Okénko minulosti: Zelená Slavia – ponížení a nadšení

Slavia Praha prožívá přepychové časy. V české nejvyšší soutěži dominuje, s obrovským jásotem postoupila do základní skupiny Ligy mistrů, kde ji čekají luxusní soupeři Inter Milán, Borussia Dortmund a FC Barcelona. Nádherná pozice.

http://gty.im/1163047553

Do šlechtické společnosti nejprestižnější klubové soutěže na světě ji posunuly dvě jednogólové výhry v kvalifikaci nad nebezpečným rumunským klubem FC Kluž.

Základním vkladem úspěchu bylo pak vítězství na půdě soupeře, které vejde do slávistických dějin i jednou zvláštností: mužstvo nenavléklo tradiční červenobílé dresy – nejstarší v české historii, které provázejí klub od jeho vzniku a prvního fotbalového klání v roce 1896 – nýbrž vyběhlo v zelených.

Většinou marně i hodně letití pamětníci vzpomínali, kdy slávisté hráli důležitý duel v brčálové barvě. Jako povinnou druhou variantu měli slávisté totiž rovněž už tradiční bílou s malou červenou hvězdou na srdci, nebo modrou, velmi módní se v poledních letech stala černá. Ale zelená?

Slavia nyní prožívá nádherné časy, ale nebývaly vždycky. Komunistický režim, jenž se zmocnil v Československu vlády po ´Vítězném únoru´v roce 1948, označil Slavii za třídního nepřítele a dal mu nálepku buržoazního klubu.

Postihy proti ní byly tísnivé, přímo likvidační, dotkly se rovněž tradičního červenobílého dresu, jenž byl v roce 1953 zakázaný. Vrátil se na trup hráčů až v památném velikonočním turnaji v dubnu 1956 a byla to nebývalá sláva.

Ve smutném období vrcholného komunistického útlaku nastupovali hráči však ve všelijakých barevných odstínech. Ponejvíce v bílém, modrém, objevila se i žlutá. Fanoušci se před zápasy dokonce sázeli, v jakých dresech Slavia tentokrát vyběhne. A dostalo se i na zelenou. Okrajově, ale také. Tehdy to přestavovalo ponížení, které bylo pro příznivce nesnesitelné.

Nyní má zelená varianta jinou hodnotu. Připomíná klubové barvy čínského klubu Peking Čung-che Kuo-an, který stejně jako Slavii vlastní čínská společnost Sinobo Group. Jde tedy o vyjádření určité sounáležitosti.

Nejvíce však slávistům sluší tradiční červenobílé dresy. Ostatně anglický server Givemesport.com je vyhlásil za druhý nejhezčí v Lize mistrů hned za modročernými italského Interu Milán. V nich jsou slávisti uznávaní fešáci.

6 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..