Poborský o Euru 2004, své akademii i zvýšenému zájmu o sport po konci komunismu

Karel Poborský je jedním z nejlepších českých fotbalistů, co kdy běhali po trávnících. Nyní jako ředitel regionálních fotbalových akademií doufá, že hráči podobného formátu budou již brzy dělat reklamu českému fotbalu. V rozhovoru pro iSport.cz se rozpovídal mimo jiné i o Euru 2004.

Zdroj: manutd.com

Roku 2004 byla Česká reprezentace považována za jednu z nejlepších na světě. „Musím říct, že v tomhle týmu hrálo strašnou roli, že jsme se znali dlouho a že jsme opravdu byli kamarádi i mimo hřiště. Víc než kamarádi,” zavzpomínal Karel na Euro, kde šťastnou cestu ukončil až smolný gól od pasivně hrajícího Řecka.

Na přelomu tisíciletí šla nahoru popularita nejen fotbalu, ale i hokeje. Geniálním důkazem je vítězství českých hokejistů v Naganu, kdy se od nich mnoho nečekalo a oni celý turnaj vyhráli. „Možná je to spojené s tím, že jsme ještě vyrostli za komunistů v době, která nebyla sportu úplně nakloněná. Hráči nesměli ven, byla tady obrovská konkurence.”

Poborského akademie existují už přes čtyři roky, během kterých sklidil někdejší český křídelník spoustu chvály. V rozhovoru zhodnotil největší klady i zápory. „Největší klady, když vynechám tu sportovní stránku, jsou, že regionálky ukázaly celému fotbalovému hnutí nějaká pravidla.”

Rezervy vidí ve výkonech na hřišti. Každý hráč totiž nedokáže slušné výkony z tréninků přenést na hřiště, ať už je to kvůli stresu z tlaku diváků, bojácnosti ze soupeře či z jiného důvodu. „Můžeme trénovat, jak chceme, ale až když to hráč dokáže přenést do utkání, tak si můžeme říct: ano, něco jsme ho naučili.”

Na závěr Karel porovnal kvality před čtyřmi roky patnáctiletého kluka se stejným klukem, který prošel akademií. Zlepšení tam dle jeho slov rozhodně je, především co se síly a techniky týče. „Já si myslím, že stoprocentně ano. Je mnohem silnější, měl by být techničtější, sebejistější. To jsou asi hlavní klady, o kterých si troufám říct, že to tak je,” uzavřel Poborský.

Použité zdroje: manutd.com, iSport.cz

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Kdo nastoupí v sestavě Sparty proti Příbrami? Hložek stále k dispozici nebude

Sparta se vzpamatovává z nákazy koronavirem a v úterý se představí na Letné proti týmu Příbrami. Kdo nastoupí v sestavě domácích a kdo naopak s největší pravděpodobností k dispozici nebude?

Rangers v euforii! Co čekalo Gerrarda při příjezdu na stadion?

Rangers FC v domácím zápase naplnili roli favorita a jistým výsledkem 3:0 zdolali St. Mirren. To znamená, že se přiblížili vytouženému 55. titulu ve skotské Premiership a prožívají euforii.

Baník se s novým koučem připravuje na Slavii. Dokáže ji obrat o body?

Ostravský Baník čeká večer velká výzva. V Edenu totiž sehraje utkání s domácí Slavií, která je v lize dosud neporažená. Dokáže jí výběr nového kouče Ondřeje Smetany obrat o body?