Fortuna liga

Padne přestupový rekord české ligy? Ve Slavii si prý dělají zálusk na účastníka mistrovství světa. Kdo další by mohl obléknout sešívaný dres?

Slavia vede ligu o čtyři body před Plzní, Sparta ztrácí již dvanáct bodů, ale i přes pohodlný náskok “sešívaní” nelení a dopředu se snaží obohatit svůj kádr o nová jména. Těsně před podepsáním je příchod Petra Ševčíka z Liberce, avšak tímto mladým záložníkem seznam posil nekončí. O jaké další hráče mají v Edenu zájem? Informace získal deník Sport, nejčtenější český sportovní zpravodaj, který má v případě spekulací povětšinou pravdu.

Zdroj: slavia.cz

Nejblíže je Slavia k dotažení již zmíněného Ševčíka, středopolaře Slovanu Liberec. Jeho příchod dříve na tiskové konferenci oznámil Jaroslav Tvrdík, šéf představenstva červeno-bílých. Od té doby se jednání ještě více posunula a chybí jen formality. Slavia Ševčíka přivede i přesto, že produktivního záložníka Liberce zastupuje agentura Sport Invest, se kterou druhý celek minulé sezony české ligy v létě ukončil jakoukoliv spolupráci kromě hráčů již působících v Edenu. Stalo se tak jako reakce na kauzu okolo Pavla Buchy, s nímž se klub nedohodl na nové smlouvě a hráč zamířil do Viktorie Plzeň.

O Ševčíka se zajímala také Sparta, ovšem Slavia byla dravější. Na další střet zájmů obou klubů dojde u Martina Haška mladšího. Při jednání o třiadvacetiletého dynamického středopolaře má Sparta v rukávu velký triumf – předkupní právo. Hašek je totiž jejím odchovancem a při odchodu do Bohemians si Letenští vynutili zanést do smlouvy právě jeden z bodů, díky němuž je Sparta vždy první v přestupové frontě na tohoto syna stejnojmenného bývalého hráče a trenéra rudých.

Ve Sportu je dokonce psáno, že i kdyby se Letenští s Haškem nedohodli, podle smlouvy by prý sparťanské vedení muselo dát hráči souhlas, aby vůbec mohl oficiálně vyjednávat s jiným klubem. Slavia je tedy oproti nejúspěšnějšímu českému klubu historie ve značné nevýhodě. Bylo by překvapení, kdyby přestupovou tahanici opravdu vyhrála a v zimě by trenér Jindřich Trpišovský uvítal Haška v týmu.

Daleko pravděpodobněji se jeví, že červeno-bílí porazí svého odvěkého rivala v boji o Lukáše Masopusta. Pravý křídelník Jablonce se sice do konce podzimu zranil, ale před operací kolena prokazoval velmi dobrou produktivitu, když se v sedmnácti zápasech čtyřikrát trefil a na stejný počet branek nahrál. Sparta měla o pětadvacetiletého odchovance zájem již v létě, transfer byl na spadnutí, nakonec ovšem Letenští nebyli ochotni uhradit velkou sumu 25 milionů korun, kterou si přál majitel Jablonce Miroslav Pelta.

I kvůli zranění je momentální cena o něco nižší. Masopust oslavil už dvacáté páté narozeniny, a tudíž je v ideálním věku, kdy by se měl posunout dál. Slavia se se Spartou utká v klasické přestupové tahanici. V tuto chvíli jsou kluby na stejné startovní čáře a bude jen na nich, zda zaujmou hráče a zároveň uspokojí náročného majitele Severočechů Miroslava Peltu.

“Sešívaní” se ohlíží i v Turecku, konkrétně si vyhlédli dvě jména v Kasimpase. Celek z Istanbulu válí a nachází se na druhé příčce s pouhou čtyřbodovou ztrátou na vedoucí Basaksehir. Hlavním terčem Slavie se v nabitém kádru stal křídelník Trézéguet, o kterého vicemistr minulé sezony české ligy usiloval i v létě. Tenkrát v Edenu dokonce podstoupil zdravotní prohlídku a měl se stát nejdražší posilou v historii ligy, avšak na poslední chvíli se prý ozval Galatasaray, čtyřiadvacetiletý Egypťan si přestup do Čech rozmyslel a odletěl zpět.

