Okénko minulosti: Tomášové Grigar a Vaclík jsou odchovanci Vítkovic, ale nevychytali za ně jedinou nulu

Nedlouho po sobě vstoupili do prominentního Klubu ligových brankářů, kde ke vstupu je zapotřebí vychytat sto nul v nejvyšších soutěžích, Tomáš Grigar a Tomáš Vaclík. Spojuje je, že oba jsou odchovanci Vítkovic, ale za mateřský klub si nezapsali ani jednu nulu.

Zdroj: sevillafc.es

Grigarova vizitka je přehledná – 12 zápasů bez obdrženého gólu v dresu Sparty, nyní 89 v Teplicích. Jeho kolega Vaclík začal sbírat nuly ve Viktorii Žižkov (2 zápasy), pak prošel rovněž Spartou (32), dařilo se mu ve švýcarském FC Basilej (64), hranici přeskočil v FC Sevilla (20).

Je jediným stovkařem, který se prosadil ve slavné španělské La Lize, vicemistr Evropy Petr Kouba, jenž chytal za Deportivo la Coruňa, skončil těsně před branami.

Vítkovický klub nemá mezi stovkaři ani jednoho zástupce co se týče čistého konta. Významnými brankáři minulosti byli bezesporu Jaroslavové Zápalka, jenž má obrovský podíl na historickém titulu v roce 1986, a Netolička, bronzový medailista z ME 1980 v Itálii, jenž ovšem více úspěchů sklízel v brance Dukly Praha.

Grigar a Vaclík měli smůlu, že vyrůstali ve Vítkovicích v době, kdy A mužstvo nehrálo nejvyšší soutěž, Grigar odešel do Sparty ještě v dorosteneckém věku, Vaclík na sebe upozornil ve druhé lize.

Pak se také vydal do Prahy, ale nejprve do Viktorie Žižkov, kde týmu pomohl k postupu mezi elitu. Jeho kariéra nabrala strmý směr – titul se Spartou Praha 2013/2014, česká reprezentace, zahraniční angažmá.

Ostravští rodáci však mohli sbírat nuly ve slavnějším rivalském klubu ve městě – Baníku. Ten má v klubu brankářů trojí zastoupení: mistr Evropy 1976 v Jugoslávii Pavol Michalík (80 zápasů), účastník MS 1990 v Itálii Luděk Mikloško (81), jenž si vydobyl velké renomé v anglickém West Hamu United, a současná opora mužstva evropoběžník Jan Laštůvka (52).

A za Baník mohli nastupovat i oba vítkovičtí odchovanci. „Především o přestupu Vaclíka se velmi vážně uvažovalo i jednalo,“ prozrazuje PR manažer prvoligového ostravského klubu Richard Šíma.

Nestalo se, Grigar ani Vaclík v severomoravském regionu zápisy do prominentního klubu stovkařů nemají.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Švancara: Slavii dlužím 30 milionů, ale dostal jsem málo času

Petr Švancara přestoupil v září 2000 do pražské Slavie, která za něj zaplatila nemalé peníze. Přestup za 30 milionů se ale vůbec nepovedl.

Vitrína dneška: Malík se bojí veřejnosti, Sparta hledá lepší dorostence

Zástupce vedení české fotbalové asociace se bál jít do pořadu na veřejnoprávní televizi. Rudý motor se zadrhl, Sparta po porážce v Plzni padla ostudně doma s Českými Budějovicemi.

Golden Boy 2020: Proč jsem volil Ansu Fatiho? Vynikající technik, prostě úžasný

Bylo to hodně složité rozhodování. Nabídka vynikajících fotbalistů evropských klubů do 21 let – bohužel opět bez českých zástupců – byla pestrá.