Spojte se s námi


Hokej

Osobnosti českého hokeje: Karel Rachůnek, střelec ikonického gólu, jehož příběh má smutný konec

Ačkoliv Karel Rachůnek možná nezanechal v nejlepší hokejové soutěži světa takovou stopu, v srdcích českých hokejových fanoušků zůstane už napořád. Postaral se totiž o jeden z největších výbuchů radosti pro příznivce českého nároďáku.

Publikováno

dne

Ačkoliv Karel Rachůnek možná nezanechal v nejlepší hokejové soutěži světa takovou stopu, v srdcích českých hokejových fanoušků zůstane už napořád. Postaral se totiž o jeden z největších výbuchů radosti pro příznivce českého nároďáku.

Rachůnek se narodil 27. srpna 1979 v Gottwaldově. Netrvalo to dlouho a mládeží Zlína se probojoval až do A-týmu. V roce 1997 si ve svých 17 letech odbyl premiéru v áčku extraligového Zlína.

Vytáhlý obránce byl v roce 1997 také draftován na 229. místě Ottawou Senators.V sezóně 1999/00 působil v týmu Grand-Rapids Griffins, který působil v IHL. Svými výkony si ale řekl o povolání zpět do NHL, kde odehrál následující dvě sezóny.

Rachůnek si zahrál i ruskou KHL, kam se odebral v sezóně 2002/03 a nastupoval jeden rok za Lokomotiv Jaroslavl. Poté se vrátil do Ameriky, měl nastupovat v AHL za Binghamton Senators, tam ale odehrál jen 6 zápasů a vrátil se do Ottawy.

Poté jeho kariéra nabrala nový směr, když se Rachůnek stěhoval do New Yorku. Začal totiž nastupovat za místní New York Rangers. Jenže v dresu jezdců moc dlouho nevydržel, následující sezónu se totiž vrátil do Čech, kde nastupoval za Znojmo. Odsud putoval opět do Ruska, do známého prostředí, znovu totiž oblékl dres Jaroslavle.

Jenže Rachůnek v kariéře nikde příliš dlouho nevydržel a po dvou letech se opět stěhoval za oceán a znovu do týmu, kde už to dobře znal. Oblékl totiž opět modrobílý dres New Yorku Rangers. Odtud se přesunul jen přes řeku Hudson a začal nastupovat za New Jersey Devils.

V roce 2008 završil svou kariéru v NHL a odebral se do Ruska, kde si jej vybralo Dynamo Moskva. V roce 2010 se pak přesunul opět do Jaroslavle.

Rachůnek poprvé ochutnal atmosféru mistrovství světa v roce 2009. To ale moc slavně nedopadlo, Češi skončili na 6. místě. Ovšem o rok později si celý národ, společně s Rachůnkem, spravil chuť.

Celé mistrovství 2010 v Německu přitom začalo dost těžkopádně a hrozilo velké fiasko. Vladimír Růžička se musel probírat několika omluvenkami, Čechům po špatném startu hrozilo vypadnutí z turnaje už v základní skupině a aby se to nestalo, museli porazit Kanadu.

Češi to dokázali a ve čtvrtfinále narazili na Finsko. Díky skvělým nájezdům prošli až do semifinále, kde přišla Rachůnkova chvíle.

Tam se český národní tým utkal se Švédskem a tahal za kratší konec. Do konce základní hrací doby zbývalo 16 vteřin, když na led vyjela formace s Karlem Rachůnkem na modré čáře. A to bylo to nejlepší, co mohl Růžička udělat.

Vampola vybojoval puk za brankou, Voráček jej poslal do ohně, od modré si najel Karel Rachůnek, napřáhl se a gól! 7 vteřin před koncem vyrovnal na 2:2, čímž poslal duel do prodloužení. Tehdy to byl jeden z největších sportovních výbuchů radosti, Rachůnkův gól slavila každá česká domácnost.

Rachůnkovu trefu ještě zlegendárnil komentátor Robert Záruba, který svou hláškou „Rachna-kachna, to to letělo,“ poslal tento gól do historie. Ve finále Rachůnek přispěl k vítězství nad Ruskem a k titulu mistra světa.

V roce 2011 se zúčastnil také mistrovství světa v Bratislavě. A znovu se pozivitině zapsal do srdcí českých fanoušků. Na turnaji totiž úřadoval Rus Jevgenij Arťuchin, který dost nečestně a neférově chodil do soubojů se soupeři. Právě Rachůnkovi v osmifinálové skupině neférovým hitem způsobil tržnou ránu na hlavě.

Český obránce tak Arťuchinovi vše spočítal a v duelu o bronz s ním vyrazil plexisklo jako odplatu. Tento zákrok udělal českým fanouškům skoro podobnou radost jako následný zisk bronzu.

V září 2011 však přišla velká tragédie. Rachůnek se společně s dalšími českými spoluhráči Janem Markem a Josefem Vašíčkem chystal k odletu na zápas KHL s Jaroslavlí. Jenže letadlo při vzletu z Tunošně do Moskvy havarovalo a hráči i další členové týmu bohužel zahynuli.

Tuto tragédii oplákaval celý český hokejový národ a na padlé hrdiny si 7. září vzpomene každý fanoušek. Před dvěma měsíci to bylo přesně 10 let od onoho osudného dne.

15. prosince 2011 byl Rachůnek uveden do Síně slávy českého hokeje, v roce 2012 byla po něm pojmenována ulice v pražských Dolních Chabrech.

V sezóně 2012/13 se odehrálo benefiční utkání mezi Zlínem a Lokomotivem Jaroslavl, kde Rachůnkovu památku uctilo několik jeho kamarádů a hvězdných hráčů, včetně třeba Jaromíra Jágra. Při této příležitosti byl pod strop Zimního Stadionu Luďka Čajky vyvěšen dres s číslem 4, který patřil právě Rachůnkovi. Toto číslo bylo navždy vyřazeno jak ze zlínských dresů, tak z dresů národního týmu.

Zdroj: Životopis Osobnosti, Wikipedia

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.