Poté se ovšem transfer neuskutečnil a účastník Mistrovství světa v Rusku zůstal v Kasimpase. Ve čtrnácti utkáních si dosud připsal pět gólů a pět asistencí, což neuniklo Slavii, která má vážný zájem o jeho příchod. Cena hráče je odhadována na sto třicet milionů korun. Padl by tak český přestupový rekord, který drží Nicolae Stanciu s částkou sto sedmnáct milionů korun.

Druhým hráčem z Kasimpasy, o kterého jeví Slavia vážný zájem, je český reprezentant David Pavelka. O klientovi již zmiňované agentury Sport Invest nebylo v Česku dlouho vidu ani slechu. Až nyní na podzim zaujal svými výkony v reprezentaci. Letos za Kasimpasu nastoupil ve dvanácti ligových zápasech, ve kterých dvakrát přihrál na gól. Přestup sedmadvacetiletého záložníka by usnadnil fakt, že se Pavelka velmi dobře zná s trenérem Trpišovským, protože se potkali při angažmá v Liberci.

V nejbližší době se slávističtí fanoušci každopádně mohou těšit pouze na oficiální příchod Petra Ševčíka.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další Komličenkův gól nestačil, 3 body zůstaly v Opavě

Opavští v posledním zápase podzimu, který odehráli v preferovaném domácím bouřlivém prostředí, chtěli přidat další tři body k již dvaceti získaným. To Mladá Boleslav chtěla reagovat na prohru 2:3, kterou si přivezla z posledního zápasu na Slavii.

Jelikož se utkávali sousedé z tabulky, dal se očekávat vyrovnaný boj, který budou rozhodovat maličkosti a detaily. Opavští chtěli odčinit porážku 1:6, kterou jim Boleslav uštědřila na svém stadionu. Vlažný výkon si nemohou dovolit ani kvůli vášnivým fanouškům, kteří za nimi stojí v časech dobrých i zlých. Radost jim udělal jejich tým hned na začátku, když síť za Šedou rozvlnil Smola po přiťuknutí tvůrce většiny akcí domácích Kuzmanoviče. Smola se tak trefil potřetí z posledních pěti zápasů. 4. minuta – 1:0.

I ve zbytku prvního poločasu si většinu nebezpečných akcí vytvořil slezský tým, postupně ohrožovali Šedu Kayamba, Řezníček či Simerský. Na druhé straně Fendricha trápila zima, neboť do akce se příliš nedostal.

Po pauze se probudil boleslavský střelecký fantom Komličenko, nejlepší střelec soutěže se sedmnácti proměněnými šancemi. Po šancích, kdy nejprve hlavičkoval nad a následně střílel po brejku vedle, si však ještě další branku nepřipsal. Ba naopak – skóre se měnilo na straně druhé. Role si tentokrát hlavní aktéři první gólové situace vyměnili. Centrovaný míč z levé strany sklepl Smola svému parťákovi a Kuzmanovič nechytatelnou bombou propálil vše, co mu stálo v cestě a míč skončil v šibenici. 62. minuta – 2:0.

Až čtvrt hodiny před koncem se Komličenkovi zadařilo. Unikl obraně, tváří v tvář brankáři Fendrichovi nezaváhal a dloubáčkem míč přenesl přes jeho pod nohy padající tělo – 2:1. Pro ruského útočníka to byl již 18. gól v sezóně!

Víc se toho již neudálo, Zavadilův přímý kop za brankovou čárou neskončil. Mrzet ho to však nemuselo, o 3 body domácí nepřišli a končí polovinu soutěže výhrou.

Ivan Kopecký hodnotil: „Bylo to těžké utkání, byli jsme si vědomi toho, že v případě vítězství se můžeme v tabulce posunout výše. Měli jsme dobrý vstup do utkání. Soupeř těžil ze standardních situací a centrovaných míčů na Komličenka, toho se nám ale dařilo pokrývat. Škoda, že jsme nevyužili možnosti, které měli v prvním poločase Kayamba, Řezníček nebo Simerský. Řekli jsme si, že ve druhém poločase budeme hrát aktivně, ale byla to Boleslav, která měla převahu. Sbírala odražené balony, které chodily na Komličenka. Hosté šli do rizika, gól je nakopl, naštěstí jsme to zvládli za tři body.”

