Reklama

Okénko minulosti: Viktoria Plzeň mění vlastnickou strukturu spojenou s historickými úspěchy

Ve fotbalové Viktorii Plzeň se změní vlastnická struktura. Významným podílníkem by se měl stát Adolf Šádek, současný generální manažer klubu. V akciové společnosti Viktoria Plzeň 1911, která je majitelem klubu, by měl získat stejný podíl jako klubový prezident Tomáš Paclík. Přičemž za jeho ´neomezené vlády´ zažil klub historické úspěchy v podobě pěti mistrovských titulů a tří účastí v Lize mistrů.

Zdroj: fcviktoria.cz

Mluvit o vlastnictví klubu v předválečném období či dokonce v éře socialistického zřízení je hodně složité až neuchopitelné. Přestože se Viktoria Plzeň za 1. republiky v asociační československé lize, která nesla profesionální statut, pohybovala často na předních příčkách v podmínkách balancujících na hraně amatérismu, vystačili naplňovat rozpočet mecenáši a odpovědnost nesli statutární zástupci klubu.

Za socialismu byly vlastnické vztahy ještě průzračnější – všichni vlastnili všechno a nikdo nic. Plzeňský klub nesl název Škoda podle patronátního podniku místního průmyslového gigantu, který zajišťoval ekonomickou rovnováhu.

Starosti, kdo se postará o zajištění finančních toků, přišly po společenských změnách v roce 1989, kdy se československé hospodářství vrátilo k principům kapitalismu.

„Fotbalový oddíl byl součástí tělovýchovné jednoty Škoda, ale o svůj rozpočet se musel postarat sám,“ uvádí plzeňský fotbalový historik Pavel Hochman. „Navíc k 1. červenci 1991 dostal od jednoty do vínku balík dluhů. Finance od ČSTV přestaly téci a každý si musel pomoci sám,“ odkrývá šrámy minulosti.

„Oddíl stál běžný rok mládeže jeden milión, provoz A mužstva takřka dva milióny a vše ostatní, doprava, služby, energie a inventář další dva miliony,“ vypočítává. „Taková byla tehdy fotbalová Škodovka. Je obdivuhodné, že i v této situaci zachoval oddíl všechna družstva,“ naznačuje, jakou měl plzeňský fotbal vůli nové poměry zvládnout.

Postupně přispívalo na provoz město, pomohli místní sponzoři. Na jaře 1993 se objevila bohatá naděje na zajištění blahobytu, kterou měl garantovat příbramský podnikatel Luděk Šálek. „Moje společnost Cup – Tour je v akci od května 1990, vlastní 35 autobusů, z toho 16 Volv. Máme šest poboček v celé republice, vlastníme tři hotely a 140 zaměstnanců,“ představil se jako solventní osobnost.

S Viktorií měl smělé plány. „Cílem je hrát důstojnou úlohu v I. lize a časem proniknout do evropských pohárů. Pokud jde o stadion, buď se zastřeší stadion ve Štruncových sadech a upraví se pro sezení, nebo se vybuduje nový stadion v Luční ulici,“ nebál se vysokých cílů. Sliby však nesplnil, klub opět musel shánět movitého majitele.

Na nějaký čas ho vlastnila italská firma napojená na nejslavnějšího odchovance Pavla Nedvěda a jeho agenta Zdeňka Nehodu, velice zajímavou etapou procházel klub, když do jeho zákulisních komnat vstoupil místní podnikatel Miroslav Kříž, který za podivných okolností zmizel z veřejného života na podzim 2009 z pozice místopředsedy fotbalové asociace za ligu (tehdy ČMFS).

V květnu 2010 převzal klub Tomáš Paclík, olomoucký podnikatel s nepříliš zářivou minulostí (jeho osoba je spojována s aférou lehké topné oleje), jenž reprezentoval skupinu investorů a akcionářů vlastnící společnost FC Viktoria Plzeň a.s.

Za jeho ´bosování´ zaznamenal plzeňský klub největší úspěchy v historii v podobě pěti mistrovských titulů a tří účastí v nejprestižnější klubové soutěži světa Lize mistrů.

Generální manažer Adolf Šádek vstup silného partnera doslova vítal. „Jsem nesmírně rád, že pan Paclík sedí tady s námi, že vám můžeme konečně odprezentovat tyto novinky,“ prohlásil na tiskové konferenci v srpnu 2010.

„Spekulací ohledně vlastnictví klubu bylo v poslední době spousty a musím říci, že nám to práci nijak neulehčilo. Za sebe, ale i jménem celého klubu, mohu říci, že příchod nových majitelů je stoprocentní zárukou toho, že klub je zdravý, a že je funkční,“ uvedl.

Nyní se píše rok 2021 a Šádek se má stát spolumajitelem.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Nenápadné hvězdy! Koho sledovat na Euru?

Do začátku Eura zbývá měsíc. 11. června turnaj otevře utkání Turecka s Itálií, Češi se poprvé představí tři dny nato. Jaké hráče se vyplatí na evropském šampionátu sledovat, přestože se o nich tolik nemluví.

Není pro Adama Hložka čas na přestup? Sparta mu začíná být malá

Adam Hložek je, co se fotbalových schopností týče, nepochybně největší český talent od dob Tomáše Rosického. Ve Fortuna lize už kroutí třetí sezónu, je mu přitom stále teprve 18 let.

Plzeň chce být na přestupovém trhu aktivní! Zájem má o tři záložníky, brankáře a mladého stopera Karviné

Plzeňská Viktoria nechce být pozadu, a tak již jedná o posilách na ročník 2021/22. V současné době se v klubu hojně spekulují jména tří záložníků, brankáře a stopera. O kom je řeč?