Spojte se s námi

Golf

Podrazil Monahan hráče PGA Tour? Ti po nečekaném oznámení cítí oprávněnou křivdu

Peníze by se daly přirovnat k ohni – je to dobrý sluha, ale zlý pán. Spojení světových organizací PGA Tour a DP World Tour se saúdskoarabským investičním fondem (Public Investment Fund nebo-li PIF), jenž má pod svými křídly také LIV Golf, vyvolal v golfovém světě pořádný rozruch. Je to krok, který navždy změní světový golf. V hlavní roli – Jay Monahan.

Publikováno

dne

Peníze by se daly přirovnat k ohni – je to dobrý sluha, ale zlý pán. Spojení světových organizací PGA Tour a DP World Tour se saúdskoarabským investičním fondem (Public Investment Fund nebo-li PIF), jenž má pod svými křídly také LIV Golf, vyvolal v golfovém světě pořádný rozruch. Je to krok, který navždy změní světový golf. V hlavní roli – Jay Monahan.

Ta zpráva přišla jako blesk z čistého nebe nad rozlehlou fairwaí. Za zavřenými dveřmi se upekla dohoda, která nemá v historii golfu obdoby. Nebyl to šok jen pro fanoušky, ale taky pro samotné hráče všech zmíněných organizací.

Nikdo o této fúzi nevěděl. Ani hráči LIV Golfu, ani světová esa typu Tiger Woods a Rory McIlroy, kteří za PGA Tour v posledních měsících tak urputně bojovali. Za PGA Tour bojovali po boku jejího komisaře Jaye Monahana. Ve finální dohodě se ale rozhodl jít šéf americké Tour vlastní cestou.

Monahan na své hráče dlouhé měsíce apeloval, aby nepodlehli milionovému vábení saúdskoarabského podniku. Sliboval, že PGA Tour je dostatečně silná, aby zůstala na úplném vrcholu všech golfových podniků na světě. Tímto přesvědčováním strávil dlouhé hodiny, v médiích podnikl desítky rozhovorů, aby fanoušci a hráči zůstali věrní PGA Tour.

Hvězdy jako Cameron Smith, Dustin Johnson, Brooks Koepka nebo Bryson DeChambeau se rozhodli jít vlastní cestou a připojit se k LIV. I s rizikem, že navždy ztratí možnost hrát turnaje na PGA Tour, DP Word Tour nebo dokonce i slavný Ryder Cup.

Pak je tady velká (jmenovitě nespecifikovatelná) skupina hráčů, která by se možná i na LIV Golf ráda podívala, ale díky těmto rizikům nakonec zůstala věrná PGA Tour. Ne pro každého byl zásadní problém, odkud přesně proudí do LIV peníze. Ostatně, také samotná PGA Tour má několik sponzorů, jenž jsou na PIF přímo či nepřímo napojeni.

Pak přišel podraz a křivda

Ať už se jedná o golfisty, kteří zůstali na PGA Tour z morálních či jiných důvodů, všechny teď spojuje jedna jediná věc. Všichni tito hráči teď budou brát prakticky ty stejné „špinavé“ peníze, od kterých se distancovali.

Monahan totiž ve finálním jednání všechny tyto hráče obešel. Po vzájemné dohodě s guvernérem PIF Yasirem Al-Rumayyanem jen rozeslal dopis, kde jim tuto skutečnost oznámil.

Po tomto oznámení bude následovat vzájemná dohoda o ukončení všech probíhajících soudních sporů mezi zúčastněnými stranami,” napsal tenkrát v oficiální zprávě server PGA Tour. Součástí dohody je také krok, kdy se hráči LIV připojí zpátky k podniku PGA Tour.

I to je věc, která vzbudila mezi hráči PGA Tour vášně. Z kdysi kamarádských vztahů vzniklo v některých případech až úhlavní nepřátelství. McIlroy například po zveřejnění této zprávy de médií řekl, že nadále nenávidí LIV a doufá, že skončí v propadlišti dějin.

Hráči PGA tak cítí oprávněnou křivdu. Vše, na čem dlouhé měsíce společně pracovali, hodil jejich šéf během pár dní do koše, aniž by se zeptal na názor jich samotných. Těch, kteří jsou tváře této organizace, která dělá PGA Tour slavnou. Někteří z nich budou nejspíš požadovat také odškodnění.

Kvůli slibům Monahana totiž odmítli od LIV Golfu velmi lukrativní podpisové bonusy. Tak velké, že tyto peníze nevydělají ani elitní hráči PGA za celou sezonu. A to nemluvě o možných štědrých výdělcích, které si mohli na okruhu LIV vydělat. 

Stále nejistá budoucnost

Společně s naštváním také kolují řeči o tom, že by měl za takový podraz Monahan ve své funkci rezignovat. Nikdo však ještě stále nemá představu, jak bude světový golf vlastně od příštích sezon vypadat. Ani více než dva týdny po uzavření dohody neznáme bližší informace.

Někteří věří, že tento krok dokáže LIV spláchnout do záchodu. Že Al-Rumayyan si splnil cíl, proniknout do světa golfu a že LIV Golf byl jenom jakýmsi nástrojem. Druhá strana však zase hlásí, že LIV Golf tady je a už tu taky zůstane.

Vzájemná dohoda se světovými golfovými organizacemi jim totiž očistí pošramocenou pověst. Zdroje z LIV hovoří o tom, že se k podniku už hlásí spousta lukrativních partnerů.

Nikdo však nedokáže přesně říct, kudy vede cesta budoucnosti. Budou fungovat všechny podniky ve vzájemné symbióze a budou na růstu golfu spolupracovat, jak uvedl Monahan a spol. po uzavření dohody?

Nebo se nakonec hráči PGA a DPWT vzbouří a celý projekt padne? Ostatně, vždyt jsou to samotní hráči, kteří drží hole v ruce a baví obecenstvo přesnými údery. Jenomže peníze jsou možná ještě mocnější zbraň, než samotný sport. A tohle golfové spojení Saúdské Arábie se zbytkem světa je toho dokonalým důkazem.

Zdroj: PGA Tour, LIV Golf

Reklama

Oblíbené