Jozef Weber byl prohrou zklamaný: „Podzim pro nás nekončí dobře. Domácí vyhráli zaslouženě. Hlavně v prvním poločase nás na těžkém terénu předčili v agresivitě, lépe se přizpůsobili terénu. Po dlouhé době jsem měl o přestávce důraznější pohovor v kabině. Po přestávce to bylo z naší strany lepší. Bohužel se ukázalo staré pravidlo nedáš – dostaneš. Po šanci Komličenka jsme inkasovali z protiútoku druhou branku. Vypracovali jsme si převahu, ale více než snížit se nám nepodařilo. Džafiče jsem v poločase střídal proto, že mu chyběla agresivita. Matějovský do naší hry vnesl větší kvalitu.”

SFC Opava 2:1 FK Mladá Boleslav

Branky: 4. Smola, 62. Kuzmanovič – 75. Komličenko

Rozhodčí: Orel – Pochylý, M. Novák

ŽK: Svozil, Hrabina, Simerský, Smola – Hůlka, Komličenko, Mareš, Chaluš

Diváci: 3046

Opava: Fendrich – Hrabina, Simerský, Svozil, Žídek – Kayamba, Zavadil, Jan Řezníček, Zapalač – Kuzmanović (82. Janetzký) – Smola (89. Juřena)

Ml. Boleslav: Šeda – Pauschek (73. Dan. Novák), Hůlka, Chaluš, Mareš – Přikryl, Hubínek, Takács, Ladra – Džafić (31. Matějovský) – Komličenko

Slovácko si pod Svědíkem připisuje další výhru, Duklu z posledního místa nepustilo

Jestli nějaký tým nemá pražská Dukla v oblibě, je to dozajista Slovácko, vždyť proti němu před dnešním kláním nebodovala celkem desetkrát v řadě. Tuto sérii si dneska chtěli hosté cestující na Moravu rozhodně zlepšit, avšak předčasný dárek svému kouči Skuhravému bohužel nedali.

Kdo bude mít v utkání navrch, bylo jasné hned od úvodního hvizdu. Slovácko si ihned vytvořilo územní převahu, hostující hráče přehrávali, hýřili aktivitou a projevovalo se u nich vyšší sebevědomí, které nabrali po přeci jen lepších výsledcích. První příležitost si vytvořil Navrátil, když svým projektilem po deseti minutách hry těsně minul branku. Tribuny se radovaly až o dvě minuty později. Akce vedená po levé straně hřiště vyústila ke stažení většiny hráčů k Divíškovi, na nějž se soustředil přespříliš i brankář Rada. Divíšek však chytrým způsobem poslal na druhou stranu vápna oblouček, který přeletěl všechny zúčastněné z Dukly a který z naprosté blízkosti uklidil za brankovou čáru Zajíc – 1:0.

Dukla se snažila co nejdříve reagovat, nicméně působila o něco těžkopádněji než její soupeř z Uherského Hradiště. Breda svou první střelou na branku Trmala pouze testoval svá měřidla, následně se událo několik závarů po rozích Dukly. Do konce první poloviny a několika (náznacích) šancí se již skóre neměnilo.

Trenér Dukly Skuhravý se o přestávce snažil své borce nabudit k lepšímu výkonu, provedl i dvě změny v sestavě, což se po 45. odehraných minutách moc nevídá – na hřiště šli Krunert a Kott namísto Bredy a Bilovského. Ani tyto změny však gól nepřinesli, byť Dukla začala působit jistěji a její hra se zlepšila.

V 67. minutě bylo Slovácko blízko ke vstřelení druhého gólu, kdy se jim téměř podařilo proměnit šanci po závaru v Radově brankovišti. Než byla hra přerušena kvůli nízké viditelnosti způsobené pyrotechnikou v hledišti, Dukla se ještě dostala k poslednímu vzepětí, ale nebylo jí to nic platné. V nastavení druhého poločasu se hosté ještě zlobili na rozhodčího, když volali pro zapískání penalty pro kontakt Divíška s Brandnerem, píšťalka rozhodčího však zůstala potichu. Slovácko tak zvítězilo 1:0 a potěšilo své fanoušky před blížícími se Vánocemi.

