Reklama

Osobnosti českého fotbalu: Zdeněk Nehoda obsadil v roce 1979 deváté místo v anketě Zlatý míč

Jeden z nejslavnějších hráčů Dukly Praha a skvělý střelec branek, to je Zdeněk Nehoda. Ve své bohaté kariéře se dostal i do zahraničí, kde si vyzkoušel hned čtyři zahraniční angažmá. Pojďme se společně podívat na život Zdeňka Nehody.

Zlatá medaile z mistrovství Evropy 1972 do 23 let, následně zlatá medaile z mistrovství Evropy z roku 1976, bronz z Eura 1980. Tři tituly ve fotbalové lize Československa, 3 československé poháry, dvakrát fotbalista roku v letech 1978 a 1979, to je výčet úspěchů Zdeňka Nehody.

Nehoda se narodil v Hulíně, kde také začínal s fotbalem. Ještě když studoval na střední škole, začal nastupovat v ligovém mužstvu TJ Gottwaldow (dnešní Zlín) a okamžitě o sobě dal vědět.

V roce 1970 překvapivě postoupil Gottwaldow do finále Československého poháru, kde dokázal porazit Slovan Bratislava. Za slovenský celek chytal brankář československé reprezentace Alexander Vencel, 18letý Nehoda mu však dokázal vstřelit gól.

Ačkoli v roce 1970-71 Gottwaldow spadl do druhé ligy, Nehoda na sebe pořádně upozornil. Nasázel 16 branek a společně s trnavským Adamcem si vystřílel korunu krále střelců. Stal se tak nejmladším králem střelců v historii nejvyšší soutěže, překonal jej až Adam Hložek v roce 2021.

Po průlomové sezóně byl v hledáčku jak Dukly, tak Slovanu Bratislava. Slovan však poslal nabídku až po řádném termínu přijímacích zkoušek na vysokou školu, takže už nebylo možné zažádat o odklad. Funkcionáři Slovanu se to snažili zvrátit intervencí u politických funkcionářů, ale neuspěli. Nehoda tak oblékl dres Dukly.

A ihned začal plnit to, proč do Dukly přišel. Střílet góly. Hned ve svém prvním ročníku jich vstřelil deset. V sezóně 1978-79 nasázel 17 branek, což mu podruhé v kariéře vyneslo korunu krále střelců, podělil se o ní s Karlem Kroupou z Brna.

V Dukle řádilo útočné trio Vízek – Nehoda – Gajdůšek, které nahánělo soupeřům strach. V Dukle Nehoda strávil 12 sezón, vyhrál 3 ligové tituly a dvakrát ovládl pohár. V roce 1979 se Zdeněk Nehoda umístil na devátém místě v anketě Zlatý míč, tuto anketu ovládl Kevin Keegan z Hamburger SV.

V roce 1983 odešel Nehoda do bundesligového SV Darmstadt. Už po roce se stěhoval Standardu Lutych v Belgii, za další rok do francouzského Grenoblu. Od roku 1986 už nastupoval jen v nižších soutěžích v Rakousku za SC Amaliendorf.

Jeden z nejslavnějších hráčů Dukly Praha nastoupil do 91 utkání v československé reprezentaci a nasázel v nich 31 gólů. Se 124 brankami je Nehoda historicky nejlepším střelcem Dukly.

V dnešní době patří Nehoda mezi velice úspěšné fotbalové manažery, jeho agentura Nehoda Sport patří mezi největší sportovní agentury v České republice.

Zdroj: FK Dukla Praha, Wikipedia

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené