Spojte se s námi


Fortuna liga

Pavel Fořt: Gignac byl živel jako já. Na trenéra Jarolíma vzpomínám rád

Bývalý ligový útočník Pavel Fořt se rozloučil s profesionální kariérou mistrovským titulem s Viktorií Plzeň. Ve své kariéře sázel branky za pražskou Slavii, nebo německé kluby Bielefeld a Drážďany. V rozhovoru pro Ruik zavzpomínal na svou hráčskou kariéru a prozradil, jaká byla jeho reakce, když se dozvěděl o angažmá ve Viktorii Plzeň.

Publikováno

dne

Bývalý ligový útočník Pavel Fořt se rozloučil s profesionální kariérou mistrovským titulem s Viktorií Plzeň. Ve své kariéře sázel branky za pražskou Slavii, nebo německé kluby Bielefeld a Drážďany. V rozhovoru pro Ruik zavzpomínal na svou hráčskou kariéru a prozradil, jaká byla jeho reakce, když se dozvěděl o angažmá ve Viktorii Plzeň.

Nejpovedenější období hráčské kariéry jste prožil v pražské Slavii, kde jste se vypracoval v klíčového útočníka a zahrál si evropské poháry. Jak vzpomínáte na angažmá ve Slavii?

Samozřejmě, že vzpomínám na Slavii rád. Do klubu jsem přišel ve dvaceti letech, kdy Plzeň ještě nebyla úspěšná jako tomu je dnes. V té době se tam hrála střídavě první a druhá liga. Ve Slavii jsem poznal velký fotbal, kde jsem si zahrál poháry a poznal skvělé hráče.

Nevím, jestli to bylo úplně nejúspěšnější období, ale bylo to nejdelší angažmá. Beru to angažmá jako úspěšné, ale to jsem byl ještě mladý a měl hodně elánu. Byl jsem rád, že jsem dostal tu příležitost a mohl hrát za Slavii.

Svými výkony ve Slavii jste si vysloužil přestup do francouzského Toulouse. Jak zpětně hodnotíte odchod do Francie? 

Ve Slavii jsem měl dobrou sezónu. Po zranění kolene přišel k týmu trenér Jarolím, na kterého vzpomínám rád, i když to s ním občas bylo těžký. (smích) Já jsem vždycky potřeboval trenéry, kteří na mě byli přísní, a to on byl někdy až moc. Zpětně mu můžu poděkovat, že jsem se dostal do zahraničí.

Tenkrát jsem měl i jiné nabídky, ale Toulouse o mě stálo. Možná jsem si to mohl vyhodnotit trošku jinak, protože francouzská ligy je velmi náročná. Takže nevím, jestli jsem byl typ útočníka pro francouzskou ligu, ale já jsem byl za to angažmá rád.

Z dvouletého angažmá v Toulouse jste strávil rok na hostování v Bruselu a půl roku v pražské Slavii. Neříkal jste si v té době, proč Vás Toulouse vlastně kupovalo, když Vás posílalo na hostování?

Nikdy jsem si neříkal, proč mě Toulouse kupovalo. Když jsem tam přišel, tak klub byl na třináctém místě a v útoku hrál Johan Elmander. Já tam měl jít už v létě, ale tam se tehdy něco zadrhlo. Za podzim dal Elmander pouze tři branky a oni si na mě vzpomněli, tak jsem tam přestoupil až v zimě.

Ve Francii se v té době hrálo bez přestávky, takže jsem tam přišel po dovolený. První tři týdny jsem trénoval individuálně a během toho se Elmander zase rozstřílel, takže trenér neměl důvod nic měnit. Pro mě to bylo první zahraniční angažmá, k tomu těžký jazyk. Já jsem neuměl anglicky, natož francouzsky.

V Toulouse jste měl i složitou situaci v tom, že na hrotu útoku působil útočník Gignac, který hrál ve skvělé formě. Jaký dojem na Vás udělal?

