Osobnosti českého fotbalu: Josef Masopust byl rytířem, z něhož by si měli hráči brát příklad!

Josef Masopust se narodil 9. února 1931 v obci Střimice u Mostu, který již dnes kvůli těžbě hnědého uhlí neexistuje. Právě tam se ale budoucí nejlepší český fotbalista v historii naučil svým kouzlům. Jeho otec, povoláním horník, byl také dobrým fotbalistou a vše, co se naučil, se snažil předat svému synovi, aby si splnil svůj sen. Josef ale přitom celý život ctil zásady fair-play přesně tak, jak mu to jeho otec vštípil v dětství. Díky tomu vznikl takzvaný rytíř zelených trávníků.

Zdroj: fkdukla.cz

Masopust byl nejstarší ze šesti dětí a navíc, jak už bylo řečeno, syn horníka, takže si jistě dovedete představit, že mu tvrdá práce nebyla cizí. Právě z toho těžil i v budoucnosti, když byl prakticky po celý zápas úplně všude.

„Masopust měl téměř všechno – mimo hry hlavou, která byla slabší. Člověk ho viděl na hřišti všude, a přece nebyl nějaký rychlý běžec. Byl spíš vytrvalec s úžasným fyzickým fondem. Na prudké sprinty si moc nepotrpěl. Ale dokázal včas zrychlit, a hlavně měl, což překvapovalo i mě, jakousi hráčskou intuici. U nikoho jsem nic podobného léta neviděl,“ vzpomíná trenér Dukly Vejvoda na webu fkdukla.cz.

Když bylo jasné, že má masopust velké nadání pro fotbal, tak se ve čtrnácti letech připojil k dorostu SK Most a hned o dva roky později už nastupoval za A-tým. Poté si ho v zimě roku 1950 přivedl do Teplic trenér Rudolf Vytlačil a společně započala spolupráce, z níž těžil celý národ.

Masopust nastoupil do svého prvního utkání v dresu Teplic v přípravném utkání proti Viktorii Žižkov a gólem pomohl týmu k vítězství 4:0. Z prvního tréninku ale prý utekl a trenér Vytlačil si pro něj musel údajně dojet až domů!

Na Ústecku si Masopusta dlouho neužili, jelikož se na jaře roku 1952 přidal do nově budovaného armádního týmu ATK Praha, kam si přivedl právě vycházející hvězdu Teplic trenér Karel Kolský. V létě za ním poté putoval i Ladislav Novák a začala se formovat takzvaná “svatá trojice”, do které patřil i Svatopluk Pluskal, jenž už v klubu několik měsíců působil.

Netrvalo dlouho a pražský klub slavil první ligový titul, šlo o rok 1953, tehdy už pod název ÚDA Praha. Tento úspěch zopakoval Masopust s týmem ještě v roce 1956 a to už pod dnešním názvem Dukla Praha.

Následovaly zlaté roky Dukly, když se těšili z prvenství v první lize v sezonách 1957/58, 1960/61, 1961/62, 1962/63, 1963/64 a naposledy 1965/1966. Celkem za svoji ligovou kariéru zaznamenal 386 zápasů, během kterých se radoval i ze 79 gólů.

Následně pak vynikající český záložník dohrál v Belgii, v klubu Crossing Club Schaerbeek, kde nastoupil během dvou let ke 43 zápasům, v nichž se radoval z 9 gólů.

Masopustův nejslavnější zápas byl pravděpodobně ten v México City, kde Dukla nastoupila proti Santosu, za který v tu dobu hrál Pelé. Za stavu 3:3 dokázal vstřelit vítěznou branku a pražský celek si zapsal historickou výhru!

Po tomto slavném utkání se na Masopustovi průniky do obranných řad soupeřů vzpomínalo! “Psalo se o něm jako o Masopustově slalomu. Dokonalé vedení míče, schopnost ovládat ho oběma nohama, klamání tělem a k tomu zdravá hráčská drzost – to vše Josefovi umožňovalo ´proměňovat zadáky soupeře v solné sloupy´. Mimochodem, slavný trenér Dukly Praha Jaroslav Vejvoda svým ovečkám říkával: ´Když nebudeš vědět, co s balonem, přihraj Masopustovi…´,” píše se na klubovém webu.

Zdroj: wikimedia

Největší úspěchy své kariéry však zažil Masopust v dresu Československa, v němž během 12 let odehrál 63 zápasů a radoval se z 10 gólů. Ten nejslavnější bezpochyby vstřelil ve finále mistrovství světa 1962 v Chile. Tehdy to byl gól vedoucí, ovšem Brazílie utkání otočila a dokázala zvítězit 1:3. Stříbrné medaile však byly ohromným úspěchem našeho týmu. Právě ten rok získal Masopust jako první Čech v historii Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy.

Masopust se po konci své kariéry dočkal mnoha ocenění, když ho například v roce 2004 Pelé jmenoval jedním ze 125 nejlepších žijících fotbalistů světa. Dále se dostal na seznam UEFA Jubilee 52 Golden Players. Ale jeho nejcennějším oceněním bylo to, že v roce 2000 vyhrál anketu Česká fotbalová osobnost století a krátce poté ho odborníci zvolili za českého Fotbalistu století.

„Jsem Čech, fotbal jsem hrál v Čechách, a tak si tohoto ocenění vážím ještě víc, než Zlatého míče. Je to ohromná pocta,” přiznal Masopust, který by toto ocenění ale nejraději dal Bicanovi, který skončil hned za ním.

Masopust následně pokračoval i jako trenér, když nejprve vedl tři roky B-tým Dukly a následně strávil čtyři roky v týmu Zbrojovka Brno, s níž se radoval v sezoně 1977/78 z ligového titulu.

Nakonec trénoval až do roku 1996, kdy svoji trenérskou kariéru zakončil v týmu Pelikán Děčín. Nakonec zemřel ve věku 84 let v Praze 29. června 2015.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Pyramida na Oktagon Underground je kompletní! Kdo se s kým utká a jaký je program?

Velkolepá akce Oktagon Undeground: Last Man Standing nás čeká již v sobotu večer. Do pátečního vážení a losování však nebyl znám celý program očekávaného galavečera. Kdo se tedy s kým utká?

Jaké soupeře si přejí trenér Trpišovský a kapitán Jan Bořil?

Pražská Slavia šokovala Anglii! Na půdě Leicesteru zvítězila 2:0 a postupuje mezi 16 nejlepších týmů Evropské ligy. Koho si v dalším kole přejí trenér Jindřich Trpišovský a kapitán Jan Bořil?

Zacha hlavní hvězdou zápasu, Vaněček druhou! Jak si vedli legionáři v NHL?

NHL za sebou má další noc, která se neobešla bez účasti našich krajánků. Někteří přímo zářili, jiní už tolik ne. Jak si kdo vedl?