Peníze až na prvním místě? UEFA zvažuje rozšíření Ligy mistrů, chce využít finanční potenciál soutěže

V současné podobě Ligy mistrů může jeden tým odehrát maximálně 13 utkání. UEFA však nyní uvažuje nad změnou, kterou navrhla Evropská klubová asociace (ECA). Ta by znamenala rozšíření, co se týká počtu zápasů, a to z 13 na 17. Jak by měla nová forma milionářské soutěže vypadat a jaký je účel touhy po změně?

Embed from Getty Images

Na svém posledním setkání v Paříži se největší evropské kluby shodly na tom, že v kalendáři mají dostatek prostoru na to, aby mohly odehrát více utkání v rámci Ligy mistrů. Vyšší počet zápasů logicky bude pro všechny týmy znamenat vyšší příjmy a zisky za výsledky, vstupné i televizní práva.

UEFA tedy tento návrh ze strany klubů nyní oficiálně zvažuje. Mohlo by se navíc jednat o zabránění vzniku odtržené a samostatné evropské superligy, o jejímž založení se již nějaký čas šušká. K tomuto rozšíření počtu duelů by mohlo dojít nejdříve od sezony 2024/25.

Jak by dané rozšíření mělo vypadat? Podle všeho by se mohly vrátit časy, kdy se hrály dvě skupinové fáze. Tento formát byl v Lize mistrů využíván v letech 1999 až 2003, kdy se namísto nynějších dvoukolových osmifinálových duelů hrála právě druhá skupinová fáze, z níž se postupovalo do čtvrtfinále.

Embed from Getty Images

Druhou možností, o které se mluví, je rozšíření skupin. Namísto nynějších čtyř týmů by se mohly stát základní skupiny hned šestičlenné. Takovýto formát doposud v Lize mistrů k vidění nebyl a jednalo by se tedy o novinku.

Případné rozšíření Ligy mistrů by však mohlo mít dopad na budoucnost menších domácích pohárových soutěží. Nejvíce ohrožený by mohl být Carabao Cup, o jehož prestiži se již tak neustále pochybuje. Hrozilo by tedy, že se jej nebudou účastnit kluby působící v evropských pohárech, což by této pohárové soutěži opět ubralo na důležitosti. Přeci jen se v Anglii hraje ještě prestižnější FA Cup, nejstarší fotbalová klubová soutěž světa.

To ve Španělsku jde nedávná změna formátu Copa del Rey ruku v ruce s rozšířením, jelikož se každé kolo poháru hraje pouze na jedno utkání. Výjimku tvoří pouze semifinále, které se hraje na dva zápasy. Díky tomu mají španělské kluby více volných míst ve svém zápasovém kalendáři. Ovšem rozšíření Ligy mistrů stále není jisté a vše je teprve ve fázi diskusí.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. K čemu rozšiřovat LM ? Aby tam místo jen mistru svích zemí hráli dalši 4 z Anglie Italie Špaňalska Německa ? Již dávno to není ta stará dobrá Liga mistru ale jen byznis ! Nejlepši by bylo podle koeficientu že ze zemí na 1. Až 16. Místě tabulky by automaticky postupil z každé z 16.zemí mistr do skupin LM + o dalšich 8 míst by bojovali mistři ze zemí na 17. Až 25. Místě s týmy které by v zemích z 1.až 8. místa skončili v lize na 2.místě !

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Nejlepší hráči Midtjyllandu, na které si musí dát Slavia velký pozor

Již v úterý večer se sešívaní utkají s dánským mistrem o vstupenku do Ligy mistrů. První zápas se odehraje v Edenu, odveta je na programu ve středu 30. září. Že slávisty nečeká nic lehkého je dobře známo. Na co a zejména na koho by si však sešívaní měli dávat pozor?

Pikantní přestup ve Španělsku! Suárez putuje do Madridu, hrát bude nově pod Simeonem

Luis Suárez strávil ve slunné Barceloně 6 let, teď však spojení hrotového útočníka s Blaugranas končí. Bude se stěhovat do hlavního města Španělska, kde bude nastupovat za Atlético Madrid.

Bez jízdenky cestovat v českém fotbale nelze, jeden klub to ale přeci jenom dokázal

Kresba, kterak si představitelé i nejsilnějších českých klubů musí od příslušné osoby kupovat jízdenku, aby jejich týmy nebyly poškozovány – naopak protežovány – a mohly naplňovat sportovní cíle, vyvolala velký ohlas. A rovněž pobouření jak to v českém fotbale chodí.