Hrál tam švédský reprezentant Elmander a k tomu ještě přišel Gignac. Musím říct, že to byl taky pěkný živel. (smích) Takže jsem měl k němu docela blízko. Docela jsme se spolu kamarádili. Měli jsme takovou partičku asi šesti kluků, se kterými jsme chodili na večeře.

Byl to skvělý útočník, který měl fenomenální zakončení. Měl nějaké problémy s váhou, ale vždycky to dal nějak do kupy. Byl to jeden z nejlepších útočníků, co se týká zakončení, ale spíše jsem si vzal více od Johana Elmandera, protože to byl ukázkový profík.

Z Toulouse jste nakonec odešel a zamířil do Německa, kde jste se dohodl na angažmá v Bielefeldu. Proč jste dal přednost Bielefeldu před Slavií?

Z Toulouse jsem odešel na hostování do Slavie, kde jsme získali titul a potom jsem se rozhodoval, co dál. Mohl jsem zůstat ve Slavii, ale mě vždycky táhlo to zahraničí. Já jsem byl rád v cizině a byl to můj fotbalový cíl. Takže jsem se dostal do Bielefeldu, kde jsem hrával s Radimem Kučerou.

Byl to tým, který spadl z první ligy a chtěl postoupit hned zpátky. Bohužel se nám to nepovedlo a klub měl i nějaké finanční problémy. Německo mi vyhovovalo asi nejvíce z těch angažmá, kde jsem působil, protože mi tam sedl fotbal. Možná trochu lituji toho, že jsem do Německa nešel okamžitě, když jsem byl v plné formě. 

Jaký dojem na Vás udělali vyhlášení fanoušci Drážďan?

V Drážďanech jsem si zamiloval město i fanoušky. To bylo něco neuvěřitelného, co se tam dělo, kdyby tam byl stadión pro více jak třicet tisíc lidí, tak by tam chodilo klidně i sto tisíc lidí. Bylo to fenomenální, akorát musím říct, že pod takovým tlakem jsem nikde nehrál.

Neexistovala nějaká šedá zóna. Buď se vyhrálo a opěvovali vás, ale když se prohrálo, tak jste nemohl jít ani nakoupit. To většinou musely chodit ženy, protože my jsme nemohli ani skoro do města. Ale když se vyhrálo, tak vše bylo v pořádku.

Fanoušci byli naprostí blázni. Když jsme hráli venku, tak nám vždycky udělali super atmosféru. Vždycky nám fandili, a nikdy se nestalo, že by na nás pískali během utkání. Fandili až do konce, a když se nedařilo, tak nám to dali sežrat až po konci zápasu. Rád na to období vzpomínám, protože se mi tam moc líbilo. Dodnes tam jezdím na zápasy. 

Jaká byla Vaše reakce, když jste byl osloven Plzní v roce 2016, abyste jí pomohl v jarní části o mistrovský titul?

Snídal jsem doma na terase a volal mi Horvi, jestli si nepůjdu zatrénovat s áčkem Viktorky. Takže jsem řekl, že úplně v pohodě, protože trénink v Domažlicích mám až odpoledne. Ještě jsem se ho zeptal, jestli nepůjde večer na pivo a koukat na Ligu mistrů. (smích) A on mi na to řekl, že ne, že jsem hráč Viktorky. Tak jsem mu říkal, co to je za nesmysl.

Tak jsem tam přijel a byl jsem za to určitě rád, protože jsem tam ukončil tu profi kariéru. A můj poslední zápas byl za Plzeň na Slavii. Takže to bylo hezké rozloučení s profesionální kariérou.

V Plzni působíte jako trenér mládeže, ale působil jste i u rezervního týmu. Jak Vás baví trénování mládeže? A nechcete trénovat třeba prvoligový klub? 

No to je otázka, jestli zůstat u mládeže, nebo se snažit dostat do ligového mančaftu. Teď se soustředím na tu mládež, protože mě to s nimi i baví. Mám nějaké zkušenosti, které jim můžu předávat.