Kouč Svědík zhodnotil zápas následovně: „První poločas z naší strany byl opravdu dobrý, povedl se nám úvod, dali jsme rychle gól a hráli jsme tak, jak jsem si představoval, tedy agresivně, se zisky míčů a efektivně jsme využívali míče k rozvíjení akcí. Bylo jich hodně, ale stále nás trápí finální fáze, jsme prostě nedůrazní v koncovce. Ve druhé půli na nás dolehla důležitost utkání, pustili jsme Duklu do hry, obraz byl vyrovnanější. Soustředili jsme se na udržení výsledku, což je pro nás nesmírně důležité.”

Svědíkův trenérský protějšek z lavičky Dukly Skuhravý viděl výkon mužstev takto: „Byla to zasloužená prohra. To, co jsme předvedli v prvním poločase, nemělo s ligovým fotbalem nic společného. Po změně stran jsme se trochu zvedli zařazením dvou mladých hráčů, ale dlouhodobě se potýkáme se střeleckou impotencí. Bez vstřeleného gólu se nedá uspět. Pro nás bude důležité učinit na jaře takové kroky, abychom byli konkurenceschopní. Pokud se má Dukla v nejvyšší soutěži zachránit, tak bude potřebovat posílit. Musí se změnit charakter týmu. Máme šikovné hráče, ale chybí mu válečnické srdce. Mužstvo není v tomto směru dobře poskládané.”

1. FC Slovácko 1:0 FK Dukla Praha

Branka: 12. Zajíc.
Rozhodčí: Franěk – Fišer, Kožár

ŽK: Navrátil, Šimko, Kalabiška – Bezpalec, Ďurica
Diváci: 3112

Slovácko: Trmal – Šimko, Hofmann, Krejčí, Divíšek – Navrátil, Daníček, Havlík – Janošek (78. Hellebrand), Kalabiška (86. M. Kadlec) – Zajíc (64. Kuchta)

Dukla: Rada – Ostojič, Raspopovič, Ďurica, Souček – Bezpalec, Miloševič – Brandner, Breda (46. Krunert), Bilovský (46. Kott) – Podaný

Sparta nedokázala zvítězit ani v posledním utkání a přezimuje tak na pátém místě

Pražská Sparta potěšila své odpůrce v dalším zápase. S Příbramí se dostala do vedení, nicméně po chybě brankáře Heči srovnal středočeský tým krok. Letenští tak zakončí podzimní část ligy na pátem místě, domácí na dvanácté pozici mají na sestupové pozice pět bodů k dobru.

Zdroj: sparta.cz

Začátek utkání přerušili sparťanští fanoušci. Nespokojenost s vedením projevili nejen pokřiky, ale také vhazováním světlic na hrací plochu. Utkání tak muselo být na pět minut přerušeno. Jakmile se opět začalo hrát, Rezek našel parádním pasem Voltra, který sice dokázal míč procedit skrz brankáře Heču, nicméně podle rozhodčího s faulem.

Na druhé straně mohl svůj tým poslat do vedení Pulkrab, ovšem jeho hlavičku dokázal z brankové čáry vyrazit obránce. Ve 31. minutě se už ale sparťané radovali. Po pasu Vukadinoviče dokázal míč perfektně nasměrovat Benjamin Tetteh, který poslal svůj tým do vedení.

Zvýšit vedení Sparty mohl o pět minut později Frýdek, který ale z nadějné situace pálil nad branku. Ze stejné situace pálil nepřesně i Wiesner. Příbram ale dokázala stav zápasu vyrovnat. Po přímém kopu Rezka si nešťastně míč do vlastní branky srazil brankář Heča a stanovil tak poločasový výsledek na 1:1.

Druhý poločas začal být pro oko diváka zajímavý až od 80. minuty. Costa si z kraje vápna nachystal míč a technickou střelou těsně minul branku. Na druhé straně po zajímavém signálu střílel osamocený Mingazov, který trefil tyč sparťanské branky.

Poté se pokoušel hlavou vstřelit branku i Pulkrab, brankář Příbrami Kočí ale svůj tým podržel. Zápas tak skončil nerozhodně 1:1.

Sestavy:

1.FK Příbram: Kočí – Nový, Tregler, Kodr, Antwi – Mingazov (90+1. Průcha), Keita, Soldát, Jan Rezek – Fantiš (C) (85. Nitrianský), Voltr

AC Sparta Praha: Heča – Wiesner (78. Zahustel), Radaković, Štetina, Costa – Chipciu, Sáček, M. Frýdek (C), V. Vukadinović (83. Hložek) – Tetteh (62. Drchal), Pulkrab