Reklama

Pravda o Superlize vyplouvá na povrch! FIFA tajně podporovala její vznik, i když se oficiálně postavila proti ní

Je to již měsíc, co dvanáct fotbalových klubů oznámilo založení fotbalové Superligy. Jak rychle bylo vše oznámeno, tak rychle bylo po všem. Jen tři kluby se soutěže stále odmítají vzdát. Na světlo světa pak vycházejí nová a nová fakta. Dle všeho vznik této soutěže podporovala FIFA, i když pak vystupovala proti.

Zdroj: vikingpersibclub, Flickr, CC BY 2.0

Když dvanáct klubů ze dne na den 18. dubna oznámilo vznik Superligy, otřáslo to celým fotbalovým světem. Na hlavu se ihned začali stavět fanoušci, jednotlivé ligové soutěže, UEFA i FIFA.

O dva dny později se ale drtivá většina klubů od soutěže distancovala, zbyly jen tři – Real Madrid, Barcelona a Juventus.

Minimálně u Realu Madrid se nelze ničemu divit. Vždyť jeho šéf Florentino Perez je hlavou celého projektu a tvrdě si za ním neustále stojí.

New York Times však nyní přišel s velmi vážnou a zajímavou zprávou. Vznik Superligy by prý nebyl nikdy oznámen, kdyby za ním nestál nejdůležitější orgán světového fotbalu, samotná FIFA a její prezident Gianni Infantino.

A to vše navzdory skutečnosti, že Infantino i FIFA jasně a tvrdě vystoupili proti celému projektu.

Jak v tom je zapojena FIFA?

Sám prezident Infantino je velkým podporovatelem inovací, už v minulosti mluvil o možných expanzích, zkrátka chtěl změnit fotbal. Dle všeho našel šéf Realu Madrid v prezidentovi FIFA oporu. Superliga byla jedinečná příležitost.

Bez toho by samotná myšlenka na Superligu těžko vznikla. Samotné kluby, které totiž o jejím vzniku uvažovaly, považovaly souhlas od FIFA jako stěžejní prvek k zahájení celé iniciativy.

Vše ale probíhalo ve velmi přísném utajení. Dle dokumentů, které má New York Times k dispozici, nebyly nikde uváděny ani názvy jednotlivých orgánů či organizací. FIFA v něm ale byla velice snadno identifikovatelná, což se o zbytku říci nedá. V dokumentech vystupovala pod krycím názvem W01.

Infantino se měl tajně scházet se zakladateli Superligy několik měsíců. O celém plánu věděl on i jeho nejbližší podřízení. Veškeré domluvy probíhaly minimálně do ledna tohoto roku.

FIFA již byla kontaktována, aby uniklé dokumenty okomentovala. Jenže odmítla reagovat. Namísto toho odkázala na svá veřejná prohlášení, v nichž jasně vystupuje proti Superlize.

Dle všeho se diskuse o Superlize vedly s FIFA od roku 2019. Jednou z podmínek vyjednávání měla být účast účastníků Superligy na každoročním MS klubů, které FIFA pořádá. A za vším samozřejmě hledejme peníze, účastníci Superligy by se vzdali peněz z účasti na MS klubů, díky čemuž by si FIFA přišla na miliardu dolarů ročně.

FIFA pak neměla plnit pouze pasivní roli. Naopak. Kluby ji navíc chtěly využít, aby zabránila případným trestům a zákazům, kterými je klubům dodnes vyhrožováno. Zástupci Mezinárodní federace fotbalových asociací však oficiálně nic nepodepsali, chtěli znát veškeré podrobnosti o struktuře projektu.

Kluby, které se k účasti v Superlize přihlásily, měly dokonce samy Infantina kontaktovat, aby jim potvrdil, že stojí za nimi. A skutečně takovou odezvu dostaly. Záleželo ale na výše zmíněné struktuře soutěže.

Vše se měl dozvědět prezident UEFA Aleksander Ceferin a požadoval tak schůzi s Infantinem. Setkal se s ním ve švýcarském Nyonu a požadoval jeho vyjádření. Dokonce i smluvní distanc od Superligy. Dlouho to prý odmítal, ale pod rostoucím tlakem nakonec podepsal.

Dokonce již 21. ledna 2021 FIFA a šest fotbalových konfederací vydaly prohlášení, v němž je uvedeno, že žádná ohlášená Superliga nebude tolerována a že účastníkům hrozí vyřazení ze soutěží spadajících pod ně.

FIFA se tak zachovala nejen zrádcovsky, ale také velice pokrytecky. Když tedy byla Superliga oficiálně oznámena, možná i obrácený postoj Mezinárodní federace fotbalových asociací donutil kluby odstoupit.

Vše oficiálně potvrzuje šéf španělské La Ligy?

Od Superligy se stále nedistancovaly tři týmy, z toho dva ze Španělska. Nelze se tedy divit, že šéf nejvyšší španělské soutěže veřejně celý projekt velice kritizuje.

Ba co víc, přímo z jeho vzniku viní Infantina, prezidenta FIFA. „Je to on, kdo stojí za Superligou. Řekl jsem mu to osobně a říkám to i veřejně. A klidně to budu říkat dál,“ nechal se slyšet Javier Tebas, šéf La Ligy.

Pověst FIFA už dlouho není zrovna dobrá, nyní se to ale může ještě výrazně zhoršit. Infantino čelí obrovskému tlaku, navíc jej leckdo obviňuje z velezrady. Vše bude mít ještě velmi zajímavý vývoj.

Zdroj: The New York Times

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Reklama

Oblíbené

Změny v kádru Karviné na začátku přípravy: odchody, testování hráčů i šance talentovaným mladíkům

Dnes 21. června 2021 se svěřenci Jozefa Webera vrátili z dovolené zpátky do práce. Pět týdnů dlouhou přípravu stráví MFK Karviná nejen v domácích podmínkách, ale i v nedaleké polské Ustroni na soustředění.

Opava vstoupí do FNL bez řady hráčů. Kdo všechno v klubu končí?

S pořádně pozměněným kádrem vstoupí fotbalisté Opavy do nového soutěžního ročníku naší druhé nejvyšší soutěže. Kdo již nadále nebude působit ve žlutomodrém dresu?

Neuvěřitelné! Fanoušci Chorvatska letěli na zápas s Českem, skončili však v Praze

Máte lístky na mistrovství Evropy ve fotbale, avšak nepustí vás přes hranice. V dnešní době něco málo pravděpodobného, přesto se to stalo vášnivým fanouškům Chorvatska. Svůj příběh povyprávěli webu Zadarski.
Reklama