Poslanci začali projednávat návrhy zákonů ve stavu legislativní nouze. Jak tento proces vypadá?

Sněmovna v úterý potvrdila stav legislativní nouze, jenž byl vyhlášen kvůli koronavirové krizi. Ten umožní zrychlené projednávání návrhů zákonů v mimořádných podmínkách. Podívejte se, jak tento proces v praxi vypadá.

Stav legislativní nouze vyhlásil předseda Sněmovny na návrh vlády a to do konce nouzového stavu v České republice. Ten byl vyhlášen už 12. března na 30 dnů. Během tohoto období může předseda Sněmovny na návrh vlády rozhodnout, že se návrh zákona bude projednávat ve zkráceném jednání.

Klasická procedura projednávání zákonů v Poslanecké sněmovně se skládá ze třech čtení. V prvním čtení se poslanci rozhodují, zda je zákon potřebný a budou se jeho návrhem vůbec zabývat. Pokud zákon není v prvním čtení zamítnut, je předložen k projednání určeným výborům. Ve druhém čtení následuje obecná rozprava a lze také předkládat pozměňovací návrhy. A konečně třetí čtení je určeno pro hlasování o přijetí návrhu zákona.

Ve stavu legislativní nouze odpadá první čtení a návrh zákona je přímo směřován určeným výborům. Druhé čtení se může zkrátit upuštěním od obecné rozpravy a řečnická doba může být zkrácena až na 5 minut. Posledním urychlením je možnost konání třetího čtení bezprostředně po čtením druhém. Ještě stojí za zmínku fakt, že stanovené lhůty jsou ve stavu legislativní nouze nepřekročitelné.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Šok v Brightonu! Rozhodčí odpískal konec zápasu, podíval se na video a nařídil penaltu pro United

Manchester United zvládl zápas třetího kola Premier League, na hřišti Brightonu jen remizoval 2:2. Nutno ale říct, že nevyhrál zaslouženě, Brighton byl po celý zápas lepší, brankovou konstrukci nastřelil hned pětkrát.

Příbram proti Spartě nastoupí! Bude jí ale chybět 7 hráčů, nastoupí tak převážně junioři

Příbram se potýkala s velkými problémy, její řady totiž zužoval koronavirus. Hned 13 členů klubu bylo minulý týden pozitivně testováno, v pondělí se přidal jeden nový nakažený.

Roman Macek: Pirlo mi ohromně pomohl. Odejít do Lugana byla moje osobní volba

Český záložník Roman Macek prošel mládežnickými výběry slavného Juventusu Turín, kde zanechal velmi dobrý dojem. I když momentálně patří švýcarskému Luganu, tak Bianconeri stále vlastní práva na odchovance Zlína.