Trénoval jsem i juniorku a béčko ve třetí lize, a to musím říct, že mě hrozně bavilo. Byl to takový ten adrenalin a jde tam o ty body. Je to prostě dospělý fotbal, a je tam ten adrenalin trochu větší než u té mládeže. Ale zase, když jste u té mládeže, tak vidíte, jak ti kluci rostou. A pak i rád vidíte, když se někdo z nich někde prosadí.

Během kariéry jste zažil spoustu trenérů, ale jaký trenér jste osobně Vy?

Poznal jsem spoustu dobrých trenérů. V mládeži mi dal hodně trenér Žaloudek, který byl hodně přísný, a pak mě trénovali trenéři Michálek, Rada, Koubek, Jarolím nebo Vrba. Od každého jsem se snažil vzít něco. Já jsem vždycky potřeboval, aby na mě byli přísní.

Když jsem dostával pod kotel, tak jsem fungoval na sto procent. Když jsem měl hodného trenéra, tak jsem toho trochu zneužíval. Takže já se snažím být přísný trenér, ale férový.

Zdroj: Ruik.cz

Reklama

Fortuna liga

Stadion Hradce jde do finiše! Podívejte se, jak vypadají záběry z dronu

Hradec Králové se dočkal. Po úmorném azylu v Mladé Boleslavi bude mít svůj stadion a bude moct konečně hrát své zápasy opravdu „doma“. Podívejte se, jak vypadají záběry z dronu.

Publikováno

dne

Hradec Králové se dočkal. Po úmorném azylu v Mladé Boleslavi bude mít svůj stadion a bude moct konečně hrát své zápasy opravdu „doma“. Podívejte se, jak vypadají záběry z dronu.

Dvě sezóny se musel Hradec Králové trápit a dojíždět do Mladé Boleslavi. Logicky to moc fanoušků nepřitáhlo, Hradec měl nejnižší domácí návštěvnost v lize.

To by se ale mělo s příchodem z nové sezóny změnit a to z jednoho prostého důvodu. Výstavba nového stadionu by měla brzy finišovat a Hradec se tak může vrátit „pod Lízátka“.

Koladauce je plánována zhruba za měsíc, i přes nějaké komplikace Hradec stihne stadion otevřít na první kolo.

A jak bude vypadat stadion? Bude mít svá čtyři tradiční „Lízátka“, která k Hradci historicky patří. Jde o celý zaoblený stadion bez žádných mezer, na což panuje kritika v sousedních Pardubicích.

Kapacita bude stanovena na 9000 diváků. Hned vedle se nachází i jedna tréninková plocha, hradečtí fotbalisté tak budou mít velice solidní podmínky.

Jak to aktuálně v Hradci vypadá, se můžete podívat na videu. Na Youtube jej nahrál uživatel Droník74 a zdronu nabídne skvělý pohled na novou arénu ze všech možných úhlů.

Tribuny jsou až na pár úprav prakticky hotové, zbývá pouze položit trávník a může se hrát. Ročník Fortuna ligy 2023/23 začne 22. července, jestli Hradec odstartuje sezónu na novém stadionu, určí los.

Zdroj: FC Hradec Králové

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Impuls pro příští sezonu, chceme klidný střed tabulky a hrát s nejlepšími, hlásí Vrba po záchraně Zlína

Byl to risk, ale vyšel. Pavel Vrba po konci v Baníku Ostrava převzal Trinity Zlín a měl nelehký úkol. Udržet ve městě prvoligový fotbal. V baráži dokázali jeho svěřenci porazit Vyškov a zkušený trenér tak měl důvod ke spokojenosti.

Publikováno

dne

Byl to risk, ale vyšel. Pavel Vrba po konci v Baníku Ostrava převzal Trinity Zlín a měl nelehký úkol. Udržet ve městě prvoligový fotbal. V baráži dokázali jeho svěřenci porazit Vyškov a zkušený trenér tak měl důvod ke spokojenosti.

Zlín to v této sezoně neměl rozehráno nejlépe. Mnohými experty byl zmiňován mezi týmy, které budou mít problém se udržet na prvoligové mapě. A přesně tak to také bylo.

