Spojte se s námi


Fortuna liga

Potočný, Hrubý či Jirásek to měli těžké, tvrdí Kozel. Chřadli proto, že je fanoušci Baníku neměli rádi?

Všichni tři už toho mají docela hodně odkopáno, patří k nadprůměru. V kádru Baníku se však neprosadili, jak by si představovali. Možný důvod přináší jejich bývalý kouč Kozel.

Publikováno

dne

Všichni tři už toho mají docela hodně odkopáno, patří k nadprůměru. V kádru Baníku se však neprosadili, jak by si představovali. Možný důvod přináší jejich bývalý kouč Kozel.

Zdroj: FC Baník Ostrava

Roman Potočný, odchovanec Bohemians, 29 let. V minulosti oblékal dres Táborska, Teplic či Liberce.

Milan Jirásek, odchovanec pražské Sparty, 28 let. Zahrál si na Slovensku za Senici, v Teplicích a Bohemians 1905.

Robert Hrubý s fotbalem začínal na Slavii, v dubnu mu bude 27 let. I on zažil krátké angažmá v Teplicích, v Baníku se poprvé představil nejdříve na hostování, pak do klubu trvale přestoupil.

Dá se říct, že všichni tři patří k ligovém nadprůměru. Jsou v ideálním fotbalovém věku, ve kterém už mají dostatek zkušeností, ale zároveň toho mají ještě hodně před sebou. Měli by být na vrcholu svých fyzických sil.

V Baníku se na ně chtěli spoléhat. Hrubý do Baníku přestupoval za éry Vlastimila Petržely, Jiráska si do Slezska přivedl Radim Kučera. Roman Potočný patřil k hráčským akvizicím posledního kouče Luboše Kozla.

Statistiky Hrubého v modrobílém dresu? 124 zápasů, 18 gólů, 19 asistencí. Jednoduchým výpočtem se dostáváme k příspěvku 1+1 za každých zhruba 7 odehraných utkání.

Milan Jirásek za Baník odehrál 91 utkání, v nich došel k výsledné statistice 5+10. Mezi střelce se tak zapsal v průměru jednou za 18 zápasů, asistenci si v průměru připsal jednou za 9 zápasů.

Zdroj: FC Baník Ostrava

Romanu Potočnému se nejvíce dařilo v Liberci, kde atakoval hranici 10 gólů v polovině odehraného ročníku. V Baníku to však drhlo nejen opticky, ale i co do individuálních statistik hráče. Ve 30 utkáních dosáhl na metu 4 branek a 3 asistencí. Pomocí výpočtu docházíme k tomu, že Potočný přesně pálil jednou za 7 zápasů, asistenci si zapsal v průměru jednou za 10 zápasů.

Nelze jednoznačně říci, že všichni tři vyhořeli. Hrubý dosáhl v Baníku nejlepších osobních statistik v kariéře. Jirásek mohl v Baníku dostat defenzivnější roli než dostával při jiných angažmá. V klubu však pociťovali, že by hráči měli být ještě lepší. Tím spíše, pokud se bavíme o Romanu Potočném.

Luboš Kozel v podcastu Hovory ze Slezské uvedl, že za jeho neúspěchem možná stála hráčova psychika, že se necítil dostatečně fanoušky milován.

„Hráče moc nepředěláte. Měl to tady těžké třeba Milan Jirásek, Robert Hrubý nebo Roman Potočný. Chtěli být úspěšní, ale na hřišti nevypadali jako Martin Fillo nebo Jirka Fleišman, kteří mají v sobě bojovnost a zarputilost. Takové typy si lidi získají na svou stranu. Kdežto ostatní to možná svým projevem mají těžší, byť na začátku to může vypadat jinak,“ vyjádřil se na téma tria zmíněných Kozel.

„Já jsem se dokázal oprostit od čtení komentářů, člověka to totiž odvádí od pozornosti. U hráčů si však nejsem jistý, jestli jsou schopni se měsíc na nic nedívat. Když se jim dostane do hlav, že je lidi nemají rádi, vyústí to třeba i v odchod.“

Překvapivou informací pak je ta, že Kozel odmítá pomoci hráčům prostřednictvím nařízených pohovorů s psychologem.

„Nejsem zastáncem týmového nebo skupinového psychologa, nikdy to nedělalo dobrotu, protože občas se objeví někdo, kdo tomu nevěří. A to je problém. Zažil jsem to několikrát jako hráč,“ prohlásil.

Možná, že kdyby v Baníku pomoc psychologa fungovala, z hráčů by šlo dostat více. Potenciál k mnohem kvalitnějšímu výkonu zrovna Potočný určitě má.

