Spojte se s námi

Fortuna liga

Památné momenty derby: Přestřelka na Letné, která se zapsala do historie! V jubilejním derby pražských „S“ padlo osm branek

Derby pražských „S“ se blíží a my vám proto přinášíme vzpomínku na zápas, ve kterém padlo v historii samostatné České republiky nejvíce branek. Zatímco suverénní Sparta kráčela za titulem, Slavia se snažila dostat se alespoň na příčku zaručující evropské poháry.

Publikováno

dne

Derby pražských „S“ se blíží a my vám proto přinášíme vzpomínku na zápas, ve kterém padlo v historii samostatné České republiky nejvíce branek. Zatímco suverénní Sparta kráčela za titulem, Slavia se snažila dostat se alespoň na příčku zaručující evropské poháry.

Památné momenty – derby je speciální projekt Ruiku, který si připomíná nejikoničtější momenty, které se v duelech mezi Spartou a Slavií udály. Dnes se ohlédneme za jubilejním derby, ve kterém rozhodně nebyla nouze o góly.

Jubilejní derby pražských „S“ v roce 2001 přineslo osm branek

16. března 2001 se konalo na Letné jubilejní 250. derby pražských „S“. Sparta před zmíněným zápasem vedla ligu a přesvědčivě kráčela za titulem. Jelikož již vypadla ve skupinových fázích Ligy mistrů, mohla se soustředit na jízdu v tehdejší Gambrinus Lize.

To Slavia sice postoupila ze skupinové fáze Poháru UEFA (dnešní Evropská liga), nicméně v osmifinálových kláních vypadla s Kaiserslauternem. V domácí lize zažívala do té chvíle katastrofální sezonu, když do derby nastupovala až z osmé příčky.

Samotný zápas pak předčil veškerá očekávání a zapsal se do historie derby. Památnému derby přihlíželo 16 350 platících diváků a rozhodně se bylo na co dívat. Padlo v něm totiž nejvíce branek v rámci historie samostatného Česka.

Památný zápas vítěze nenašel, Sparta si dokráčela pro titul a Slavii výkon nakopl

Rozjetá Sparta se hned v úvodu utkání ukázala v tom nejlepším světle. Již v osmé minutě totiž dokázal Jiří Jarošík propálit z hranice vápna Radka Černého. Pět minut před změnou stran pak dostal svůj tým do dvougólového vedení Marek Kincl.

Do kabin tak šel určitě spokojenější tým Ivana Haška. Nicméně po přestávce Letenští nastoupili příliš profesorsky a navíc řádil kanonýr Slavie Pavel Kuka. V první čtvrthodince druhého dějství dokázal dvěma brankami vyrovnat průběh utkání a začalo se od znova.

Sparta zařadila druhý stupeň a po pouhých třech minutách dostal nadvakrát míč do sítě Josef Obajdin. To ale rozhodně nebylo vše, v 70. minutě se prosadil opět Pavel Kuka a hattrickem zdramatizoval závěr utkání.

Osm minut před koncem utkání pak dostal Spartu potřetí do vedení Radim Holub, který hlavičkou překonal Jaromíra Blažka. V 90. minutě utkání ale rozhodl o dělbě bodu překrásnou dalekonosnou střelou Tomáš Kuchař a zakončil tak památné utkání opravdu stylově.

Přestože Sparta ztratila v dalších dvou zápasech, dokráčela si suverénně pro obhajobu titulu. Slavii šílené utkání v derby nakoplo natolik, že ve zbylých deseti zápasech prohrála jedinkrát a nakonec vybojovala druhé místo v soutěži.

Zdroj: Sparta.cz, Eurofotbal, Twitter – Daniel Horáček, Youtube kanál – RETRO Fotbal CZ

Reklama

Oblíbené