónu v NHL.

Ve čtvrtfinále se naši hokejisté utkali s týmem USA. Ve třetím dějství museli dotahovat manko a po gólech obránců Židlického a Špačka srovnali. Dramatický zápas dospěl do samostatných nájezdů, ve kterých rozhodl Ručinský.

Napínavé bylo také semifinále se Švédskem. Česká republika stejně jako ve čtvrtfinále proti USA inkasovala jako první, góly Čajánka a Straky vývoj otočily. Po vyrovnání švédského hokejisty Daniela Sedina rozhodl v prodloužení Dvořák.

Po třech chudých turnajích se hokejová Česká republika pyšnila přívlastkem „mistři světa“. V parádním finále naše reprezentace přehrála silnou Kanadu. Dovedly ji k tomu brzký gól Václava Prospala, disciplína, nezměrná vůle po vítězství a pojistky z holí Martina Ručinského a Josefa Vašíčka.

Jaromír Jágr s Jiřím Šlégrem tak vstoupili do Triple Gold Clubu, tedy mezi hráče, kteří vyhráli Stanley Cup, olympijské hry a mistrovství světa. Jiří Šlégr navíc v roce 2015 přidal vítězství v extralize.

Finálová sestava:

Vokoun – Šlégr, T. Kaberle, Kubina, Špaček, Židlický, Fischer, F. Kaberle, Hejda – Jágr, Čajánek, Ručinský – Dvořák, Prospal, Martin Straka – A. Hemský, Výborný, Hlaváč – P. Sýkora, Vašíček, Varaďa

Trenér: Vladimír Růžička

Zdroj: iDNES

Reklama

Oblíbené