Zdroj: Hovory ze Slezské

Reklama

Fortuna liga

Vítězství v poháru nebo úspěchy žen. I přes ztrátu titulu může Slavii těšit řada věcí

Slavia Praha si již druhý rok za sebou nechala utéct titul, přesto nemusejí být fanoušci sešívaných smutní. I na letošní sezóně se totiž dá z jejich pohledu nalézt řada pozitivních věcí. Pojďme se na některé z nich podívat.

Publikováno

dne

Slavia Praha si již druhý rok za sebou nechala utéct titul, přesto nemusejí být fanoušci sešívaných smutní. I na letošní sezóně se totiž dá z jejich pohledu nalézt řada pozitivních věcí. Pojďme se na některé z nich podívat.

Výhra v poháru

Předně je to samozřejmě vítězství v MOL Cupu. Ten dokázala Slavia vyhrát čtyřikrát za posledních šest let. Trofej navíc byla letos pro sešívané o to sladší, že si jí odvezli přímo ze stadionu svého největšího rivala.

I vzhledem k fanouškovským kulisám obou táborů se navíc jednalo o opravdu ojedinělé finále. Publikum totiž bylo rozdělené půl na půl, takže v konečné fázi se možná daleko více doma cítili právě hosté.

Fanoušci a Tribuna sever

Prvenství ve fanouškovské sféře si neoddiskutovatelně odnesli právě sešívaní. Tribuna sever patří dlouhodobě k těm nejlepším „kotlům“ nejen u nás, ale rovněž v rámci mezinárodní scény. I letos si oddaní slávisté připravili řadu překrásných choreí, chorálů a mnoha dalších aktivit.

Nakonec i značná část samotných sparťanských fanoušků uznává, že v tomto ohledu jsou na tom edenští prostě lépe. Daleko více klape především spolupráce právě mezi Tribunou sever a zbytkem stadionu.

Slavie působila na konci sezóny silnějším dojmem

Konečné bodové skóre je stejné, titul získali letenští díky lepší postavení v tabulce na konci základní části. I přes až hrozivé ztráty v jarních venkovních zápasech ovšem působí Slavia daleko silnějším dojmem.

Nejvíce to bylo znát v závěrečných zápasech, kdy měla Sparta těžší los a často doslova bojovala až do konce nastaveného času. Na konci sezony už byla opravdu znát únava sparťanských hráčů, přestože jim díky zisku trofeje určitě nechyběla dobrá nálada.

Hráčské naděje do budoucna

Přestože na konci sezóny skončil jeden z nejvýznamnějších slávistických hráčů Peter Olayinka, objevilo se i několik nových a hodně zajímavých jmen. Řeč je samozřejmě zejména o velice talentovaném záložníkovi Christosovi Zafeirisovi a obránci Igohu Ogbuovi.

Oba jsou velkým příslibem do další sezóny, ale i budoucí investicí. Konečně se v sešívaném dresu rozstřílel i Václav Jurečka, který počet svých tref zaokrouhlil na dvacet za uběhlou sezonu.

Kompletní kádr je ovšem plný silných jmen, v čele například s Davidem Juráskem, který se zřejmě v následujícím období stane jedním z velkých zdrojů příjmu. Tohoto hráče si zřejmě Slavia již moc dlouho neudrží.

Úspěchy žen

A zapomenout samozřejmě nesmíme ani na úspěchy ženského týmů, který si pro sešívané fanoušky připravil hned dvojnásobnou radost. Získal totiž tzv. double za triumf v ligové soutěži i v poháru. Slávistické ženy tedy rovněž ukázali obrovskou sílu a do budoucna bude velice zajímavé sledovat jejich souboje se sparťanskými hráčkami.

Rozhodně se tedy z pohledu slávistů nemůže jednat o vyloženě neúspěšnou sezonu, přestože již podruhé odcházejí edenští bez celkové ligového prvenství.

To si po dlouhých devíti letech odnesli fotbalisté Sparty, kteří vedle základu v podobě charismatického trenéra stavějí své základy zejména na skvělých individualitách jako je Ladislav Krejčí, Jan Kuchta, Matěj Kovář nebo Lukáš Haraslín. V příštím ročníku nás tak určitě čekají opět velice napínavé bitvy o titul.

Zdroje: Fortuna liga, SK Slavia Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Díky bohu, že Sparta má frajera Křetínského. Investoval, přestože to dlouho nefungovalo, myslí si Řepka

Byl zvyklý se Spartou titul vyhrávat nejhůře jednou za dva roky, v roli fanouška si na ligovou trofej počkal dlouhých devět let. Nyní bývalý kapitán rudých Tomáš Řepka má radost ze 37. triumfu.

Publikováno

dne

Byl zvyklý se Spartou titul vyhrávat nejhůře jednou za dva roky, v roli fanouška si na ligovou trofej počkal dlouhých devět let. Nyní bývalý kapitán rudých Tomáš Řepka má radost ze 37. triumfu.

