Spojte se s námi


Fotbal

Pád Barcelony: Kasa bez peněz, odchod Messiho, zbavení se Griezmanna. Jak hluboko Katalánci padnou?

Barcelona společně s Realem Madrid patří k největším fotbalovým značkám na světě, Katalánci se mohou spolehnout na obrovskou fanouškovskou základnu. Jenže ta značka významně uvadá, což vykreslilo letní přestupové období. Jaká je cesta zpět na vrchol?

Publikováno

dne

Barcelona společně s Realem Madrid patří k největším fotbalovým značkám na světě, Katalánci se mohou spolehnout na obrovskou fanouškovskou základnu. Jenže ta značka významně uvadá, což vykreslilo letní přestupové období. Jaká je cesta zpět na vrchol?

Je to až smutné sledovat, jak hluboko klesá slavná značka Barcelona C.F. Motto „Més que un club“, tedy více než klub, už moc neplatí. Největší podíl viny na všem má přitom jeden muž, bývalý prezident Barcelony Josep Maria Bartomeu.

Svými nepochopitelnými kroky zadlužil Barcelonu natolik, že v listopadu roku 2020 po ohromném tlaku veřejnosti rezignoval. Barceloně dle španělkských médií visí na krku dluh přes 900 milionů euro, což logicky má i sportovní následky.

Nový prezident Joan Laporta se snaží hasit požár, ale bývalý vládce Blaugranas mu přilil do ohně několik litrů benzínu. V La Lize je totiž povinné dodržovat platový strop, který se odvíjí od účetnictví klubu.

A jelikož Barcelona je v obrovské finanční krizi, platový strop na sezónu 2021/22 se významně snížil. Jenže Bartomeu zasadil hráčům jako Umtiti, Griezmann, Lenglet, Pjanič či De Jong do smlouvy obrovské částky. Pohádkový kontrakt Messiho snad ani netřeba zmiňovat.

Joan Laporta tak neměl na výběr a musel škrtat. Velkou fixu potřeboval na škrtnutí té největší hvězdy, Lionela Messiho, který poprvé v profesionální kariéře oblékl jiný klubový dres než Barcelony. Ani tak ale Culés nemohli na soupisku zapsat nové posily Memphise Depaye a Erica Garcíu, protože součet platů stále převyšoval platový strop.

Laportovi tak vytrhl trn z paty až Gerard Piqué, který si dobrovolně snížil plat, v Barceloně tak bude hrát, jak sám říká, za pár eur. Jeho kroky následovali Jordi Alba a Sergio Busquets. Místo toho, aby legendy klubu ke konci kariéry dostali odměnu za všechno, co pro Barcelonu udělali, tak budou hrát skoro zadarmo.

Dalším podtržením obrovské krize je případ Emersona. Na začátku srpna jej Barcelona přivedla z Betisu za 9 milionů eur s tím, že má na Camp Nou velkou budoucnost. Zjistila však, že potřebuje peníze a po 29 dnech Emerson přestoupil za 25 milionů do Tottenhamu.

Ještě horší příklad úpadku Barcelony je případ Antoina Griezmanna. Francouzského útočníka před dvěma lety kupovala z Atlétika Madrid za 140 milionů euro, aby pomohl vyhrát trofeje. Griezmann však slavil zisk pouze jednoho Copa del Rey. Mimo jiné kvůli jeho vysokému platu musel odejít Messi, teď se Blaugranas zbavili i Griezmanna. Odešel na hostování zpět do Atlétika Madrid, jeho opce bude činit 40 milionů eur.

Hvězdná náhrada za hvězdného hráče? Ale kdeže. Do Barcelony v poslední den přestupů přišel na hostování Luuk de Jong. 31letý Nizozemec, který ani v Seville nehrál v základní sestavě a chodil spíše z lavičky. Asi nic nedokazuje pád Barcelony více, než tato výměna.

Barcelona se prostě topí v krizi, ze které zatím není cesta ven. Musí se opět spolehnout na svou slavnou akademii La Masia, ze které by vytáhla další talenty. Už teď fanoušci obdivují skvělého Pedriho, po zranění se vrátil Ansu Fati. Ti musí být novými tahouny Katalánců, jinak se blýská na temné časy.

Zdroj: Transfermarkt

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.