Podle epidemiologa není možné otevřít stadiony dříve, než vznikne kolektivní imunita

Epidemiolog Andrea Burón zdůraznil, že nezbytné k otevření bran stadionů budou kolektivní imunita a vývoj vakcíny. Stále se neví, kdy k jednomu či druhému dojde. Zatímco jedny zdroje uvádějí konec tohoto roku, další až toho příštího. Katalánský deník Sport mezitím prezentoval možný scénář, jak by mohly jednotlivé stánky být postupně otevírány.

Embed from Getty Images

Ještě stále nevíme, jaké procento populace už je odolné vůči koronaviru. Stejně důležité je i jak dlouho tato imunita potrvá, jestli půlrok, rok a tak dále. Pokud pomalu získáme imunitu a uvidíme, že ta dosáhla na 65 až 70 % populace, můžeme hovořit o absenci nových případů,“ pravil epidemiolog působící v Barceloně Andrea Burón.

Individuální případy se objeví, protože virus bude stále přítomen, ale nepůjde o pandemii. Teprve pak budeme moci myslet na hromadné akce. Návrat na stadiony bude postupný. Nelze jít z 0 na 100. Nejprve bude povolena zhruba třetina fanoušků a budou použity nová bezpečnostní opatření, jako třeba volné řady na tribunách mezi lidmi.

V divadlech či kinech bude možná rovněž zapotřebí změnit otevírací hodiny, což v případě stadionů bude obtížnější,“ dodával. Může tak dojít k situaci, že na stadionech budou lidé, ale mezi sebou budou rozesazeni a mít mezi sebou volné řady. Otázkou bude, zdali se to bude týkat například pernamentkářů a pod jakými podmínkami.

Budou kluby moci naúčtovat poměrnou částku za lístek? Hlavní otázkou však zůstává, kdy to bude. „To je dotaz za milion, jelikož vakcína bude hotová za půl roku nebo za rok,“ řekl Barón. První výsledky prokazující kolektivní imunitu se pak neobjeví dříve, než v létě. Někteří experti tedy tvrdí, že se na tribuny půjde vrátit už v listopadu.

Další zas poukazují na rok 2021. „Nejpravděpodobnější je to, že pravda leží někde mezi. Musíte rozmýšlet nad různými možnostmi a scénáři a návrat musí být postupný. Každý souhlasí s tím, že zábava – včetně fotbalu – se vrátí do normálu až jako poslední. Dokud nevíme, kolik lidí je imunních, nelze shlukovat tisíce lidí a vystavit je nebezpečí.

Fotbal se stejně jako cyklistika provádí venku, což znamená, že se virus nešíří tak snadno, jako v uzavřených prostorech. I přes to všechno si budou muset fotbaloví příznivci počkat na to, jak rozhodnou vlády jednotlivých zemí. Je však dost dobře možné, že většina z nich se v rámci letošního roku už na ochozy nepodívá.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Lídra španělské La Ligy málem skolil brankář Dmitrovič

Duel mezi Eibarem a Atléticem Madrid přinesl i moment, který patří mezi rarity. Ve 12. minutě se k penaltovému puntíku postavil gólman domácího celku Marko Dmitrovič a s přehledem skóroval.

Okénko minulosti: Bicanovy góly snad ani spočítat nelze

Kdo je nejlepším střelcem v historii? Jen jeden den se mohl touto nálepkou kochat famózní portugalský útočník Cristiano Ronaldo, když vstřelil v italském Superpoháru v dresu Juventusu Turín 760. gól.

Maddison, Grealish, Foden nebo Mount. Kdo bude hrát na Euru?

Euro 2021 se rychle blíží a hráči to cítí. Tlak na předvedené výkony se stupňuje a v následujících měsících některým z nich uhasne sen o hraní na evropském šampionátu. Obzvlášť nelehký úkol čeká trenéra anglické reprezentace Garetha Southgata při výběru středních záložníků.