Vše změnil jeden příchod. Když Trinity oznámilo, že se novým trenérem týmu stane Pavel Vrba, dočkal se klub větší pozornosti a fanoušci doufali, že tohle bude ten klíčový krok.

Vrbu po konci v Baníku Ostrava leckdo odepisoval. Působil unaveně, panovaly dokonce obavy o jeho zdravotním stavu. Jenže prostředí blízko jeho rodiště mu sedlo a podařilo se mu semknout tým i město.

Sice se Zlín musel ještě udržet přes baráž, to se ale podařilo a tak mohou ševci slavit. Alespoň prozatím. Jenže co bude další rok? Vrba věří, že to takové drama být nemusí.

„Doufám, že příští rok to nebudou takové nervy. Už jsme byli v situaci, že nám nikdo nevěřil, že se můžeme zachránit. Nám se to podařilo a o to víc si toho vážím. Semknul se celý klub, což se vyplatilo,“ cituje Vrbu server ČT sport.

„Když jsem přišel, věřilo záchraně možná 10 % lidí v klubu a ve městě. Postupnými kroky se podařilo, že nám v závěru věřili všichni. Nejdůležitější bylo přesvědčit lidi a fanoušky, že nám to není jedno a že chceme příští sezonu hrát s nejlepšími,“ dodal.

Bývalý kouč reprezentace či Sparty věří, že záchrana bude impulsem právě pro příští sezonu. Sice si nemyslí, že bude Zlín konkurovat Slavii, Spartě nebo Plzni, ale také si nemyslí, že by mělo Trinity bojovat o záchranu.

Vrba by měl v moravském městě zůstat právě i příští sezonu. Doufá tedy, že se Zlínem dokáže hrát v klidném středu tabulky.

Zdroj: FC Trinity Zlín, ČT Sport

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Hráči jsou hrdinové, říkal nadšeně pardubický trenér Kováč. Po Zlínu nás podrželi oni

Pardubice v baráži zvládly odvrátit útok Příbrami a zachovaly si ligovou příslušnost i pro další ročník. Trenér Radoslav Kováč po zápase označil hráče za hrdiny.

Publikováno

dne

Pardubice v baráži zvládly odvrátit útok Příbrami a zachovaly si ligovou příslušnost i pro další ročník. Trenér Radoslav Kováč po zápase označil hráče za hrdiny.

Sezóna Pardubic byla velice náročná. Po podzimu se nacházely na posledním místě s pouhými 10 body a situace vypadala velice špatně.

Během jara se ale začaly škrábat nahoru. Za prvních pět jarních kol nasbíraly 8 bodů a odlepily se ze spodku tabulky.

Nakonec se celá situace ještě zamotala, Pardubice ještě dvakrát padly na poslední místo, odkud se dostaly až ve 28. kole.

Ve skupině o záchranu se to vyvíjelo nadějně, ve třetím kole hrály Pardubice se Zlínem nerozhodně ještě chvíli před koncem, což by jim stačilo k jistotě baráže. Jenže poté Florin Nita vyrobil hrubku, poslední Zlín vstal z popela a Pardubice byly opět namočené.

„Hráči si hrozně věřili, nedávali najevo žádný stres. My jsme tu vždy byli pro ně, aby měli hlavu nahoře, ale musím přiznat, že po Zlínu podrželi spíš oni nás. Třeba Míša Hlavatý mi druhý den po Zlínu řekl: ‚tréňo, já vím, je to složitý, ale my to zvládnem.‘ To je taková věta… úplně neuvěřitelná věc…,“ popisoval na tiskové konferenci Kováč.

V baráži se Pardubice utkaly s Příbramí a záchranu si prakticky vykopaly v prvním duelu, když u Litavky vyhrály 2:0. V nedělní domácí odvetě už branka nepadla a Pardubice tak mohou slavit záchranu.

„Je to obrovská úleva. Největší hrdinové jsou pro mě hráči plus fanoušci, kteří nás podporovali. Ale kluci byli velice sebevědomí, přitom to jsou vesměs mladíci,“ chválil svůj tým Kováč.

Zdroj: FK Pardubice

Pokračovat ve čtení

Oblíbené