Titul Sparty po dlouhých devíti letech je spojován s mnoha hrdiny. Vyzdvihován je kapitán a lídr Ladislav Krejčí, běhavý útočník Jan Kuchta či stratég Bian Priske, jenž získal titul hned ve své první sezóně na lavičce Letenských.

Trochu v pozadí zůstává jméno vlastníka klubu Daniela Křetínského. Ten se přes desítky neúspěšných přestupů v minulých letech opět odhodlal investovat do kádru a konečně se mu to vyplatilo.

„Myslím, že si to zaslouží po tom všem, kolik peněz do Sparty nacpal. Díky bohu, že Sparta takového frajera má. Dlouho to nefungovalo, ale s odstupem času si řeknete, jaký majitel by do svého klubu s takovou trpělivostí investoval,“ řekl Tomáš Řepka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Vyjádření někdejšího kapitána je poměrně překvapivé. Řepka se se Spartou nerozešel v nejlepším a od té doby poměrně často klub z Letné i samotného Křetínského kritizoval. Tentokrát ale ocenil majitelovu trpělivost.

Úspěch po dlouhých letech by nebyl, pokud by Sparta extrémně nezabrala v jarní části soutěže. Když opomeneme poslední kolo, ve kterém již o nic nehrála, ztratila pouze osm bodů za čtyři remízy. Se Slavií brala ze dvou konfrontací čtyři body.

„Nevěřil jsem, že Sparta titul zvládne, minimálně ze začátku to tak rozhodně nevypadalo. O to víc si ho užívám,“ pokračoval Řepka.

Pro Letenské titul znamená třetí předkolo Ligy mistrů a tudíž jistotu minimálně Evropské konferenční ligy. Hlavní cíl je bezpochyby milionářská soutěž, cestou každopádně Sparta musí vyřadit dva týmy.

„V pondělí ale zase všechno skončí, jak rád říkám, že pohár už bude patřit do pravěku. Nyní ho budou muset kluci potvrdit. Buď postupem do základní skupiny Ligy mistrů, anebo alespoň do Evropské ligy,“ dodal Řepka.

Letenští pravděpodobně nebudou zahálet na přestupovém trhu, na pohárovou sezónu bude potřeba široký kádr s konkurencí. Blízko je přestup Michala Ševčíka, natrvalo přišel Jan Kuchta a jedná se i s Matějem Kovářem.

Zdroj: Aktuálně.cz

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Končí velký příběh! Takto se vedení Slavie Praha rozloučilo s útočníkem Peterem Olayinkou

Po pěti letech ze sebe svlékne sešívaný dres útočník Peter Olayinka. Nigerijec si v Edenu udělal obrovské jméno a představenstvo klubu, včetně vedení, tak nachystalo rozloučení, jaké se sluší a patří.

Publikováno

dne

Po pěti letech ze sebe svlékne sešívaný dres útočník Peter Olayinka. Nigerijec si v Edenu udělal obrovské jméno a představenstvo klubu, včetně vedení, tak nachystalo rozloučení, jaké se sluší a patří.

Olaiyinka přišel do Slavie z belgického KAA Gentu a prostředí českého fotbalu již v roce 2018 poměrně dobře znal. Zasloužilo se o to především hostující angažmá v Dukle Praha v sezoně 2016/17.

Opravdové jméno si ovšem u tuzemských fotbalových nadšenců udělal až právě v dresu sešívaných.

Během pěti let nastoupil ke 182 utkáním napříč všemi soutěžemi, v nichž dokázal vsítit celkem padesát branek.

Produktivní byl útočník i na půdě evropských pohárů, kde si připsal hned třináct zásahů. Trefil se i do sítí takových velkoklubů, jakými jsou například Inter Milán, Bayer Leverkusen, Feyenoord Rotterdam a dalších.

V novodobé historii je tak nejúspěšnějším slávistickým střelcem právě v rámci evropských pohárů.

Vzhledem k faktu, že z Edenu odchází velké fotbalové jméno, neponechala Slavia nic náhodě a s hráčem se řádně rozloučila. Ono zmiňované sbohem přišlo v posledním domácím ligovém duelu se Slováckem.

Africkému útočníkovi tak mohlo na tvářích vykouzlit úsměv zcela suverénní vítězství, kdy svěřenci Jindřicha Trpišovského hosty zcela jednoznačně přehráli poměrem 4:0.

A to nebylo jediné. Vedení jako vzpomínku na skvělou slávistickou kariéru vytvořilo Olayinkovi upomínkovou trofej přímo pro hráče samotného.

Nigerijec se od začátku nové sezony stane kmenovým hráčem srbského CZ Bělehradu. Do zahraničního celku navíc přestoupí jako volný hráč.

Během již zmiňovaných pěti let ve slávistickém dresu si Olayinka k úspěchům připsal hned sedm trofejí.

Zdroje: Fortuna liga, SK Slavia Praha, Twitter

Pokračovat ve čtení

Oblíbené